Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Prehrana in prehrambeni dodatki pri hashimotovem tiroiditisu

Prehrana in prehrambeni dodatki pri hashimotovem tiroiditisu

Pozdravljeni,

od leta 1999 imam kronični limfotični tiroiditis v evtirotični fazi. Moj zadnji izvid za TSH je 1,99 (lani junija). In ker imam včasih težave s koncentracijo, sem tudi stalno utrujena in zaspana, čeprav se redno ukvarjam s športom, sem dostikrat v zraku in imam približno sedemurni spanec, me zanima, če pridejo prehrambeni dodatki v poštev, ki sem jih začela jemati en mesec nazaj, oz. če je prepovedano, da ne bi prišlo do kakšnega poslabšanja s ščitnico oz. da ne bi prišlo do hipotirotične ali hipertirotične faze. Zelo bi se rada dobro počutila oz. da ne bi imela težav s koncentracijo, zaspanostjo …
Prehrambeni dodatki so tile:
– koencin Q10 30 mg (znamke Now) – jemljem ga vsak dan (2 kapsuli)
– omega 3 (znamke Now) – jemljem ga vsak dan
– selen (znamke Now) – jemljem ga vsak dan
– resveratrol forte (Pharmalife) – jemljem ga spomladi in jeseni (skupaj 4-5 mesecev)
– liverin forte (Pharmalife) – jemljem ga samo spomladi
– BCAA – Branched Chain Amino Acids – L-leucin, L-izoleucin, L-valin (znamke Now); to jemljem samo po dolgem teku
– Detox (sestava: pšenična trava, spirulina, klorela, ječmenova trava, lukuma) – to sem začela jemati ta teden pri zajtrku (1 žličko tega dam v pomarančni sok)

A lahko jem sojo, zelje, brokoli, cvetačo, maco in ashwagando, ker sem slišala, da je za nas (Hashije) prepovedano, ker so ti hormonski motilci. A to drži? Za jod vem, da ne biti preveč. Katero hrano ali prehrambeni dodatek mi priporočate, ker me ta preslaba koncentracija, utrujenost, zaspanost resnično ubija.

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Spoštovani!

Pri bolnikih s Hashimotovim tiroiditisom je verjetno koristna prehrana, ki vsebuje veliko joda (brazilski oreščki). Prekomeren vnos joda (več kot 400ug) je verjetno ščkodliv. Za ostale prehranske dodatke nimam podatkov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Najlepša vam hvala za odgovor.
Verjetno mislite na selen, kar se tiče brazilskih oreščkov, ki jih tudi jem.

LP

New Report

Close