Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Izvid

Izvid

Spoštovani,
prosim za komentar izvida:
TSH=<0.005
FT4=19.18
FT3=3.46
Hvala

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre za blago hipertirozo (prekomerno delovanje ščitnice). Priporočam opraviti pregled pri tirologu

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za vaš odgovor, naj omenim še to, da je bila pred enim mesecem postavljena diagnoza subakutno vnetje ščitnice. Trenutno se zdravim z Medroloom (začetna doza 32 mg, sedaj zmanjšujem dozo in jemljem 8 mg).
Zanima me ali navedeni izvidi pomenijo, da bodo po vnetju težave s ščitnico trajne?
Ali ni običajno hipotiroza posledica vnetja?
Kako je s pravico do bolniškega staleža v takih primerih, ko se vnetje umirja, ščitnica pa še ne deluje povsem normalno?
Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Po prebolelem subakutnem vnetju ščitnice je delovanje v večini primerov normalno, lahko pa se pojavi hipotiroza. Naveden izvid ni napoveden glede končnega izhoda bolezni.Odločitev glede bolniškega staleža je v rokah vašega izbranega zdravnika.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Sem v 29.tednu nosečnosti. Že vnaprej se vam opravičujem za dolgo sporočilo.

Poskusila sem vključiti čim več podatkov, da boste lahko lažje svetovali, v upanju, da vsi pridejo prav. Rabila bi pa vaše mnenje glede terapije in izvidov. Ali je potreben dvig terapije in koliko?

Vključujem štiri kontrole krvi in takratne terapije, da boste lažje videli rast in padec faktorjev. Vse kontrole krvi so opravljene v istem laboratoriju. Referenčne vrednosti so navedene spodaj (7.3.2017) in veljajo za vse navedene kontrole.

Terapija Combihyrex forte in Eltroxin 50 mg (po kontrolah količinsko različne), vedno ob 5:00 zjutraj. Kontrola krvi vedno med 7:00 in 8:00 uro. Kontrole navajam od zadnje pa nazaj.

Trenutno sem na terapiji polovica Combithyrex forte zjutraj (kombiniran preparat iz Avstrije) in 6-krat tedensko 50 mg Eltroxina (le v ponedeljek ga ne vzamem). Terapijo jemljem ob 5:00 zjutraj.

Odvzem krvi 7:00. Vrednosti na dan, 7.3.2017, so:

TSH 4,405 (0,358-3,740)

FT3 4,9 (3,4-6,1)

FT4 9,3 (9,8-18,8)

Kontrola pred to je bila 22.2.2017, in sicer ob terapiji Combithyrex forte polovico ter 4-krat tedensko še Eltroxin 50 mg (torek, sreda, petek, nedelja).

TSH- 4,134
FT3- 4,4
FT4- 9,4.

Kontrola 15.2.2017. Terapija Comithyrex forte polovica ter trikrat tedensko 50 mg Eltroxina (sreda, petek, nedelja)

TSH- 1,871
FT3- 5,6
FT4- 10,8

Kontrola krvi na dan 1.2.2017. Terapija Combithyrex forte polovica zjutraj, 1/4 popoldne in Eltroxin 50 mg 3-krat tednesko (sreda, petek, nedelja).
Kontrola 7:30

TSH 0,33
FT3 6,2
FT4 10,8

Tokrat, 7.3.2017, se je kontrola ponovila na zahtevo mojega ginekologa, rast teže (nosečnost vzeta v obzir, ter seveda zadnje trimesečje). Prej sem konstantno vzdrževala težo, brez truda, na 87, sedaj pa je porasla v roku meseca dni na 91.

V 14 dneh, torej od 22.2.2017-7.3.2017, se vrednosti niso kaj dosti spremenile. Vem, da je z Eltroxinom potreben čas, cca. tri tedne, vendar sem pričakovala kakšen večji odmik pri FT3 in FT4. Če si seveda to prav predstavljam?

Sem pa kar naprej utrujena, kar prej nisem bila toliko, pa tudi spim precej (dnevno sigurno 12 ur). Potem sva po pogovoru z ginekologom sklenila, da bi se preverila ščitnica. Sicer naj bi bil Combithyrex manj stabilen od Eltroxina, vendar tedaj niso tako upadle/zrastle vrednosti. Ali je to mogoče botrovalo tem vrednostim? Res pa je, da sta vmes dva tedna.

Ali je to nevarno za nosečnost in seveda za plod? V smislu predčasnega poroda, torej pred PDP?

Ali plod zdaj sam regulira svojo ščitnico? Kateri od treh faktorjev je za otroka najpomembnejši in zakaj?

Verjamem, da smo v nosečnosti dostikrat vse zelo zaskrbljene, a po IVF se resnično sekiram za dobrobit svojega otročka, kakor vse, le da smo morda IVF-ovke precej zakomplicirane.

Kaj priporočate naprej?

Lep pozdrav,

Ana

Spoštovani!

Ste v tretjem tromesečju nosečnosti. Navedene vrednosti TSH in hormonov so v okviru normale. Vaš otrok ima v tem obdobju že svojo ščitnico, tako, da je hormonsko stanje pomembno predsem za vas. Kombiniranih preparatov nasploh ne priporočamo. Glede na navedene vrednosti TSH in hormonov pa je nadomestno zdravljenje primerno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close