Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Nosečnost – prosim za nasvet glede prilagoditve odmerka Euthyroxa

Nosečnost – prosim za nasvet glede prilagoditve odmerka Euthyroxa

Spoštovana ga. dr. Zaletel / g. dr. Pirnat,

noseča sem 4 tedne (zadnja menstruacija 26.12.).
Tik pred zanositvijo, dne 9.1., so bili moji izvidi ščitničnih hormonov sledeči:
TSH: 0,27 (0,35-4,94)
T4: 15,46 (9,01-19,05)
T3: 3,99 (2,63-5,70)

Današnji izvidi (27.1.) po potrjeni nosečnosti pa so takšni:
TSH: 1,29 (0,35-4,94)
T4: 12,19 (9,01-19,05)
T3: 3,85 (2,63-5,70)

Zanima me, ali je zaradi znižanja T4 s 15,46 na 12,19 v zelo kratkem času in hkrati v prvih tednih nosečnosti potrebno zvišati odmerek Euthyroxa in za koliko? Moj trenutni odmerek je 100.
Kdaj svetujete naslednjo kontrolo?

Najlepša hvala za vaš čas in odgovor, Ana

Spoštovani!

Glede na navedene izvide odmerka Euthyroxa ni potrebno spreminjati. Priporočam kontrolo TSH in hormonov v drugem in tretjem trimestju nosečnost in nato dva meseca po porodu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Trenutno sem v 20. tednu nosečnosti. Na začetku nosečnosti se mi je doza Euthyroxa povečala iz 100 na “vsak drugi dan 125”. Zdravnica mi je rekla, da zato, ker se morajo vrednosti gibati okrog 2,5. Ob testiranju v 20. tednu nosečnosti je bila vrednost 2,9. Zdravnica je predlagala, da sedaj vsak dan vzamem 125, vendar ni bila čisto prepričana, da mi ne bi potem ščitnica preveč delovala. (Nimam natančnih rezultatov, ker sva se dogovarjali po telefonu.) Kaj menite vi?
Hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Vrednost TSH 2,9 mE/l v 20 tednu nosečnosti je ustrezna. Priporočam nadaljevati z jemanjem Euthyroxa v enakem odmerku.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni! Sem v 11.tednu nosečnosti in imam Hashimoto. Zaradi izredne utrujenosti, suhe kože in stalnega občutka mraza (morda res samo nosečniški simptomi) sem včeraj kontrolirala ščitnične hormone, ki so bili v mejah normale :
TSH 2,3, pT3 4,17, pT4 21,04. Zadnjo kontrolo sem imela v 5.tednu, ko je bil TSH 2,12 brez hormonov.
Že ves čas jemljem enako dozo 5×75 mcg in 2×100 mcg, tudi v 5t nisva z zdravnikom spreminjala th.
Bi bilo potrebno dozo Euthyroxa vseeno dvigniti, da bi bil TSH bolj znotraj 1-2?
Je možno da na lab izvid vpliva tudi to, da sem po nesreči večer pred lab vzela po pomoti 100 mcg? Verjetno ne bi vplivalo na ščitnična hormona? Nekako težko verjamem lab, saj nisem nič dvigovala doze dosedaj kljub nosečnosti.

hvala za odgovor in lp!

Spoštovani!

Gčede na navedene izvide je odmerek Euthyroxa ustrezen in ga ni potrebo spreminjati.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close