Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hormonske motnje?

Hormonske motnje?

Pozdravljeni,
stara sem 34 let, športno precej aktivna, prehranjujem se zdravo. Več let sem imela stabilno telesno težo (56 kg), v obdobju od septembra do novembra pa sem se brez razloga zredila za 5 kg. Ko rečem brez razloga, je to tudi dejansko res, saj se prehranjujem zelo zdravo in uravnoteženo (jem 5 krat na dan: zajtrk, dopoldanska malica, kosilo, popoldanska malica, lahka večerja; zaužijem veliko zelenjave, to kombiniram z beljakovinami (nisem vegetarijanka), žitarice uživam polnozrnate, sladkarij ne uživam…) fizično sem vseskozi precej aktivna, na dan zaužijem 2,5 l vode. Poleg pridobljenih kilogramov imam tudi občutek, da so tkiva bolj napeta. Ker sem posumila na hormonske motnje, sem se oglasila pri osebni zdravnici, ta mi je dala pregledati ščitnične hormone, ki pa so znotraj referenčnih vrednosti. Zadnji teden decembra sem imela zaradi dopusta možnost še povečati fizično aktivnosti (vsak dan 2 uri treninga s povprečnim utripom cca. 150; moj utrip v mirovanju je 53) , prehranjevala sem se isto zdravo kot običajno (vsak dan sem bila gotovo v kaloričnem deficitu), pa nisem izgubila niti grama, kvečjemu obratno. Ker se situacija ne izboljšuje, pač pa počasi še slabša, bi vas prosila za nasvet, kam naj se še obrnem. Na endokrinologa? Ostalih težav nimam, počutim se dobro. Predvidevam pa, da se pridobivanje kilogramov dogaja zaradi neke motnje, brez razloga gotovo ne.

Hvala že vnaprej za vaš nasvet.

Spoštovani,

glede na navedeno priporočam izključiti morebitno hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice). TSH v serumu vam lahko izmeri tudi vaš izbrani zdravnik.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

TSH so mi že izmerili in je povsem v mejah normale, torej ne gre za težave s ščitnico. Kaj bi bilo smiselno še preveriti, kam naj se še obrnem?

Hvala in lp.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Žal ne vem kaj je vzrok za pridobivanje telesne teže- Mislim, da tudi endokrinlog ne bo mogel opredeliti vzroka.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

še enkrat se oglašam glede mojih težav. Kilogrami naraščajo še hitreje (do 1 kg/teden), kljub gibanju in zdravi prehrani, poleg tega mi otekajo noge, bolijo me mišice (po vadbi so pretirano utrujene), zmanjšuje se mi tudi moč v mišicah, splošna fizična zmogljivost. Splošno počutje se je tudi poslabšalo: utrujenost, pomanjkanje energije. Po ponovnem merjenju TSH je bila izmerjena vrednost 3,96 (T3 in T4 mi niso merili). Presenetilo me je tudi, da se mi je v roku enega leta vrednost trigliceridov ob nespremenjenem zdravem načinu življenja zvišala iz 1,4 na 2,8; HDL holesterol pa znižal in 2,5 na 1,3 (LDL je v mejah normale: 2,2). Poleg trigliceridov, so bile izven referenčnih vrednosti še sledeče:
S-sečnina: 2,5 (2,8 – 7,5)
S-Natrij: 133,1 (135 – 145)
S-CRP: 22 (do 10)
K-eritrociti: 4,05 (4,2 – 6,30)
K-MPV: 7,5 (7,8 – 10,0)

Ali mi iz navedenega znate še kaj svetovati?

Hvala!

Spoštovani!

Gre za zelo blago odstopanje v laboratorijskih izvidih, ki je nespecifično. Žal vam ne morem svetovati nič konkretnega.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

stara sem 33 let. Zaradi težav s prekomerno utrujenostjo, pogostimi glavoboli in šibkimi mišicami sem pomislila na težave s hormoni, in dobila sledeči izvid:

TSH 0,03 (0,35-4,94)
T4 12,64 (9,01-19,05)
T3 4,63 (2,63-5,70)
Estradiol 93 ng
Testosteron 0,25 mikro g
Progesteron 16,3 mikro g
Kortizol 380,3 mmol/L
DHEA 3,6

Je lahko vzrok blago hiperaktivna ščitnica ali vpliva v tem primeru kako drugo neravnovesje? Utrujenost je res neznosna, saj brez kratkega dremeža ne zdržim već celega dneva, prav tako se že dolgo nisem zbudila spočita in naspana, čeprav spim tudi do 10 ur na dan. Kri sem dala 21.dan v ciklu. Ker sem zaradi blage alergije na dieti brez mleka in glutena, mesa pa uživam zanemarljivo malo, bi bilo možno pomanjkanje beljakovin? Kako se lahko to preveri, obstaja mogoče kak tovrstni prehranski test?

spoštovani,

glede na navedeno gre za latentno hipertirozo. Priporočam obravnavo pri tirologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close