Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Tumor ob ščitnici, dva nodusa

Tumor ob ščitnici, dva nodusa

Pozdravljeni!

Imela sem UZ vratu, kjer so mi našli tumor ob ščitnici in dva nodusa v ščitnici. Napotena sem bila k endokrinologu, ki je ponovno opravil UZ, kjer je bilo vidno: oba ščitnična režnja sta sicer normalne velikosti, mestoma neehogena z lisastimi področji, sploh v srednjem in zg. delu. Desni reženj meri 1,5×1,6×3,4 cm. V desnem režnju je blago hipoehogen nodus, z anehogenim halojem, ki meri 6x4x7 mm. Levi reženj meri 1×1,5×3 cm. V levem režnju je izo do blago hipoehogen nodus z anehogenim halojem, ki meri 3x3x3 mm. Pod spodnjim polom levega režnja ščitnice, ob karotidi je homogeno področje, ki meri 6x7x11 mm.

Na UZ vratu še je navedeno, da je levo kavdalno od levega režnja ščitnice vidna tumorska formacija velikosti 1,3×0,9×0,5 cm, ki leži v predelu anatomske regije ob ščitnici. Endokrinolog me je napotil v laboratorij, kjer so mi odvzeli kri za osnovne biokemične preiskave in kontrolo kaliotropne osi. Izvidov še nimam.

Naj povem, da sem stara 33 let, imam 53 kg, visoka sem 169 cm. Enkrat sem rodila naravno, druga nosečnost se je končala s splavom (odmrtje ploda v 10. tednu), tretja nosečnost pa se je končala s carskim rezom.

Že dve leti se mi pojavljajo različne težave, boleči sklepi prstov rok, komolci, ramena in hrbtenica, izguba moči, konstantna tiščoča bolečina (že več kot pol leta) v predelu trebuha pod desnim rebrnim lokom, rahle otekline prstov na rokah ter suha, rdeča in luščeča koža členkov (že več kot dve leti, neglede na letni čas), utrujenost, slaba koncentracija in spomin, utrujenost in nespečnost, razdražljivost in anksioznost, občutek pijanosti pri hoji in vožnji, slabosti in vrtoglavice, pospešen utrip v mirovanju, pogosto izmenjavanje vročina-mraz, sum na Raynoudov fenomen, pogoste diareje, zelo suha in srbeča koža, kljub negovanju, izguba apatita, težko se zredim, zelo pogosto boleče grlo in občutek cmoka v grlu itd, prav tako me v predelu ob ščitnici dostikrat zagrabi krč, ki popusti, če si s prstom pritisnem na mesto krča in istočasno pogoltnem slino. Že dalj časa (cca. 3 mesece) opažam bolečino med levo dojko in pazduho, vendar ni ničesar zatipati.
Prav tako imam že od nekdaj neredne menstrualne cikluse, prvo nosečnost smo po dveh letih truda dosegli z drilingom jajčnikov in odstranitvijo pregrade ter ciste na jajčnikih. V tretji nosečnosti sem bila hospitalizirana zaradi suma na ledvične kolike.

Zaradi bolečin v hrbtenici sem imela tudi RTG hrbtenice, kjer je bila vidna začetna artroza ledvenega dela.

Naj povem da sem bila tudi pri gastroenterologu, kjer čakam na kolono in gastroskopijo (zaradi pogostih drisk, krčev in tiščoče bolečine v trebuhu pod desnim rebrnim lokom). Prav tako so mi zaradi te bolečine v trebuhu opravili Uz trebuha, kjer ni vidnih posebnosti, razen ptotičnega žolčnika in nefroptoze desno.

Bila sem tudi pri revmatologu, zaradi težav s sklepi in mišicami, kjer zaenkrat čakam emg zg. okončin, imunoserološki skrining Raynauda in fotosintenzivnosti, kapilaroskopijo in fotopletizmografijo ter na laboratorijske teste.

Zanima me, če bi lahko vse te težave bile povezane s tem tumorjem in nodusi? Prav tako me zanima nadaljni postopek glede moje ščitnice? Se mora narediti punkcija ali kaj podobnega.. Kaj sledi glede zdravljenja, se zadevo ponavadi samo spremlja ali v praksi kaj te tumorje in noduse odstranjujete? A še mi priporočate obisk pri tirologu ali je dovolj obisk pri endokrinologu?

Zaenkrat se vam za odgovor najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani!

Spremembe, ki so jih opisali na UZ v ščitnici, vam ne bi smele povzročati nikakršnih težav. Vsekakor je potrebno opredeliti delovnje ščitnice (določiti TSH). Glede UZ spremembe pod levim ščitničnim režnjem pa je potrebno opredeliti ali gre morda za adenom obščitnice. Ustrezne preiskave bo opravil endokrinolog.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Najlepša hvala za vaš odgovor. Vas smem še nekaj vprašati?:-) A je možno da bi vse te težave, ki jih imam lahko bile povezane s tem adenomom ali pa s ščitnico, v primeru da se ugotovi, da mi tudi ta nagaja? Mi mogoče priporočate še pregled pri nevrologu, bi po vašem mnenju mogoče bile te težave tudi kaj nevrološkega izvora (MS ali kaj podobnega)? Hvala lepa še enkrat, lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

priporočam določiti TSH, serumski kalcij in morda ioniziran kalcij, ter iPTH. Verjetno bodo vsi navedeni izvidi normalni. Vzrok za vaše težave je verjetno iskati drugje.

lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Se bom navezala na to temo, ker imam podoben preoblem:

Danes sem dobila izvid iz UZ pregleda ščitnice, pa bi vas prosila še za vaše mnenje.
TSH 4,22
FT3 4,8
FT4 14,22
S-protitelesa TG 54,4
S-protitelesa TPO 52,0
S- tiroglobulin 46,8

UZ ŠČITNICE: Blago povečana režnja neenakomernih odbojev, v desnem režnju se nahaja hipoehogen nodus, meri 1,8×1,6×2,2 cm.
SCINTIGRAFIJA ŠČITNICE: Žleza ohranjene metuljaste oblike s skromnejšim kopičenjem radioindikatorja v področju desnega režnja, UZ vidni nodus se ne diferencira.

MNENJE:
Pacienta ima kronični avtoimuni tiroiditis (KAIT), ki poteka z uninodozno golšo, ter še vedno latentno hipotirozo. Ob tem se vrednost TSH spontano približuje normali. TG ni zvišan. Ker se utegne hormonsko stanje normalizirati, zaenkrat ne uvajam substitucije.
Naročena sem še na aspiracijsko biopsijo.

Kaj vse to pomeni – ali imam dve bolezni ščitnice – KAIT in golšo?
glede na to, da so me naročili še na biopsij, ali to pomeni, da sumijo na raka? V izidu sicer piše da je maloverjetno, ampak dvom vseeno ostaja….

Stara sem 46 let. Razen visokega krvnega tlaka nimam problemov. Lani pa so mi ginekološko odstranili maternico in jajčnike, tako da sem v menopavzi. Ali bi tudi to vplivalo na delovanje ščitnice?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Pozdravljeni.. No da vam poročam kaj so mi ugotovili. Ugotovljeno je bilo, da je parathormon nad normalno vrednostjo, prav tako je znižana vrednost vit. D (35). Poleg tega so mi tudi ugotovili, da imam Hashomotov tiroiditis v evtirotični fazi. Tirolog je mnenja, da zaenkrat zdravljenje ni potrebno, endokrinolog pa mi je predpisal dodajanje vit. D in kontrola v marcu. Kljub dodajanju vit. D se vseeno počutim zelo utrujeno, zelo me bolijo kosti – sklepi, imam konstantne vrtoglavice, občutek pijanosti in posledično me pri hoji zanaša. A je možno, da bi za to bil kril povečan parathormon? Hvala lepa in lp

Spoštovani!

Zvišana vrednost PTH je lahko posledica pomanjkanja vitamina D. Utrujenost je lahko posledica tega.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni. Glede na moje težave, ki sem jih omenila zgoraj, bi vas še nekaj povprašala. Nazadnje ko sem bila na pregledu pri endokrinologu je bilo ugotovljeno, da kljub rednemu dodajanju vit d moj parathormon še vedno raste. Nazadnje so mi izmerili njegovo vrednost 100. Opravili so mi tudi preiskave za kalcij v krvi, katerega je bila vrednost 2,5 mmol/l, S-fosfat je-anorganski je bil vrednosti 1,1 mmol/l, S-albumin 50g/l, korigirani kalcij 2,3 mmol/l, ionizirani kalcij pa 1,30 mmol/l (v izvidu piše, da je ta na zgornji meji normale). Na izvidu prav tako piše, da v osnovi gre za normokalcemični primarni hiperparatiroidizem, vidna sprememba na UZ pa je najverjetneje povečana obščitnica. Piše tudi da se primerna kandidatka za operativno zdravljenje in da mi svetujejo še preiskavo PET CT s holinom. Kaj je to za ena preiskava in kaj v bistvu pokaže? Pokaže tudi npr. kakšno oseopenijo ali kaj podobnega? To me zanima predvsem zato, ker mi primakuje vit D in ker me res vedno bolijo sklepi in bi se rada prepričala o tem, če bi lahko bila za to kriva kakšna osteopenija ali kaj podobnega. Naj povem da mi še zaenkrat niso pregledali sklepov, niti nobeden tega ni omenil, da bi mi jih. Mi svetujete da glede na vse te sklepne težave in bolečine, ki jih imam opravim merjenje kostne gostote ali bo PET CT to pokazal?

Bi mi lahko kaj več povedali o vsem tem?

Naj povem, da se še moje vse zgoraj opisane težave nadaljujejo in da se res počutim zelo utrujeno. Sedaj sem si dala samoplačniško preverit še hormone ščitnice, ker se zadnje tri tedne počutim zelo zaspano in utrujeno, vendar še čakam rezultate.

Nazadnje so bili hormoni S-TSH 3,10 mE7l, S-FT3 5,15 pmol/l, S-FT4 pa 11,59 pmol/l. Naj povem še enkrat da imam Hashimoto, kjer so mi pred pol leta ugotovili protitelesa, in sicer S-aTg 110 (-115) in S-aTPO 130 (-34). Pri teh protitelesih me samo zanima tole, če se vrednosti protiteles večajo se lahko počutje slabša kljub temu, da so hormoni normalni ali je vseeno kakšne so te vrednosti protiteles (hočem vprašati tole, če imaš npr. sprva protitelesa 130 in kasneje npr. 1000, je lahko kakšna razlika v počutju, in kaj v bistvu sploh pomeni višanje teh protiteles)?

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Spoštovani!

PET CT s holinom je morfološka preiskava, ki pokaže morebitno prisotnost adenoma obščitnice, ki izloča PTH. Glede Hashimotovega tiroiditisa, prisotnost antiTg in antiTPO protiteles ne vpliva na počutje. Omenjena protitelesa so le označevalec (marker) avoimunskega vnetja žleze in nimajo vpliva na potek bolezni.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni !
Prosila bi vas za razlago mojega izvida ki sem ga dobila pred 2dnevi :

Vrat : Ščitnica je normalne velikosti lokalno bezgavk ne tipljem.
Uz Ščitnice : Ščitnica je normalne velikosti in izoehogena bolj prekrvavljena . V levem režnju je heterogen nodus , ki je slabo omejen in velik 1,4 cm bolj prekvAvljen, tik ob njem kavdalno hipoehogen nodus pol cm in kavdalneje 4mm .

SCINTIGRAFIJA ŠČITNICE S PERTEHNETATOM: Ščitnica je normalne velikosti in v celoti dobro kopiči izotop. V predelu levega režnja je kopičenje manjše . Hladen nodus v sredini laterno .

UZ VODENA PUNKCIJA NODUSA V LEVEM REŽNJU ŠČITNICE : A. Sprememba v levem ščitničnem režnju . Uz vodena aspiracijska biopsija s tanko iglo: benigen folikularen nodus ( Bethesda II )
DIJAGNOZA : Evtirotična nodozno spremenjena ščitnica .
MNENJE : TSh je normalen , ščitnica je normalno velika , nodozno spremenjena . Punktiral sem večji nodus v levem režnju ščitnice – izvid brez posebnosti . Terapije za ščitnico ne svetujem . Potrebna je kontrola tah , ko zanosi in v nosecnosti na vsake dva do tri mesece . Ob porastu Tsh nad 2mE/I je indicirana terapija s tiroksinom .

Zanima me vase mnenje glede na to da mi tirolog nikjer ni napisal , če je potrebno spremljanje teh nodusov ali to no potrebno?

Spoštovani,

glede na navedeno gre za manjšo evtirotično golšo, s citološko nesuspektnim gomoljem v levem režnju. Zdravljenje ni potrebno. Ponoven pregled pri tirologu v primeru rasti golše.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close