Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje NADLEDVIČNA ŽLEZA

NADLEDVIČNA ŽLEZA

Pozdravljeni,

lepo bi vas prosila za vaše mnenje glede mojega izvida, ki sem ga prejela na ultrazvoku. Zdravnica, ki mi je opravila ultrazvok mi je sicer rekla, da to ni nič nevarnega ampak bi vseeno prosila še za vaše mnenje. Ko sem opravila ultrazvok trebuha je vse v redu, razen tega da imam tri manjše kamne v žolču, ki pa mirujejo. Ravno zaradi tega sem opravila UZ. Napisala pa mi je še eno zadevo: v loži leve nadledvičnice je vidna ostroomejena okrogla hipoehogena formacija velikosti 2 cm – adenom? Ledvici sta ortotopni, normalno veliki, pravilno oblikovani in gladke površine. Parenhimska plast je obojestransko primerne debeline in pravilna strukture. Votlinska sistema nista razširjena, konkrementov v njih ni videti.

Ker sem zelo panična oseba, bi vas lepo prosila za vaše mnenje kaj naj bi to bilo oz., če to res ni nič hudega.

Že vnaprej se vam zahvaljujem in vam želim lep preostanek dneva.

Nataša

Spoštovani!

Glede na navedeno gre za adenom leve nadledvičnice. Potrebna je obravnava pri endokrinologu, da se opredlei ali gre za hormonsko aktiven ali hormonsko neaktiven adenom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Zivjo!
Zanima me kaj je lahko najhujsa posledica nezdravljenig tezav z nadledvicno zlezo? In koliko casa je to lahko nezdravljeno?
Glede na simptome, ki jih imam sem mnenja, da moja nadledvicna zleza ne deluje pravilno. Osebni zdravnici sem pred cca 3/4 leta rekla, ce bi me lahko dala na pregled(to sem jo prej ze veckrat prosila, ker sem imela prav to na sumu) pa mi je rekla, da me ne mora poslati na preiskave ker jim naj nebi dovolili delati preiskav na podlagi suma.
Moji simptomi pa so; ogromne tezave z scitnico(rejenje kljub zdravi prehrani, aktivnosti, v parih mesecih sem potem shujsala za cca 15-20kg), napadi panike oz.sproscanje adrenalina(sedaj mi cez dan ne delajo problemov, ker se uspem kontrolirati, ponoci pa se zmeraj), poleti sem imela zamascena jetra(slabo razstrupljanje), oslabljen imunski sistem, ter septembra so se mi pojavili ogromni izpuscaji oz mazolji po obrazu(zdravnik-takrat sem ga zamenjala-je rekel da je najbrz to lahko posledica razstrupljanja jeter), ki sele sedaj izginjajo(nikoli nisem imela tezav z aknami), izostanek menstruacije itn … Ne vem ali bi se morala malce bolj potruditi in prositi zdravnika za dodatne preiskave. Zaebkrat mi se uspeva ziveti z vsem tem.
Hvala za odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Glede na navedeno je možno, da gre pri vas za prekomerno izločanje kortizola (Cushingov sindrom). Priporočam pregled pri endokrinologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

V lanskem letu v mesecu juniju sem po daljšem času velike mere stresa ter preobremenjenosti (novo vodstvo v službi in nenormalen tempo dela…moje delo je odgovorno in ves čas pod pritiskom, dokončanje študija v istem času, skrb za družino ter mamo saj si še ni opomogla po nenadni smrti očeta zaradi zastoja srca v letu 2014) doživela kolaps z utripom 180 udarcev /minuto. Posledično sem bila 10 dni v bolniški zaradi popolne izgube fizične moči. Po 10 dneh sem se normalno vrnila v službo in nadaljevala s študijem, ki sem ga v mesecu septembru tudi uspešno zaključila. Pri pogovoru s kardiologom je bilo zaključeno: izgorelost.

Od takrat sem opravila veliko preiskav: UZ srca 2x, obremenitveno testiranje, 24 urni EKG 2x, pregled ščitnice(ultrazvok, THS, t3, t4), gastroskopija in ultrazvok trebušne votline – ugotovljena erozija želodca), pregled pri nevrologu in MR glave, celotna krvna slika s troponinom (3x). Vsi omenjeni izvidi so bili super oziroma bp.

Na koncu sem na osnovi posveta z endokrinologom opravila tudi hitri test pregleda krvi za delovanje nadledvične žleze. Tudi po 30 minutah je kortizol ostal v mejah normale…torej pod spodnjo dovoljeno vrednostjo.

Verjetno lahko na osnovi tega sklepam, da z nadledvično žlezo ni nič narobe, čeprav imam vse znake nepravilnega delovanja le-te? Opravila sem tudi ultrazvok nadledvične žleze, ki je bil normalen.

Skratka…od lanskega junija si fizično nikakor ne opomorem. Nenormalna utrujenost, bolečine v mišicah, glavoboli, težave z želodcem in vrtoglavice so vsakodnevni spremljevalci.

Velikokrat se z muko prebijem skozi dan vendar vztrajam. Naj povem, da se zdravo prehranjujem, zadnje leto dodajam tudi vitamine in minerale (omega 3, magnezij, B kompleks, c vitamin). Alkohola sploh ne pijem, kadim ne, spat hodim vedno ob 22.uri ( s spancem nimam več težav…le občasno kakšen dan), spijem max.1 kavo dnevno, vsak dan poskrbim da hodim vsaj 1 uro (prej sem celo življenje tekla in kolesarila po uro , uro in pol vsak 3x tedensko vendar sedaj tega še ne zmorem). Imam tudi voljo do stvari, veliko delam okrog hiše, v službo hodim normalno, grem na izlet, gledališče, kino, Odnose doma imamo dobre, saj smo zelo povezani. Zadirčna in odrezava nisem, ne zapiram se vase, ne poležavam, ne lenarim.

V bistvu prosim za vaše mnenje. Kako si še lahko pomagam, da bi dobila nazaj kondicijo, energijo in premagala to grozno utrujenost in vrtoglavico? Fizični razlog verjetno lahko izključim?
Kaj menite?

Najlepša hvala za Vašo pomoč in čas,

V.

Spoštovani!

V lanskem letu v mesecu juniju sem po daljšem času velike mere stresa ter preobremenjenosti (novo vodstvo v službi in nenormalen tempo dela…moje delo je odgovorno in ves čas pod pritiskom, dokončanje študija v istem času, skrb za družino ter mamo saj si še ni opomogla po nenadni smrti očeta zaradi zastoja srca v letu 2014) doživela kolaps z utripom 180 udarcev /minuto. Posledično sem bila 10 dni v bolniški zaradi popolne izgube fizične moči. Po 10 dneh sem se normalno vrnila v službo in nadaljevala s študijem, ki sem ga v mesecu septembru tudi uspešno zaključila. Pri pogovoru s kardiologom je bilo zaključeno: izgorelost.

Od takrat sem opravila veliko preiskav: UZ srca 2x, obremenitveno testiranje, 24 urni EKG 2x, pregled ščitnice(ultrazvok, THS, t3, t4), gastroskopija in ultrazvok trebušne votline – ugotovljena erozija želodca), pregled pri nevrologu in MR glave, celotna krvna slika s troponinom (3x). Vsi omenjeni izvidi so bili super oziroma bp.

Na koncu sem na osnovi posveta z endokrinologom opravila tudi hitri test pregleda krvi za delovanje nadledvične žleze. Tudi po 30 minutah je kortizol ostal v mejah normale…torej pod spodnjo dovoljeno vrednostjo.

Verjetno lahko na osnovi tega sklepam, da z nadledvično žlezo ni nič narobe, čeprav imam vse znake nepravilnega delovanja le-te? Opravila sem tudi ultrazvok nadledvične žleze, ki je bil normalen.

Skratka…od lanskega junija si fizično nikakor ne opomorem. Nenormalna utrujenost, bolečine v mišicah, glavoboli, težave z želodcem in vrtoglavice so vsakodnevni spremljevalci.

Velikokrat se z muko prebijem skozi dan vendar vztrajam. Naj povem, da se zdravo prehranjujem, zadnje leto dodajam tudi vitamine in minerale (omega 3, magnezij, B kompleks, c vitamin). Alkohola sploh ne pijem, kadim ne, spat hodim vedno ob 22.uri ( s spancem nimam več težav…le občasno kakšen dan), spijem max.1 kavo dnevno, vsak dan poskrbim da hodim vsaj 1 uro (prej sem celo življenje tekla in kolesarila po uro , uro in pol vsak 3x tedensko vendar sedaj tega še ne zmorem). Imam tudi voljo do stvari, veliko delam okrog hiše, v službo hodim normalno, grem na izlet, gledališče, kino, Odnose doma imamo dobre, saj smo zelo povezani. Zadirčna in odrezava nisem, ne zapiram se vase, ne poležavam, ne lenarim.

V bistvu prosim za vaše mnenje. Kako si še lahko pomagam, da bi dobila nazaj kondicijo, energijo in premagala to grozno utrujenost in vrtoglavico? Fizični razlog verjetno lahko izključim?
Kaj menite?

Najlepša hvala za Vašo pomoč in čas,

V.

Spoštovani!

Glede na navedeno najverjetneje ne gre za hormonski vzrok za slabo počutje, utrujenost in bolečine po mišicah.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, star sem 29 let in imam sledeče težave.Najprej bom napisal mojo dvo in pol letno anamnezo,da vam bodo stvari povsem jasne nato problem.Marca2017 sem opazil sredi prsnega koša tvorbo podobno mozolju premera cca 0.5 cm nato sem jo septembra istega leta lasersko odstranil.Nato je ta tvorba ratala kot v premeru 1 cm rasca nakar sem v januarju 2018 šel to kirurško odstranit rekli so,da gre za dermatofibrom.Nato je minilo 2 meseca ko začnem postopoma zgubljat na teži mesec za tem fasem neke vrste atipicno pljucnico,ko jo prebolim pa začnem prekomerno urinirat torej postanem poliuricen.Za skoraj leto in pol.Seveda sem tudi 8 let kadil cigarete po 10 dnevno a sem s kajenjem prenehal pred mesecem in pol nazaj.No,da se vrnem shujšal sem v 15ih mesecih za 20 kg a zdaj sem v slabem mesecu cca 3 kg nazaj pridobil.Pocutim se brez energije,brezvoljno,zaspano,občutek mam kot ,da mam malo slabši spomin aja pa omenit moram,da me je v enem letu ene 5 do 10 krat tudi ko nisem bil prehlajen rahlo kljuvalo na desni prsni polovici na sredini prsnega kosa pa mam 2 cm divje meso a hkrati brazgotino odkar ne uriniram bolj pogosto kot prej sem se spet začel redit pa rahlo mam lunin obraz pa neke strije po trebuhu opazam pa malo zardevam v obraz.Noge pa roke pa niso ravno debele.Pa neke akne občasno dobivam po telesu pa 2 mesca mam na spodnji dlesni nek za manjši grah velik izrastek,dlesen pogosto krvavi.To sem hotel izpostavit.Krvna slika je bila pred mesecem in pol normalna tudi jetrni in ledvicni testi ter sladkor.Je pa tudi res da jemljem že 5 let asentro 100 mg,topamax 2x200mg rivotril so mi ukinli sem ga jemal 5 let plus depo xeplion 75 mg 3 leta sem ga jemal 150 mg plus nebilet betablokator jemljem 2.5mg dnevno že 2 leti.Kaj bi lahko to bilo.Kaj mi svetujete?Za odg.se vam vnaprej zahvaljujem.

Lp

Spoštovani,

glede na navedeno žal ne vem kaj je vzrok za vaše težave. Morda bi bilo koristno določiti TSH in morda bazalni kortizol.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close