Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Test kortizol

Test kortizol

Pozdravljeni. Imam eno vprašanje glede testiranja kortizola. V prihodnosti me čaka testiranje hormonov, ob tem pa mi je bilo razloženo, da prejmem en dan za domov 2 tabletki, naslednji dan pa se zopet vrnem v ambulanto (endokrinolog), kjer se opravijo neke meritve. Zanima me, za kakšen test sploh gre in kaj s tem testom sploh iščejo. Se opravičujem za čisto laično vprašanje.

Spoštovani!

Najverjetneje gre za dexametazonski supresijski test, kjer merimo raven kortizola pred in po supresiji z dexametazonom za opredelitev morebitnega prekomernega izločanja kortizola

Lp.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

mene pa zanima, v čem se razlikuje testiranje hormonov iz sline in npr. krvni test?
Namreč, veliko je bilo napisanega, da če želimo pridobiti dejansko vrednost kortizola, se mora slednji testirati 4x dnevno. Čemu potem služi krvni test npr. opravljen v endokrinološki ambulanti, ko ti itak vzamejo kri samo 1x? Ne razumem potem, kako ti lahko na podlagi te vrednosti kar opredelijo, da je s tvojim kortizolom vse ok. Mar ni v praksi tako, da je kortizol jutranji vedno visok? Tudi ko sem osebni zdravnici omenila test kortizola iz sline, se je le nasmehnila in odvrnila, da ti testi niso verodostojni.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Določevanje hormonov iz sline je dejansko zelo nezanesljivo. Koncentracije hormonov v slini so vsekakor bistveno drugačne od onih v krvi, oziroma serumu. Vrednosti kortizola v serumu tekom dneva nihajo.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, pred kratkim sem naredila test (sline) za raven jutranjega kortizola. Vprasala bi le, ce so moje vrednosti normalne ali prenizke? Rezultat je bil 8,9 nmol/L, kot referencne vrednosti pa je pisalo od 5,5 – 30 nmol/L. Test sem naredila ob 8.30, dve uri preden navadno vstanem. Stara sem 30. Najlepsa hvala in lep pozdrav, Sonja

Spoštovani,

določevanje vrednosti hormonov iz sline je nezanesljivo. Rezultatov ni možno interpretirati.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close