Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kaj pomeni visoko pozitiven S-anti Tg in S-anti TPO

Kaj pomeni visoko pozitiven S-anti Tg in S-anti TPO

Pozdravljeni,

Prejela sem laboratorjiski izvid v zvezi s sumom na Hashimotov tiroiditis.

Vrednosti:
TSH: 4,95
T3: 4,31
T4: 11,57
anti TG: >3000kE/L
anti TPO: >1000kE/L

Izvid mi je drugače popolnoma razumljiv, edino kar me dodatno zanima je kaj pomeni, če sta anti TG in anti TPO tako “močno pozitivna”. Mejne vrednosti na izvidu so namreč 0-40kE/L in 0-35kE/L

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Visoke vrednosti antiTg in anti TPO protiteles pomenijo, da imate Hashimotov tiroiditis. Delovanje ščitnice je sicer normalno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Pri prebiranju foruma sem zasledila, da obstajajo nekakšne študije, kjer ugotavljajo, da visoka protitelesa AntiTG in antiTPO lahko napadajo tudi možganske celice ter druge organe v telesu. Zadnji izvid je pri meni pokazal antiTG >299 in antiTPO <28 (imam že hipotirozo in 50mg Euthyroxa). Bi me moralo skrbeti, da bodo ta protitelesa začela napadati še druge organe, je na tem področju že kakšna nova študija. Kako lahko zmanjšam protitelesa in ali jih lahko sploh spravim nazaj v meje normale?

Hvala za odgovore in lp.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Protitelesa antiTG in antiTPO so le označevalci avtoimunskega vnetja ščitnice in nimajo učinkov v tkivih. Zaskrbljenost je odveč. Sicer učinkovitega načina, ki bi znižal ravni protiteles ni.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

pozdravljeni. lepo prosim za komentar izvida. kontrola pri tirologu naj bi bil čez eno leto. Hvala in lep pozdrav!
S-TSH 2,80
S-anti-TG 39,0
S-anti-TPO 0,3

Spoštovani,

navedeni izvidi so v okviru normale.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Pred nekaj dnevi sem prejela izvid od svoje zdravnice v katerem imam vrednosti:
Tsh 19.89
Spt4 7.9
Spt3 4.3

Dobila sem napotnico…po vse kalvariji v sprejemni me je pregledala na polikliniki zdravnica in pustila brez vseh odgovorov. Vzeli so mi ponovno kri. Dobila sem euthyrox 15μm.
Danes pa sem prejela nov izvid z sledecimi vrednostmi
Tsh 18.9
Fth 8.8
Ft3 4.5
AntiTG 42 kE/L
AntiTPO >1300.0kE/L

Rodila sem 5 mesecev nazaj. Kaj sedaj to pomeni za mene? Lahko pride do izboljsanja? Zakaj take visoka vrednost antiTPO? Kako pogosto je potrebna kontrola? Kakrsna koli informacija bo dobrodosla.

Hvala in lep pozdrav, Maja

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre za hipotirozo po avtoimubskem vnetju ščitnice, zato so tudi zvišane vrednosti TPO protiteles. Potrebno bo zdravljenje s tiroksinom in spremljanje stanja in kontrole na dva do tri mesece.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdrav, prosim tudi za komentar mojih:

TSH 2.37
pT4 14.5
pT3 5.7
Anti TG 298
Anti Tpo 935

Spoštovani!

Glede na navedena izvide gre za kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto in normalno delovanje ščitnice.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
prosim za razlago laboratorijskega izvida:

S-TSH 4.98 mU/L
S-aTg 612 IU/ml
S-aTPO 872 IU/ml

Ali je potrebno zdravljenje, (kakšna oblika zdravljenja) in kontrole?

LP, Jasna

Spoštovani,

glede na navedene izvide (visoke titre antiTG in antiTPO protteles) gre za kronični limfocitni tiroiditis (Hashimoto). Vrednost TSH je mejna, verjetno se razvija hipotiroza. Priporočam pregled pri tirologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Starost 41 let
diagnoza Hashimoto

kontrolni izvid :

S-tsh 21.07
S-t4 prosti 10,92
s-t3 prosti 3,57
s-anti TG 41,39
s-anti tpo 1444,90

trenutno sem na terapiji (2 meseca) 5dnix50 mg Euthyrox in 2dnix100mg Euthyrox.
Prenehal sem tudi z jemanjem Asentre (antidepresiv)
Redno jemljem Pradaxa (proti strjevanju krvi)

Ali so povečane vrednosti možne zaradi jemanja/prenehanja zdravil (asentra) ?
Kako naprej ?

Hvala in lep dan,
J

Spoštovani,

zvečane vrednosti TSH niso posledica prenehanja jemanja Asentre, ampak premajhnega odmerka Euthyroxa. Priporočam ponovno določitev TSH in prilagoditev odmerka Euthyroxa.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

zvišana vrednost protiteles ni razlog za zaskrbljenost.Delovanje ščitnice je normalno, potrebno bo le sledenje.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Prejela sem laboratorijski izvid in bi bila res zelo hvaležna vaše pomoči pri razumevanju izvida.

S-TSH: 16,00
S-Prosti T3: 4,95
S-Prosti T4: 7,48

S-anti-TG: <20
S-anti-TPO: >1000

Glede na povišana protitelesa sem pomislila na Hashimoto, ker pa je TG nizek, nisem prepričana in bi bila zelo hvaležna vašega mnenja in pomoči pri razumevanju izvidov.

Imam 30 let in že vsaj 10 let se ne počutim najboljše. Sprva so mi leta nazaj predpisali antidepresive zaradi slabega počutja in občutka pomanjkanja energije. Največja težava je bila dihanje in kljub primerni teži in zmernim fizičnim aktivnostim, so kardio vadbe (tek, hoja v hrib, ipd.) zaradi hitre zadihanosti in bitja srca, postale vedno težje izvedljive. Srce so mi pregledali in je bilo vse v redu, obremenilni test pa nisem uspela opraviti do konca, ker nisem mogla dihati. Zanima me, če je morda dihanje povezano s pomanjkanjem ščitniških hormonov oz. če je mogoče kaj narobe s pljuči, kar bi lahko povzročilo avtoimunsko bolezen. Sicer sem imela že vsa ta leta simptome, kot so mrzle okončine (zadnja leta so pozimi prsti postali beli in neobčutljivi), suho kožo, težave z izgubo teže, boleče menstruacije, anksioznost, nizek pritisk, holesterol (kljub temu, da zelo pazim na prehrano, ne kadim), itd. Po vseh teh letih sem zato zahtevala pregled krvi (ker so sicer moje simptome vsa ta leta označevali kot prekomerni stres oz. znake depresije in mi krvi zato niso nikoli pregledali) in sem pred kratkim končno dobila zgornje izvide.
Nisem pa zasledila težave z dihanjem kot možno posledico težav s ščitnico. Imela sem sicer tudi kronično vnetje črevesja pri 16ih letih (stres) ter angine (antibiotike), po katerih nisem pretirano skrbela za to, da bi imunskemu sistemu pomagala, da bi si opomogel (ker mi takrat ni nihče povedal, da je po končani terapiji z antibiotikih to potrebno oz. priporočljivo). V družini ni imel nihče težave s ščitnico.

Zanima me torej, glede na izvide za katero avtoimunsko bolezen gre po vašem mnenju ter ali so težave z dihanjem kakorkoli povezane s tem oz. kaj bi lahko bil mogoč vzrok avtoimunske bolezni (črevesje, pljuča…).

Vnaprej se Vam iskreno zahvaljujem za odgovor.

Spoštovani,

glede na navedene izvide gre za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice), po avtoimunskem tiroiditisu (Hashimoto). Verjetno bo potrebno zdravljenje s tiroksinom. Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

prosila bi vas za pomoč pri prebiranju izvidov za ščitnico.

S-TSH: 2,38
S-T4 prosti: 12,84
S-T3 prosti: 4,54
S-anti TG: 23,79 kU/L
S-anti TPO: 417,19 kU/L

27 let, 168 cm, 54 kg. Leta 2012 diagnosticiran Hashimoto, od 2016 terapija Euthyrox 25mg.
Ali je odmerek zdravila zadosten?

Hvala že vnaprej in lep pozdrav.

Spoštovani,

odmerek Euthyroxa je ustrezen. Visoke vrednosti TPO protiteles potrjujejo, da gre za Hashimotov tiroiditis.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

samoplačniško sem šla testirati vrednosti ščitničnih hormonov in protiteles. Spodaj so rezultati. Stara sem 32 let, visoka 165cm in težka 52kg.

S-TSH: 1.19 mIU/L (ref: 0.35 – 4.94)
S-T4 Prosti: 11.86 pmol/L (ref: 9.01 – 19.05)
S-T3 Prosti: 3.88 pmol/L (ref: 2.63 – 5.70)
S-anti TG: 10.20 kU/L (ref: < 4.11)
S-anti TPO: 0.81 kU/L (ref: < 5.61) Zanima me predvsem povišana vrednost S-anti TG. Ali tolikšno povišanje že kaže na kakšne težave s ščitnico oz. na prisotnost avtoimunske bolezni? Hvala in lep pozdrav!

New Report

Close