Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic odločam se za darovanje spolnih celic

odločam se za darovanje spolnih celic

Spoštovana dr. Pintarjeva,

Sem moški, star 31 let, zdrav, oz. brez kroničnih obolenj, nekadilec, in razmišljam, da bi daroval spolne celice. Rad bi pomagal parom, ki lastnih (moških) spolnih celic nimajo. Zanima me, kam se lahko obrnem, ali moram počakati do jeseni in kolikokrat se odda vzorec?

Zanima me tudi, ali se darovane celice podarijo le slovenskim parom?
Sam pričakujem v jeseni s partnerko deklico, prvorojenko:)

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.

Pozdrav, D.

Spoštovani,

najlepša hvala za vašo pripravljenost darovati. Darujete lahko tudi v poletnih mesecih. Pokličite na
tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h), kjer se vam bo oglasila med. sestra, s katero se boste dogovorili za termin za posvet pri zdravniku. Trenutno darovane celice uprabljamo samo pri parih, ki imajo naše zdravstveno zavarovanje.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Samo za čestitat ti je, da si se tako odločil. Ko bi vas bilo le več med nami. Obrni se na najbližjo kliniko – vse o tem najdeš na netu; ko se boš z ustreznimi ljudmi na kliniki pogovoril, bo vse jasno; zelo te bodo veseli; vem, da je nabolj kriza v Mariboru.
Hvala – imam v družin par, ki samo čaka na pripravljenost vas – več darovalcev!
Lep dan in srečno

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana gospa dr. Bojana Pinter,
kakšno je sodelovanje med LJ in MB, saj vemo, da se več moških darovalcev odloča za LJ, v MB je bolj kriza? Poznam pare (tudi doma imamo en tak primer), ki že dolgo čakajo v MB, kjer so v vrsti.
Žal mi je, ampak, svetujte strokovnjaki – kaj bi se dalo storiti v SLO – večje spodbujanje moških na prijazen način??? Saj to ne more biti več tabu tema v 21. stoletju. Potem se pa razburjamo, da imajo pari otroke šele po 30.letu. Moške revije in forumi zanje bi lahko bili bolj aktivni na tem področju.

Spoštovani,

Vsi pari, ki potrebujejo darovano seme, se lahko vključijo v obravnavo pri nas v Ljubljani. Trenutno ni čakalne vrste, res pa je, da v zadnjem času nismo imeli novih darovalcev in se lahko pojavi zastoj. Zato bomo na problem darovanja opozorili v kratkem, v akciji osveščanja o neplodnosti, ki jo pripravljajo civilna združenja.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Najlepša hvala za vašo informacijo ga. dr. Bojana Pinter.
Lep dan!

Pozdravljeni.

Kako je pa z čakalno vrsto za darovano žensko spolno celico?

Spoštovani,

na leto pripdobio eno do dva darovalki, tako d aje čakalna doba za darovano jajčno celico več let.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

Sem zelo visoko izobrazen moski star 34 let in se ze dalj casa odlocam, da bi naredil korak in daroval spolne celice paru, pri katerem je moski nezmozen oplodit jajcece.
Imam pa nekaj vprasanj v zvezi z darovanjem:
– Zanima me koliko jajcec lahko oplodite z enim darovanjem sperme? Ali je 1x darovanje sperme za 1 jajcece ali kasneje kasneje spermo lahko uporabite tudi za oploditev drugega jajceca drugega para?
– Ker hocem ostati anonimen me zanima, kaksna vprasanja postavlja zdravnica oziroma sestra ob darovanju?
– Zanima me kdo izbira darovalca semena? Ali je to par ali zdravstveno osebje?
– V dokumentarnih filmih sem veckat zasledil, da pari izbirajo darovalca glede na izobrazbo, izgled, barvo koze, barvo oci… ali je to tudi pri nas aktualno?
– Zanima me kje darovalec “izbrizga” spermo? Je to na kliniki ali lahko doma in v embalazi prinese na kliniko?
Koliko darovalcev moskega spola ste imeli v letu 2016?
Hvala za odgovore

Spoštovani,

veseli nas, da se boste morda odločili za darovanje. Odgovori:
– Z enim darovanjem semena lahko naredimo več postopkov oploditve v epruveti. Ker v teh postopkih vnesemo z metodo ICSI eno semenčico v eno jajčno celico (ne delamo klasičnega IVF, kjer za eno jajčno celico potrebujemo cca 30.000 semenčic), lahko z enim darovanje oplodimo več deset jajčnih celic. Običajno z dvema darovanjema semena pridobimo dovolj semena za po šest postopkov oploditve v epruveti pri dveh parih.
– Ob darovanju vas “administrativno” sprejme med. sestra, ki zapiše vaše osebne podatke in povpraša po razlogu za darovanje. O vašem zdravstvenem stanju pa se pogovorite z kolegom andrologom, t.j. ginekolog, specializiran za moško neplodnost. Identiteta darovalcev je zapisana v varovanih dokumentih in varovana v varovanih prostorih. V vseh postopkih pa se uporablja samo koda, nikjer niso vidno darovalčevi podatki.
– Usklajevanje darovalca in para naredi konzilij, sestavljen iz zdravnikov in drugih zdravstvenih delavcev.
– Usklajevanje naredi konzilij, par ne izbira. Usklajujemo glede na zunanji izgled – barvo oči, las, telesna višina…
– Darovanje poteka samo pri nas.
– Letos smo imeli 4 darovalce.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

Sem moski in bi rad paru daroval spolne celice.
– Zanima me koliko obiskov na kliniki v kaksnem obdobju je potrebnih za uspesno odddajo sperme?
– Ali lahko oziroma je mogoce oddati semenske celice tudi veckrat? Npr. Letos, potem drugo leto, cez 5 let?
– Ali je zakonsko doloceno koliko zenskih celic lahko oplodite z enim darovalcem? Ce prav razumem bi lahko z enim darovanjem oplodili npr. 100 zenskih jajcec iz katerih se bi rodili otroci…

Hvala za odgovore

Spoštovani,

Darovalci običajno darujejo seme tri do petkrat, po enkrat na teden. Pred darovanjem in pol leta po zadnjem darovanju še kontroliramo kri na spolno prenosljive okužbe, ker mora biti vsak vzorec semena vsaj pol leta v karanteni, da opravimo te preiskave. Zato darovanja časovno ne raztegujemo. Seme darovalca lahko uporabljamo tako dolgo, dokler se ne rodijo otroci istega darovalca v največ dveh družinah pri nas.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

Odločam se, da bi podaril spolne celice. Imam nekaj konkrektnih vprašanj na to temo.
– Zanima me kako dolgo traja postopek pred darovanjem in kaj vse je potrebno postoriti pred darovanjem?
– Kolikokrat je potrebno darovati spermo in kolikokrat se spermo lahko sploh daruje?
– A je potreben celovit zdravniški pregled?
– A so potrebna kaka dokazila o dosezeni stopnji izobrazbe?
– Zasledil sem na tujih forumih, da moski lahko pusti kratko sporočilo bodočim staršem. A je to tudi pri nas?
– A lahko moški pri nas umakne stopnjo zaupnosti in postanejo njegovi podatki dostopni otroku, če želi otrok spoznati biološkega oceta?
– Koliko časa pred darovanjem sperme se moški ne sme samozadovoljevati?
– koliko moških je darovalo spermo v letu 2018 pri vas?

Hvala za odgovore

Spoštovani,

Ob sprejemu se pogovorite o zdravstvenem stanju, socialnem stanju, izobrazbi (dokazil ne potrebujemo) in vas pregleda zdravnik androlog, takrat oddate tudi kri za spolno prenosljive okužbe, urin za preiskavo na klamidijo in že lahko darujete. Nato se dogovorite za nadaljanje darovanje semena, običajno enkrat ali dvakrat na teden, po 2 do 5 dnevni abstinenci, skupaj približno štirikrat. Temu sledi kontrola krvi za spolno prenosljive okužbe čez 6 mesecev.

Pri nas je darovanje anaonimno, tako da se sporočil potomcem ne pušča. Če bi se zakonodaja spremenila in bi postalo darovanje neanonimno, to ne bi veljalo za nazaj. Težko je predvideti, kakšna bi bila zakonska ureditev za tiste darovalce, ki bi sami želeli postati neanonimni po taki spremembi zakonodaje, ali bi bilo to sploh mogoče. V letu 2018 je seme darovalo 7 darovalcev.

Zelo bomo veseli, če boste odločili za darovanje. Kontaktirate nas lahko na tel: 01-522-6074, kjer se boste z med. sestro koordinatorico dogovorili za termin posveta pri andrologu.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,

Ob sprejemu se pogovorite o zdravstvenem stanju, socialnem stanju, izobrazbi (dokazil ne potrebujemo) in vas pregleda zdravnik androlog, takrat oddate tudi kri za spolno prenosljive okužbe, urin za preiskavo na klamidijo in že lahko darujete. Nato se dogovorite za nadaljanje darovanje semena, običajno enkrat ali dvakrat na teden, po 2 do 5 dnevni abstinenci, skupaj približno štirikrat. Temu sledi kontrola krvi za spolno prenosljive okužbe čez 6 mesecev.

Pri nas je darovanje anaonimno, tako da se sporočil potomcem ne pušča. Če bi se zakonodaja spremenila in bi postalo darovanje neanonimno, to ne bi veljalo za nazaj. Težko je predvideti, kakšna bi bila zakonska ureditev za tiste darovalce, ki bi sami želeli postati neanonimni po taki spremembi zakonodaje, ali bi bilo to sploh mogoče. V letu 2018 je seme darovalo 7 darovalcev.

Zelo bomo veseli, če boste odločili za darovanje. Kontaktirate nas lahko na tel: 01-522-6074, kjer se boste z med. sestro koordinatorico dogovorili za termin posveta pri andrologu.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

pred 5 leti sem daroval spermo, dva odvzema. Ali lahko ponovno darujem?

Spoštovani,

Glede časa ni nobenih ovir. Pokličite na našo številko, ki je zapisana spodaj, kjer se bosta s koordinatorica za IVF postopke dogovorila o podrobnostih.
Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni!
Star sem 19 let. Tudi sam razmisljam o darovanju sperme, zaradi pomoci drugim in pa kot morebiten vir zasluzka (sem student)
Pa me zanima a to kaj placate ali to poteka zgolj kot dobrodelno dejanje brez placila?
Hvala in lp

Spoštovani,

če bi radi darovali seme zaradi zaslužka, vam to aboslutno odsvetujemo, ker boste lahko to odločitev v prihodnosti obžalovali. Vaša odločitev naj bo izključno altruistična, zaradi želje pomagati, to je tudi edini pravi razlog za darovanje. Za en obisk povrnemo pavšal potnih stroškov in pol dnevnice, kar znese 25 €.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,

Tudi sam se zanimam za darovanje spolnih celic. Star sem 27 let, športne postave, nekadilec in imam univerzitetno izobrazbo ter odslužen vojaški rok. Daroval bi seveda izključno iz altruističnih vzgibov, moja vprašanja pa so sledeča:

-Ali je možno darovati tako v Mariboru kot v Ljubljani ali se je potrebno odločiti le za eno kliniko?
-Ali se seme vsakega darovalca vedno uporabi za umetno oploditev dveh žensk, torej v dveh družinah oz. dokler nista rojena dva otroka?
-Kako natančno je usklajevanje darovalca in prejemnice? Ali se usklajuje izključno na podlagi izgleda ali tudi po npr. stopnji dosežene izobrazbe, poklicni smeri, če je to mogoče ipd.?
-V zgodnji mladosti sem izvedel, da imam psoriazo (Pojavila se je samo enkrat in v milejši obliki in je pravzaprav edina stvar, ki jo imam v zdravniški kartoteki). Zanima me, če je to izključilni razlog pri darovanju semena?

Za vaše odgovore se vam najlepše zahvaljujem,

New Report

Close