Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic prezgodnja menopavza

prezgodnja menopavza

Spoštovani!

Pred 3 leti so mi postavili diagnozo prezgodnja menopavza FSH 116. Stara sem 35 let in imam tablete cycloproginovo. Vsak mesec pred menstruacijo pa me bolijo jajčniki. Ali je to normalno in ali je možnost ,da bi jajčniki začeli zopet delovati?

Lep pozdrav !
Tija

Spoštovani,

verjetno je zaradi jemanja CP boljša prekrvavitev v jajčnikih in maternici, zato ob koncu ciklusa bolj čutite rodila. Pri tako visokem FSH je zelo, zelo malo verjetnosti, da bi jačniki zopet začeli delovati.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

lep pozdrav. moje ime polonca stara sem 29.let in že od nekdaj dobivam menstruacijo samo s cyklo progynovo. bila sem že v enem postopku ivf v katerem sem “pridelala” dve celici od katere se je ena oplodila vendar kasneje ni prišlo do zanositve. Sredi drugega postopka so me prekinili ker naj se celice ne bi dovolj hitro rastle in zaradi pomanjkanja endometrija. moje vprašanje je kakšna je možnost da kadarkoli zanosim z postopkom umetne oploditve oz. ginekologinja mi je omenila možnost zanositve z darovalkino celico vendar naj bi po njenem mnenju to najbolj uspešno opravljali na Slovaškem. Zanima me če se za to odločim ali je to samoplačniško in kakšne so prib.cene in ali pri nas res nismo tako strokovno podkovani za te postopke. Za odgovore se Vam že v naprej res iz srca zahvaljujem

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

verjetnost zanositve zagotovo imate, če nimate povišanega FSH in prezgodnje menopavze. Indikacija za darovano jajčno celico pri nas je namreč prezgodnja menopavza, tako da nisem prepričana, da bi kar morali na postopek z darovano spolno celico. Če je postopek z darovanimi spolnimi celicami strokovno utemeljen in odboren pri Državni komisiji za OBMP in še niste porabili 6-ih posptokov IVF, vam naša zavarovalnica povrne okrog 2000 evrov, ostalo pa doplačate sami. O konkretni cenah na posameznih klinikah v tujini lahko dobite informacijo neposredno od njih. Če postopek z darovanimi spolnimi celicami ni odobren od Državne komisije za OBMP, niste upravičeni do povračila.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,
Stara sem 35 let in ginekologinja mi je postavila diagnozo prezgodnja menopavza, ki ga je ugotovila na podlagi ultrazvoka. Napisala mi je napotnico za endokrinologa, za katerega je čakalna doba 1 leto!!! Zanima me ali bi ginekologinja lahko še kaj storila v tej smeri?! Naprimer kakšne druge preiskave?! Zdi se mi da se moja zdravnica prav nič zavzela za moj primer. Kaj lahko še sama storim v tej smeri? Kaj je to FSH?! Kdo me mora napotiti za ta pregled in kje ga opravljajo.
Brala sem tudi da obstajajo tablete za sprožitev menstruacije. Kako se imenujejo?! Tudi tega mi moja zdravnica ni predpisala?
Hvala

Spoštovani,

o prezgodnji menopavzi govorimo takrat, ko ženska nima menstruacije več kot pol leta in ima ob tem povišan FSH (vsaj več kot 30 IU/l). FSH je folikle stimulirajoči hormon in se poveča takrat, ko delovanje jajčnikov usiha. Pri popuščanju jajčnikov, ki še ni prava prezgodnja menopavza, pa je lahko FSH povišan, a so menstraucije še prisotne (neredne ali redne). Brez FSH torej ne moremo postaviti diagnoze odpovedi jajčnikov.

Ob prezgodnji menopavzi je pomembno vedeti, ali ženska še želi zanositi (v tem primeru je možna le zanositev z darovano jajčno celico) ali ne. V vsakem primeru je potrebno pri potrjeni prezgodnji menopavzi v tej starosti uvesti hormonsko nadomestno zdravljenje, ki naj traja vsaj do povprečne starosti ob menopavzi, ki je 52 let. Na ta način se dodajajo spolni hormoni, ki jih jajčniki ne proizvajajo več, so pa pomembni za celotno delovanja telesa, ožilja in za ohranjanje kostne mase. Pri nas najpogosteje predpisujemo zdravila Cyclo Progynova, Trisequens ali Novofem.

Pri vas je potrebno torej najprej potrditi diagnozo prezgodnje menopavze s
hormonskimi testi, ki jih lahko opravi vaša ginekologinja ali pa vas napoti h ginekologu na sekundarni nivo (v bolnišnico) ali terciarni nivo (klinični center), če še želite zanositi. Pregled pri endokrinologu pa je morda smiseln v primeru potrjene diagnoze prezgodnje menopavze, da se oceni stanje kostne mase.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

pozdravljeni
s partnerjem se trudiva za dojenčka ze 4 leta. ker moje jajčne zaloge ni so naju s komisijo poslali v tujino na darovanje ženskih spolnih celic.
šla sva v pronatal češke budejovice kjer sva v 1 postopku
*( 24.2.2017) pridelala 5 celic, 2 smo vstavili, 3 zamrznili. od tega se je obdržala samo ena celica do 6t3d potem je šlo naprej..terapija je bila utrogestan estrofem in prenison. ivf
ko sva šla po zamrznjenčke
*(13.2.2018) , sta bila 2 pripravljena na vstavitev, sem imela terapijo utrogestan estrofem in prednisolon. čakanje 14 dni se je hitro koncalo saj je prisla menstruacija. ivf

*12.6.2018 sva šla ponovno v postopek tokrat icsi. pridelali smo 4 celice, 2 vstavili, 2 zmrznili. po 14 dnevih ni bilo menstruacije, le 12dan je bilo za spoznanje malo rjavega izcedka.menstruacija je prišla in tako je novo upanje spet umrlo.

imam tudi bolezen ščitnice hašimoto tiroditis.
v vsak postopek sem šla s vrednostjo tsh okoli 2, vsakic po neuspelem postopku v 14 dnevih pa tsh naraste na vrednost okoli 10 oz 11. pred postopkom vrednost tsh 2.2 po 14 dneh vrednost 10.78 🙁

zanima me, če imam sploh možnost zanositve z mojo diagnozo in kaj se dogaja s ščitnico? na koga naj se obrnem?
naj povem še da sem imela že 3 hsc in 2 zraven se tudi biopsijo endometrija. sedaj preden grewa še po zamrznjenčke moram ponovno na hsc in biopsijo endometrija.

pregrade ni videti več na uz. ali je možno da vsak postopek zakrivi ščitnica in da bi se morali posvetiti reševanju le te in urediti njeno stanje s pravo mero evtiroxa..
med zadnjim postopkom sem jemala 4*100mg in 3*125mg.

hvala za pomoč in odgovor

Spoštovani,

neurejeno delovanje ščitnice lahko vpliva na uspešnost posptkov IVF. Glede zdravljenja bolezni ščitnice se obrnite na vašega izbranega osebnega zdravnika, ki bo preveril ustreznost odmerka zdravil.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close