Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic nosečnost in spolnost v prvem trimesečju

nosečnost in spolnost v prvem trimesečju

Dober dan

Stara sem 23 let .Sem trenutno v 7 tednu nosečnosti. V 6 tednu sem imela pregled pri ginekologu. Rekel, je da se vse normalno razvija,da je zarodek velik 3.5 mm in da se srce še ne sliši, ampak vidi se že da utripa in , da se pripravlja, da se bo srce začelo tudi slišati.

Naslednji pregled imam čez 4 tedne,ko bom v desetem tednu in petih dnevih. Naredil mi bo nuhalno svetlino,slišal se bo srček in dobim rezultate od krvi.

Ginekolog mi je rekel, da z spolnostjo ne smem pretiravati,da se nebi poškodoval zarodek.

Zanima me kaj to pomeni pretiravati??
Zdaj sem imela spolne odnose od pregleda ki je bil pred enim tednom tri krat. In sicer vsake 2 dni. Oz en krat je vmes minilo tri dni.

Sedaj me zanima, kako je z spolnimi odnosi v zgodnji nosečnosti oz v prvem trimesečju??
Sem lahko poškodovala zarodek z spolnimi odnosi??
Kaj je to da ne pretiravat z spolnimi odnosi??
Koliko krat lahko imaš spolne odnose v prvem trimesečju ko je nevarnost za spontane splave največja???

Zanima me še, da vsakič po spolnem odnosu čutim špikanje v spodnjem delu,pa me zanima,če je to lahko kaj nevarnega??? Ker se vedno prestrašim.

Pa še kaj če me prsa nehajo boleti,ali je to znak, da je zarodek umrl,ker sem čitala, da če se znaki nehajo, da lahko da je zarodek umrl.
Zakaj pa me špika v spodnjem delu trebuha vedno po spolnem odnosu?

Hvala za odgovore

Spoštovani,

Pretiravanje bi pomenilo, če bi imeli spolne odnose več kot enkrat na dan. Zaradi odnosov lahko pride do krčenja maternice, kar vi občutite kot blage krče ali špikanje. Če bi bila nosečnost slabše vgnezdena, bi odnosi lahko povzročili močnejše krče in krvavitev.

Zaenkrat ni znakov, da bi vaši nosečnosti spolni odnosi škodili, zato ne skrbite.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani

Imam podobno vprašanje. 18.6. sem imela transfer enega zarodka(IVF), ZM 31.5, 18.7. sem imela UZ, kjer so mi potrdili nosečnost (plod 3mm). Ker imam še probleme s krvjo (trombocitna disfunkcija) so mi med postopkom dejali, da se bom morala bolj paziti. Zanima me, če se mi torej odstvetuje fizična aktivnost (tek, kolesarjenje) in pa spolni odnosi? Sicer se počutim dokaj dobro, le občutek napihnjeosti imam in otečene noge. Pregled imam čez 14 dni, 1.8. Niso pa mi povedali v katerem tednu sem…
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Pri zdravih ženskah na splošno v nosečnosti svetujemo zmerno redno telesno aktivnost. Najprimernejše so živahna hoja po ravnem, plavanje ter npr. vodena vadba za nosečnice, tek, hoja v hrib in kolesarjenje pa glede na splošno telesno pripravljenost.

V primeru zdravstevnih težav je treba dejavnost prilagoditi. Pri trombocitni disfunkciji bi ob večjem telesnem naporu lahko prej prišlo do krvavitve iz ležišča posteljice, kar sicer ni nujno ogrožujoče, lahko pa vas po nepotrebnem prestraši. Pri teku je napor zagotovo večji, pri kolesarjenju pa so pogostejši nepredvideni dogodki, zato bi vam te dejavnosti odsvetovala. Primerno nežni spolni odnosi pa ne morejo povzoročiti škode.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani

Najlepša hvala za odgovor. MI lahko še sporočite v katerem tednu sem po podatkih, sama si ne znam izračunati, saj ne vem, kako se šteje, od transferja ali od punkcije dalje?
ZM 31.5., punkcija 13.6., transfer 18.6. Poprej sem imela cikel na 40-45 dni (nereden).
Hvala.

Spoštovani,

teden nosečnosti po IVF se računa tako, da se od dneva punkcije odšteje 14 dni – to je hipotetični prvi dan zadnje menstruacije. Pri vas je ta hipotetični dan enak vaši resnični zadnji menstruaciji 31. 5., ker ste imeli punkcijo 14. dan ciklusa. Tako ste danes, 25. 7. 2011, noseči 8 tednov in 0/7 (nič dni od novega tedna).

Termin poroda pa je 7. 3. 2011 (dan ZM + 7 dni, mesec ZM – 3 mesece).

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,

27.8. sem imela transfer. Ker sem neučakana sem danes naredila test nosečnosti, ki je seveda negativen. Kdaj najhitreje lahko pričakujem pozitiven test v primeru nosečnosti? Zanima me tudi ali lahko v tem obdobju, med transferjem in potrditvijo nosečnostjo, imam spolne odnose.

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

Če ste imeli transfer 5. dan po punkciji, prištejete še 10 dni. V 15 dneh od punkcije je običajno zarodek tako velik, da že izloča dovolj hormona beta-HCG, ki ga lahko določite z urinskim testom na nosečnost.

Spolni odnosi v tem obdobju niso prepovedani, jih pa odvsetujemo, da ne bi prišlo do motenj pri morebitni vgzneditvi zarodka – tveganje teh motenj zaradi spolnh odnsov je sicer težko oceniti.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Mene pa zanima tole, stara sem 21let . Sem zadnjo M sem imela 16,4 . M imam neredne.
Ucerej sm bla na pregledu in so mi rekl da se vidi plod in mehurcek ampaku da se utripa ne vidi .. glede na velikost GV je ginekologinja rekla da bi mogel biti ze viden , nekje pravjo da je prezgodej nekje pa da ni upanja za to? Klicala sem se v ZD ginekologinjo ki jo zelo hvalijo da bi dobila njeno mnenje ampak je sestra rekla da je za pregled prezgodaj in da bi lahko prisla cez 3tedne sele.pri svoji Ginekologinji imam Nadlednji pregled cez 5dni a je moznost da se pokaze? Zelo sem zaskrbljenja

Pozdravljeni,

na kontroli čez 5 dni bo vaša ginekologinja že lahko ocenila, kako je z nosečnostjo.
Tako da kar brez skrbi.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close