Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Darovana jajčna celica

Darovana jajčna celica

Pozdravljeni!

Midva z mojim fantom hodiva v ambulanto za neplodnost in smo se z zdravnico pogovorili da greva v postopek za darovano jajčece. Mene pa zanima na kakšen način izbirajo darovalko (postva, barva las), če se to ujema ali je izbira naključna in kaj vse je prejemnici jajčeca povedano o darovalki?

Hvala!

Spoštovani,

darpvalko izbiramo glede na postavo ter barvo las in oči, tako da se slada vsaj z enim od prejemnih bodočih staršev. Podatkov o darovalki ne dajemo.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

pozdravljeni,

z ženo naju zanima kakšne krvne skupine je lahko darovalka, če je žena A+ jaz pa sem A-. A je moja krv.skupina sploh pomembna?

hvala za odgovor in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Pomembna je krvna skupina nosečnice. Če je Rh D+, tako kot pri vaši ženi, so potrebne običajne kontrole protiteles pri nosečsnici in po potrebi injekcija imunoglobulinov v 28. tednu nosečnosti.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni.

Pišem vam zaradi primera moje sestre. Ko je bila prvič noseča je v prvem mesecu spontano splavila. Nato je zanosila s sedaj 3,5 letno punčko in nosečnost je potekala brez težav, punčka pa tudi nima kakšnih večjih problemov. nato je po letu in pol ponovno poskusila nosečnost. vse se je izpeljalo super do 6 meseca nosečnosti. V 6. mesecu je otrok umrl in ga je morala roditi. takrat vzrokov niti niso iskali saj naj bi bilo to dokaj pogosto. Lansko leto je zanosila ponovno in je imela letos marca rok. Vse je potekalo v redu. Imela je bolj pogoste preglede in tudi večkrat je sama prišla na pregled(saj ploda ni čutila, prav tako kot leto prej in ni želela da se zadeva ponovi). Ko je v 8. mesecu prišla na pregled je bilo vse v redu, po enem tednu pa je imela spet čuden občutek da ploda ne čuti. Zato se je zopet odločila, da obišče ginekologa. Ko so jo pregledali so ugotovili da je otrok popolnoma miren in da nekaj ni prav, saj je bil prejšnji teden poskočen. Takoj so sprožili postopek in je s pomočjo carskega reza rodila punčko. Punčka ob rojstvu ni dihala, tako da so jo morali predihavati. Bila je takoj odpeljana v Ljubljano kjer so jo opazovali in poskušali ugotoviti za kaj gre. Še danes se ne ve točne diagnoze saj naj bi se dve prepletali, zdravniki pa pravijo da takega primera v Sloveniji še niso imeli. Ve se to da je otrok s posebnimi potrebami, da nima požiralnega refleksa in tako dalje. Moja sestra se v ponovno nosečnost ne upa spustiti. sumimo da je problem na naši strani saj imamo več problemov na rodilih(mati-rak na materničnem vratu, jaz-endometrioza…) vendar genetske slike obeh (sestre in partnerja) zaenkrat ne želijo narediti. denarja za samoplačniško pa žal nimata. Nekako smo prišli na idejo o umetni oploditvi in sicer z darovanim jajčecem. vendar sem po branju teh forumov zaskrbljena, da naš sistem tega nebi dopustil, ker ni dokazane neplodnosti. Največji problem je hčerka, stara je 3 leta in pol, želi svojo sestrico(ta je v zavodu v šentvidu pri stični kjer jo imajo pod nadzorom 24h na dan) in ima bratranca, s katerim živijo v isti hiši. on ima sestrico doma ona pa je vedno bolj zaprta vase ker sestrice nima doma. Čeprav jo velikokrat obišče, jo pestuje in podobno je seveda pogreša saj ne razume vsega. prosim vas da mi čim prej odgovorite kakšna bi bila najboljša in najhitrejša možna pozitivna rešitev za ta problem, kajti situacija je iz dneva v dan težja.

najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani,

vaša skrb za sestro je razumljiva. Oploditev z darovanimi spolnimi celicami je možna tudi v primeru dednih bolezni. Določene dedne bolezni lahko odkrijemo tudi že na zarodkih, ki jih pridobimo v posotopku oploditve v epruveti z lastnimi spolnimi celicami. Tako je možnosti več, predvsem če vemo, kje je problem.

Posvet z genetikom o morebitnih genetskih boleznih je možen na napotnico. Genetiki pa na osnovi posveta odločijo, če in katere genetske preiskave bi naredili.

Tako predlagam, da se vaša sestra naroči na genetski posvet na Klinični inštitut za medicinsko genetiko, Ginekološka klinika, Šlajmerjeva 3,1000 Ljubljana, tel.: 01.522-6171.

http://kimg.eu/
http://kimg.eu/klinicna-genetika-genetsko-svetovanje/ambulanta-narocanje

Za posvet potrebuje napotnico od osebnega zdravnika ali izbranega ginekologa.

Na posvet naj gresta oba s partnerjem (za genetski posvet zadostuje ena napotnica, npr. za vašo sestro), s sabo naj prineseta vso zdravstveno dokumentacijo. Na posvetu se bodo odločili o morebitnih nadaljnih preiskavah.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Midva sva šla na pregled in posvet v Medgen v Dravljah in sva bila zelo zadovoljna. So zelo strokovni, prijazni in dobiš res na vse odgovor… Izkušnje imajo iz vseh možnih situacij (od ivf, do darovane celice, …). Tako, da priporočam in srečno!

Pozdravljeni.
Najlepša vam hvala za pomoč. Ji bom posredovala informacije in upam da se zadeva spelje čim bolj uspešno
lep pozdrav Branka

New Report

Close