Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Darovanje spolnih celic v druzini

Darovanje spolnih celic v druzini

Pozdravljeni.
Iz medicinskega stalisca (torej ne pravno niti ne moralno) me zanima:
– Ali je neplodni zenski primerna donatorka sestra? Torej, ni s plodom niti
nosecnico ni nic narobe zaradi tega?
– Ali je neplodni zenski, v primeru anonimne donatorke z.sp.celice, lahko
darovalec semena njen brat – najbolj “podoben” genetski material?

Spoštovani,

z medicinskega stališča je lahko donatorka tudi sestra, pa tudi brat, če gre za hkratno donacijo ž. sp. celice (dvojno darovanje pa pri nas sicer ni dovoljeno).

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,

mene pa zanima, ali je potemtakem možno pri nas, da sestra daruje jajčno celico svoji sestri?

Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

darovanje je pri nas anonimno, tako da ni mogoče darovati za znano prejemnico, npr. sestro.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Kje, v kateri državi pa lahko daruje sestra?

Spoštovani,

morda v Veliki Britaniji, kjer so ukinili anonimnost darvalcev.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Lahko tudi v Ameriki.

Moram vam po pravici povedati, da mi logika tega, da pri nas jajcne celice ne more darovati sestra sestri, ni bila nikoli jasna. Ali ni logicno, da si clovek zeli cimbolj genetsko podobnega potomca? Tudi zgodovinsko gledano so ljudje v nasih prostorih in kulturi velikokrat posvojili necake ali necakinje, ce niso mogli imeti svojih otrok (npr. slavni Benjamin Ipavec, ce se prav spomnim). Ne razumem zakaj je bistvenega pomena, da daruje zarodno celico anonimni tujec ali tujka – torej nekdo, ki je starsem popolna neznanka. Ti tako se najmanj ne morejo predvideti kaksne genetske lastnosti bodo dobili v druzino. Koncno si partnerje (in s tem posredno otroke) izbiramo sami. Ce bi nekdo od plodne zenske zahteval, da mora zanositi z anonimnim neznancem (ne pa z nekom, ki ga pozna), bi to sprozilo vsesplosno zgrazanje. Zakaj je potem samo po sebi umevno, da se od neplodne zenske zahteva to isto, ceprav bi lahko imela darovalko, ki jo pozna, ji je blizu in ji je genetsko podobna?

Saj vem, da ima pri nas stroka moralno superiorno drzo in sledi evropskim direktivam, vendar gre to na racun neplodnih parov, ki zato dve leti cakajo, da sploh pridejo na vrsto in so zato prisiljeni hoditi v tujino. Jaz bi si zelela cimbolj cloveskih zakonov, ki bi neplodnim parom olajsali s trni posuto pot do otrok. Mislim, da darovanje sestre sestri, ne krsi nobenega izmed moralnih zakonov. Zakaj potem ni dovoljeno?

Lep pozdrav!

Spoštovani,

raziskave potrjujejo vaše razmišljanje, da je za večino otrok bolje, da otrok ve, kdo je darovalec oz. darovalka. Nekaj evropskih držav je že naredilo korak naprej v smeri neanonimnega darovanja. Če bo prevladal ta pogled tudi pri nas, lahko pride do spremembe zakonodaje.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Hja, pri nas pa bo šlo zelo počasi!
Bomo me vse v domu upokojencev, ko se bo pri nas kaj obrnilo! Žalostno, ni kaj!
In se popolnoma strinja z DAnak! Zakaj ne sestra?

Ta zgodba je iz Amerike, kjer je nivo medicinske etike bistveno nizji kot v Sloveniji…

K je rabila darovano jajcece. Njena sestra dvojcica je sla skozi IVF postopek, in je naredila veliko jajcec, pa so jih nekaj oplodili z enim in nekaj z drugim mozem, in potem vsadili vsaki od njiju tri zarodke (od ustreznega moza, seveda).

K in njena sestra sta obe zanosili. K s trojcki in ststra z dvojcki. Obe nosecnosti sta bili uspesni, in 5 otrok odrasca skupaj z obema druzinama v tesnem sodelovanju. Druzini pomagata ena drugi in otroci prezivijo veliko casa skupaj.

Meni se ta zgodba zdi strasno lepa.

Pri nas se še dooooooolgo ne bo nič spremenilo! Mi smo najbolj pametni. Za vse! Plodne, neplodne……. Mi vemo, kaj je moralno! Naši zdravniki so najbolj uspešni…..
Mi znamo! Hura za nas!!

New Report

Close