Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Zakaj omejitev pri postopkih z donorjem?

Zakaj omejitev pri postopkih z donorjem?

Spoštovani!

Se opravičujem, če je tole že drugi post na isto temo. Ne vem, ali je prvi prispel do vas oz. do ge. Pintar ali se je izgubil?

Torej zanima me, zakaj je pri postopkih z donorjem omejitev na 4 postopke – toliko kot jih plača ZZS? Zakaj tudi mi nimamo možnosti plačevati nadaljnih postopkov?
Vem, da v SLO samoplačniških postopkov v tej smeri ni – ampak sklepam, da se v tem primeru zavarujete pred tistimi, ki bi že 1. želeli plačati in tako hitreje priti na vrsto. Kaj pa tisti, ki smo leta čakali, da smo prišli na vrsto, potem pa ugotovimo, da smo le “začasni” prejemniki, v kolikor nam ne uspe.

Meni osebno je to psihično ogromno breme, kajti zavedam se, da se po 4 postopkih (neuspešnih) lahko poslovim od tega, da bom kdaj mama oz. moj partner oče.

In še ena mala kritika: glede na vse pogovore, ki smo jih morali opravili, bi nas lahko o tem, da imamo na voljo samo 4 postopke, obvestili že takrat in ne šele zdaj, ko smo prišli na vrsto. Da bi se imeli čas psihično pripraviti in si tako za kak % povečati možnost uspeha.

Drugače sem z GK in sestrami ter zdravniki zelo zadovoljna, se vam iz srca zahvaljujem za vaš trud in upam, da bo leto 2006 bolj plodno! 🙂

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Žal zaradi trenutnega pomanjkanja darovalcev v Sloveniji (in tudi v marsikateri drugi državi v Evropi) ne gre drugače.

Da bo psihični pritisk lažji, bi bilo morda dobro, da se oglasite na psihološko svetovanje pri nas. Lahko razmišljate tudi o možnostih posvojitve in se čimprej prijavite na Centru za socialno delo, saj upamo, da se bodo tudi na tem področju razmere sčasoma spremenile in bistveno izboljšale.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Hvala za odgovor!

Kar se tiče psihične opore vem, da obstaja pomoč na GK. Sem imela bolj v mislih to, da sem šla v postopek še pod vplivom šoka ob novici, da imava samo 4 postopke. Bi bilo bolje, da bi to izvedela že takrat, ko sva se postavila v vrsto in najbrž bi se tudi že takrat vpisala med čakajoče za posvojitev. Tako sva pa na žalost izgubila kar nekaj časa.

Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Se popolnoma strinjam z vami. Kot pa vidite, vsi skupaj, tako vi kot mi, tudi sproti odkrivamo omejitve darovalskih postopkov. Zato na možnost posvojitve pare, ki se zdravijo pri nas, opozorimo tudi na naših vsakomesečnih predavanjih za pare pred postopkom IVF.

Posvojitev otrok se mi zdi zelo pomembna druga možnost za reševanje problema neplodnosti in želje po otrocih in tudi ena izmed najbolj humanih, saj vemo, da po Evropi na tisoče otrok brez staršev hrepeni po objemu družine.

V številnih evropskih državah praktično ni težav s posvojitvami otrok iz drugih evropskih in tudi neevropskih držav, zato sem prepričana, da bi takšne posvojitve lahko uredili tudi v naši državi. Nedavna akcija s podpisovanjem peticije za ureditev meddržavnih posvojitev se mi zdi izjemno pomembna. Morda je sedaj čas, da se ustrezne vladne službe preko vaše (civilne) pobude znova opozori na dejstvo, da čas teče, in da pari iz Sloveniji želite posvojiti otroke tudi iz drugih držav (ker je slovenskih otrok za posvojitev premalo).

Še enkrat, prepričana sem, da je meddržavne posvojitve otrok moč urediti, če bo le prisotna vaša volja in vaša stalna podbuda!

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani!

Se čisto strinjam glede posvojitev. In si želim, da bi jih bilo več in pa tudi možnost mednarodne posvojitve.Nekako pa se mi zdi, da bo do takrat še dolga in trnova pot, kajti SLO bi marsikaj morala rešiti z vprašanjem rejništva in na tem področju kaj spremeniti.

Še enkrat se vam iskreno zahvaljujem za vso pomoč in nasvete in upam, da se v letu 2006 srečamo zadnjič. :-)) S tem mislim, da bi nama uspelo zanositi, da ne bo pomote.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Rada bi povedala, da se na področju mednarodnih posvojitev veliko dela. Pari se za njo že danes lahko odločijo, upamo pa da bo v kratkem vse skupaj za pare še poenostavljeno.

Rada bi vas pa vprašala nekaj drugega. Darovalski postopki z darovanimi moškimi celicami. Čisto moje laično razmišljanje, ki pa ni nujno pravilno. Ko darovalec odda seme je recimo, na voljo nekaj milijonov spermijev.

Pri icsi postopku potrebujemo eno žensko in eno moško celico.

Torej ali res vsaj pri moških darovalcih ne bi bili možni samoplačniški postopki za pare kateri dobijo darovalca in izkoristijo postopke na zzzs?

Hvala in lep dan Eva

Spoštovani!

V teh postopkih količina semena od enega darovalca ni omejitev, ampak to, da smo majhna država in da lahko enega darovalca po zakonu uporabimo v največ dveh družinah. Tako da, če ni prišlo do zanositve v vseh plačljivih postopkih pri enem paru, lahko istega darovalca uporabimo naprej za drug par.

Me zelo veseli, da se, kot pravite, stvari na področju posvojitev hitreje premikajo!

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani!

Držim pesti, da bo leto 2006 srečno za vas – in tako tudi za nas…

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani!

Si bom drznila postaviti še eno vprašanje.

Kot je že Kitty omenila postopke ICSI – zanima me (v primeru darovanega semena) kdaj se uporabi ta postopek in ne IVF? Kakšni morajo biti pogoji za to, da bi delali ICSI?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,

saj skoraj ne morem verjeti, da je RES!!!

Zakaj omejitve? Že tako naju je bolezen posledično zaznamovala, in potem, ko sva končno prišla do možnosti, ki jih ponuja IVF in dobrosrčnost nekoga, po 3 neuspelih IVF postopkih, izvem, da je najino število poskusov omejeno. Spet. Sama sem razumela, da je to najin darovalec (in še od 1 para) in . Zakaj kaznovati že kaznovane? Zakaj delati razlike? Če so lahko ostali pari samoplačniki? To enostavno ni pošteno.

Potem se pa sprašujejo zakaj nataliteta pada. Če je toliko rojenih otrok kot splavov, če je toliko parov, ki si otroka želijo pa iz različnih razlogov ne morejo zanositi in postati starši in konec koncev, če je število donorskih (pa ostalih tudi) postopkov omejeno ….

Spoštovani!

V primeru, da je seme darovalca po odmrznitvi slabše kakovosti, naredimo ICSI. Uspešnost takih darovalskih postopkov je enaka uspešnosti klasičnega IVF.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Oj!!

Mislim, da tega pa res ni težko razumeti!! Pa si predstavljaj, da se čez 18 let srečata fant in dekle en iz Gorice,en pa iz Murske, ki še sama ne vesta, da imata istega očeta…..in se zaljubita in načrtujeta družino….

Tudi midva ne moreva, vendar si ne bi nikoli želela, da bi me oplodili z istim donatorjem, kot so že eno žensko prej.

Hvala za razumevanje!!! :))

LP, Netka

Netka, upam da ne boš huda, ker bom rekla, da si malo pomešala vse skupaj. :-))

Gre za debato, zakaj so samo 4 postopki na par. Ker ne razumem najbolj, kaj naj bi yanna razumela?!??

Ker to, kar si ti ugotovila (da se dva srečata) je čisto možno (teoretično) in to ni predmet debate. Vsak donor je razdeljen med dva para. Torej že po defaultu, v začetku, govorimo o dveh parih. V kolikor ne pride do nosečnosti in rojstva pri teh dveh parih, se donorja vzame in gre drugemu paru.
Tako, da te moram razočarati glede tvoje zadnje trditve, da ne bi želela biti oplojena kot druga ženska. Te možnosti nimaš.

Ampak, kot pravim to ni problem in debata trenutno. Če boš pozorno vse skupaj še enkrat prebrala, ti bo jasno, če ne, pa vprašaj. :-))

In še eno vprašanje za dr. Pintarjevo: ali ne bi v primeru ICSI postopka načeloma porabili manj semenčic kot pri klasičnem IVF? Ker potem bi tudi več ostalo za drug par, če nekomu ne uspe?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Pri postopkih uporabljamo seme zamrznjeno v slamice. Ena do dve slamici običajno zadostujeta za en IVF ali ICSI. Seme se namreč po odmrznitvi še posebno pripravi za OBMP postopek. V primeru, da bi bilo semena premalo za nadaljne postopke, istega darovalca povabimo na ponovno darovanje.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Najlepša hvala za vse odgovore dr. Pintarjeva! Mi je počasi že pošteno nerodno, ko Vas tako zaslišujem. 🙂

Omenjate, da je možnost ponovnega povabila donorja. Kako je pa to pri ženski? Vemo, da je celic ob enem postopku bistveno manj kot pri moških. Ali ženska lahko pride večkrat darovat oz. ali se jo kasneje tudi ponovno povabi?

Zanima me, ker sem bodoča darovalka – najbrž ko opravim vse postopke.

Lep pozdrav

Dr. Pinterjeva, ali to pomeni, da pri donorskih postopkih ne delati ICSI metode? Ne razumem prav dobro..

Pozdravljena Monika!

Moje vprašanje se ne nanaša na debato. Verjetno si v postopku z donorjem in zato bi te vprašala kako dolgo si čakala na rezultate državne komisije, zanima me zato , ker ko bom dobila odgovor šele takrat me bodo postavili v vrsto za ivf in od takrat se še čaka eno leto. Zelo sem že nestrpna, ker že eno leto hodiva v ambulato za neplodnost v MB najprej so meni operativno odstranili pregrado v maternici potem so pa ugotovili ,da je partner neploden.

Lep pozdrav!

a.c.

Pozdravljeni!
Dovolite mi, da še jaz na kratko predstavim najino situacijo z možem.

Pri možu so našli sp. celice z biopsijo, tako, da sva imava za sabo že 2 neuspešna postopka z njegovimi celicami. Ker pa vse skupaj prinaša tudi še druga tveganja, smo se skupaj z zdravnikom odločili, da je najbolj modro, da se odločimo za darovalca. In tako smo tudi se.
Vendar pa naju je najbolj šokirala novica pri koordinatorici (ko sva že dobila papirje za darovalske postopke), da imava samo še (preostala) 2 postopka, ki jih plača ZZZS. In nič več. Razumela bi, da nama ZZZS plača samo še 2 postopka, vendar bi pa pričakovala, da sta v najini situaciji možna še 2 postopka, ki bi si jih financirala sama (tako bi skupaj imela na voljo 4 darovalske postopke kot vsi ostali). Poizkusila sva namreč vse zdravniške zmožnosti, da bi uporabili najin biološki material, vendar če ne gre, ne gre. Na ta način sva gotovo privarčevala tudi nekaj denarja ZZZS, pa še “gužve” nisva delala v darovalskih postopkih.

Če bi že pred štartom prvega ali pa drugega postopka vedela, ali da bi nama vsaj nekdo predstavil dejstvo, da si s tem zmanjšujeva pravico do števila darovalskih postopkov, bi se zagotovo odločila drugače. Tako pa sem ostala krepko prikovana na tleh, pa imam dosti manj kot 30 let, ko imam vsaj teoretično še vedno veliko možnosti za uspešen izid postopka. Povem vam, da ob vseh diagnozah ni bilo hujšega šoka, kot novica pri koordinatorici. Pa sva v tem času doživela že marsikaj.

Upam, da bo dovolj samo 1 postopek, da dosanjava svoje sanje, vendar pa me ob morebitnih neuspehih že zdaj malo stiska pri srcu. Bomo res morali po naše slovenske naslednike hoditi v tujino? In to ne za majhno ceno: v srcu je cena že zdaj zelo velika. Ali lahko v bodoče pričakujemo kakšno fleksibilnost na tem področju?

Z lepimi pozdravi.

Spoštovani!

Pri donorskih postopkih tudi naredimo ICSI, če je potrebno.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani!

Teoretično lahko ena darovalka daruje tudi večkrat. V praksi se pri nas ženske večinoma odločijo za enkratno darovanje, imamo pa tudi darovalke, ki so darovale že večkrat.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close