Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Zakaj omejitev pri donorskih postopkih?

Zakaj omejitev pri donorskih postopkih?

Spoštovana dr. Pintar!

Zanima me, zakaj je pri donorskih postopkih število postopkov omejeno na 4? Zakaj ni možnosti, da po neuspešnih 4 postopkih opraviš še kak postopek samoplačniško?
Vem, da je donorjev v SLO premalo in da nimamo plačniškega sistema za te primere – recimo, da bi že kar 1. postopek plačali in tako prišli prej na vrsto. To se mi zdi prav.
Me je pa šokiralo dejstvo, da imava na razpolago samo 4 postopke in nič več. Kot vsi vemo, je vsak postopek psihično boleč za vsakogar. Da pa veš, da imaš samo 4 možnosti, je pa še huje. Marsikateri par nima denarja za x postopkov, a vseeno se človek veliko bolje počuti, če ve, da ima še možnost postopka, čeprav samoplačniško. Pa tudi psihično je VELIKO lažje.

Saj vem, da zadeve ne bom mogla spremeniti, vseeno pa me zanima, kdo je določil to število postopkov? Je bil KC, vlada,…???

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!

Monika

Spoštovani!

Določilo o 4 postopkih IVF je določila zdravstvena zavarovalnica. Tako ima vsak par pravico do 4 postopkov umetne inseminacije (IUI) in 4 postopkov oploditve v epruveti na en porod otroka. Če je pri vas primerna oblika zdravljenja tudi IUI, imate tako pravico do 8 postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP).

Ker OBMP z darovanimi celicami izhaja tudi iz pravic zdravstvenega zavarovanja, ob pomanjkanju darovanih celic lahko izvajamo le obvezni program. Samoplačništvo bo prišlo v poštev takrat, ko bomo poskrbeli za vse naše čakajoče pare, ki pri nas uveljavljajo pravico iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close