Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Postopek darovanja

Postopek darovanja

Pozdravljeni!

S partnerjem razmišljava o darovanju spolnih celic. Spletno stran http://www.daruj.com sva si že prebrala, vendar še imava nekaj vprašanj.

Zanima naju, če lahko partner daruje seme za drugi par in hkrati shrani seme zase? Ali je treba shranitev semena zase plačati, če je partner zdrav in sedaj nima bilokakšne bolezni, ki bi mu oteževala oploditev?

Glede darovanja ženske spolne celice pa naju zanima, kako natančno poteka ultrazviočno vodena punkcija? Koliko časa je potrebno, da se v taki punkciji odvzamejo jajčeca? Če se ne motim, sem prebrala, da je postopek pod lokalno anestezijo.
Prosila bi, če bi lahko malo natančneje napisali, kaj se dogaja pri odvzemu ženske spolne celice. Zanimajo naju predvsem razna pikanja z iglami, bolečine med in po posegu in kako natačno ta odvzem poteka? Kakšne so posledice za žensko po darovanju celic? Poteka ovulacija v naslednjem ciklusu nemoteno naprej?
Kako dolgo pa celoten postopek odvzema poteka – pri obeh partnerjih (od prvega pregleda in do odvzema celic)? Majhen problem je tudi čas, zato naju znima ali je vse razvlečeno v dveh, treh tednih ali se da vse opraviti bolj na hitro?
Kaj vpliva na to, da mora ženska jemat razna zdravila? Je to potrebno, če normalno pride do ovulacije?

Z odgovori bi nama zelo pomagali, saj mislim, da bi se ob popolnejših informacijah odločila za odvzem.

Hvala in lep dan!

D&T

Spoštovani!

Shranjevanja spolnih celic za zdrave osebe zaenkrat na naši kliniki še ne ponujamo. Seveda pa bi v primeru, če bi darovalec zbolel in bi imeli njegovo seme shranjeno, “za njega” uporabili njegovo zamrznjeno seme, če bi bilo to potrebno zaradi zdravstvenih razlogov. Tudi sicer po našem zakonu darovalec oz. darovalka razpolagata s svojimi spolnimi celicami vse dokler niso uporabljene.

Postopek punkcije jajčnikov opravimo v lokalni anesteziji, kar pomeni, da v nožnico damo eno injekcijo proti bolečinam. Ob punkciji, ki traja nekaj minut, lahko ženska čuti manjše zbadanje, vendar večina ne čuti bolečin. Cel postopek s pripravo vred traja pribl. 15 minut. Po punkciji ženska lahko še počiva 10 do 20 minut, če želi, in nato odide. Komplikacije ob punkciji (bolečine, krvavitve,…) se pojavijo v manj kot 1%.

Ženska lahko daruje spolne celice v naravnem ciklusu, brez zdravil, ali pa v ciklusu, kjer pred punkcijo dobiva nekaj dni – do 10 dni – zdravila za spodbujanje ovulacije (injekcije si lahko daje tudi sama). Odločitev o vrsti postopka je njena. Neglede na vrsto stimulacije potekajo naslednje ovulacije nemoteno. Cel postopek darovanja traja do 14 dni.

Moški običajno darujejo enkrat na teden, pet tednov zapored, lahko pa seveda tudi pogosteje. Običajno je po petih darovanjih dovolj semena za vse postopke.

Vabim vas, da se za vse podrobnejše informacije zglasite pri nas na popolnoma neobvezen posvet.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Najlepša hvala za odgovor.

Imava še eno vprašanje. Napisali ste, da cel postopek darovanja pri ženski traja do 14 dni. To pomeni, da more ženska večkrat skozi sam potopek odvzema (torej večkrat pod lokalno anestezijo in potem odvzem)?

Lep pozdrav!

D&T

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Darovalka večkrat pride na ultrazvok, punktiramo pa le enkrat.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljena D&T!

Če dovoliš, ti še jaz odgovorim na nekaj vprašanj – iz prve roke.

Kar se tiče dožine postopka darovanja, je nekako odvisno od tebe oz. reakcije tvojega telesa.
Najprej dobiš zalogo ampul za prvi teden, ki si jih pridno špikaš v telo. Nekje 7 dan prideš prvič na UZ (ultrazvok). Tam vidijo, kako se tvoji jajčniki odzivajo in kako napredujejo folikli. Po potrebi se doza poveča ali pa zmanjša. Na UZ se hodi potem na 2 dni, ali pa vsak dan. Odvisno, kako hitro rastejo folikli. Moji so bili bolj “zaspani” pa se je cikel malce podaljšal. Nekje po 2 tednih ti merijo nivo “ne vem česa že” v krvi, da vidijo, če so folikli že zreli za punkcijo. Nato dobiš STOP injekcijo in sledi punkcija.

Mene osebno punkcija ni bolelo, bilo je čutiti malce neprijetno zbadanje, pa tudi krvavitve nisem imela. V bistvu nisem potrebovala počitka in sem šla takoj domov.

Da bi se kasneje pojavile kake spremembe v ovulaciji, jih nisem opazila. Tudi ob samem špikanju nisem imela občutka napihnjenosti ali kakih drugih težav. Moram reči, da je vse potekalo BP. Samo folikli niso bili OK (so bili prazni), tako da darovanje ni uspelo. Zato razmišljam o ponovnem postopku, samo urediti je treba nekaj stvari.

Kar se tiče zdravil – ali jih ženska mora jemati? V bistvu greš lahko v spontani postopek, kjer pa ponavadi dobijo 1 ali 2 jajčeci. Pri stimuliranem pa se je možno dobiti več jajčec.

Kar se tiče osebja na GK – dr. Bojana Pinter je zelo prijazna, strokovna in sama sem bila zelo zadovoljna z njo. Sestre so pa sploh prijazne, zlasti tista na UZ.

Upam, da sem ti z odgovori kaj pomagala.

Lep pozdrav!

upam da ne zamerita mojega vpraašnja ampak kako sta prišle na idejo o darovnju. Sama namreč ne moram zanositi (potrebujem darovano jajčece ) in menda skoraj da ni nobenih darovalk pa me zanima kje sta pa vedve našli informacije.
Se opravčujem za svojo radovednost vendar človek postane malček obupan če sliši da ni darovalk ob dejstvu da tudi ko se dobi darovana celica je možnost za uspeh še daleč.

Najlepše se zahvaljujem za morebitni odgovor.

Oprosti bucka, šele danes sem videla tvoje vprašanje.

Ne, ne zamerim. Le zakaj bi?! Veš, tudi sama sem se srečala z neplodnostjo nekaj let nazaj – mož je neploden. Bil je to šok, za oba. Nato smo iskali informacije in našli tudi te forume.

In odločitev je padla. Na žalost ni bilo uspešno. Vem pa, da bom nekega dne to ponovila. Čakam ugoden trenutek, saj veš služba,…

Draga Bucka, nikar ne obupaj in verjemi, da bo nekega dne uspelo – obema!

Lepe misli in veliko pozitivne volje ti želim.

Darovalka

Hvala za odgovor

in tudi vam veliko sreče

LP Bučka

New Report

Close