Najdi forum

IVF DO

Prosim za nasvet. Nikoli nisem imela menstruacije brez Cyclo-Progynove, pri laparoskopiji( pred 12 leti) so ugotovili, da so jajčniki ˝zakrknili˝ in ne bodo nikoli delali. Poleg tega imam še premalo ščitničnega tkiva in jemljem tablete. Glede na stanje je edina možnost zanositve postopek IVF DO. Zanima me glede na moje stanje – ali je dovolj, da pred postopkom IVF naredijo samo UZ (debelina maternice) in mi dajo tablete (utrogestan +cyclo progynova). Ali obstaja še kakšen pregled, zdravilo, postopek (karkoli), ki bi bil priporočljiv in bi mi pomagal, da bi lažje ali pa sploh zanosila?
Hvala za odgovor.

Pozdravljeni!

Pred dokončno diagnozo “prezgodnje odpovedi jajčnikov”, poleg običajnih hormonskih preiskav (FSH, LH in prolaktin v času, ko ne jemljete hormonskih tablet) in ultrazvoka naredimo še genetske preiskave pri ženski. Genetske preiskave včasih “povedo”, zakaj je prišlo do prezgodnje odpovedi jajčnikov. Prezgodnja odpoved jajčnikov pa je indikacija za OBMP z darovanimi jajčeci.

Če bi se odločili za IVF z darovanimi jajčeci, je pred oddajo prošnje na Državno komisijo za OBMP potrebno pregledati tudi vašega partnerja. Postopek z darovanimi spolnimi celicami je namreč mogoč le v primeru, da ima drug partner spolne celice. Hkratno darovanje moških in ženskih spolnih celic enemu paru zaradi etičnih zadržkov namreč ni dovoljeno, ker je tak primer podoben darovanju zarodkov.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,
mogoče sem premalo natačno navedla podatke, namreč sem že v postopku, vendar močno dvomim v uspeh postopkov (eden je že bil neuspešen). Zanima me predvsem ali so res te preiskave vse kar se da narediti oz. kaj se lahko še da narediti za uspešno zanositev po IVF DO metodi. (vse te preiskave so bile narejene že pred mnogimi leti, sedaj pa so samo tablete cyclo progynova).
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Jemanje hormonskih tablet (Cyclo-Progynove) je najpomembnejše. Z ultrazvokom smo vam vrejetno že spremljali rast endometrija in zagotovo je debelina v redu, ker sicer ne bi bili uvrščeni v postopek. Kaj bi še lahko sami naredili? Morda bi lahko jemali še stimulatorje celičnega dihanja, kot je konecim Q 10 (1 tableto na dan) in antioksidant vitamin E (3 tablete na dan). Te snovi so pomembne v presnovi celic in morda bi pri vas bi učinek dober.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovana dr. Pinter
in pozdravljena Bogdana.

Z zanimanjem sem prebrala vaša dva odgovora na Bogdanino vprašanje, saj sem se tudi sama ubadala z dvomi, tako kot Bogdana, ko sem prejela protokol iz katerega je bilo razvidno, da do transferja jemlješ samo Cyclo Progynovo.
Pa ne, ker bi dvomila v v same postopke, ampak zato, ker te tablete jemljem vsak mesec in sem nekako pričakovala, da bom za postopek ivf -dobila nekaj drugega. Imela sem nekak občutek, da so preslabe.
Mogoče se mi to zdi tudi zaradi postopkov v tujini, ki sem jih imela, in tam sem vedno jemala proginovo in utrogestan – (čeprav je bil endometrij primeren za transfer je bil vsak test potem žal negativen).

Kot sem že napisala eno sporočilo spodaj dr. Drobniču, sem sedaj po jemanju Cyclo Progynove na UZ imela čisto tanek endometrij in potem začela tudi krvaveti. Verjetno bom v naslednjem postopku jemala trojno dozo, kot po besedah dr. Drobniča, svetujete, da bi se izognili nadaljnim prekinitvam postopkov zaradi krvavitve, (čeprav je bila v poizkusnem jemanju dvojna doza dovolj).

In še to: ob rednem jemanju Cyclo Progynove se po 21. dnevu naredi 7 dnevna pavza. Po protokolu začneš s tabletami 5 dan ciklusa. Kar je potem skoraj isto – morda en dan prej, če dobiš M 2 dan po zadnji tableti.
Ne vem ali je sam začetek postopka, ki sem ga končno dočakala, tako podzavestno vplival name, da sem dobila menstruacijo že ko sem imela za pojesti še eno tableto.
Potem sem naslednji dan pojedla še zadnjo tableto. In menstruacija se ni prekinila, vendar se tudi ni nadaljevala bolj močno, kot je to normalno zame.
Ko sem potem začela jemati tablete po protokolu je bila menstruacija še vedno tako slaba kot je po navadi prvi dan.
Tako da sem bila že ves čas v dvomih, ali sem potem štela prvi dan pravilno, ali se ta začetek menstruacije šteje za prvi dan, ali pa bi morala počakati, da bi postala močnejša in potem tisti dan šteti za prvi dan.
Ne vem.

Tako, to so vsi moji dvomi, ki so se mi porajali in res je bil postopek, kot bi sedaj sama rekla, zaradi teh dvomov obsojen na propad že v moji glavi.

Sreča, po tolikih letih, da sem končno na vrsti, potem strah, pred negativnim rezultatom.
Tega sploh ne vem opisati. V glavnem čustva, ki bi jih verjetno morala postistini nekam vstran in se posvetiti nečemu, kar bi me tako zaposlilo, da bi ta postopek šel nekako mimo mene.

Upam na najboljše v naslednjem postopku. In enako želim tudi tebi Bogdana.

Pošiljam vama lep pozdrav.

Julija, ne morem verjeti ampak tudi meni se porajajo ista vprašanja. Po koncu tablet dobim mestruacijo 2 dan. Eni pravijo, da začneš jemati tablete po 7 dneh (se pravi 21 tablete+ 7 dni pavze – neglede kaj dobiš M), drugi pa, da začneš po 5 dnevu M- tako, da začneš jemati tablete ko imaš še vedno M. Moram priznati, da so se tudi meni zaradi neuspešnega poskusa IVF začela porajati vprašanja okoli časovnega jemanja tablet. Da ne omenjam, da mi je sestra porinila koledar v roke, da sem si morala sama zračunati M (sploh pa vsi vemo koliko smo tam še bolj zmedene kot ponavadi). Mogoče bi omenila tudi to, da sem dobila potem navodila (prepovedanje kopanja, spolnega občevanja, itd.) v kartonu ko sem šla k rednemu pregledu k ginekologu in ko je bilo že vsega mimi. V postopku mi tega ni nihče povedal. Posledično sem se zaradi teh ˝malenkostnih napak˝začela psihično obremenjevati, saj sem si bila v bistvu sama kriva za neuspeh.
Lep pozdrav in obilo uspeha!

Lepo pozdravljeni!

Hvala za vaše vprašanje – zelo pomembno je, da res ne dvomite v zdravljenje.

Tablete Cyclo-Progynova vsebujejo kombinacijo ženskih spolnih hormonov, s katerimi “posnemamo” izločanje spolnih hormonov iz jajčnika v naravnem menstruacijskem ciklusu. Te tablete predpisujemo v primerih okrnjenega izločanja spolnih hormonov, kot so npr. dolgotrajni izostanki menstruacij, prezgodnja menopavza… To je t.i. “nadomestno hormonsko zdravljenje”-HNZ.

Bele tablete Cyclo-Progynove vsebujejo hormon estrogen (ki se tudi sicer izloča v prvi polovici naravnega menstruacijskega ciklusa do ovulacije) – v obliki nativnega estradiol valerata, ki je biološko najmočnejši obstoječi preparat estrogena. Roza-rjave tablete pa vsebujejo kombinacijo estrogena (estradiol valerata) in hormona podobnega progesteronu (norgestrel), torej tako kombinacijo hormonov, ki jo sicer izločajo jajčniki v drugi polovici ciklusa – od ovulacije do menstruacije. V mesecih priprave na IVF-DO je jemanje Cyclo-Progynove (CP) v dvojni ali trojni dozi najboljši in po svetu najbolj priznan režim zdravljenja.

V tujini imajo registriran tudi preparat Progynova, ki vsebuje samo estrogen estradiol valerat – torej je ta preprat enak belim tabletam CP. Progynova se uporablja za HNZ, vendar je vsakih nekaj tednov potrebno dodajati hormone podobne progesteronu.

V samem ciklusu prenosa zarodkov jemljete bele tablete CP (kar je enako tabletam Progynove) do dneva “nič”, ki bi bil enak “ovulaciji”. Po dnevu “nič” jemljete kombinacijo estrogena in hormona podobnega progesteronu: vendar v tem primeru namesto roza-rjavih tablet CP jemljete estrogen v obliki belih tablet CP in progesteron v obliki Utrogestana ali preparata Crinone. Utrogestan (ali Crinone) je namreč boljši hormon podoben progesteronu kot norgestrel v CP. Ta režim je v svetovnem merilu najboljši in najbolj uveljavljen.

Krvavitve ob HNZ se lahko pojavljajo, ker presnova hormonov normalno niha, niso nič nevarne, včasih pa pomaga, če jemljete višje doze. Sicer se krvavitev pojavi običajno 2 do 7 dni po zadnji tableti, različno pri vsaki ženski, prav tako se lahko pojavijo razlike med posameznimi ciklusi pri eni ženski. Zato je priporočilo, da začnete tablete CP jemati 5. dan krvavitve oz. ciklusa, najbolj primerno za vse.

Prvi dan menstruacije je včasih težko določiti (npr. krvavitev se pojavi zvečer, ali pa je krvavitev v začetku šibkejša…), vendar je pomembno vedeti, da razlika v oceni +/- 24 ur v teh primerih sploh ni pomembna!! Zato je vsaka vaša skrb popolnoma odveč in zagotovo niste začetka menstraucije šteli narobe.

Kar pogumno in mirno naprej!

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdraveljni!

če še vskočim z razlago….

Peti dan krvavitve ob jemanju hormonske terapije je naprimernejši dan za začetek jemanja tablet, ker se takrat tudi v naravnem ciklusu začnejo počasi izločati hormoni iz jajčnika (ki so prej sicer “mirovali” v času menstruacije).

Navodilo o ponovnem začetku jemanja tablet po 7 dneh pavze velja za jemanje hormonskih trablet, ki se uporabljajo za kontracepcijo! V teh primerih, ko želimo zavreti razvoj jajčec in ovulacijo, pa je pomembno, da pavza brez tablet ni daljša od 7 dni. Zato pri jemanju kontracepcijskih tablet vedno poudarjamo, da je 8. dan pavze že 1. dan jemanja novega zavojčka tablet.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Dr. Pinterjeva me je zelo pomirila, glede štetja prvega dneva M.
Tebe Bogdana pa bi prosila, če bi opisala ta navodila, ki si jih omenila v sporočilu.
Kdaj kopanje ne pride v poštev, kaj so ti svetovali glede spolnih odnosov in mogoče še kaj.

Jaz grem v ponoven postopek, takoj v avgustu, saj bom dobila M, kolikor sem izračunala že takoj po 15. avgustu, zato bi ti bila hvaležna še za kak nasvet, ki si ga mogoče kje izvedela.

Lep pozdrav.

Spoštovani!
Če pri 28 dnevnem ciklusu nastopi ovulacija 14 dan (oz. bi naj bila ovulacija od 12. do 16. dneva)
se mi poraja vprašanje, zakaj v postopkih s Cyclo progynovo začnemo z jemanjem Utrogestana komaj 18. dan od prvega dne menstruacije.
Meni se ta sluz, ki bi naj bila v času ovulacije vedno pojavi že 8. dan jemanja tablet, kar naj bi bilo 15. dan ciklusa. Ali bi bilo glede na to možno, da bi bil ta dan že dan 0, in bi od tega dne že lahko začela jemati Utrogestan?

Veliko časa imam pred naslednjim postopkom zato mi gredo po glavi sama izračunavanja.

Pravzaprav sem narobe izračunala. Namesto 7 dni moram vzeti samo 4 dni, ker peti dan se že začne s terapijo. Torej je to 4 plus 8 dni, je pri meni že 12. dan, ko se pojavi ta prozorna kepica sluzi.
Lepo pozdravljeni.

Spoštovani!

Sluz, ki se pojavi po jemanju belih tablet Cyclo-Progynove, je znak, da so hormoni učinkovito zgradili skluznico v maternici, ki začne izločati to sluz. V naravnem ciklusu se v nekaj dneh po pojavu te sluzi zaradi visokih nivojev hormonov (estrogena) pojavi ovulacija. Pri vas spontanih ovulacij ni, je pa dobro, da je sluznica čimbojl zgrajena. Zato je optimalno, da začnemo Utrogestan dodajati 18. dan.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close