Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic čakalna doba

čakalna doba

Pozdravljeni!

Zanima me, koliko jih še čaka za darovano semensko celico, da gre prvič v postopek? npr. stanje: 1.marec.04

Koliko takšnih postopkov se opravi povprečno v enem mesecu?

In koliko se šteje starost ženske, da ima prednost pri izvajanju postopka?
Morda preko 40, ali kako gre to?

Lep pozdrav in hvala za odgovor.

Damaja

Na seme darovalca trenutno čaka 20 že pripravljenih parov, 44 parom pa smo opravili vsaj en postopek z darovanim semenom. Imamo tudi 18 že pripravljenih darovalcev, ki pa še niso prišli na potrebne kontrole po šestih mesecih, sicer bi njihovo seme lahko že uporabili. Do konca poletja se bo sprostilo seme še 12 novih darovalcev.
Na mesec naredimo približno 10 postopkov OBMP z darovanim semenom.
Glede na to, da postopki za sedaj gladko tečejo, starejši pari pri izvedbi postopkov nimajo prednosti.

Lep pozdrav!

Sašo Drobnič, dr.med. spec. ginekologije in porodništva Ginekološka klinika Klinični center Ljubljana Šlajmerjeva 3 1000 Ljubljana tel.: 01-522-6074 (od9h do 12h) http://www.daruj.com

Že nekaj časa se govori, da je 70 darovalcev semen, opravili pa ste 67 postopkov. Zakaj tako malo postopkov, če se lahko uporabi pri dveh parih ?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!

Semena vseh darovalcev še ne moremo uporabiti, ker še niso vsi darovalci prišli na kontrolo po šestih mesecih (nekateri morda tudi nikoli ne bodo, zato njihovega semena ne moremo uporabiti), zadnjih dvajset darovalcev pa je darovalo v manj kot zadnjih šestih mesecih, tako da še čakamo, da mine šest mesecev od njihove zadnje oddaje semena.

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni!
Mene pa zanima (glede da moji izvidi niso nič kaj obetavni), koliko je čakalna doba za postopek z darovano jajčno celico.
Hvala in lep pozdrav!

Potem bi bilo pošteno reči: toliko in toliko UPORABNIH darovalcev. Da ne bi kdo mislil, da jih je dovolj….

Spotšovani!

Hvala za opombo, bomo podatke prikazovali tudi na ta način.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani!

Glede na sedanji trend odločanja žensk, da darujejo spolne celice, je čakalna doba za jajčno celico približno eno leto.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Čakalna doba se verjetno šteje, ko je zbrana vsa dokumentacija in odločitev državne komisije za OBMP. Za nas pa je ta čakalna doba še daljša saj težko razumem, da čakam na soglasje državne komisije že 5 mesecev.
Kljub temu, da to ni vaše področje Vas naprošam, da vprašate dr. Tomaževiča, zakaj ne skliče komisije. Tudi me težko čakamo in živimo v neki negotovosti. Hvala vam za vaš trud in prizadevanja.

Spoštovani!

Državna komisija za OBMP se je v zadnjih dveh letih sestala devetnajstkrat. Konec marca 2004 bo naslednji sestanek komisije, na kateri bomo obravnavali vse nove vloge za OBMP z darovanimi spolnimi celicami.

Lep pozdrav,

Prof.dr. Tomaž Tomaževič, dr.med.
Državna komisija za OBMP

Pozdravljeni!

Vsi vemo, da je čakalna vrsta čakajočih (tako na moško kot žensko spolno celico) še dolga, pa me zanima, koliko je enih in koliko drugih (tudi tistih za katere darovalec ali darovalka še ni pripravljen-a).

Zanima me tudi, če seveda ni skrivnost, pri kateri vrstni številki zadeva zdaj stoji in čaka, da pride na vrsto.

Mislim, da bi nam ta informacija veliko pomenila, da bi človek vsaj okvirno vedel pri čem je.

Prebrala sem, da če se osebno oglasiš, da dobiš informacijo, samo ker nisem ravno iz Ljubljane, to traja malo dlje časa.

Ta negotovost nas res ubija.
Mislim, da človek kar nekoliko lažje prenaša vse skupaj, če ve kaj ga čaka.

Hvala za odgovor.

Lp, Damaja

Spoštovani!

Za OBMP z darovanim semenom je pri nas na Ginekološki kliniki na dan 24.3.2004 skupaj prijavljenih 99 parov: 44 parom smo že opravili najmanj en postopek, 29 parom ga bomo v naslednjih tednih (darovano seme za te pare lahko že uporabimo), za 26 parov pa še čakamo, da darovalci pridejo na ponovni pregled po šestih mesecih. Do sedaj se je za darovanje semena prijavilo 79 darovalcev: 41 od njih je že darovalo in prišlo na kontrolo po šestih mesecih, 13 jih bo prišlo na zadnjo kontrolo v naslednjih tednih in mesecih, 18 se jih do sedaj še ni javilo na kontrolo po šestih mesecih, 4 smo odklonili zaradi slabih izvidov, 3 pa so odstopili. Teoretično lahko seme vsakega darovalca uporabimo v največ dveh družinah, vendar ker so nekateri darovali manjkrat (priporočeno je 5-krat), imamo pri nekaterih semena dovolj le za en prejemni par.

Za OBMP z darovanimi jajčnimi celicami je pri nas na dan 24.3.2004 prijavljenih 55 parov: 41 parom smo opravili vsaj en postopek, za 14 parov pa darovalk še nimamo. Do sedaj se je sicer prijavilo 40 darovalk: 27 jih je že darovalo jajčne celice (za 41 parov), 2 bosta verjetno darovali v naslednjih tednih, 5 se jih je prijavilo, a niso prišle darovati, 6 pa smo jih odklonili zaradi zdravstvenih razlogov. Potrebe po darovalkah jajčnih celic so še večje, ker ena darovalka ne mored darovati toliko spolnihcelic kot moški in za en par teoretično potrebujemo več darovalk.

Podatka o zaporednih številkah prejemnih parov vam ne moremo dati zaradi varovanja anonimnosti vseh udeleženih v darovalskih postopkih. Lahko pa vam povemo, da so za OBMP z darovanim semenom sedaj na vrsti pari, ki so bili uvrščeni na naš seznam (po odboritvi Državne komisije za OBMP in po opravljenih obveznih svetovanjih) pred enim letom. Za OBMP z darovanimi jajčnimi celicami pa so na vrsti pari, ki so bili uvrščeni na seznam pred enim letom in tremi meseci. Žal kljub našem intenzivnem informiranju v zadnjih mesecih trend pridobivanja darovalk ostaja enak.

Morda je pomembno vedeti, da darovalce usklajujemo s prejemnimi pari glede na zunanje značilnosti (barva las, oči, polti, konstitucija, višina, teža), zato je lahko en par prej na vrsti, drugi pa kasneje (za mesec ali dva). Če pa je prejemnemu paru vseeno, ali se zunanje značilnosti ujemajo ali ne, lahko pri nas to pisno potrdi in v tem primeru teh značilnosti ne upoštevamo.

V naslednjih dneh pričakujemo, da bodo na Državni komisiji za OBMP potrjene nove vloge za OBMP z darovanimi spolnimi celicami, zato bodo potrebe še večje. Upamo, da se bo v pridobivanje in zbiranje spolnih celic čimprej vključil tudi ginekološki oddelek Splošne bolnišnice Maribor, ki je prav tako kot mi že dve leti zadolžen za pridobivanje darovalk in darovalcev, vendar s tem programom še niso začeli. Na ta način bi v Sloveniji zagotovo pritegnili več darovalcev in darovalk in bi bila teža problema manjša, saj se marsikdo (predvsem iz severovzhodne Slovenije) ne odloči za darovanje zaradi prevelike oddaljenosti od Ljubljane.

Lep pozdrav,

as.dr. Bojana Pinter, dr.med.
Ginekološka klinika
Klinični center Ljubljana

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Hvala za odgovor, dr. Pinterjeva.

Te izčrpne informacije nam res veliko pomenijo.

Če se samo spomnim, kako nama je bilo pred 7-imi leti, ko sva izvedela, da potrebujeva donerja… Tavala sva v popolni temi brez pravih informacij, zato so bile bolečine še hujše.
Iskala sva po raznih časopisih, pa je morda kaj že pisalo o tem, a na koga bi se lahko obrnila, nikoli. Tako so leta minevala, dokler zadeva ni postala bolj javna, navadnemu svetovljanu bolj dosegljiva.

Čeprav še nisva prišla na vrsto, imava vsaj upanje, da nekaj se pa vendarle premika.

Še enkrat hvala.

lp, Damaja

Lp

Zanima me kakšna je sploh potreba po darovalcih spolnih celic?

Spoštovani!

Da bo pokrili vse predvidene potrebe po moških spolnih celicah v naslednjih letih, bi potrebovali še približno 50 darovalcev.
Za pokrivanje potreb po ženskih spolnih celicah pa bo potrebovali še več darovalk, približno 80.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Lep pozdrav mene pa zanima kakšna je čakalna doba v Ljubljani za darovano moško spolno celico. V Mariboru čakama že 3 leta pa še nisma prišla na vrsto. Imam pa sklep za odobritev postopka od državne komisije. Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

trenutno pri nas ni čakalne dobe za darovane moške spolne celice. Za več informacij pokličite našo koordinatorko za OBMP na 01-522-6074 med 9 in 12. uro od ponedeljke do petka.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni, mene zanima trenutna čakalna doba za darovano žensko spolno celico? Sem namreč na začetku menopavze. Lp

Spoštovani,
darovalke so pri nas zelo redke, čakalna doba je več let. Pari, ki potrebujejo darovane jajčne celice, so zaradi pomanjkanja darovanih jajčnih celic upravičeni do postopkov v tujini.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,
kako, kje lahko pridem do tega, da me pošljete v tujino? Hodim tudi v vašo ambulanto. Imam napotnico za modificiran sp. ciklus. Naj tega opravim in če ne bo uspešno potem poskusim z darovano celico? Kaj vi mislite?
Moja zgodba je opisana na:
http://med.over.net/forum5/read.php?134,9982516

lp

New Report

Close