Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Kaj pa vi menite o članku?

Kaj pa vi menite o članku?

Prejšji teden (se mi zdi) je bil v Slovenskih novicah objavljen članek glede iskanja donorjev, a sem ga žal založila in ga našla šele zdaj – zato bom prepisala kar cel članek. Kaj menite?

IŠČEJO DAROVALKE JAJČEC
Britanski medicinski znanstvenik je po vzpostavitvi kontroverzne spletne strani pred dvema letoma, prek katere potencialni starši lahko poiščejo darovalca semenčic, zdaj ustvaril še različico za iskanje žensk, ki bi darovale jajčeca. Prek te strani bodo lahko neplodne ženske poiskale darovalko jajčeca, ki ga bodo nato vsadili iskalki na kliniki za zdravljenje neplodnosti. “Iskanje darovalk jajčec je velik problem, še posebno v Veliki Britaniji in tudi drugod v Evropi,” pravi John Gonzales, ustanovitelj spletnih strani za iskanje darovalcev (www.ManNotIncluded.com) in darovalk (www.WomanNotIncluded.com) Klinike za zdravljenje neplodnosti težko najdejo darovalce, ki po britanskih zakonih za to ne smejo prejeti plačila. Gonzales je dejal, da so s posredovanjem po spletu doslej uspešno rešili že šest primerov, ki so se končali z rojstvom šestih zdravih novorojenčkov.

Lp, Junona

Spoštovani!

Hvala vam za članek. Na to temo je bil v ponedeljek 1. marca 2004 objavljen prispevek v Studiu city, kjer sem tudi sodelovala.
Takšno posredovanje omogoča plačevanje darovalcev in darovalk iz držav, kjer zakonodaja ni urejena (npr. iz vzhodnoevropskih držav) in so ljudje v socialni stiki – tako da ta način ni nič drugega kot trgovina z belim blagom. Pri tem se predvsem pojavlja etičen problem motivacije darovalk/cev, saj je po namenu etično sprejemjlivo le darovanje zaradi želje pomagati drugemu. V primeru prodaje spolnih celic pa je velika nevarnost, da motiv ni pravi in bi darovalec/ka to odločitev kasneje v življenju obžaloval. Tega si pri nas aboslutno ne želimo, zato so daovalci/ke na nek način zaščiteni, saj lahko darujejo le altruistično.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Če imate denar lahko greste v svet (npr. v ZDA) in si omislite kakršnokoli kombinacijo od nakupa semena in jačec (Izbira npt.: blond, IQ=125, visok =180) do nadomestne maternice (mame), ….

Zame pa je to, da v SLO ne nudijo toliko postopkov kot so potrebe NEETIČNO… NITI SAMOPLAČNIŠKO… (problem je bil donor, ki se je javil iz vrst sorodstva in je bil pripravljen darovati samo nama)…

TAKO smo ETIČNI ljudje v dilemi kaj storiti, če hočemo priti do otrok. Jaz npr. z majhnimi finančnimi problemi, sem najel kredit in šel na donorski IVF v tujino. Osmič (v tujini) nama je uspelo. (Stroški skupaj 25.000 EUR, ki so namesto v slovenijo romali v tujino.)

LP

New Report

Close