Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Za gospo bpinter

Za gospo bpinter

Zanima me ali je kakšna omejitev pri starosti, ko gre za darovane jajčne celice. Ali V Sloveniji oplodijo z darovanimi celicami proti plačilu in koliko stane. ALi če te napotijo v tujino? Hvala za odogovor.

Spoštovani!

Darovalka je lahko zdrava ženska stara od 18 do 35 let (do 36. rojstnega dne), prejemnici pa opravljamo postopke IVF do 43. leta (do 44. rojstnega dne), če je postopek medicinsko indiciran.

Darovalci/ke v Sloveniji darujejo altruistično, zaradi želje pomagati drugemu, in ne dobijo nobenega plačila. Etično je dovoljena le povrnitev potnih stroškov zaradi darovanja (pavšal potnih stroškov in pol dnevnice – 6000 SIT na obisk pri nas), stroške postopkov OBMP pa krije zdravstvena zavarovalnica. Samoplačniških darovalskih postopkov pri prejemnih parih za sedaj ne opravljamo, saj je najprej potrebno zagotoviti darovalske postopke zavarovanim osebam v Sloveniji. Če ZZZS meni, da potrebujete zdravljenje v tujini, vam povrne večino stroškov.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni!

Določeno je, da ženska lahko daruje le do 36. rojstnega dne. Sama sem v postopkih IVF ET na GK, do svojega otročka še nisem uspela priti, vendar si nekoč, ko bi imela že svojega otroka, želim darovati jajčne celice, saj postopke poznam in bi bila resnično pripravljena skozi stimulacijo in punkcijo tudi za nekoga drugega. Vendar sem že sedaj stara 32 let in če ne bom sama kaj kmalu uspešna, potem bom že starejša od 35 let in darovanje ne bo možno. Zanima me, zakaj se ne da darovati tudi po 35. letu. Prosim, če lahko kaj več napišete o razlogih.

Istočasno bi vas še vprašala ali je forum namenjen le klepetu na področju darovanja sp. celic ali lahko sprašujemo tudi ostale stvari v zvezi z OBMP?

Lep pozdravček za vse iz odd. IVF na GK LJ.

Taja

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Hvala za vaš prijazen pozdrav!
Meja 35. let za darovanje jajčnih celic je postavljena zato, ker se z višjo starostjo matere veča tveganje za kromosomske napake pri plodu, in so po tej starosti priporočljive preiskave ploda, kot je amniocenteza. Pri višjih starostih darovalk bi bilo priporočljivo pri vsaki prejemnici narediti amniocentezo, ki pa prinaša tudi določeno tveganje. Opustitev amniocenteze pa bi bila lahko obremenitev za prejemnico in ker so ti darovalski postopki po tej plati zahtevni, je meja 35. let – tako kot v večini držav z urejeno zakonodajo.

Pacientke v postopku IVF se lahko odločijo za anonimno darovanje jajčec tudi v lastnem IVF ciklusu. Imamo posebna pravila, koliko celic lahko pacientka daruje, tako da so njene možnosti za zanositev v tem ciklusu kljub darovanju čimbolj ohranjene. Pacientka ne more darovati jajčec, če pri punkciji dobimo 5 ali manj celic. Če dobimo 6 celic, lahko daruje 1 celico, če dobimo 7,8, ali 9 celic lahko daruje 2 celici, pri 10 celicah 3 celice in pri večjem številu celic največ 30% celic. Vedno jih lahko daruje manj, prav tako ima pravico preklicati svojo namero za darovanje, če si recimo med postopkom premisli. Svetujem vam, da si pogledate Izjavo darovalke na naši spletni strani: (pod “postopek”, “ženske”, “zdravniški pregled”).
Tudi zdravi partnerji pacientk v postopku IVF lahko kadarkoli darujejo seme in tako postanejo anonimni darovalci.

Veseli nas, da se je za tako možnost darovanja semena ali jajčnih celic odločilo že kar nekaj naših pacientov oz. pacientk, ki še posebej dojemajo stisko neplodnih parov, ki potrebujejo darovane spolne celice. Vse, ki jih tak način darovanja zanima, vabimo, da se o možnosti darovanja pogovorijo z nami na posvetu, na katerega se lahko naročijo preko koordinatorke IVF konzilija višje med. sestre Alenke Hribernik (tel. 01-522-6074, 9h – 12h).

Hvala za vaše zadnje vprašanje! Forum je v osnovi namenjen darovanju spolnih celic, da bi informirali in pridobili čimveč darovalcev in darovalk. Določena vprašanja s področja OBMP so seveda povezana z darovanjem, zato bomo na njih na tem moderiranem forumu odgovarjali. Za sedaj forum lepo teče. Če bodo kakšne težave z vprašanji, vas bomo sproti obvestili oz. bo najbolje, da se sproti dogovorimo .

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Če se lahko malo umešam

stara sem 24 let. povedali so mi da sama ne nmoram zanosit, da bom za to potrebovala Ž spolno celico. Moj problem pa je da si trenutno še ne moram “privoščit” otroka in si ga zaradi tega tudi še ne želim preveč. Bojim pa se da bom s čakanjem izgubila možnost postati mati.
Sedaj pa sem prebrala nekaj o 44 letu. ali to pomeni da imam do takrat možnst umetne oploditve?? in se torej še ne “mudi” preveč?

Hvala za odgovor.

Spoštovani!

Ja, prav imate. Vse te postopke pri prejemnicah opravljamo do 44. rojstnega dne, tako da se lahko v miru pripravite na odločitev!

Srečno in lep pozdrav!

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovana gospa Pinter. na GK v Lj sem opravila dva IVF postopka.>Oba neuspešno, čeprav sem bila v kratkem postopku in pridelala privč pet, drugič štiri folikle. Vstavili so mi po dva. Po 10 ali 14 dneh sem dobila M. Sicer pa sta za mano dve naravni zanositvi /1 abortus, 1 spontani splav -srček je nehal biti v 10 tednu/. Stara sem 43 let pa so me na vaši ginekološki kliniki že lasnko leto zavrnili, češ da sem zdaj že prestara za umetno opoloditev, čeprav sem imela napotnico svojega ginekologa, ki dela na vaši kliniki. Mi lahko to razložite? Zdaj bi poskusila še z darovanim jajčecem. Kje bi lahko to naredila samoplačniško ? ali je vse zamanj? Hvala za odogovor.

Spoštovani!

Postopke IVF z lastnimi celicami delamo do dopolnjenega 43. rojstnega dne, postopke z darovanimi spolnimi celicami pa trenutno, v tem prehodnem času, še leto kasneje. Na vaše vprašanje v zvezi z napotnico vam žal ne morem odgovoriti, ker imam premalo podatkov, zato bi bilo najbolje, da se o tem pogovorite s svojim ginekologom.

Postopek z darovanimi jajčnimi celicami pa delamo le v izjemnih primerih, ko je tak način “edina” možnost – in ne “zadnja” možnost, kot v vašem primeru, zato pri vas postopek z darovanimi jajčeci na pride v poštev.

Samoplačniško ti postopki v Sloveniji niso na voljo, ne za tujke ne za naše državljanke, ker moramo v okviru razpoložljivih darovalcev in darovalk najprej poskrbeti za naše neplodne pare, ki uveljavljajo pravice iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close