Najdi forum

Oploditev

Spoštovani,

moje ime je Luka, star sem 35 let, zanimam se za poseg vazektomija, ki bi ga opravil pri Vas.

Kolikor sem se seznanil z samim posegom, je vazektomija načeloma trajen poseg, zelo učinkovit (99%), pri katerem se prereže oba semenovoda. Kirurški poseg ne vpliva na libido, erekcijo ali izliv in ne povzroča hormonskih sprememb.
Načeloma tudi nima resnih dolgoročnih stranskih učinkov.

Moje vprašanje se nanaša na možnost oploditve po vazektomiji (kljub temu, da je vazektomija načeloma za tiste, ki ne nameravajo več imeti otroke)

Kolikor vem obstajata dva načina za izhod v sili, za kasnejšo oploditev:

1.Seme se zamrzne in se kasneje uporabi za oploditev.
Ali drži, da se seme lahko shrani v spermalni banki za največ 10 let in nič več?

2.Punkcija nadmodka ali testisa
Ali je oploditev v tem primeru možna izključno in vitro(IVF), ko s postopkom spermij oplodi jajčeca zunaj telesa ali tudi z Intrauterino inseminacijo (IUI)?

Spoštovani,

seme lahko shranimo za simbolično pristojbino za pet let. Lahko pa shranjevanje večkrat podaljšate za pet let, neomejeno. Običajno oploditev izvedemo z IVF, ker je bolj uspešen postopek glede na količino semena, ki ga imamo shranjenega. Na željo para, če bi bili pogoji za IUI (npr. prehodnost jajcevodov), bi pa lahko naredili tudi IUI, če bi se par strinjal, da morda zmanjka semena. Zato je sterilizacija oz. vazektomija primerna le kot dokončna odločitev.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,
ponovno Vam pišem glede shranjevanje semena v semenski banki, kamor se ga shrani za vsak slučaj, pred kirurškim posegom vazektomije.

Moje vprašanje se nanaša na obdobje za katero se seme lahko shrani. Napisali ste, da se: seme lahko shrani za simbolično pristojbino za pet let, lahko pa se shranjevanje večkrat podaljša za pet let, neomejeno.

Ker so mi iz Ginekološke klinike UKC Ljubljana podali drugačen odgovor v katerem je navedeno, da se lahko seme shrani za največ 10 let, bi Vas prosil za pojasnilo:

Takole so mi sporočili:
“Po veljavni zakonodaji Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo – ZZNPOB (Uradni list RS, št. 70/00 z dne 8. 8. 2000) se seme hrani v semenski banki največ 10 let.”

Hvala
Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

Načeloma velja, da se zamrzuje 10 let, če pa obstajajo zdravstveni razlogi, se shranjevanje lahko podaljša.

Lepo pozdravljeni,
Bojana Pinter

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close