Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Darovanje jajčeca in načrtovana nosečnost

Darovanje jajčeca in načrtovana nosečnost

Lepo pozdravljeni!

Prešinila me je misel o darovanju jajčnih celic. Stara sem 32 let, visoko izobražena, športna, zdrava. V bližnji prihodnosti s partnerjem načrtujeva otroka (v planu sta dva, začeti nameravava nekje konec leta). O možnosti darovanja zelo malo vem, zato bi imela nekaj vprašanj.

Sklepam, da obdobje nosečnosti in dojenja nista primerna za darovanje, zato me zanima, koliko časa po darovanju lahko normalno zanosim? Ali se za potrebe darovanja uporabljajo kakršnekoli tablete/hormoni?

Darovanje je verjetno povsem anonimno, s čimer se načeloma strinjam (sicer sama bi se strinjala tudi z neanonimnostjo). Vendar pa bi mi bilo vsekakor prijetno izvedeti, ali je bila jajčna celica dejansko uporabljena in je bil s pomočjo nje spočet otrok. To je namreč ves namen darovanja. Ali takšno informacijo darovalka dobi?

Na kakšen način se izbira, kateri par bi prejel darovano jajčno celico?

Hvala in lep pozdrav,
Anna

Spoštovani,

glede zanositve po darovanju ni ovir. Za darovanje jajčnih celic prejemate hormonske injekcije, ki spodbudijo rast večih jajčnih meščikov. Te mešičke potem punktiramo skozi nožnico. Približno 14 dni po punkciji nastopi menstruacija. V ciklusu po punkciji že lahko zanosite.

Informacija, ki jo ob darovanju dobite, je, ali je prišlo do oploditve. O izdih morebitnih nosečnosti vas ne obveščamo. Prejemni par določimo glede na zunanje značilnosti – barva las, oči, višina…

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Hvala za odgovor.

Zanima me, kateri hormoni so to in kakšni so njihovi stranski učinki? Ali se brez hormonov ne da? ALi je za postopek darovanja kakšna čakalna doba? Predvidevam, da je to med tednom, ali potrebujem dopust/bolniško? Koliko obiskov pa je potrebnih?

Lp, Anna

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

hormoni, ki jh dajemo za darovanje jajčnih celic, so hormoni v injekcijah, ki spodbudijo rast jajčnih mešičkov v jajčnikih. Zaradi tega se lahko pojavi občutek napetosti v trebuhu, običajno pa se ta stimulacija dobro prenaša. Brez hormonov se ne da izpeljati darovanja. Čakalne dobe za darovanje ni.

Ultrazvočno sledenje rasti mešičkov se opravlja zjutraj, tako da lahko za takrat dobite tudi bolniško. Prav tako za dan punkcije in še en teden po punkciji. Potrebnih je od 7 do 10 obiskov.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close