Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza Hiperintenzivne spremembe v možganovini, lahko demielinizacija

Hiperintenzivne spremembe v možganovini, lahko demielinizacija

Spoštovani,

prejel sem izvid radiološke preiskave za MR Multiple skleroze. Po pregledu mi je nevrolog, ki je spremljal MR dejal, da ni videti posebnih težav. Danes sem dobil izvid, kjer piše:

Preiskavo opravimo v standardnih ravninah in sekvencah ter z aplikacijo kontrastnega sredstva. Preiskava pokaže v Flair sekvenci preibližno 8 manjših hiperintenzivnih sprememb, ki želijo predvsem obojestransko subkortikalno, morebiti bi lahko šlo za demielinizacijske spremembe.

Drugih bistvenih sprememb v možganovini ni videti.
Primerni ventrikli.
Brez posebnosti v zadnji kotanji.
Po aplikaciji kontrstnega sredstva ni videti patološkega obarvanja.

Mnenje: Hiperintenzivne spremembe v možganovini, lahko demielinizacija

To je to. Če na kratko opišem kako se počutim, v bistvu imam občutek, da sem pretirano utrujen. Pred mesecem sem med poletom na letalu zaspal, si stisnil roko in od takrat čutim bolečino v vratnem predelu in občasno zelo rahle mravljince v levi roki / dlani. Drugih indicev nimam.

Dopuščam možnost, da bi bila utrujenost posledica burnouta, mravljinci pa posledica dejstva, da sem si praktično zaspal na roki. A tale demielinizacija in 8 manjših hiperintenzivnih sprememb so me popolnoma prestrašile. A mi lahko kdo prosim pojasni kaj bi to lahko bilo? Kaj sploh pomeni ta diagnoza? A naj iščem vzroke v potencialnem začetku MP ali gre lahko tudi za kaj drugega?

Zelo bom hvaležen vsakemu izmed vas, ki bo tako prijazen in mi pojasnil kaj bi lahko bilo.

HVALA.

Glej Robben,
najboljše da počakaš in se posvetuješ z nevrologom. Tisti ki imamo MS nismo zdravniki in dejstvo je, da bolezen poteka pri vsakemu po svoje. Naj ti povem v tolažbo, da vsaj nimaš aktivnih lezij, ker se ni nič obarvalo. Jaz sem imela samo štiri lezije pa od tega ena aktivna in to je to. Pa pisalo je da gre za demielinizacijo značilne spremembe. Tako da po moje ne rabiš preveč skrbeti.

Pozdravljeni!

Opažam, da je kar nekaj časa minilo od vaših zadnjih odgovorov, zato upam, da bo kdo tole videl.

Junija sem dobila prve izvide MR, ki je pokazala možnost demielizacijskega središča. Septembra sem bila na preiskavah VEP, SEP in APMD.

Druga dva sta bila ok, SEP z nog pa je pokazal nepravilnosti in v izvidu piše naslednje:

Na draženje levega in desnega tibialnega živca se izoblikuje normalen nevrogram, normalen lumbalni spinogram in normalno oblikovan, dobro ponovljiv kortikalni odziv, primerne amplitude, normalnih absolutnih latenc. Medpotencialni časi so normalni. Razlika v centralnih časih med levo in desno stranjo močno presega fiziološke okvire.
MNENJE: Izvid je abnormen na račun relativno močno upočasnjenega prevajanja po debelih vlaknih centralnega dela somatosenzoričnega sistema na draženje desnega tibialnega živca v primerjavi z levo stranjo. Tak izvid dopušča možnost motnje v prevajanju med lumbalnospinalnim nivojem in talamusom. Lezija je demielinizacijska.

Naj še pripišem, da sem k nevrologu odšla zaradi zares močnih glavobolov (migren). Po opustitvi kontracepcijskih tablet (Stediril M), se je pogostost in intenzivnost glavobolov (od maja do danes) zelo zmanjšala. Nevrolog mi je omenil, da bo MR najverjetneje potrebno ponoviti, saj naprava, s katero so preiskavo opravljali prvič, za odkrivanje demielizacijskih središč ni bila primerna. Prav zaradi tega me tudi zanima, zakaj je v tem izvidu napisano, da je lezija demielinizacijska.

Prosim za vaše izkušnje, če je kdo imel podobne izvide in kako se je po tem nadaljevala zdravstvena obravnava.

Vse dobro vam želim!

nova
Uredništvo priporoča

Dva meseca glavobili slabost vrtoglavica in utujenost .Izvid kaze na nekaj manj kot 10 hiperaktivnih lezij najvecja ovb stranskem vertiklu in meri 5 mm.Najverjetneje gre za nespecificne lezije ,manj verjetno demielinizacijo..Moja osebna zdravnica meni da ta izvid ne kaze na nekaj kar bi bilo lahko vzrok glavobola.Sem kar ubupana ker me glava boli vsak dan …prosim za kaksno razlago ..

Pozdravljeni,

navedene spremembe najverjetneje resnično niso razlog Vašega glavobola. Bolj konkretnih odgovorov v zvezi z Vašim glavobolom pa žal takole ne morem podati. Glede na Vašo starost in ostale pridružene bolezni bo najverjetneje Vas osebni zdravnik razmislil o morebitnih nadaljnjih ukrepih za dodatno opredelitev najdb na MRI glave.

Lepo pozdravljeni,

Gregor Brecl Jakob

Poz dravljeni!
Zahvaljujem se vam za odgovor ,moram rec da ne vem na kaksno preiskavo razen na Mr glave ki sem ga ze nardila bi me naj moja zdravnica se lahko poslala…v tem casu sem se tudi zacela nekaj prekomerno potit in to podnevi in se bolj ponoci ko se moram po petkrat preoblacit…..sem v stalezu in moja zdravnica me razen na pregled k ocesnemu nikamor ne poslje .Hudo mi je ker samo s stalezem se stvari ne bodo izboljsale…
Nevem ce lahko sama se kam obrnem al poskusim placat si kako preiskavo…sem se pa narocila se pri ginekologu..ne vem kaj naj ….lp

Pozdravljeni.

Prosim če mi kdo pove kaj pomeni izvid.

Levo frontoparietalno parasagitalno s široko bazo na falksu je videti polkrožno podologvato spremembo premera cca 30 x 6 mm ki se po iv aplikaciji obarva. Sprememba je na t1 in flair sekvenci hiperintenzivna na t2 blago hiperintenzivna, na tem sekvenci izrazito hipointenzivna brez restrikcije difuzije – lipoblastni? kalcinirani? meningeom – korelacija s ct preiskavo.

Objava čaka odobritev

New Report

Close