Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza so ti simptomi možni za MS?

so ti simptomi možni za MS?

Vem, da je veliko znakov in simptomov za to bolezen in da končno informacijo lahko dajo šele preiskave, pa vendar me zanima, če je kdo med vami s potrjeno diagnozo MS, ki je imel enega izmed naslednjih zgodnjih znakov:

– ošvohelost rok in občasna tresavica
– mravljinčenje v eni (pri meni) v levi nogi, ki sem ga sprva pripisovala išiasu, ki ga poznam od 3h let nazaj, kjer te boli stegno, a v tem primeru zdaj me je nekaj dni mravljinčila, sicer rahlo, cela noga…

morda paničarim, a dvom se je zasadil vame, in me skrbi, sploh zato ker sem mama 3h majhnih otrok, ki me bodo še zelo potrebovali…

pozdravljeni,

imam podobne težave kot vi,pri meni je tudi problem v levi nogi in roki,ki me mravljinčita in občasno tudi trzata.Sam se bom naročil na MR,ker me res zanima kaj je obenem pa me je strah.Upam,da bo vse v redu z vami in,da ne bo kaj resnega.Lp

ja tudi jaz nameravam najprej k splošnemu zdravniku, ali potem on da napotnico za te preiskave. prosim sporočite ko boste čez, če so vam kaj odkrili, jaz pa bom tudi…zaenkrat imam še upanje, da morda ni…čeprav imam eno slutnjo da ni vse v redu, in me je pripeljalo na razmišljanje o tem

nova
Uredništvo priporoča

Bi lahko kdo še, ki ima potrjeno diagnozo multiplo sklerozo še delil, če je imel morda podobne simptome na začetku?

izgleda, da nihče s potrjeno diagnozo ni imel podobnih simptomov.

Pri meni je dal splošni zdravnik napotnico za nevrologa in potem je nevrolog dal napotnice za ostale preiskave.

Pozdrav

Včeraj sem bil pri osebnem zdravniku in mi je povedal natančno,da je za multiplo sklerozo najbolj značilen dvojni vid,omotice vrtoglavice in izgube ravnotežja,kasneje tudi inkontinenca ampak verjetno,če ne kažete teh znakov pomoje nimate MS ampak je vkleščen kakšen živec ali kaj podobnega sklepam da za isti problem gre pri meni.Lp

zdravo-pri meni se pojavlja dvojni vid,motnja ravnotežja,težko govorim,menjam besede,omotica,tresavica,nemirne noge-do zdaj 3x tak napad po par dni pa gre spet stran ob utrujenosti spet omotica,dvojni vid,nemirne noge-fizični ali psihični-tak čudno pol pa spet gre je pa res da mi je poslabšalo vid pri zadnem takem stanju!ali so to znaki MS-na MR glave so vidne dve spremembi v beli možganovini a so po mnenju zelo stare-ka pa zdej-še enkrat MR ali kaj naj?
hvala in lp ana

Hvala obema za odgovora, delitev svoje izkušnje. Tudi jaz sem bila pri zdravniku. Zaenkrat mi je rekel, naj “ne kličem hudiča”, in da sem verjetno utrujena, dal mi je recept za nek Bion, ne vem a je to prehranski dodatek, skratka mojih sumov ni jemal resno…rekel mi je naj čim manj razmišljam o tem…to se sicer trudim a ne morem reči, da bo ta črv dvoma povsem izginil. Sama ne bi rekla da imam ful simptomov, a to mravljinčenje v nogi in tresavica rok se mi zdi, da če bi se mi dodatno pojavil spet še kaka težava z vidom, potem bi bla pa še bolj v skrbeh…sicer sem imela enkrat vrtoglavico tudi za kratek čas, a tega je recimo več kot leto dni….zdravnik mi je rekel, da je postavil na tehtnico preiskave in riskantnost preiskav, in da trenutno ne ocenjuje da potrebujem vse te preiskave ker mi lahko škodijo. Sama bi po eni strani raje šla na preiskave, a izsiliti ne morem…tako bi bila vsaj gotova, drugače se bom pa pač še naprej z določeno mero skrbi samoopazovala….in ne vem tudi ali pri tej bolezni sploh lahko kaj dobrega narediš, če začneš zdraviti takoj kot je mogoče, mislim ali lahko z zgodnjim zdravljenjem vplivaš na potek bolezni…? tisti ki ste omenili tresavico rok, ali lahko malo bolj opišete kako to izgleda, jaz imam občutek nemirnih rok, in če roko iztegnem predse in jo držim lahko opazim da se mi rahlo zatresejo prsti, a zaenkrat to še lahko nadzorujem z voljo.

Pozdravljeni,
Simptonov za MS je kar nekaj. Vsak posameznik ima drugačne. Svetovala bi
vsem,ki ste v dvomih,da se pogovorite z osebnim zdravnikom in ta bo presodil ali so
potrebne nadaljne preiskave. Te opravi nevrolog, sprva so povsem enostavni testi (hoja, dotik nosu s prstom in ob tem imaš zaprte oči,…). Če sumi, da kaj ni v redu te pošlje na MR, kjer opazujejo spremembe v možganih in hrbtenjači. Za potrditev diagnoze moraš čakat vsaj eno leto,da ob tem spremljajo tvoje spremembe. Takoj ti jo lahko določijo, če imaš 9 lezij v možganih ali 7 lezij v hrbtenjači.Pomembno je tudi na keterem mestu so lezije.
Kar se tiče zagonov so prvi znaki mravljinci, keteri morajo biti prisotni vsaj 48 ur in več. Šele takrat je govor o zagonu. Vsak nov zagon pa pušča takšne in drugačne prizadetosti.
Upam, da sem vam vsaj malo približala to stvar.
Lep pozdrav vsem

hvala,meni se je poslabšal vid-večja dioptrija,večji asigmatizem in leva stran predvsem roka je drugačna-pri nevrologu opazil razliko med levo in desno stranjo in imam še enkrat mr glave-nazadnje dve male spremembe v beli možganovini,nič resnega-pol to ni ms ampak nekej drugega?!

Poslabšanje vida, v večjih primerih gre za poslabšanje,katero se kasneje popravi, je ”zelo pogost simptom’ ni pa nujno,da se pojavi. Kar se tiče lezij so lahko nastale že mnogo prej, lahko so se pojavile sedaj. Ponavadi, kadar sumijo na to diagnozo ti kasneje naredijo tudi lobalno punkcijo, kjer ti pregledajo likvor. Če je ta pozitiven je ponavadi diagnoza potjena, kar pa ne pomeni, če je negativen, da to diagnozo izključijo. Sledi opazovanje. Namreč le čas lahko pokaže kaj se razvije. Opravljajo se letne mr, kjer opazujejo spremembe.Pomembni so tudi zagoni, te pravilo poskušajo zatreti z infuzijami medrola. Dokler diagnoza ni potrjena, ne moreš pričakovat ‘preventivnega zdravljenja’. Namreč vsa zdravila za to bolezen delujejo preventivno, kar pomeni skušajo preprečevat ponovne zagone in nič drugega. Vsak nov zagon pusti določene posledice(lahko so večje ali pa manjše,te niso vidne na prvi pogled, tebi pa otežujejo vsakodnevno). Razmišljat moraš zmeraj pozitivno. Obstaja veliko ljudi s to diagnozo (ms) in brez večjih težav živijo. Namreč obstaja tudi mižnost, da imaš samo en zagon v življenju.
Ni zmeraj vsaka stvar tako grozna kot se sliši. Zaupaj nevrologu in uživaj v življenju!
Lep pozdrav

Pozdravljeni,

Zadnje dni sem prebrala kar nekaj člankov o MS. Vzrok za to so nekateri simptomi,ki se mi pojavljajo že dobrih 14 dni in sem jih vtipkala v google in pri skoraj vsakem je bila rezulat MS. Ker mi simptomi ne predstavljajo nekih večjih težav, se nisem odpravila do splošne zdravnice, sem se odločila pa, da tu postavim vprašanje, če bo kdo imel kakšen odgovor in voljo do tega, da mi odpiše.

Torej: stara sem 45 let. Občasno nosim očala (daljnovidnost in kratkovidnost), vendar se mi je vid v zadnjih dveh mesecih vidno poslabšal. Dobila sem napotnico za okulista, ki ga imam še ta mesec.

Nato je problem v mojih nogah in rokah. Roke so težke, včasih s težavo držim npr. kozarec ali telefon, ko pišem smse ali telefoniram. Poredko čutim tudi mravljince. Za info naj povem to, da sem trenutno nezaposlena, tako da utrujenost rok ne more biti od dela. Predvčerajšnjim se mi je zgodilo, da sem čutila mokroto na postelji, ko sem z rokami gladila rjuho, čeprav mi je mož zatrjeval, da je vse suho.

V nogah sem tri noči v zadnjih desetih dneh čutila krče. Večkrat dobim mravljince, predvsem v desni nogi, katera mi tudi večkrat “zaspi” v zadnjih dneh.

Prav tako v (predvsem desni) roki in nogi čutim “elektriko”, kot jo nekateri opisujete na tem forumu.

Dodatni simpomi so še vsakdanji glavobol, utrujenost in depresija (za depresijo sem se zdravila pred leti). Vendar te simptomi so lahko znak tudi česa drugega.

Nočem hipohondrirati, vendar glede na to, da dobro poznam svoje telo (v preteklosti sem imela že vrsto zdravstvenih težav), imam nek skrit občutek, ki me na trenutke vodi v strah, paniko (predvsem ponoči, ko ležim in so simptomi še bolj občutni), da je nekaj narobe.

Po vsem prebranem o MS vem, da so simptomi pri vsakem človeku različni (sploh na začetku), tako da vseeno upam, da vzrok tiči kje drugje.

Vseeno pa bom zelo vesela, če mi bo kdo odgovoril, tako da bom imela čim več informacij, glede katerih se bom nato odločila stopiti do svoje zdravnice, ali pa vse skupaj pozabiti.

Hvala že vnaprej!

o kakšni riskantnosti je to govoril? MR in evocirani potenciali ne škodijo zdravju, razen če imaš srčni spodbujevalnik ali kaj kovinskega v telesu. Izjema je punkcija, ki pa ima stranske učinke. To je rekel osebni zdravnik ali nevrolog?

Pozdravljeni!

Po značaju sem dokaj velik panik, sploh če se gre za zdravje. Velikokrat me že najmanjši sum na kakšno hudo bolezen spravi s tira, zato upam, da me bo na tem forumu mogoče kdo potolažil.

Skrbi pa me sledeče: že od osnovne šole me občasno bolijo kosti in sklepi (revma?). Večkrat sem utrujena in brez energije. Trenutno se mi dogaja, da me ob dotiku ali premikanju bolijo oči. Ko sem na internetu iskala vzrok za slednje, me je zmrazilo ob misli, da niso vse to mogoče simptomi za MS?

Ali pretiravam, ali bi me resnično moglo skrbeti? Z zdravniki imam pa nasploh slabe izkušnje, saj ponavadi mojih težav ne jemljejo resno…

Hvala za morebitni odgovor in lep pozdrav!

…poskušam najti razlog za to kar se mi dogaja pa ne najdem istega primera…imam že en tedn vsak dan vseskozi problem s tresočimi nogami, ki pa se na zunaj ne vidi da se tresejo, samo čutim, ko jih dvignem gledam nič ne vidim, da bi se tresle…sploh na podplatu in vse do kolena, je to vseskozi čutit, tudi mravljinčenje. včasih mi noge tudi trznejo ko mirujem. najbolj čutim to ko ležim ali sedim, ko se gibam je bolje, sploh pri kolesarjenju…je tudi lahko to znak za to bolezen?:(…upam da ne…je imel kdo isti primer tu…je lahko tudi to psiha? dvojnega vida, slabosti, vrtoglavice, ravnotežje je ok…

ku-kuc in pikolinop
Glede na to, da je moja sestra lansko leto zbolela za MS lahko napišem njene simptome:
dvojni vid, vrtoglavica,ravnotežje, mravlinčenje…
Začelo se je konec januarja, začetek marca pa je imela potrjeno MS.

ms11 hvala za razlago-ja tole z vidom je kr hec-sem šla 3x k okulistu in za vsak drugače -enkrat mam očala pol pa ne več-res grozno,se kar samo od sebe popravi,najbolj je hudo da imam od malega isto dioptrijo,potem kar naenkrat vmes neč ne vidim in se spet popravi na tisto standard od malega-doma me ne razumejo kako imam enkrat očala enkrat ne-moja normalan dioptrija je 0,75 in me sploh ne moti,razen asigmatizma
naj bom še malo firbčna-ali je lahko poleg vsega naštetega znak ms tudi motnja ravnotežja-zadnje leto se mi dogaja da me vleče v levo,s škarjami režem postrani vse bolj levo pa če se še tak trudim da nebi-grozno me moti pa nič ne morem,kako se navadiš živet s tem-ko bi mi vsaj povedali ali je ms ali ne sej je vseeno sam da vem kaj mi je-res bi rada vedela,ker me zdaj tole vse že počasi nervira,predvsem dvojni vid-ko sem v stresu ali res zelo zelo utrujena imam dvojni vid in ne morem brati otrokom-to traja dan ali dva pa izgine-se še komu to dogaja?
držite se vsi!!!! lp ema

emass živijo,
kot so mnogi MSjevci že napisali, simptomi pri MS so praktično tako različni, kot je obolelih. Vid in motnje ravnotežja so zagotovo LAHKO simptomi MS, niso pa nujno njeni simptomi. Zagotovo je MS najbolje klinično potrditi, saj se na MRI pokažejo lezije, spremlja pa se njihovo nastajanje in večanje s kontrolnimi pregledi. Pri emni se je MS pričela sicer res tudi z optičnim nevritisom (motnja & izguba vida na eno oko, začasna, povrnjena v roku 2eh tednov), vendar sem morala na potrditev dianoze čakati 6 let, ker zagoni bolezni niso bili zelo hudi, zelo očitni ali zelo moteči. Hvala bogu, ane? 🙂 Preveliko tuhtanja & sekiranja pa lahko seveda pripelje do slabšega stanja – pa ne glede na to ali gre za MS, ali zgolj za trenutno slabše počutje, Fajn je da se opazujemo, fajn pa je imeti v mislih tudi, da je naš pogled subjektiven… posebej nase 🙂 Skratka, kot vsi predlagam pogovor z zdravnikom. Splošnim najprej, po potrebi z nevrologom.

In še
mokitoki3

morda paničarim, a dvom se je zasadil vame, in me skrbi, sploh zato ker sem mama 3h majhnih otrok, ki me bodo še zelo potrebovali……. tudi jaz imam čisto majčkene otroke, ki pa mojo MS zelo upočasnjujejo. Ravno zato, ker imam recimo temu “druge skrbi” in moram imeti svetel pogled v prihodnost. Srečno vsem!

Spoštovani!

Tudi jaz imam vprašanje o težavah, ki me pestijo zadnja dva tedna in me spravljajo v obup. Sicer sem oseba, ki se zelo težko spoprijema z negotovostjo in zato je moje trenutno stanje zelo slabo.
Nekje okrog 16. julija, v času hude vročine, so se namreč začele težave, ki me spremljajo od takrat. Namreč pogosto imam skozi dan nenavaden občutek, kot da lebdim. Občutek imam, kot da sem na zibajoči ladji. To traja nekaj sekund in se pojavi večkrat na dan. Poleg tega sem tudi precej utrujena oziroma se hitro utrudim. Spim pa običajnih 7 – 8 ur in to zelo dobro, mirno. Občasno se pojavi tudi kratka vrtoglavica. Tudi vid je občasno čuden, čeprav dobro vidim (aprila so mi na sistematskem pregledu dejali, da vidim perfektno). Ni prav meglen, zelo težko opišem to stanje. Kot bi opazovala 3D slike… Naj dodam, da me sicer nič ne boli in nimam drugih simptomov, razen slabotnosti, občutek, da bom kar znorela in občasnih omotic.
Trenutno sem že tri tedne na dopustu, po sicer zelo stresni in zahtevni službi. Kot sem omenila, me negotovost zelo mori, zato sem seveda prebrala že ogromno gradiva o teh simptomih. In seveda prišla tudi do strašljivih diagnoz (npr. MS), kot tudi do težav s ščitnico in psihičnih. Začela sem uživati dominor, jedla sem ga že pred leti, zaradi izčrpanosti. Dejstvo je, da ne znam ali ne morem več “izklopiti” in me očitno stres spremlja še naprej.
Pred približno 7 leti sem imela enkraten dogodek, kjer se mi je pojavil dvojni vid. Nevrolog je tedaj zaključil, da zaradi izčrpanosti. Zgodilo se je le enkrat za nekaj minut. Po počitku je bilo v redu. V zadnjih letih pa se je občasno (nekajkrat na mesec) pojavila vrtoglavica za par sekund. Drugih težav pa ni bilo. Res pa je, da sem čustveno labilen človek in me vsaka stvar popolnoma vrže iz tira.

Je možno, da so ti simptomi povezani z depresijo, mogoče tesnobo ali drugo podobno težavo? Ali se res nakazuje neko drugo organsko obolenje? Problem je tudi v tem, da do končne diagnoze ne prideš čez noč, mene pa to čakanje zelo mori in mi pobira še zadnje moči.
Kako si lahko pomagam? Kaj lahko storim?

Hvala za odgovor ali kakršenkoli napotek.

Lep pozdrav,

E.

Pozdravljeni,

glede na opisano je malo verjetno, da bi šlo za multiplo sklerozo. Simptomi, ki jih opisujete so nespecifični in bi, kot ste že sami ugotovili lahko bili povezani s psihičnimi težavami.

Lep pozdrav,

Gregor Brecl Jakob, dr. med.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

New Report

Close