Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza MS in hrana

MS in hrana

Leta 1999 sem imela precej problemov z mrtvičenjem po levi strani, mravljinci, utrujenostjo….. MR pokazala lezije, punkcija nič. Nevrolog posumil na MS, 2 leti sem delala polovičen delovni čas. Postavljen tudi sum celiakije, na BICOM-u so ugotovili še alergijo na mleko, trsni sladkor, rdeče meso in še marsikaj. Ko sem ta živila izločila iz prehrane, se mi je stanje začelo počasi izboljševat in spet delam poln delovni čas. Morda je še kdo, ki bi mu za njega prilagojna dieta lahko olajšala težave. Res je potem s hrano več dela, a se splača…

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Ali lahko napišeš kakšni so tvoji obroki. Ali ješ druge vrste mesa. Kaj recimo narediš za zajtrk. Ali samo mleko ne ješ ali vseh mlečnih izdelkov.
Hvala.
Lep nedeljo T želim,
Mija

Živjo
Tudi sama imam MS dve leti, na mr vidne lezije in težave predvsem samo z mravljinčenjem. Zanima me, kje si opravila vse te alergijske teste in ali si želela nazaj na 8- urni delavnik ali te je komisija avtomatsko po izboljšanju premestila. Čaka me namreč kontrolni pregled in tudi moje stanje je brez poslabšanj. Vesela bom tvojega odg., lahko na domač e- mail. Lp.

nova
Uredništvo priporoča

Najprej sem bila v diagnostičnem centru Bled, kasneje na BICOM-u v Kranju. Alergija na gluten, pšenico, rž, oves, ajdo, sezam, orehe, lešnike, pesin sladkor, govedino, svinjino, mleko (tudi laktozo), peteršilj, čebulo, česen, kislo zelje in repo, redkev špinačo, paradižnik, konservanse in vse sadje razen banan, nektarin in presenetlivo jagod.
Strogo se držim diete brez teh živil, zato jasno ne uživam nobenih mlečnih izdelkov. Za zajtrk jem polento, proseno kašo, kruh iz moke za celiakaše, kavo iz cikorije…Ker moram nekje dobiti beljakovine jem piščančje in puranje meso, bele ribe in jajca.
Komisija me je zavrnila,češ, da zdravljenje ni končano. Poslali so me še na nekaj pregledov., bolniško za polovični delovni čas so mi podaljševali vsake tri mesece, jasno vedno z novimi izvidi. Ko sem se počutila boljše, to je po dobrem letu diete, sem rekla svojemu zdravniku, da bi poskusila s polnim delovnim časom. Ko je šlo, sem skoraj prenehala obiskovati zdravnike.
Mislim pa, da mora vsak ugotoviti svoje morebitne alergije in ne kar posnemati neke diete. Uspešno ugotavljanje in kasneje uspešno držanje diete. Sporočajte, če učinkuje. Držim pesti, da bo.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Hvala, tole vaše pisanje mi je pa spet vlilo upanje, da se morda le še da kaj izboljšati. Premišljujem pa, ali lahko res lezije nastanejo zaradi hranjenja s snovmi na katere si alergičen?…Lahko vprašam, koliko stanejo te verjetno samoplačniške raziskave na Bledu. Lahko še prosim tel, ker bi se kar naročila. Hvala in lp pozdrav ter želim vam, da zdržite z dieto, ki se sliši žal grozljiva.

Dr. Furlanova je nekaj časa za diagnostični center Bled delala v Ljubljani, tja sem tudi hodila. Kasneje je delala samo še na Bledu, pred kakšnima dvema letoma pa je njeno ambulanto prevzela naslednica, katerega imena žal ne vem, vem pa da je nekaj časa delala skupaj z dr. Furlanovo in da dela na podoben način. To pomeni, da verjame, da ima človek težave in je pripravljena iskati vzrok zanje. Včasih je vsaj od drugega pregleda naprej veljala tudi napotnica za alergologa, kako je zdaj s tem, ne vem.
Pri ponovni MR so mi napisali, da so lahko lezije povezane tudi s prehrano, ko sem postavila to vprašanje. Zanimivo je še to, da mi je pred dieto napredovala katarakta na obeh očesih, po uvedbi diete pa se je napredovanje ustavilo.
Nikakor nočem reči, da bi dieta pomagala pri vsakem bolniku, se pa splača preizkusiti tudi to možnost. Dieta sprva zahteva več časa in energije, ki jo je ob slabem počujtu včasih težko zbrati, a gre. Čez nekaj tednov pa se telo začenja odzivati, manj si utrujen, čutiš sicer lakoto in poješ nekaj kar smeš, ne”lušta” pa se ti nedovoljene hrane, saj so potrebe telesa zadovoljene. Ni več tistih občutkov, da bi dal življenje za čokolado…. Do hrane, ki jo ne smeš razviješ nekakšen odpor oziroma je enostavno za sebe nimaš več za nekaj užitnega, čeprav okolica uživa v njej. Malce nerodno je le to, da nikjer ne moreš pojesti ničesar tam pripravljenega, zato pač svojo hrano prenašaš s seboj. Tudi okolica počasi to sprejme.
Pogumno naprej!

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Živjo

Jaz sem bila na predavanjih GNLD (govorili so o prehranskoh dopolnilih in MS) Poleg je bila tudi ena ženska, ki ima sama to bolezen in odkar pozna ta dopolnila GNLD se ji je stanje resnično izboljšalo. Fantastično predavanje, če bo kdaj ponovitev vam sporočim.

Smejte se in svet se bo smejal z vami METKA

Lahko vam pošljem tudi kakšne članke…

Smejte se in svet se bo smejal z vami METKA

Hvala. O teh prehranskih dopolnilih sem sama nekaj poiskala na internetu, vendar se joh zaradi množice alergij na vse mogoče, bojim. Trenutno uživam stvari, za katere čutim, da mi ne škodijo in se bojim dodati karkoli drugega, da ne podrem ravnovesja. Lep pozdrav.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

Kakšne alergije pa imate? Lahko se pri zdravnici pozanimam kako in kaj, ker ona res to pozna in se spozna na te zadeve

Smejte se in svet se bo smejal z vami METKA

Aha sem prebrala kaj imate. Lahko se pozanimam, če seveda želite.

Smejte se in svet se bo smejal z vami METKA

Spoštovana 6534

Ravnokar sem govorila s svojo zdravnico (jo poznam osebno), zato jo lahko pokličem kadarkoli jo želim oz. ji napišem mail. Četudi imate alergije, ki ste jih navedli ta prehranska dopolnila lahko uživate. To so prehranska dopolnila v obliki kapsul. Lahko se pa tudi posvetujete z Marijo Merljak, ki je strokovnjak na tem področju (živilska tehnologija). Na spletni strani GNLD pa lahko vprašate tudi za mnenje oz. postavite vprašanja, ki vas zanimajo.

Smejte se in svet se bo smejal z vami METKA

Hvala, vendar bom zaenkarat ostala,kar pri hrani, ki jo uživam in dodatku ABC, ki ga je predlagala moja alergologinja.

Ni tako temnega oblaka, da ne bi imel vsaj svetlega robu.

V redu, če se boš kdaj odločila tudi za to, sem ti na voljo. Lahko ti pošljem tudi nekaj publikacij na mail in po pošti, če želiš.

LP

Smejte se in svet se bo smejal z vami METKA

verjamem in vesela sem da si boljše,zaradi spremembe prehrane..upam da si še vedno v redu..za 10 let precej se dojelo in spremenilo..le v našem zdravstvu ne in nasplošno,,pač farmacija more služiti..ok,,pustimo to..da se,,sigurno se da s prehrano..
https://www.youtube.com/watch?v=a_jqax8m2J8&ab_channel=Anita%C5%A0upe

New Report

Close