Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza Čudni simptomi – ALS?

Čudni simptomi – ALS?

Pozdravljeni.

Naj prvo povem nekaj o sebi.

Sem študent star 25 let in ravno končujem magisterij (manjka mi še magistrska naloga). V splošnem sem človek, ki se kar precej obremenjuje z raznoraznimi stvarmi, tako da mi stres ni tuj. poleg tega se ukvarjam s športom in sicer hodim v fitnes 4-krat tedensko, kjer svoje telo obremenjujem z relativno visokimim utežmi. Ne uporabljam nikakršnih prepovedanih substanc in jih tudi nikoli nisem. Poleg tega ne jem/pijem nobenih dodatkov.

V preteklosti ampak sploh s poudarkom na pomlad in predvsem poletje, sem se močno obremenjeval z genetsko izgubo las. Iskal sem možnosti zdravljenja, zdravil v razvoju, ki bi bila lahko v kratkem na voljo širši publiki in drugih načinov pridobitve izgubljenih las. Nisem plešast a se zavedam, da najbrž kmalu ne bo več smisla hoditi k frizerju, če bodo moji lasje še naprej izpadali. To obsesivno razmišljanje mi je pogosto povzročilo veliko stresa. Pogosto sem svoje lase pred ogledalom analiziral vsak dan – ne cele dneve, ampak morda 3-krat na dan. Pač takrat, ko sem šel mimo ogledala. Nekega dneva sem imel zaradi te obsesije skoraj živčni zlom. To se mi še ni zgodilo, po tem pa se mi je vse skupaj rahlo pomirilo, saj sem imel precej poln urnik s počitnikovanjem. Tudi po počitnikovanju se tako močno z lasmi nisem obremenjeval, je pa res, da sem 3 tedne nazaj (11.8) izgubil dedka. Ne vem kako naj se izrazim ampak nekako sem se ob njegovi smrti počutil hladnega, kot da me to ni prizadelo. Vsaj ne tako, kot druge člane v družini, zato nisem prepričan, če bi to lahko tudi prispevalo k mojem povišanem stresu (podobno je bilo, ko mi je kake 4 leta nazaj umrla babica). Morda sem bil zaradi njegove smrti pod stresom podzavestno a navzven se mi to ni zelo kazalo.

Sedaj pa k simptomom.

V času izpitnega obdobja in morda še prej (to je bilo pred približno 6 ali 7 meseci) mi je začela trzati trebušna mišica levo zgoraj pri srcu. Poleg tega mi je začela trzati mišica v desni nogi in sicer mečna mišica. Trzala ni cela mečna mišica ampak le manjši del. Res je, da sem bil takrat pod stresom ampak nisem siguren, če je bil to povod za trzanje. Kmalu je mečna mišica nehala trzati, tista v predelu trebuha pa je občasno še trzala.
Sredi julija sem med hojo opazil, da mi občasno trzne mišica v levi nogi in sicer nekje v zgornjem predelu kvadricepsa. Tudi ta zadeva je nakako ostala nemoteča in za čas celo izginila.

Nekje v začetku prejšnjega tedna sem opazil trzanje mišic v obeh nogah (zogrni del nog, spodnji del nog, zadnjica), poleg tega mi občasno trzne tudi kakšna trebušna mišica, mišica v rami, tricepsu ali kje drugje v roki, vratu, trzanje sem imel tudi v sencah na obrazu (trenutno tega ni več), levo oko (za enkrat tudi brez problemov), desno oko (se je nekako umirilo, imam pa očitno malo vnetja saj sem imel majhen ječmenček in razbolelost okrog očesa na desni strani, ki pojenjuje. Mogoče mi je zaradi tega tudi bolj pogosto trzalo). Občasno imam v različnih delih telesa tudi občutek kot da me razlo zmravljinči. V desnem delu obraza (ličnica) sem imel 2 dni (21.8, 22.8) konstantno občutek kot da mi hoče ličnica trzati oz. kot da bi jo hotelo mravlljinčiti. Sedaj je ta občutek nekako izginil, le občasno se pojavi občutek, da mi želi ličnica trznit, pa še to mogoče včasih zato, ker sem mogoče postal že hipersenzitiven na vse simptome.

V ponedeljek (20.8) sem na predlog zdravnice dal pregledati kri. Pregledali so mi magnezij, kalij, sol in mislim da kalcij, ter ščitnico. Izvidi so popolnoma normalni. Sedaj sem postal smrtno prestrašen, da imam ALS (Amiotrofična lateralna skleroza). V ponedeljek imam zopet pregled pri zdravnici, ki me bo najbrž napotila na nadaljne preiskave.

V vseh 6-7 mesecih odkar so se mi začeli prvi simptomi sem v fitnesu napredoval sploh kar se tiče moči. To je bila edina stvar, ki mi je vlivala upanje, da nimam ALS in da imam morda le pomanjkanje kakšnega elektrolita, kar se je z izvidi izkazalo za neresnično. Bolj kot berem o ALS, vedno več informacij najdem o tem, da so lahko fascikulacije prvi simptomi ALS. Od nekega moškega, ki je študiral nevrologijo in se poglabljal v ALS sem sicer izvedel, da v 99.9% primerov fascikulacije oz. trzanje mišic pride šele potem, ko bolezen že precej napreduje in je izguba moči v mišicah že zelo očitna. Nadaljnje branje po internetu pa mi tudi to upanje vse bolj znižuje saj marsikdaj zasledim, da so bile fascikulacije prvi znak ALS.

Fitnes mi sicer predstavlja sprostitev, ker takrat trzanja skoraj nikoli ne čutim ampak grem na vsak naslednji trening bolj prestrašen, saj se bojim, da bom začutil slabost v kakšni izmed mišic. Pretreniranost to sigurno ne more biti saj od 27.7 – 6.8 nisem treniral, ker sem bil na festivalu, nato sem imel morda 2 treninga in sem bil par dni zopet na morju. To pomeni, da sem bil skoraj pol meseca brez treningov in bolj na počitku, prej pa tudi nisem imel znakov pretreniranosti.

Upam, da mi lahko kdo, ki ima iz tega področja izkušnje pove na kaj kažejo moji simptomi. Kot sem omenil grem v ponedeljek do zdravnice, kakšen odgovor pa bi rad dobil že prej. Za morebitno zmedeno pisanje se opravičujem, saj sem precej živčen.

Lp

Objava čaka odobritev

New Report

Close