Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza Lepo prosim za razlago izvida

Lepo prosim za razlago izvida

Pozdravljeni,

star sem 35 let, do pred kratkim sem mislil, da sem razmeroma zdrav. Pred enim mesecem me je osebni zdravnik zaradi težav z ravnotežjem (ponoči, ko sem se dvigal iz postelje, sem imel težave z ravnotežjem, ki so se nadaljevale nekaj minut) in rahlega drevenenja v levi nogi napotil k nevrologu, ki mi je po pregledu dejal, da obstaja sum na multiplo sklerozo. Poslal me je na MR glave in vratu. Pred dnevi se prejel izvid, vendar sedaj moram na pregled pri nevrologu čakati najmanj tri mesece in bi rad vsaj približno vedel, pri čem sem. Zato bi vas prijazno prosil za razlago izvida.
Zanima me, ali ta izvid podvomi v diagnozo MS ali jo utrjuje? Ali se da sklepati, kako resne so poškodbe možganovine? Ali prav razumem, da bi lahko poškodbe nastale tudi zaradi slabe prekrvavitve? So v tem primeru te poškodbe enkratne narave ali se mi lahko težave stopnjujejo? Lahko kaj jaz storim, da se situacija popravi oz. da se ne poslabša? Če bi bile poškodbe vaskularne narave, je to sploh boljša diagnoza zame kot MS? V izvidu omenjajo tudi konflikt trimgeminusa, vendar jaz nimam nekih težav z bolečinami obraza. Mi zdaj grozi še to ali lahko pač ostane tako, kot je?

Hvala vam vnaprej za pomoč, lp

MR GLAVE:

Standardne sekvence.

Zadebeljena sluznica maksimalnih sinusov, več desno. Nekoliko zadebeljena sluznica tudi emoidalnih celic levo ter sfenoidalnega sinusa.
Orbiti sta videti v mejah normale.
Periferni in centralni likvorski prostori so primerno široki, premika možganovine ni.
Diskretni hiperintenzivni področji demielinizacije subkortikalno frontalo levo. Prepričljivih dodatnih fokalnih in difuznih sprememb možganovine ne diferenciram.
Infratentorialno ni videti posebnosti. Pontocerebelarna kota sta prosta, prepontine cisterne so proste.
Velika verjetnost nevrovaskularnega konflikta SCA ter nervusa trigeminusa levo.
V področju sele turcike ni videti posebnosti.

Mnenje:
Znaki sinusitisa.
Hiperintenzivni žarišči demielinizacije bele možganovine subkortikalno levo so diferencialno diagnostično lahko vaskularne etiologije.
Velika verjetnost nevrovaskularnega konflikta leve SCA ter levega trigeminusa.

Pozdravljeni,

vprašanje, ki se zastavlja pri vašem izvidu MR je pravzaprav sinusitis. V kolikor niste bili pred kratkim prehlajeni ampak imate težave s sinusi že dalj časa, bi se bilo pametno vprašati od kje izvira to vnetje. Povsem možno je, da je glavni krivec za to sistemsko vnetje. To sistemsko vnetje je glavni vzrok tudi pri MS (avtoimunska bolezen).
V kateri predalček vas na koncu pospravi stroka je precej irelevantno. Kamorkoli vas stroka popredalčka to ne bo rešilo vaših težav. Stroka vam bo na koncu glede na diagnozo predpisala določena zdravila, ki blažijo simptome, ne odpravljajo pa vzroka vaših težav. Vse te preiskave in čakaje v našem zdravstvenem sistemu pa lahko traja še leta. Če ne boste odkrili vzroka vaših težav pa bo šlo vaše zdravje z zdravili ali brez samo še navzdol.
Kakšna preiskava visoko občutljivega C reaktivnega proteina (hs-CRP) bi lahko potrdila domneve o sistemskem vnetju (vsaka vrednost nad 1 je preveč.). Vprašajte glede preiskave pri vašem osebnem zdravniku (obvezno mora biti visoko občutljivi CRP test in ne običajen CRP test, ki pokaže samo akutna vnetja). Če se pokaže, da je dejansko problem sistemsko vnetje je naslednji korak dieta. Ker za kronično sistemsko vnetje je zagotovo kriva intoleranca na določeno hrano. To so lahko predvsem razhudniki ali gluten. Manj verjetno pa mleko in ostale bolj eksotične zadeve.

Za začetek toliko. Če vas bo še kaj zanimalo pa vprašajte.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

hvala za odgovor. Seveda me zanimajo vaše izkušnje. A se lahko prek mejla ali zasebnega sporočila “pogovoriva”? Lp!

nova
Uredništvo priporoča

Seveda, kar pišite mi na zasebno…

New Report

Close