Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza Multipla skleroza?

Multipla skleroza?

Pozdravljeni!

star sem 28 let in do sedaj, razen razlitega slepiča pred pol leta, resnejših zdravstvenih težav nisem imel. Sedaj pa se mi že približno 3 mesece pojavljajo mravljinci po okončinah in drevenenje le-teh (predvsem stopal), motnje koncentracije ki so najbolj opazne ob branju, motnje kratkoročnega spomina in delna izguba voha. Močnih vonjav, kot so recimo ob rezanju čebule, skoraj ne zaznam oz. jih zaznam z veliko manjšo intenziviteto. Približno dober teden oz. 14 dni imam tudi zmerne do hude glavobole v celotnem vrhnjem predelu glave (tam ko se ponavadi nam moškim v zrelejših letih pojavi pleša) in okolici, ki jih spremljata huda slabost. Naj povem, da do sedaj v življenju praktično ne pomnim glavobola! Zadnjih nekaj dni je bolečina manj intenzivna, ampak konstantna čez cel dan, izgubil sem tudi apetit. Prav tako imam sedaj približno 3 tedne tudi šumenje v obeh ušesih in “piskanje” oz. mehanski zvok v desnem, ki je konstanten čez cel dan, ojača se ob večerih in po jutrih. Opazil sem tudi, da se mi v zadnjem času pojavljajo motorične težave (nekontrolirani gibi) predvsem z rokami, ko se mi kakšen predmet nenadome izmuzne in pade po tleh.

V zadnjih 3 mesecih sem imel nekaj obdobij s povišano temperaturo do 38.2C (enkrat tudi z drisko in hudimi bolečinami ledveno), nazadnje približno pred mesecem dni. Malo pred nastopom zadnjih težav (glavoboli, huda slabost, motorični problemi) sem bil na obisku pri nevrologinji, ki pa je ob standardnem pregledu telesa in krvi našla le pomanjkanje vitamina B12 in vitamina D. Ostalih testov niso opravili. Oba vitamina jemljem že 14 dni, vendar težav nista rešila – stanje se je po kratkem izboljšanju še poslabšalo.

Prosim vas za nasvet, ker me resno skrbi za svoje zdravje. Najlepša hvala in lep pozdrav

Sam imam podobne težave nekje od novega leta.
Bil sem pri nevrologu, ki me je za silo pomiril ampak težave ostajajo.
Problem je ker potem brskam po raznih forumih iščem odgovore nihče pa ti ne da kakšnih jasnijh informacij ali nasvetov… Naredi to in to, pojdi na one preiskave…
Upam da bo minilo kolega lep dan ti želim!

Enako! Tudi tebi želim, da čimprej rešiš situacijo in se pozdraviš.

nova
Uredništvo priporoča

Simptomi ki si jih opisal so zelo podobni mojim. Žal pa so pri meni odkrili to bolezen. Potrdila pa jo je magnetna resonanca glave.

Bom prosil zdravnico za MR glave, da se končno ugotovi v čem je problem. Resnično upam, da ni MS. Pa tudi če je, je v vsakem primeru bolje vedeti s čim se soočam. Lep pozdrav

@Danci88

glede na to, da navajaš tudi vnetje slepiča ti povem, da gre za intoleranco na hrano. Pravzaprav je tudi MS posledica intolerance na hrano. Prvi osumljenec razhudniki, drugi gluten… Predlagam vsaj mesec Paleo autoimunske diete z postopnim dodajanjem hrane nazaj v jedilnik in spremljanje odzivov telesa. Čeprav sem 80% prepričan, da gre za intoleranco na rastline iz družine razhudnikovk.

Za več me lahko kontaktiraš na zasebno,

LP!

Pozdrav,

zelo zanimiv post, bom sigurno poizkusil! Hvala in lep pozdrav 🙂

Ko omenjate MS, bi bilo bolje govorit o motorični, ali senzorični oduzetosti te funkcije.
Gibanje je za človeka svoboda, nekaj nepopisno nujnega za obstanek človeka….Mi ne-GIBANJE doživljamo kot grožnjo za naš obstanek! To je tzv. play dead reflex….najboljše to razumemo iz naslednjega vidika: vsaka žival instinktivno ve, da postane nezanimiva kot plen če se naredi mrtva. Človek, ki je v tem smislu doživel konflikt bo v aktivni fazi konflikta pošiljal vse manj impulzov ali nič po živcih do določene mišice, odnosno skupine mišic, odvisno v kateri meri je bil konflikt doživljen. Tukaj, torej govorimo o delni ali popolni paralizi. Medtem ko človek reši konflikt, ki je povzročil začasno paralizo in preide v ozdravitveno fazo, se za nekaj časa težava še poslabša, saj se mora iz možganovine odstraniti edem ki je želatinaste strukture in na sebe potegne vodo, da bi se razredčil in tako lažje odstranil- s tem ko se poveča pritiska na npr. center za ravnotežje in kratkotrajno bolezen poslabša. Po tem kratkem obdobju zopet pride do živčnega signala v mišico-e. Konflikti, zaradi katerih pride do začasne paralize naši možgani interpretirajo tako, da do paralize pride ne glede na to, ali smo mi res fizično ogroženi, ali pa samo razmišljamo na ta način, npr.- nezmožnost bežanja, nezmožnost sodelovanja pri čem, ne vem v katero smer moram, nekoga ne morem ujeti (noge), ne morem se ubraniti pred nekom (roke) itd…torej, pomembna je točna lokacija npr. uda.
Ljudje, ki so doživeli večjo, ali manjšo paralizo in so se obrnili na zdravnika zaradi same diagnoze, je novi KONFLIKT, saj jim zdravniki običajno sporočijo, da imajo MS in bodo končali na vozičku in to je zelo pogosto poslabšanje razvoja bolezni.
Na vprašanje »kakšne so možnosti ozdravitve« je odgovor samo eden- če je mogoče najti točen vzrok zaradi katerega je prišlo do delne paralize in TA VZROK ODSTRANIT, je mogoča ozdravitev. Torej pacient sam mora razmisliti in poiskati vzrok npr. .- nezmožnost bežanja, nezmožnost sodelovanja pri čem, ne vem v katero smer moram, nekoga ne morem ujeti (noge), ne morem se ubraniti pred nekom (roke) itd…
To je veliko delo dr. Hamerja in njegove NOVE GERMANSKE MEDICINE. Če vas zanima več po-googlajte NEW GERMAN MEDICINE

@heterro iz tvojega posta ne morem razbrati nobenega bistva vendar defenitivno MS ni ena od stvari, ki bi bila samo v glavi človeka s to diagnozo. MS je avtoimunska bolezen, ki napada živčevje oz. njihovo ovojnico. Zanimivo je, da se nihče ne rodi z raznoraznimi avtoimunskimi boleznimi ampak te pridejo kasneje v življenju.

Paleo avtoimunski protokol je defenitivno eden boljših “zdravil” za avtoimunske bolezni. Je pa res, da je zelo zahteven, ker je zelo malo hrane, ki jo lahko ješ oziroma moraš vso hrano pripraviti iz osnovnih sestavin brez dodatkov. Moje osebno mnenje je, da je Paleo dieta na dolgi rok definitivno prezahtevna za današnji tempo življenja. Je pa vsekakor zelo uporabna za identifikacijo intoleranc na hrano, katere so glavni razlog vseh avtoimunskih bolezni. Čeprav želijo nekateri vso krivdo prevaliti izključno na gluten pa gluten pravzaprav v evropi ni glavni krivec vseh težav. Znanost nekoliko zanemarja dejstvo, da v evropi glutenska žita jemo že tisočletja. Seveda tu svojo vlogo igra tudi genetika in naši predniki.
Definitivno največji delež vseh intoleranc na hrano v Evropi imajo rastline iz družine razhudnikovk (ang. nightshades lat. Solanaceae) katere uživamo samo zadnjih 200-300let. To so krompir, paradižnik, paprika, jajčevec in še nekaj manj pomembnih kot so goji jagode… Težava te nadvse priljubljene zelenjave so glikoalkaloidi v njih. To so solanin in chaconin v krompirju, tomatin v paradižniku, capsaicin v čilijih in pekočih paprikah… Ti glikoalkaloidi so pravzaprav naravni pesticid s katerim se rastlina brani pred plenilci. Verjetno je vsem znano, da je potrebno zelen krompir zavreči, ker je v zelenih delih povišana koncentracija solanina in chaconina. Poleg vse te zelenjave v družino razhudnikovk spada tudi tobak. Za tega pa zelo dobro vemo, da ni prav nič zdravilen. Uradne raziskave sicer trdijo, da je vse kar ne povzroča akutnih zastrupitev s temi glikoalkaloidi varno za uživanje. Dejstvo pa je, da ni niti ene raziskave, ki bi raziskala kronične stranke učinke teh glikoalkaloidov. Za vse nas, ki smo nanje intolerantni so to začne odražati v raznoraznih avtoimunskih obolenjih.
V omenjenem opisu sem želel poudariti nekaj dejstev o rastlinah in težavah povezanih z njimi, ki vam jih ne bo povedal noben zdravnik. Čeprav sem tudi jaz na sebi preizkusil, da so vse prej kot nedolžne. Več o tem lahko najdete na internetu vendar brez angleščine ne bo šlo. Seveda ste lahko intolerantni tudi na kaj drugega (gluten, mleko…) vendar je možnost manjša.
Kdorkoli bo želel svoje težave rešiti s prehrano naj ne pričakuje čudežev čez noč. Ker čez noč niste postali bolni ampak so se različni simptomi razvijali precej let morate razumeti, da tudi v obratni smeri (do odprave simptomov) ne bo šlo čez noč. Imunski sistem se namreč “ohlaja” precej počasi zato lahko traja nekaj let preden boste ponovno brez simptomov bolezni.

Mislim, da bi vzrok mojih težav lahko bilo prepustno črevo, do katerega je prišlo verjetno po operaciji razlitega slepiča decembra lani in naprej 14 dnevne doze dveh močnih antibiotikov, nato pa pred nekaj meseci še ene 10 dnevne. Pred tem nekih resnih zdravstvenih težav nisem imel, antibiotikov pa nikoli prej nisem jemal. Tako da je čisto možno, da gre za intoleranco na določeno hrano. Nekatere težave, ki bi lahko bili zametki MS sem sicer imel že prej, sploh ker imam ZELO rad paradižnik, krompir in papriko in jih uživam precej. Drugače se pa trudim jesti čimbolj zdravo – praktično nobene predelane hrane, dosti rib in zelenjave, le hladno stiskana olja in kokosova mast, dosti oreščkov, itd. Prav tako zadnje čase uživam zelo malo kruha in žitaric, pa raje več riža in krompirja.

Še en dejavnik, ki bi lahko vplival na razvoj morebitne MS je pa hudo pomanjkanje vitaminov D in B12, ki so mi jih odkrili pred dvema mesecema. Za Vitamin D vem kje leži težava – že leta sem zaradi dela večinoma v zaprtih prostorih pred računalnikom in sonca kaj dosti ne vidim. Sedaj nekje 2 meseca jemljem injekcije in nadomestke le-teh in telesno stanje se mi je, tudi zaradi uživanja domačega Kefirja in ostalih probiotikov ter zdrave prehrane, izboljšalo. Še vedno pa imam kar nekaj težav, za katere bom naredil vse kar je v moji moči, da jih odpravim. V kratkem bom začel tudi s Paleo dieto, tako da is srca hvala za tole – sploh, če mi bo pomagalo! Lep pozdrav

New Report

Close