Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Multipla skleroza novo zdravilo Tecfidera

novo zdravilo Tecfidera

Ima kdo izkušnje z novimi tabletami?

Marjetica37, pojdi na fb, kjer je MS stran in malo preberi, ker tam je bilo že govora in debata okrog tega zdravila.

Lp

Ja,sem že brala,so različna mnenja,ma sem mislila,da je kdo tu gor,ki ima izkušnje s tem.

nova
Uredništvo priporoča

Fumarat (Tecfidera) je eno izmed dveh zdravil prvega reda, ki so trenutno na voljo za zdravljenje recidivno remitentne multiple skleroze v obliki tabletk.
Bolniki omenjena zdravila načeloma dobro prenašajo, še najpogostejši in tudi pogost neželen učinek pa so napadi vročine in vročinskih valov ter motnje prebavnega trakta ob jemanju zdravil.
Zaradi teh in drugih neželenih učinkov so bolniki navadno vodeni s strani medicinske sestre, ki zdravilo dobro pozna, po potrebi pa se vključi tudi zdravnik.

Seveda redno spremljanje pri lečečem nevrologu ostaja (sprva 6 mesecev po uvedbi zdravila, če ni drugih posebnosti).

JAZ SAMA UPORABLJAM TO ZDRAVILO, OZIROMA TABLETE. PREJ SEM IMELA EXTAVIJO INEKCIJE, KAR JE BILO ZELO NEPRIJETNO, VSAJ KO SMO ŠLI NA DOPUST. KAR SE PA TEH TABLETOV TIČE SEM KAR ZADOVOLJNA, SAJ IMAM SAMO TE VROČINSKE OBLIVE, KI PA MINEJO V ROKU ENE URE. RES PA JE ČE SI BOLNIK Z MS TI PRIPADA PREGLED ENKRAT LETNO, ČE PA SI VKLJUČEN V ŠTUDIJO Z TECFIDERO PA IMAŠ PREGLED NA 3MESECE.

Uta 30,danes je drugi dan, ko sem vzela 240 mg in res razen rdečice in oblivanja je vse ok,to pa hitro mine,jaz sem se bala želodčnih težav,zaenkrat jih ni�. Koliko časa imaš te tablete?

Pozdravljeni!

Tudi jaz imam zdravilo in obneslo. Vendar imam vprašanje, moj bratranec se bo ta vikend poročil in me zanima če ima kdo izkušnje z alkoholom, kajti težko se bo pri takem dogodku. A tableto vzameš zvečer ali ne, ali so kakšne hujše posledice? Lepo se vam za odgovor.

Malo pozno odgovarjam,ampak upam,da bo moj odgovor pomagal,jaz popijem na kakšnem žuru alkohol,ampak se pazim,da tableto popijem kakšno urco ali dve prej kot tableto ali pa urco ali dve po zaužitju alkohola popijem tableto,lahko tudi bolj pozno,samo da je do naslednje tablete še štiri ure časa,npr.ob 8.uri zjutraj jo moram popiti,se pravi do 4.ure zjutraj naj bi popila tableto,joj zakomplicirano napisano,upam,da razumeš,sicer pa malo pazim koliko popijem alkohola,ker se bojim,da me bo kaj matralo,najbolj želodčnih težav. Kako pa drugače prenašaš te tablete?

Pozdravljeni!
Tudi jaz od aprila jemljem to zdravilo in sicer mi je zdaj veliko boljši občutek vzeti tableto kot pa injekcije Copaxona. Začela sem z nižjo dozo oz. polovično in po treh tednih sem začela s polno dozo.Stranskih učinkov skoraj ni oz. meni niso ne vem kako moteči, ker gre pri meni samo za občasno oblivanje po obrazu in vroča in rdeča ušesa. Sicer sem na začetku še pri nižji dozi imela občasno srbenje po trupu in rokah a je to kar hitro prešlo. Če bo vse ok po treh mesecih tudi s testi krvi in jetrnimi testi je to res neprimerljivo z injekcijami. Moja odločitev za to zdravilo je bila lažja, ker naj bi bila Tecfidera za 30 % učinkovitejša kot Copaxone in poleg tega sem našla na spletu v farmacevtskem vestniku tudi podatek, da zdravilo vsebuje relativno enostavno zdravilno učinkovino, dimetilfumarat, ki je kot registrirano zdravilo v uporabi že petdeset let. Uporaba dimetilnega estra fumarne kisline sega v leto 1959, ko je nemški kemik Schwecken-diek opazil izboljšanje stanja bolnikov z luskavico po peroralni uporabi estrov fumarne kisline.
Meni je podatek o tem, da se ta zdravilna učinkovina uporablja že več kot 50 let pomagal pri odločitvi, ker se mi zdi, da je lažje vzeti neko zdravilo, ki je v uporabi že dalj časa in niti ni tako novo kot se zdi. Za enkrat meni odgovarja. Lep pozdrav vsem.

Meni pa zdravilo Tecfidea konzilij ni odobril,ceprav imam MS ze 4 leta. Kako je bilo vam odobreno, prosim za vasa mnenja,kajti z zdravljenjem se nisem zacela klub potrnjeni diagnozi. Kako do zdrail?

Pri meni je bilo tako, da sem bila najprej na Copaxonu in sem z njim nehala zaradi stranskih učinkov in zato mi je zdravnica dala predlog za zamenjavo za Tecfidero in je bilo odobreno. Pri meni je zdravnica rekla, da če se Tecfidera ne bo obnesla bom morala nazaj na injekcije. Ne vem kakšni so kriteriji za odobritev, kaj pa so navedli kot razlog za neodobreno? Mogoče se lahko pritožiš?

Pozdravljeni. Mene pa zanima kako je z zanositvijo in Tecfidero? Koliko casa prej je treba nehat jest tablete?

Pozdravljeni, zdravilo ima kratek čas v katerem se izloči iz telesa, vendar učinki zdravila na nosečnost niso zanesljivo preverjeni. Zaradi tega zaenkrat svetujemo prenehanje jemanja zdravila nekaj tednov pred načrtovanjem nosečnosti. Lepo pozdravljeni.

Gregor Brecl Jakob, dr. med.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Pozdravljeni! Zadnje čase opažam, da imam zelo nizek pritisk in me zanima, ali je to lahko posledica jemanja Tecfidere. Hvala in lep pozdrav

sam uporabljam Tecfidero sedaj 4. mesec do sedaj nisem nikoli nič uporabljal ampak sem imel prvi zagon po katerem se ni vrnilo v prvotno stanje…, vročica je še vedno dokaj pogosta (vsaj enkrat tedensko), kar se sestri ki me spremlja zdi malo čudno, dolgo sem imel v ustih okus po kemikaliji…kot bi kak šampon popil, pri meni je še nekaj kar do sedaj nisem imel…in ne znam pojasniti, namreč precejkrat ko hodim, se gibam doživljam okolico kot bi se vse majčkeno treslo, kot bi vibriral…smešno se sliši ampak to naj bi nekako tako izgledalo. Ali je zaradi zdravil ne vem, verjetno pa je kaj z Multiplo povezano. je pa občutek ko imaš MS neprijeten, prepuščeni smo na milost in nemilost zagonov, upamo da jih ne bo, ko pa pridejo pa upamo da bojo čimbolj prizanesljivi. F.U. MS

New Report

Close