Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? odstranitev maternice

odstranitev maternice

Pozdravljeni.

V kratkem bom imela omenjeni poseg in me zanima, če je med vami katera,ki je dala to že za seboj. Kakšne so posledice in bolečine. Kako se počutite po posegu, jemljete kakšne tablete? Je zaradi tega priznana kakšna invalidnost ali zmožnost za delo.
Hvala za vs enapotke in mnenja.

Lp

Bratova žena je to pred enim letom dala skozi. Lahko ti približno odgovorim na tvoja vprašanja. Ona je rekla, da bolečin po odpustu iz bolnišnice ni imela, ni pa smela kar dolgo časa dvigati ničesar težkega (npr. niti nakupovalnih vrečk iz trgovine). Dobila je neka zdravila, ki naj bi preprečile pojav menopavznih težav, vendar pa naj bi imela kar nekaj stranskih učinkov, zato jih ona ni jemala. Rekla je, da se ji zdi nesmiselno jemati zdravila za preprečevanje nečesa, česar še nima. In potem tudi zares ni imela nobenih problemov zaradi prezgodnje menopavze. Vendar pa je treba paziti na telesno težo, ker nekaj časa ne smeš biti telesno aktiven, zato lahko hitro pridobiš težo ob enaki prehrani kot prej. Ona se je kar zredila v prvih mesecih.

Invalidnino pa dobiš pod določenimi pogoji. Vsekakor se pozanimaj, ker sam od sebe ti nihče ničesar ne pove. Vse moraš izbrskati sam.

Drži se in bodi pozitivna. Moja svakinja se sedaj (eno leto po posegu) super počuti, tudi shujšala je, o težavah ob menopavzi pa ni nobenih sledi. Stara pa je 44 let. Srečno torej.

Pred slabim letom dni sem bila po manjšem posegu v bolnišnici skupaj v sobi s starejšo gospo, ki je imela takšen poseg. Moram reč, da je to zahtevna operacija, vsaj po tem sklepam, kako so sestre prvi in drugi dan po OP skrbele za njo. Gospa se je izredno dobro držala in tudi zelo hitro okrevala. PO njenih besedah se je na operacijo dobro pripravila (tudi kondicijsko – tek, hoja, telovadba). Nekaj dni po operaciji je s fizioterapetko tudi izvajala posebne vaje (ki pa jih je že tudi prej znala, tako da fiz. ni imela nobenega dela z njo). Mislim, da je bilo rečeno, da bi normalno ostala v bolnišnici tudi do deset dni, medtem ko je bilo njej rečeno, da bo po vsej verjetnosti šla že prej.
Spomnem se tudi, da je imela močne protibolečinske tablete, ki pa jih je že 3 dan začela količinsko zmanjševat.
Držim pesti za čimprejšnje okrevanje.

nova
Uredništvo priporoča

Poznam dve: ena ni imela nikakršnih večjih problemov (tako kot je xxy opisala), ena pa zelo velike, jo je še pol leta zelo bolelo, pa zelo dolgo je bila na bolniški, ampak zdaj je o.k.

Moji tašči so jo odstranili, pa je imela po operaciji težave s kilo. Trikrat so ji jo operirali, ker se ni držala tega, da ne sme dvigovat. Glede samih bolečin je pa tako, da dobivaš analgetike. Prve dni si tako ali tako na intenzivni . Po operaciji maternice je bila en mesec pri nas na kučni negi, pa ni nič jamrala.

Poznam tudi eno deklico, kateri se je med porodom maternica strgala in so ji jo odstranili. Od tega je že kar nekaj let, pa ni bilo opaziti, da bi se kaj zredila. Mogoče jemlje kakšne hormone, ne vem.

Sama operacija je kar zahteven poseg zato je dobro, da se na to malo pripraviš. Tako psihično kot tudi fizično.
Po operaciji boš dobivala v infuzijo protibolečinam zato le te naj ne bi bile hude. Moraš pa takoj ko kaj čutiš kar poklicat! Ne delaj se hrabre.
Kmalu po operaciji te bo obiskala fizioterapevtka zato, da se boš malo razgibavala in zato, da čimprej vstaneš. To je kljub temu, da te recimo malo boli zelo pomembno. Sicer počasi ampak vstane se skoraj takoj.
Po enem tednu 10 dnevih greš domov in nadaljuješ. Počasi ampak ne se zaležat! Če se boš zaležala bo rehabilitacija veliko daljša.
Po enem mesecu mesecu in pol greš normalno v službo (če ne delaš ničesar izjemno fizičnega). Prvi mesec se moraš vsemu močno izogibat potem pa nekje do 3 meseca kljub temu, da greš že v službo ne počni ničesar močno fizičnega (dvigovanje). Notranjost se celi še, ko je na ven videt vse zaceljeno.
Če ti bodo pustili jajčnike potem ne bi smela imeti nekih bistvenih posledic se pa to rešuje sproti. Če bodo boš dobila terapijo, če ne bodo pa ne.

Invalidnost ti pripada do določene starosti. Torej če si še mlada jo dobiš. Vlogo pa kar sama reči zdravniku naj jo oddat…poiskusit ni nikoli greh:)

Poznam dve.

Ena (45 let) je bila po operaciji še dolgo čisto povožena, hude bolečine, skoraj 1 leto bolniške. Se je pa zelo merkala in zdaj je v redu.

Druga (35 let) je 14 dni po operaciji že hodila naokrog, kao saj mi nič ni. Ampak se ji je potem nekaj zagnojilo pa vnelo in je imela celo sranje. Na bolniški je bila pa vsega skupaj 4 mesece.

Mislim, da se z operacijami na rodilih ni za hecat in raje dlje časa odleži, bolje to kot pa takoj na noge in naokrog.
PA srečno!

Poznam gospo, ki so ji odstranili maternico in jajčnike. Operacijo je dobro prestala imela pa je probleme po operaciji. Prve tri dni jo je zelo bolelo, so pa, vsaj prvi dan v bolnici rekli, da ji do 10. ure zvečer nič ne smejo dati proti bolečinam:-( Rekla je, da je bilo grozno. Kasneje je imela težave zaradi katetra, ki so ga v tisti bolnišnici morale vse imeti en cel teden! Dve leti je imela težave tudi zaradi antibiotikov, za katere ni vedela, da je nanje alergična, dobiš jih pa pri taki operaciji kar nekaj. Tako, da pred operacijo pomisli tudi na to in povej pri pogovoru anestiziologu, če si na kaj alergična, posebno, če si na penicilin.
Menopavzalne težave se rade pojavijo, če ti odvzamejo tudi jajčnike. Takrat dobiš hormonsko zaščito za par let, ki se jo nikar ne brani, posebej če si zdrava. Zaradi te zaščite boš bolj vestno hodila tudi na preglede dojk.
Invalidnina ti pripada, če si še mlajša, do katerega leta, se pozanimaj sama, ker ti tega nihče ne bo sam od sebe povedal.
Skratka, vse bo v redu, če se boš dobro psihično in fizično pripravila in če boš zaupala zdravniku.

Že preživela – maternica in jajčniki, pa še bližnje bezgavke. Operacijo dobro prestala, hormonskih tablet nisem jemala (še vedno so dvomi zaradi dojk in jih nekateri zdravniki odsvetujejo) in jih še vedno ne jemljem pa tudi drugim jih ne priporočam. Za žensko, ki preživlja težave klimakterija, je najbolje, da izgubi kakšno kilco, hrana naj bo lahka – veliko zelenjave in sadja, pa kolikor je možno razgibavanja – čimveč v naravi. Meni še vedno zelo godi, če se pošteno preznojim – se mi zdi, da gre nekaj, kar me teži in tišči, ven. Počutim se veliko lažjo. Sicer pa je najbolje, da vsaka najde zase nekaj, kar jo razbremeni. Srečno! Strah pred operacijo pa je popolnoma nepotreben.

Za invalidnino ti lahko povem. Če ti poberejo vse ven vred z jajčniki potem naj bi ti pripadala invalidnost. Ampak na današnje čase je tako, da ti še tega ne dajo več. Ena moja znanka je šla in kaj so ji rekli, da ima roke in noge. Boli njih zate!
Zelo nesramno, zelo žalostno toda resnično.
Ti poizkušaj svojemu zdravniku in ginekologu omeniti, da naj dajo izvide na komisijo. Mislim, da bi ti izvid od ginekologa bolj doprinesel invalidnino, samo znajti se moraš in moraš imeti taprave papirje oz. izvide.
Lep pozdrav pa vso srečo!

Vsak zdravnik ima seznam SPIZA kjer so navedene telesne okvare in stopnje invalidnosti. Če ste mlajši od 40 let menim in gre samo za maternico, ne boste deležni invalidnine. Lahko pa sami vložite pri SPIZU za oceno telesne okvare, s tem se izognete plačilu zdravniku ( 50€) -ki bi napisal na vašo željo prošnjo za oceno TO.
Moje mnenje je, da je dobro da z izvidi daste oceniti telesno okvaro tudi če ne bo danrnega nadomestila, saj se vsaka nadaljna ali poškodba ali bolezen nato seštevata.
Lep pozdrav! Zvončica

Pred kratkim sem imela konizacijo in so ugotovili,da ni v redu!Zato mi sledi ponovno Re-konizacija! Mal sem se pogovarjala s splošnim zdravnikom in mi je svetoval odstranitev maternice,zato,da nebi bilo kasneje kaj prepozno. Sedaj pa me zanima kaj naj naredim? Kaj mi svetujete,ali se strinjam z odstranitvijo maternice,seveda,če bi bil ginekolog za ali samo ponovno konizacijo! Hvala za odgovor in lep pozdrav!

P.S: Stara sem 32 let in imam tri otroke. Hvala za odgovor,pikica.

Če bi jaz bila TI, zagotovo bi dala odstraniti maternico, ker ginekolog te ni želel strašiti ampak, če ti je že tako povedal potem je res boljše, da daš ven, ker rak ne počiva, se širi, to vsi vemo a ne?
lp, pa srečo ti želim!

Imam 41 let, tri otroke, pred 14 dnevi so mi odstranili maternico, zaradi zdrsa, trikratno povečane cistično spremenjene maternice. Operacija je potekala brez težav, prav tako po operaciji nisem imela težav. Tudi bolečine so bile znosne. Po 6 dnevih so me odpustili z zdravili Legofer( za slabokrvnost) in 4 tedne bolniškega staleža. Moram reči, da sem se najbolj bala za mehur, ker po odstranitvi spremeni lego in lahko pride do inkontinence. Do zdaj je vse v redu, počasi hodim, sedim, ne dvigujem ničesar težkega. Zadovoljna sem, da sem se odločila za ta poseg, ker so moje menstruacije bile tako boleče, da sem prva dva dneva vedno obležala v krčih in bolečinah in tudi zdravnik mi je rekel, da je bil zadnji čas. Moja ginekologinja mi je razložila, da jajčniki še naprej delajo svoje delo, res pa je, da bodo sčasoma delovali vedno manj in bom zaradi tega prej prišla v obdobje menopavze. Hormonskih tablet ne bom jemala, ker imajo res stranske učinke, bom pa zato pazila na prehrano in se ukvarjala s športom. Sem pa do sedaj izgubila že 6 kg in se počutim dobro. Vsem ženskam, ki se bodo odločile za ta poseg želim čimprejšnje okrevanje in ne razmišljajte negativno (kar se tiče hormonov, ali to da ste sedaj brez maternice in ste manj vredne) – to je samo v glavi. Ne dovolite si tega, da vas kdo zaradi tega podcenjuje, naredite si življenje lepo, zdaj je čas da uživamo, ko so otroci odrasli in imamo več časa zase. Ostanite lepe in srečne.

Pozdravljene,
Pred 3 tedni sem imela operacijo odstranitev maternice,jajčnikov,bezgavk ter medeničnega dna. Zanima me če je katera imela takšno operacijo in kako je po tem okrevala? Sama imam probleme z mehurjem- teško odvajam vodo,ter probleme z prebavo (zaprtje).Ali ima katera predlog kako lajšati težave?

Na odstranitev maternice se zaradi velikega števila miomov odpravljam v oktobru. Višje zgoraj sem naletela na post o koristnosti dobre telesne priprave, nisem pa razbrala, za kaj je to posebej koristno (razen splošno znanih razlogov – da zdravo in močno telo bolje okreva itd.)
Jaz teč zdaj (več)ne morem, ker mi voda uhaja, kar je eden od glavnih razlogov, da sem se za operacijo sploh odločila, od hoje v 6. štuk pa si hude kondicije človek tud ne more obetat… Kaj naj bi torej počela v smislu fizične priprave, ali bi bilo dobro krepiti medenično dno, trebušne mišice…?

Hvala.

Nila, tudi jaz grem na tako operacijo in me zanima, koliko časa si čakala na datum? Jaz sem iz Ljubljane in imam septembra razgovor pri zdravnici, katera me bo operirala.
LP

Imam eno vprašanje.Stara sem 47 let .Razmišljam o odstranitvi maternice ( prostovoljno) ,ker so mi na pregledu našli en mali mion približno kot lešnik velik,imam tudi zadnje čase velike bolečine in krče ob mesečnem perilu ,napihjen trebuh tako ,da moram ležati cel dan v postelji od bolečin-zdravnica mi je rekla ,da je to začetek mene in ,da naj jem tablete proti bolečinam jaz pa ne mislim jest tablete nekaj let dokler tole vse skupaj ne mine ,ker nisem ‘ ljubiteljica’ tablet.
Zanimame če je tole možno ali pa naj grem kjer je posebni odelek za sterilizacijo.
Lep pozdrav Marijana

PRED 8 DNEVI SEM BILA NA OPERACIJI ,ODSTRANILI SO MI VSE OD JAJCNIKOV DO MATERNICE,OPERACIJO SEM DOBRO PRENESLA,TAKO TUDI PO OPERACIJI NISEM MELA ZAPLETOV DVA DNI SEM BILA NA INTEZIVNI POTEM PA V SVOJO SOBO KJER SEM NAPREJ DOBIVALA ANALGETIK PROTI BOLECINI A SEM GA VZELA CE JE BILO RES NUJNO,SEDAJ SEM ZE 3 DNI DOMA DOSTI POCIVAM A ME NEKAJ ZANIMA KOLIKO CASA SE ZENSKA PO TAKI OPERACIJI SPODAJ CISTI ,NAMREC MENI SE SKOZI TECE TAKA NEZNA SVETLA KRI BOLJ JE VODENE BARVE A NE VEM CE JE TO DOBRO ALI NE CE KATERA VE BI JI BILA ZELO HVALEZNA DRUGIH TEZAV PA NIMAM RAZEN DA SEM SE ZELO SLABOTNA CE SEM DOLGO POKONCI HVALA IN L.P

Jaz grem v kratkem na odstrnitev maternice in jajčnikov. Ker sem poročena, me zanima ali odstrnitev jajčnikov kaj vpliva na hormone in na spolno življenje, da se mi ne zruši še partnerstvo.

Hvala za vaše izkušnje in odgovore

Tina

New Report

Close