Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? operacija mandljev

operacija mandljev

pozdravljeni, v zadnje pol leta sem imela gotovo vsaj šestkrat gnojno angino- močno vneto grlo. Antibiotiki sumamed sicer po 48-ih urah pomagajo, samo kaj, ko se zadeva ponovi čez slab mesec. Kot vse kaže bo treba na odstranitev mandljev. Ima kdo izkušnje s tem kot odrasel- baje je pri otrocih mnogo lažje. Ker se preživljam s svojim glasom me skrbi, kako dolgo traja okrevanje….

hvala za odgovore

Mandlji so zelo pomemben organ, ki sodeluje pri imunskem sistemu. Jaz ne bi odstranjeval.

Vzrok je gotovo drugje. Napačen način življenja – kajenje, napačna prehrana, negibanje, stres,…

Kot pravi mf, mandlji so pomemben organ, ki čistijo pred vstopom v telo. Če jih odstranimo, pridejo strupi globlje v telo in jih morajo obdelovati jetra, teh pa ni kar enostavno odrezat, a ne. Raje razmislite, zakaj imate stalno angine- kaj ne odkomunicirate?

nova
Uredništvo priporoča

obema hvala za odgovor. Maja- kako naj bi odkomunicirala? Kadim ne, gibam se ogromno, se zdravo prehranjujem, tudi pretiranega stresa ni? Kaj bi še lahko bil vzrok?

Meni npr. takoj, že čez nekaj ur, ko me nekdo npr. prizadene in ne odkomuniciram, se ne izrazim nazaj, zatečejo mandlji. Pred enim mesecem me je tašča zelo užalila in njej ne upam nič nazaj rečt, sem imela potem tako hudo angino, da sem komaj požirala. Pa ne mislim, da je treba se kregat, super je že, da ozavestiš problem, vzrok. Pa srečno kakorkoli se že odločiš.

Meni so odstranili mandlje pri tridesetih. Do operacije sem nenehno imela gnojne angine in trikrat pljučnico, od operacije pa imam že deset let mir. Tudi s pljuči nimam več nobenih težav, čeprav so me vsi strašili, da jih bom imela. Meni so v KC razložili, da so mandlji zaradi ponavljajočih se angin že tako razbrazdani, da so postali stalno žarišče vnetij, ker se v brazdah zadržujejo bakterije. Tako antibiotik umiri zadevo za mesec ali dva, potem pa tiste bakterije iz brazd povzročijo novo vnetje. Prav tako so mi rekli, da imam zaradi mandljev tudi stalna vnetja ledvic, ker bolni mandlji vplivajo na srce ali na ledvice.
Jaz sem zadovoljna, da sem šla, žal mi je le, da me niso dali prej.

Tudi mene so operirali pri 25 in mi ni žal. Prej nisem mogla na nobeno potovanje, ker sem imela takoj gnojno angino.

Je pa zdravljenje res bolj dolgotrajno (jaz nisem mogla nič povedat 14 dni) in še danes imam težave, če moram kje kričati, da sem hitro ob glas.

Če bi bila še enkrat pred odločitvijo, bi šla na operacijo.

maja33,

tudi moj nasvet je – čimprej ven z mandlji, ker so v tvojem primeru fokusno žarišče – torej vsakič znova dobiš angine kljub nenehnemu zdravljenju z ATB (antibiotiki).

Sem imela popolnoma enako situacijo, gnojne angine, skoraj vsak mesec, začelo se je po 30. letu….. Jemanje antibiotikov mi je naredilo več škode, kot koristi, ker so mi popolnoma uničili baketijsko floro, razbohotile so se mi gljivice v organizmu. Zelo neprijetno stanje, ki sem ga spravljala v normalne tirnice skoraj 2 leti – po operaciji mandljev so se stvari drastično izboljšale.

Moja odstranitev mandljev je bila izvedena v lokalni anesteziji,ambulantno na ORL kliniki. Problem je bil le, ker mi anestezija na eni strani ni prijela, in je doktor prehitro pričel s posegom in mi je “odščipnil” mandelj in vse pripadajoče skoraj na živo – imam sicer zelo visok prag bolečine in nisem “mehkužna” in marsikaj prenesem, ampak tisto “odščipavanje napol na “živo” je bilo precejšnje mučenje- sploh takrat, ko ti začne še dodatno “žgati” = koagulirati in rezati mišice, žile in tkivo – minute so bile neznansko dolge, solze so mi tekle same od sebe- pa je cel poseg trajal max. 20 minut. Skratka – če anestezija prime, je OK. Hospitalizirana sem bila 3 dni, ker sem krvavela iz tiste “odščipnine”, kjer je bilo delano na ol na živo in se krvavitev kar ni hotela ustaviti – te ne spustijo prej domov, dokler ne neha krvaveti.

Imam pa še danes, 2 leti po operaciji na tisti strani, kjer mi je bilo na pol na živo narejeno, občasne probleme z mišicami; če naglo obrnem glavo – mi občasno preskoči, oziroma dobim tak občutek, kot da me prijel krč – precej pekoča rezajoča bolečina. Verjetno se je mišica toliko skrčila…..

O anginah pa, hvalabogu, nobenega duha ne sluha – že 2 leti tudi nobenih viroz, padca

LP!

hvala vsem za izkušnje. Tudi jaz svetujem ven, ti si me pa kar malo ustrašila. Jaz sem v predelu ust zelo občutljiva. Grem npr. raje še desetkrat rodit kot enkrat na gastroskopijo. Če bi se dalo, pa magari veliko za doplačat, bi šla kar ornk pod narkozo, in ne samo lokalno.

Zame pa poseg sploh ni bil boleč, niti naporen. Pod lokalno anestezijo, nič čutila, čeprav je tudi pri meni imel težave z enim mandljem, ki ni hotel ven, vse se je končalo dokaj hitro. Pametno je le, da se pred posegom psihično pripraviš, da moraš dihati globoko in počasi (da ostaneš mirna), predvsem pa skozi nos, ker če boš po pomoti vdihnila skozi grlo, boš pogoltnila kri in boš začela kašljati.
Po posegu nisem nič krvavela, le bolelo me je precej še nekaj časa, ker moraš kljub rani veliko piti, da se ne zabrazgotini.
K sebi sem prihajala kakšne tri tedne, ker sem šla na operacijo s precej slabimi izvidi vode in urina (antibiotiki sploh niso več prijeli) in sem bila povsem sesuta že pred posegom.
Danes nimam težav ne z govorjenjem, petjem ali kričanjem, ne z mišicami, kot da ne bi imela posega.
Zame je bila gastroskopija veliko hujša od operacije mandljev. Bi se težko pripravila, da bi šla še enkrat, sama operacija mandljev pa je bila čisto neboleča.

Jaz bi ti pa svetovala, da pred operacijo poskusiš še z bioresonanco. Mandlji so pomemben organ pri vzdrževanju imunskega sistema, kot so ti že zgoraj napisale, in operacija je nepovratna. Vzroki za vnetja so lahko kjerkoli – pri meni, na primer, je bila prikrita alergija na kravje mleko, angine so bile samo simptom osnovne težave. Tudi pri nečaku so že svetovali odstranitev mandljev, pa so z bioresonanco pozdravili vzroke in angin več nima.

Prosim, razmisli. Več si lahko prebereš na sosednjem forumu (Dominik Golenhofen) ali na
Lahko poskusiš vsaj z diagnostiko, potem se pa odločiš. In če ti ne bo pomagalo, se še vedno lahko odločiš za operacijo.

Lp, A.

Živjo vsem skupaj,

Stara sem 28 let in že od majhnega sem imela gnojne angine 5-10 na leto. Mandelje toliko povečane, da sem v zdravem stanju težko dihala, antibiotiki mi pa ob gnojnih anginah niso več prijeli. Tako sem imela v ponedeljek tonzilektomijo, pa me zanima koliko časa telo potrebuje za okrevanje in da ne boli več. Po štirih dneh imam še vedno zelo močne bolečine v grlu, jeziku in ušesih, komaj požiram-za čaj se prisilim, jest sploh ne morem niti pasiranega, ker mi je tako, kot bi mi dajali sol na rano. Pa sem poskusila tudi z blagimi zadevami kot je nesladkan kompot-spasirala jabolka, čokolino-komaj spravila dol, potem pa izbruhala. Zanima me po koliko časa bolečina mine? Na navodilih kako ravnati po operaciji, piše da naj bolnik ne bi imel več bolečin dan ali dva po operaciji, popolno okrevanje pa naj bi bilo od 7-10 dni.

Zanima me še, če so morda te hude bolečine povezane s tem, da mi lokalna anastezija na levi strani ni prijela in sem operacijo dobesedno čutila na živo. Kirurgu sem sicer to povedala, ampak me je prepričeval, da anastezija je prijela, da je OK in da malo bolečine ni nič hudega. Groza, masaker! Če bi mogla še kdaj it bi zahtevala narkozo. V bolnici so bili drugače zelo prijazni, bolečine se je nekako dalo prenašat, ker sem dobila anestetik v žilo, doma imam pa samo svečke, ki mi pri bolečini v grlu ne primejo kaj dosti.

Hvala za odgovore in lep pozdrav,

Žana

Živjo vsem.

Stara sem 24 let in sem tik pred operacijo, kjer naj bi mi odstranili že kar precej razbrazgotinjene mandlje. Ko sem bila stara 7 let sem imela absces. Šla sem v bolnico, kjer so mi 3 dni, vsak dan iztiskali gnoj. Mandljev mi takrat niso odstranili. Od takrat naprej sem v desetih letih imela morda eno ali dve gnojni angini. Po desetih letih pa so se mi začele pogosteje pojavljati. Kašno leto trikrat, kakšno leto štirikrat, kakšno leto pa tudi nikoli. Letos sem zopet imela absces. Ko so mi to dpravili so mi svetovali tonzilektomijo v splošni anesteziji.
Bojim se negativnih posledic operacije in ne vem kako nujen je ta poseg zame in za moje zdravje.

Za vsak nasvet se vam zahvaljujem.

LP

Martina

Stara sem 18 let, gnojnih angin sicer nimam, imam pa močno razbrazdane (naluknjane) mandlje, v katerih se nenehno nabirajo ogromne količine gnoja. Kaj predlagate?

Naj dodam še to, da mi ta nenehna gnojna vnetja povzročajo zelo slab zadah (dokler si gnoja seveda ne odstranim, kar pa moram ponavljati skoraj vsak teden).

Hvala za odg.

Priporočam operacijo! Sam sem bil operiran pred kratkim v splošni anasteziji in razen bolečega gral dan po operaciji nisem čutil nobenih posledic!

Imam enako težavo kot Annushkae, samo da me mandlji še močno srbijo. Zraven tega pa imam hud atopični dermatitis in res najhuje je v predelu vrata. Rada bi dala mandlje ven, ker se mi zdi…da je zadeva tako huda na vratu, zaradi bakterij in njihovih morebitnih alergenih produktov. Kakšna ideja?


meni se je tudi zgodilo to da en del ni prijelo in mi je na živo ščipal stran,ni bilo prijetno in zgleda da ko sem rahno “cviknil” ker me je zabolelo da mi je naredil malo večjo rano,in sedaj je 4 dan po operaciji stanje pa se mi zdi da se zopet slabša kljub protibolečniskimi zdravili naklofen,analgin in podobno..upam da bo v nadaljnih dneh vse vredu…

Jaz sem imela operacijo ko sem imela priblizno 7 let. Pred tem sem bila vedno bolna in si ne predstavljam kako bi bilo sedaj ce bi jih se imela. Drugace pa ni bilo po operaciji nic hudega en teden me je grlo tako bolelo da sem komaj jedla im govorila.

zanima me koliko casa po tem ko pridem iz bolnice po odstranitvi mandljev nesmem zauzivati alkohola ,kaditi trave , cigaret

New Report

Close