Najdi forum

polnoletnost in zakonodaja otrok s PP

Naš fant bo imel v 18let in sedaj me zanima ako ste vi to uredili a ste podalšali starševske pravice ali vzeli skrbništvo ste podalšali šolanje do 26leta in obdržali nego ali ste šli na stastus invalida .Pa še to kako imate urejen prevoz če vam je otrok v zavodu in hodi redno v času vikenda in počitnic dom.Kako zavod obračuna dneve doma .
Hvala

želodek,
upam, da se bo oglasil kdo z izkušnjami.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Ker niste navedli za kakšno motnjo gre pri vašem otroku (telesna, duševna….) vam odgovarjam za otroka z najmanj zmerno motnjo v duševnem razvoju. Tu se ob polnoletnosti nimaš kaj odločat kaj boš, ne glede na to ali otrok nadaljuje šolanje ali ne.
Otrok ob polnoletnosti izgubi pravico do otroškega dodatka in dodatka za nego, obbenem pa pridobi nadomestilo za invalidnost in dodatek za tujo nego in pomoč. S polnoletnostjo tudi izgubi pravico do povrnitve prevoznih stroškov in subvencionirano prehrano. Na kratko…preživljati se mora z invalidnino in dodatkom za tujo nego in pomoč.
Če je v 24 urni oskrbi (zavod, bivalna skupnost…) mora doplačevati oskrbnino v višini 90% njegovih dohodkov. Preostanek oskrbnine običajno doplačuje občina, ki se vknjiži na njegovo premoženje. Otroku preostane 10% njegovih dohodkov (30- 40 eur) in iz tega naj si kupuje obleko, plačuje prevoz in vse ostalo.

Glede podaljšanja roditeljskih pravic ali skrbništva. Tu se bo zakonodaja v kratkem spremenila in jaz se trenutno ne bi dosti sekirala. Skrbništvo in podaljšanje se bosta ukinila.
Če bi se morala za kaj odločiti se bi za podaljšanje roditeljskih pravic, nikakor ne za skrbništvo. Ti kot skrbnik pridobiš le odgovornost za otokova dejanja, ne pa nobene pravice o odločanju. Za vse pomembne odločitve potrebuješ soglasje CSD. Če otrok povzroči kakšno škodo si jo kot skrbnik dolžan povrnit. Poleg tega, če otroku postaneš skrbnik, moraš CSDju poročat za kaj porabiš otrokov denar. Tega sicer ne prakticirajo po vseh CSD, so pa primeri ko pri uveljavljanju stroškov šruco kruha razdelijo na pet delov ker otrok živi v petčlanski družini. In nikoli ne veste kdaj bo v vašem CSDju prišlo do menjave na vrhu in s tem drugačnih pogojev.
Druga opcija je podaljšanje roditeljskih pravic. Tu je zopet odvisno kje stanujete. Pri nekaterih sodiščih je dovolj da vlogi za podaljšanje roditeljskih pravic dodate odločbo o usmerjanju ali dodatku za nego in vam roditeljske pravice podaljšajo brez stroškov. Na preostalih sodiščih zahtevajo mnenje sodnega izvedenca in stroški narastejo čez 1000 eur. Vam pa podaljšanje roditeljskih pravic olajša marsikatero pravno pot (pri cestni taksi ni potrebno da je avtomobil pisan na otroka, otrok se upošteva kot družinski član (tudi njegovi dohodki!) pri socialnih transferjih….).
Tretja opcija je, da ne naredite ničesar. Tudi to je mogoče. Otrok je tako pravno sposoben sam skrbeti zase kot vsak polnoleten državljan, seveda tudi sam odgovoren za svoja dejanja. Če se” kje zaplete”, se na CSD pridobi skrbništvo za posamezen primer s katerim se postavi skrbnika, ki otroka zastopa v samo tem primeru.
Če otrok ni sposoben opravljati običajnih opravil (podpisovanje pošte, zastopanje pri zdravniku….) vam lahko CSD izda odločbo, da te stvari namesto njega opravljate vi. Če napišete tudi upravljanje z denarjem ste ponovno dolžni poročat CSD…

nova
Uredništvo priporoča

trenutno poteka na sodišču obravnava mojega predloga za podaljšanje rod.pravic.priloženi so vsi izvidi, mnjenja, kje je razvidno da otrok avtist s zmerno motnjo ni sposoben odločanja, na invalidski komisiji tud odločeno da je potreben pomoči za večino življenskih potreb, tud dobila sem odločbo za družinskega pomočnika.Ampak sodišču to ni dovolj da izda odločbo, in mi naložila plačila 600e za izvedenca( mesečni prihodek mi je 574e).če znesek ne poravnam se postopek umakne.nikjer ni opisano ali moram sama stopit s določeno izvedenko v kontakt, samo določili so ime izvedenke, nikjer ni opisano kaj naprej.ima kdo izkušnje?hvala

Pozdravljeni,

v začetku leta smo urejali papirje ob dopolnjenjem 18. letu za našega otroka, ki je ravno tako avtist in zmerno duševno prizadet. Na sodišču ni bilo nobenih komplikacij, poslala sem vlogo na sodišče z vsemi možnimi izvidi, tudi mnenje strokovne komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami, vse je bilo urejeno na prvi obravnavi. smo bili pa opozorjeni, da nas lahko doletijo stroški izvedenca, menda je odvisno od sodnika kako se odloči.

Kar se pa tiče dohodkov, prek CSD smo urejali invalidnino in dodatek za tujo nego in pomoč. Je malo trajalo, tudi zaradi neizkušenosti socialne delavke, sem imela jaz skoraj več informacij kot ona. Ker je otrok v zavodu sta oba dohodka v celoti nakazana direktno v zavod. Nobenih 10% na njegov račun kot je omenjeno zgoraj v enem starejšem sporočilu.

New Report

Close