Najdi forum

Pozdravljeni,

sin je star 3 leta in 4 mesece. Njegov govor je precej nerazumljiv. Slovnično sicer pravilen (uporablja vse glagolske čase, tudi čas.prislove jutri/včeraj/danes pravilno umešča, uporablja zaimke, sklone in začenja uporabljati tudi predloge). Govori stavke do 4, 5 besed. Obravnavan je pri logopedinji, ki je zadnjič ugotovila, da vse glasove za njegovo starost ustrezno izgovori. Ostaja pa nerazumljiv govor. Vzgojiteljice v vrtcu pa me opozarjajo tudi na grobo motoriko, da je neroden, da potrebuje več časa, da se obuje, da se velikokrat spotakne in se pri hoji utrudi hitreje od ostalih. Visok je 110cm, težak 16 kg in dejansko ima res dolge okončine, zaradi česar deluje bolj nerodno. Je pa do sedaj dosegal vse razvojne mejnike (sedenje, hoja…) Zaradi vsega sem ga seveda odpeljala k pediatrinji, od nje pa v razvojno, kjer so ugotovili, da ni odstopanj, da pa naj ga ponovno pripeljem na pregled čez 6 mesecev, da ugotovijo napredek v govoru, saj je na pregledu bolj malo povedal. Njim se je zdel motorično bp, ugotovili so, da razume navodila. Takrat je dobil tudi logopedsko obravnavo 1xtedensko, ki pa se žal izvaja 2x mesečno. Usmerjanje se jim ni zdelo potrebno.
Otrok prepozna 3 barve. Prešteva do 10, ne ve pa, če mu pokažem 2 predmeta, da sta to dva ali tri…Torej količinske predstave nima, ve pa, kje je česa več oz. manj. Rad riše, a samo čečka, sicer krog in črto preriše. Vozi kolo s koleščki. Je prisrčen, ima normalno razvito koncentracijo, razume vsa navodila. Toaletni trening je osvojil nekaj mesecev pred trtjim rd in je tudi ponoči suh. Je zelo samostojen, saj vse opravi sam na školjki, le ritko mu še brišemo.

Ker je to moj drugi otrok, ki za prvim dejansko zaostaja, prvi otrok je v vsem prednjačil, sploh govorno,me kljub ugodnim izvidom iz razvojne, skrbi.Ves čas sem v stiski, v veliki paniki, da je z mojim otrokom kaj narobe oz. da gre za znižane sposobnosti… Vedno, ko v vrtcu vprašam, kako je, rečejo, da motorično (grobo) zaostaja in opišejo, kar sem napisala zgoraj, pa tudi to, da je počasen, da se ne takoj odzove na njihove zahteve, ampak čaka, da ponovijo.Jaz pa potem spet nekaj noči prebedim, berem vse mogoče zadeve…in sem na trenutke prav obsedena s strahom.

Zanima me le, kako je z razvojem govora pri otrocih z znižanimi sposobnostmi? Recimo, ali zaostajajo na slovničnem področju…? Rabim nekaj, da se pomirim, da gre pri sinu zgolj za nerazumljiv govor in nerodnost zaradi višine. S tem se tolažim in upam, da bo vse še ok.

Hvala in lep pozdrav.

bika36,

lahko malo opišete otrokov nerazumljiv govor.
Glede motorike – ljudje (in otroci) smo različni. Če so v razvoini ugotovili, da je motoročno ok, najbrž slada med “bolj počasne”, kar pa še ne pomeni, da gre za znižane intelektualne sposobnosti ali da je z njim kaj narobe.
Če vas otrokov razvoj še vedno skrbi, poiščite drugo mnenje.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,

otrok slabo artikulira (če se temu tako reče), izpušča zloge v besedi ali jih zamenjuje, npr. domov je pri njemu pomov, čeprav posamično glas d izgovori. Zdi se mi, da je njegov govor pri treh letih in pol na stopnji govora otrok pri dveh letih in pol.
Osnovne stvari ga razumemo, ko pa želi kaj pripovedovati ali opisovati nek pretekli dogodek, je še zelo nespreten. Če nisi bil udeležen, ne veš natanko, kaj hoče povedati. Tudi pesmic se le s težavo nauči. Zna naprimer kuža pazi, pa še to le prvi dve kitici, pa vse najboljše, pa molitvico sveti angel, s tem da bolj dopolnjuje kot da samostojno govori.
Sicer je govor vsebinsko smiselen. V tem času od kar sem zadnjič pisala, je začel smiselno uporabljati število dve (Npr.: glej mama, dve muci). Barve pozna še vedno tri: rdečo, črno in roza (reče: to je roza za punce :), ostale pa ko ga spomnim, npr. kot trava zeleno, kot sonce rumeno, kot morje modro…

Če vam bo v pomoč, si lahko beležim, kaj pove (stavke). Lahko pa mi date tudi kakšen napotek, kako naj stvari beležim. Hvala za pomoč, lep pozdrav, Bilka

nova
Uredništvo priporoča

Bilka35,

glede na opisano bi vam svetovala, da otroka v živo polgeda logoped.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,

otroka spremlja logopedinja, 1 x na 14 dni. Ona pravi, da napreduje. Pri urah sva poleg ali jaz ali mož, le ura je zgodnja ob 7.00, tako da je včasih kar zaspan. S koncentracijo nima težav, 30 minut lepo zdrži.
Posamično izgovori vse črke, razen r-ja. Tvori tudi vprašalne povedi in stavke.


Bilka 35,
torej ste v dobrih rokah. Ali vas kljub temu še skrbi?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pravzaprav me, ker vidim, da je zaradi govornega zaostanka manj uspešen tudi pri socialnih stikih. Pa še tako velik je, da vse skupaj izgleda še toliko bolj nerodno. Višji je za celo glavo od vrstnikov.

Pa še ena stvar je, ki me bega in sicer risba. Dlje od čečkanja ne pride. Sicer mi razlaga, kaj je narisal in ko jaz rišem, me vodi, npr. še učka nariši, pa nos…

Krog je nekako že prerisal, sedaj ko pa ga jaz narišem in mu rečem, naj preriše, reče: ne, kloga ne bom lisu. Torej ga prepozna,a mi kljubuje, tako da ne vem, ali ne zna, ali noče.

Pri štev. predstavah je napredoval do dva, reče npr. na dve jaci, kar je pa več od dva je vse tri, štiri (tako pojmuje količino večjo od dva). Učim ga preštevanje pa prešteva s prstkom na sliki: ena, dve, tri, ena, pet…čeprav povrsti zna prešteti do 10.

Bojim se, da so njegove intelektulne sposobnosti znižane.

Mogoče pretiravam, mogoče sem poklicno deformirana, sem namreč učiteljica na predmetni stopnji in ko vidim, kako se nekateri otroci mučijo in kako nekateri starši mučijo svoje otroke, ki ne zmorejo, pa starši tega ne uvidijo, se sprašujem, kje smo, bomo mi.

Otroka imam neizmerno rada, včasih se mi zdi, da še toliko bolj, ker je nekoliko bolj neroden, ker me bolj potrebuje od svojega starejšega brata…ne bi pa rada delala velikih napak pri vzgoji.

Hvala in lep pozdrav

Bilka35,
ste se o svojih sumim pogovorili tudi z logopedinjo ali otrokovim zdravnikom?
Ste sistemtski pregled pri 3 letih že opravili?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,

seveda sem govorila. Pediatrinja mu je tako naredila deneverjev test najprej pri starosti dveh let in pol, nato pri treh in vedno ga je opravil. Tudi v razvojni ambulanti (pri 3 letih) so podali pozitivno mnenje. V izvidu so napisali le, da je za risanje nezainteresiran ter mu namenili logopeda.

A mene še kar skrbi, čeprav govorno zelo napreduje.

Kaj menite glede na napisano vi? Glede razvoja risbe, glede količinslke/številske predstave? Kakšna naj bi bila risba 3,5 let starega otroka, kakšna naj bi bila količinska predstava?

Sicer otrok na pogled ne deluje zaostalo, če se tako izrazim. Reagira na okolico, njegovi odzivi so logični, njegov govor je smiselen.

Hvala in lep pozdrav,Bilka35

Bilka 35,
mogoče vam bo to kaj v pomoč:

http://babybook.si/otrok/razvoj-otroka/razvoj-otrokove-risbe/razvoj-otroske-risbe.html
Pustite ga, da riše “po svoje”, spodubajte pa risarke aktivnosti.

Mislim, da je vaš strah trneutno čisto odveč.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,

ponovno smo bili na pregledu v razvojni ambulanti, otrok je star 3,5let, kjer je pediatrinja ugotovila, da je otrok od zadnjega pregleda pred 6 meseci govorno napredoval, čeprav slabo artikulira. Opazila je blag hipotoničen sindrom in s tem povezane motnje koordinacije ter šibko grafomotoriko.

V izvidu je še (citiram):
SOMATSKI STATUS: Makrosomna (?) konstitucija, telesne mere v območju za 5-letnika.
RAZVOJNI NEVROLOŠKI STATUS: Med pregledom deluje upočasnjeno (ura je bila 8.00, bil je zaspan), pisalo drži v desnici z ohlapnim prijemom in poteza ravne ter krožne črte, risba ni izdiferencirana. Kocke spretno zlaga, na vprašanja smiselno odgovarja. Govor je slabo razumljiv. Komunikacija je dvosmirna. Pri igri z žogo je neroden, posnema zadovoljivo. Zmore sonožno poskakovati, vendar je odriv šibak.
NEVROLOŠKI STATUS: Mišični tonus je blago znižan, moč v udih je zadovoljiva.

Sicer je menila, da bi lahko počakali do 4. leta, da pa lahko za dodatno pomoč vložim zahtevek že sedaj. Kar bom verjetno tudi storila, saj postopek dolgo traja. Vprašala sem jo po delovni terapiji z namenom, da se naučimo pravilne telovadbe in dobimo ideje za spodbude in dobila delovni nalog.

Zanima me sledeče, ali je hipotonija povezana z artikulacijo in grafomotroiko? Ali lahko težave z redno vadbo sčasoma izvenijo?

Hvala za vaš čas, Bilka

Bilka,

seveda je povezava. s časoma lahko stvari izvenijo (zaradi razvoja samega ali ustreznega treninga) ali zmanjšajo. Lahko pa, glede na obseg hipotnije, določene težave ostanejo (kar pa se mi zdi pri vas manj verjetno).

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Hvala za odgovor,

s sinom sva včeraj bila pri psihologinji. V nasprotju z obravnavo v razvojni, ko ni hotel sploh sodelovati, je tokrat bil “na volji” in je zgledno sodeloval. Pokazal je vse tisto, kar v resnici zna.

Psihologinja je rekla, da po njeni presoji (glede na opravljene preizkuse) v ničemer ne odstopa od normale ter da mi odsvetuje začetek postopka za usmeritev. Tudi sam jezik in govor se ji nista zdela vprašljiva. Kljub temu, da ni logopedinja, sklepam, da ima izkušnje tudi s tega področja, saj je zaposlena na zavodu za korekcijo sluha in govora.

Svetovala mi je, naj nadaljujemo z logopedsko obravnavo, da je to za enkrat dovolj, sicer lahko dosežemo “kontra” efekt.

Kakšno je vaše mnenje glede na opisano. Sama ne vem, kaj naj. Nadaljevali bomo z logopedsko obravnavo, ga peljali na delovno terapijo, kolesarili, brali…za usmeritev pa res ne vem več… Hvala in lep pozdrav.

Bilka,

se oproščam za malce pozen odgovor.
Glede na napisano bi bilo najbolje upoštevati mnenje psiholginje.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Draga Bilka,

vidim, da si zelo pozorna mama. Moj nasvet: kar veliko se ti ukvarjaj s sinom, ker logopedinja – na dva tedna!! – absolutno ni dovolj – lahko da le napotek, a kaj dosti od njenega dela res ne more biti. Tiste vaje, ki jih tam vidite, dajte še doma malo vadit.

Glede števil: ko kuhaš, ga poprosi za sodelovanje: sine, a bi prinesel mami 4 korenjčke > enega za mamo, enega za atija in enega zate in enega za bratca? .. .. pa pripraviva mizo: vzemi iz predala 4 vilice , za vsakega od nas po eno …. itd. S tem načinom bo videl smisel v seštevanju, ker bo vsaki osebi želel dati nekaj (z očijem gresta lahko nabrat / kupit mami 3 rožice: ena rožica pove, da jo ima oči rad, druga in tretja sta pa otrokovi ) .. tega si lahko izmisliš še pa še

Glede govora lahko poskusiš tole: ko se peljeta z avtom ali hodita po mestu, preberi in pokaži mu vsak napis – na trgovinah, na reklamnih panojih, znamke parkiranih avtov … pač kar je “berljivega” in mu kaži in “osmisli” črke. Glej, tam pa pise HOTEL , ja to je pa dobro vedeti, kje bi lahko prespali, če bi bili na počitnicah .. a vidiš ? H je kot igralo na dvorišču vašega vrtca, da se lahko primeš z rokami nanj in se gor potegneš, pa O – poglej kako je okrogel, kot žoga , da se le ne bi odkotalil, potem bi ostal le Htel in nihče bi ne vedel več, kaj je to …. tako otroku tudi nevsiljivo daš slišati razliko med pravilno izhovorjavo in netočnim govorom. Vsaki črki in vsakemu pojmu daš neko razlago, nekaj, da si otrok zapomni, ker se mu zdi zanimivo.

Glede tega da je nekoliko neroden: to je morda tudi zato, ker hitro rase in ne uspe tako hitro “precenit” razdalje – Rast otroka pomeni spremembe v velikosti telesa oziroma njegovih delov – rast v spremembi telesnih mer, ki označujejo dolžinske mere – no tega ne znam ubesidit sedaj, upam da ti bo kdo uspel razložit bolje . Mislim, da tečaj otroške telovadbe ali plavanja bi lahko pomagal.

Kar se pa tiče risanja: morda bi si pa želel narisati sliko prav tako kot jo vidi, kar mu ( in večini od nas tudi ne ) seveda ne uspe, Ko vidi svoj “neuspeli” poskus, je razočaran in ne želi ponovno doživeti frustracije. Morda mu risanje ni všeč (le zakaj bi morali vsi otroci blazo ljubiti čačkanje?? ) Morda se mu nekatere barve zdijo vsiljive, morda bi pa raje risal s tempera barvami in debelim čopicem …..

Pa lep pozdrav

rara,

malo morem pokomentirati… “ker logopedinja – na dva tedna!! – absolutno ni dovolj – lahko da le napotek, a kaj dosti od njenega dela res ne more biti. Tiste vaje, ki jih tam vidite, dajte še doma malo vadit.”.. logoped je sicer terapevt, vednar govor, jezik in komunikacija nista samo stvar logopeda 1x tedenko, na 14 dni …. Govor se razvija, spodbuja v različnih situacijah… še posebno vlogo imajo tukaj starši (in ožja družina), logoped – čeprav kot terapevt – je bolj “usmerjevalec”.
Glede črk pa… v tem času otroke napisi privlačijo kot celota… torej kot logatomi ( črke in slike skupaj), lahko sicer katerega zanimajo tudi določene črke.. vendar ne na način, ki ga opisujete.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

se vsekakor strinjam logoped da samo napotke potem pa je treba
OGROMNO VADITI DOMA.
TUDI MI SMO HODILI H LOGOPEDU ŠLI SMO PA SAMO 4KRAT.
IN ŠE TO POREDKO.
malokrat je pa šel zaradi dobre priprave in vaj doma.

Glede tega da je nekoliko neroden: to je morda tudi zato, ker hitro rase in ne uspe tako hitro “precenit” razdalje – Rast otroka pomeni spremembe v velikosti telesa oziroma njegovih delov –
ZA BILKO

rast v spremembi telesnih mer, ki označujejo dolžinske mere – no tega ne znam ubesidit sedaj, upam da ti bo kdo uspel razložit bolje . Mislim, da tečaj otroške telovadbe ali plavanja bi lahko pomagal.
BO KAR DRŽALO DOKLER JE NAŠ HITRO RASEL ENOSTAVNO MU JE ŠEPALA
GROBA KOT FINA MOTORIKA.SEDAJ KO SE RAST NORMALIZIRALA V SKLADU Z NJIM
SAMIM JE PA VELIKO TEH STVARI POPRAVIL

Kar se pa tiče risanja: morda bi si pa želel narisati sliko prav tako kot jo vidi, kar mu ( in večini od nas tudi ne ) seveda ne uspe, Ko vidi svoj “neuspeli” poskus, je razočaran in ne želi ponovno doživeti frustracije. Morda mu risanje ni všeč (le zakaj bi morali vsi otroci blazo ljubiti čačkanje?? ) Morda se mu nekatere barve zdijo vsiljive, morda bi pa raje risal s tempera barvami in debelim čopicem …..
RISANJA TUDI NAŠ NE MARA IN PIKA IMA PA RAD MATEMARTIKO IN SLOVENŠČINO

SPODBUJAJTE GA TAM KJER IMA NAJVEČ MOČNIH PODROČJI SAMO TAKO BO VESEL IN ZAČEL ZAUPATI V SEBE

Pozdravljena PetraT zanima me kako je sedaj z govorom pri vašem otroku, namreč tudi pri nas imamo enake težave kot jih je imel vaš otrok. Lp

Pozdravljena Bilka35…….vem da je že dolgo tega kar ste pisala ampak me res zanima kako je sedaj z vašim otroko.Ko sem vas brala je kot bi šlo za mojega fantka višji od vseh v vrtcu za celo glavo,je kot hrust proti ostalim…..res bi bila vesela vašega odgovora

New Report

Close