Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci prehod iz nadomestila za izg. dohodek na družinskega pomočnika

prehod iz nadomestila za izg. dohodek na družinskega pomočnika

Spoštovani!
S polnoletnostjo otroka s težko motnjo se mi je iztekla pravica do nadomestila za izgubljeni dohodek. Seveda bom v prihodnje njegov družinski pomočnik, vendar se je zapletlo s tem vmesnim časom dokler pravica do pomočnika ni priznana. Nikjer ni jasnih navodil kakšen je položaj prejemnikov nadomestil za izgubljeni dohodek, medtem ko čakajo na odločbo da so izbrani družinski pomočnik.
Na našem CSD so rekli, da lahko otrok odda vlogo, ko bo polnoleten. Tudi, ko bo vloga oddana bomo verjetno čakali odločbo mesec ali dva.
Na našem SCD še niso imeli primera, ko bi nekdo prehajal iz nadomestila za izg. dohodek na družinskega pomočnika zato mi niso znali svetovati. Jaz sem pa sedaj brez zavarovanja. Kaj če moram medtem nujno k zdravniku?

Ima kdo podobno izkušnjo…je kdo že urejal ta prehod iz nadomestila za izgubljeni dohodek na družinskega pomočnika?
Kaj naj medtem storim jaz; se prijavim na zavodu za zaposlovanje kot brezposelna oseba?…čeprav v zakonodaji jasno piše, da če sem bila prejemnik nadomestila za izg. dohodek, si družinski pomočnik z naslednjim dnem po poteku nadomestila.
Prebrala sem kup spletnih strani… in močno zavajojoče je že, da če hočeš biti družinski pomočnik moraš priložiti dokazilo, da si zapustil trg dela ali se izpisal iz evidence brezposelnih. Prejemniki nadomestil za izg. dohodek smo to storili že ko smo le to uveljavljali, kako naj ga predložimo še sedaj ko želimo biti družinski pomočniki.

.

Upam, da se bo oglasil kakšen starš z izkušnjami.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Odgovarjam kar sama, če bo pomagalo še komu. Nisem čakala križem rok, zato sem vprašala na ministrstvo. Moje kolobocije ne bi bilo, če bi na CDS opravljali delo, kot je treba.
Odgovor je: Če je za invalidno osebo pred uveljavljanjem pravice do izbire družinskega pomočnika skrbel eden od staršev, ki je po ZSVDP prejemal delno plačilo za izgubljeni dohodek, staršu pripada delno plačilo za izgubljeni dohodek od prvega dne po prenehanju pravic po ZSVDP do dokončnosti odločbe, s katero pristojni center za socialno delo odloči o izbiri družinskega pomočnika in njegovih pravicah. Skladno z navedenim v primeru, da invalidna oseba za družinskega pomočnika izbere istega starša, ki ji je že nudil nego in varstvo, in tudi starš želi opravljati naloge družinskega pomočnika in za to prejemati delno plačilo za izgubljeni dohodek, center za socialno delo izda v dveh mesecih od dopolnjenega 18. leta otrokove starosti odločbo o priznanju pravice do izbire družinskega pomočnika in o priznanju pravice družinskega pomočnika do delnega plačila za izgubljeni dohodek tako, da upravičencem zavarovanje teče neprekinjeno. Z dnem ukinitve pravice po ZSVDP je treba opraviti odjavo iz zavarovanja ter istočasno za starša kot družinskega pomočnika z dnem priznanja pravice po ZSV izvesti prijavo v zavarovanje.

Torej; nobene prekinitve, nobenega vmesnega zavoda za zaposlovanja, kot so mi rekli na CSD,…..Le vsak naj opravlja svoje delo korektno.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala vam za informacije.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Bom še enkrat načela to temo, ko so mi prehod na družinskega pomočnika po 2 mesecih in 3 dnevih končno potrdili z odločbo. Res ne vem ali povsod po SLO tako “mečkajo”, ali imamo le v našem koncu takšno smolo. Ne glede na jasna navodila so me(CSD) z otrokovo polnoletnostjo takoj odjavili iz zavarovanja in šele po dveh mesecih ponovno prijavili (tudi za vmesni čas, ko sem bila brez zavarovanja). Medtem so me iz ZZZS opozorili, da sem brez obveznega zavarovanja, vendar ker nisem imela nobenega uradnega statusa se nisem mogla zavarovati po nikomer. S kakšnim strahom sem se ta čas vsakič vsedla za volan ni potrebno govoriti, če že odmislim da hvala Bogu drugače nisem potrebovala zdravnika.
In še finančna plat, za opozorilo tistim ki “shajate” iz meseca v mesec, da pričnete varčevat. Odločbo za naprej sedaj imam, denarja pa že od otrokove polnoletnosti ne. Menda dobim prihodnji mesec(ob datumu, ko izplačujejo) tudi za oba meseca nazaj(pravzaprav skoraj za tri, ker velja odločba od polnoletnosti dalje), ta čas se pa znajdi…
In še; do otrokove polnoletnosti nam nadomestilo za izgubljeni dohodek plačuje država, kateri ne dolgujemo nič, po polnoletnosti otroka pa nam nadomestilo izplačuje občina, ki pa zneske sešteva in jih bo otrok moral vrniti (po smrti, če bo imel kaj premoženja). Torej so naši otroci v tem pogledu spet skupaj z socialnimi podporami.

Tole je moj primer:

Živim v gnili državi? To je res. V tej preljubi Sloveniji dobro shajaš, če nimaš nič oziroma, če si bogat. Na koga naj izlijem svoj bes? Sama sem kriva, da sem se rodila invalidka…sama sem kriva, da sem zaradi invalidnosti 2x padla in si zlomila obe stegenici,.. sama sem si kriva, da sem že 19 let invalidsko upokojena z majhno pokojnino,…sama sem kriva, da sem pri svoji starosti 55 let zbolela še za hudo osteoporozo!!
Žalostno je, da ne briga politike in mnoge druge za vse tiste, ki potrebujemo pomoč. Glavno je, da imajo politiki in vsi ostali, ki so oz. o tem odločajo, polne riti. Ljudje protestirajo in štrajkajo za manj pomembne stvari kot so ACTA in podobna sranja. Ko pa smo oškodovani mi, kateri smo v manjšini, z nefer zakoni, pa se nihče ne oglasi. Ogabno vse skupaj, res!! Hvala stara vlada oz. kdorkoli je sprejel tako bizarni zakon!!
Odpovedujem se vsemu – varstvenemu dodatku in družinskemu pomočniku.
Bilo je rečeno, da bo status družinskega pomočnika urejen. Da se bo preoblikoval v osebnega pomočnika in bo imel pravico do regresa, dopusta in še in še…In kaj ste naredili? Družinski pomočnik je postal po novem socialnem zakonu socialni transfer. Pa kaj ste nori!! Katera družina oz. invalidna oseba(nekateri so še zelo mladi) pa bo tako neumna, da bo podpisala te papirje, ki jih socialni delavci te dni ponujajo pod nos in na veliko razlagajo kaj to pomeni. Po smrti invalidne osebe naj bi njihovo skupno imetje hiša ali stanovanje postalo last države ali občine (128. člen o dedovanju ). To pomeni, če invalidna oseba, za katero skrbi in jo neguje družinski pomočnik, umre danes ali jutri, ostanejo vsi ostali družinski člani na cesti. Nimajo pravice ostati v hiši ali v stanovanju. Razen, da povrnejo ves denar državi oz. občini. Se vam pa je res sfizilo!! Nekateri imamo družinskega pomočnika že dolga leta. Računajte ljudje koliko nanese 700 eurov BRUTO ( neto približno 400 eurov ) mesečno na dolgi rok!? Osebno raje crknem v stanovanju brez pomoči družinskega pomočnika kot da lastnega otroka in moža zadolžim do vratu oziroma preko glave z dolgom oziroma, da ju v primeru moje smrti postavim na cesto. Preveč smo si prizadevali in si trgali od ust, da smo po desetih letih odplačali kredit za stanovanje.
Res sem besna, še bolj pa žalostna…. Nikoli nisem kazala s prstom na druge, če so bili v boljšem položaju kot jaz. Danes bi pa lahko na vse tiste, ki od države kaj prejemajo in jim ni treba vračati.
Zakaj to pismo? Zamislite se malo vase. Treba je imeti posluh za stiske ljudi. Le to vam polagam na srce, nikoli ne veste kje vas čaka usoda in kaj kmalu ste lahko vsi Vi na mojem mestu. Iz dna srca bi to privoščila tistim, ki so sprejeli tako nefer zakon.
Pa lep pozdrav vsem.
AL (raje ostanem anonima).

Veliko kritike in nič predlogov. Naj zmanjšajo nepotrebne investicije. Vendar jim ni v interesu. Kapotal vlada. Tam ni usmiljenja.

New Report

Close