Najdi forum

disleksija v šolskem sistemu

Pozdravljeni.

Odkrila sem internetno stran http://predlagam.vladi.si/ , kjer lahko vsak navadni državljan poda svoje predloge vladi. Ker mi je dano biti mama dveh otrok z disleksijo, sem ugotovila, da jima šolsko delo lahko močno olajšam, če skeniram učbenike, jih prenesem v Word, spremenim obliko, velikost in barvo pisave ter razmik med vrsticami. Seveda to vzame veliko časa, prevsem skeniranje pa prenos list za listom… Vsi pa vemo kako hitro se to naredi, ko je besedilo že v računalniku, zato sem predlagala, da vlada soprejme predpis, da bi bili založniki obvezni izdajati tudi učbenike za dislektike. Več o tem na http://predlagam.vladi.si/ , kjer je sedaj predlog v razpravi. Predlog je mogoče še dopolniti, dodelati itd. Zato vabim vse zainteresirane, še posebej strokovnjake, da se vključite v razpravo (kar na vladni strani). Predlog je v razpravi le do 5.8. (žal imam čas za kaj drugega kot službo in šolo le med počitnicami).

Lep pozdrav. Darja

Darja,
v podoben položaju so tudi npr. starši slabovidnih otrok.
Me zanima, kakšen bo odgovor ministrstva.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Sedaj je predlog v glasovanju (do 19.8.). Za sprejetje potrebuje 30 glasov, od tega več kot polovico za (do danes dopoldne je bilo dovolj 28) sedaj ima 27 glasov, od tega samo 2 proti. Torej še trije glasovi manjkajo, potem pa bomo mogoče videli odgovor.
Če gledamo zadevo skozi zakonodajo, kjer je pravica do ustreznega šolanja v naši državi z ustavo zagotovjena za vsakega posameznika in ker imajo otroci z disleksijo take prilagoditve že zapisane v odločbi, ki jim jo dejansko izda država, je vsaj nelogično, če že ne nezakonito, da bi se taka pobuda zavrnila. Po mojem mnenju bi s tem država celo prihranila, saj bi marsikateri dislektik lažje funkcioniral v šolskem sistemu in odločbe ne bi potreboval ali pa bi se pomoč usmerila v težave in ne toliko v operativo, ki tudi učiteljem pomeni zgolj dodatno delo in obremenitev.
Konec koncev alergiki imajo pravico do ustrezne prehrane, slabovidni do očal in drugih pripomočkov,…, dislektiki pa pač potrebujejo prilagojene učbenike, delovne zvezke, knjige, učne liste in teste. Pa še marsikateri učitelj bi bolje razumel potrebe, ki jih ima dislektik. Mi se še vedno spopadamo z mišljenjem, da je za dislektika z visoko nadpovprečnimi intelektualnimi sposobnostmi zadostna ocena dovolj dobra in doseganje minimalnih standardov znanja čisto ustrezno. Pa tako malo je potrebno, da iz težko prigarane dvojke nastane bleščeča petica (omenjene prilagoditve so – seveda tudi ob ustrezni drugi pomoči – ključ do ustreznih ocen iz znanja). Namerno se nisem v predlogu želela dotakniti višjih cen za take učbenike in delovne zvezke. V mojem primeru sem pripravljena plačati višjo ceno, ki si jo na srečo lahko privoščim. (Tudi živila za alergike so občutno dražja od ostalih). Zaradi vseh, ki bi jim višja cena predstavljala znaten problem, sem pustila to v predlogu odprto, mogoče bi pa kljub vsemu država kaj za to primaknila.
Ne zaradi mojih, predvsem zaradi tistih otrok, ki jim starši ne morejo ali pa ne znajo pomagati, upam, da bo predlog sprejet. Koliko nepotrebnih travm bi lahko s tem rešili…

nova
Uredništvo priporoča

Sedaj je na spletu objavljen odgovor.
Iz odgovora je razbrati, da pristojnim sploh ni jasno, da je njihova naloga pisati zakone, ne pa učbenike.
http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/1989/null/answers
Lp,d

Ocitno ni bilo jasno in dislektiki so se naprej revezi.

Ocitno ni bilo jasno in dislektiki so se naprej revezi.

New Report

Close