Najdi forum

Logoped-samoplačniško

Pozdravljeni!

Ker so čakalne dobe za logopedsko obravnavo tako dolge, našemu skoraj 4-letniku pa je zelo težko, ko ga zaradi nerazločne izgovorjave drugi pogosto ne razumejo, me zanima, če se da h kakšnemu logopedu na samoplačniško obravnavo? Na prvi pregled pri logopedu smo namreč naročeni šele čez 8 mesecev.
Hvala za informacije, če obstaja kje možnost samoplačniškega pregleda, da bi lahko s fantkom začeli delati ustrezne vaje.

Lepo pozdravljeni!

Mene tudi zanima, če obstaja možnost samoplačniškega pregleda pri logopedu. Tudi moj sin je star 4 leta in ga ljudje, ki prvič stopijo v stik z njim, ne razumejo. Tudi varuška je opozorila, da ga večkrat ne razume, kaj pove. Sicer je precej zgovoren. Sama ga razumem, a sem z njim dnevno in najbrž sem vajena njegovega govora zato tudi ne opazim napak.

Prosim za informacijo, lep pozdrav.

Nekaj ZD nudili tudi samoplačniške preglede. Vendar žal nimam informacij, kje.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

vsi vemo, da so čakalne dobe pri logopedu zelo dolge. Velikokrat se starši otrok z govornimi težavami obrnijo tudi na nas, študente logopedije.
V tem primeru je dobro, da je prvi pregled že opravljen, da logoped otroku dodeli določene vaje s katerimi bo razvijal šibke glasove.
Tako da študentje logopedi z otrokom izvajamo vaje, ki so strokovno dodeljene, sami pa podobne vaje tudi poiščemo in jih pravtako izvajamo z otrokom.
Tako se otrokov govor hitreje razvija, študentje pa dobimo še kako potrebne izkušnje.

Če kdo potrebuje obravnavo, se mi lahko javi.

LP, Petra


Draga Petra,
Sem kar malce oklevala, ali naj tvoje sporočilo sploh objavim ali ne, priznam.
Vendar si kot moderatorka dovoljujem, da napišem nekaj svojih mislih. Tudi zaradi staršev, ki se mogoče obrnejo na vas.
Malce preveč enostavno se sliši, da bi lahko študentje zmanjševali vrste s samoplačniško obravnavo. Vrste se tudi druge, pa recimo zdravniku brez opravljene specializacije ali diplome najbrž ne pade na misel, da bi skrajšal vrste na tak način.
Pa nihče nikomur ne oporeka znanja, pomembne pa so tudi izkušnje. Delo pod mentorstvom izkušenega kolega bi mogoče prineslo želene izkušnje in prakso, kot bi bilo tudi etično, moralno in strokovno spremenljivo. Sicer se na tak način logopedija enači s »kar neki«, ki jo lahko izvaja vsak, ki »zna poiskati podobne vaje«.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Tema je tako zanimiva, da si ne morem kaj, da ne bi dodala nekaj svojih razmišljanj.
Strinjam se s Petro-moderatorko, da delo študentov ne bi zmanjšalo čakalnih vrst. V Sloveniji je malo študentov logopedije. Pa čeprav bi morda pet ali deset študentk opravljalo tako delo nekaj ur na teden, to ne bi pomembno vplivalo na čakalne vrste. Poleg tega močno zagovarjam stališče, da morajo biti logopedske usluge na voljo vsem otrokom brezplačno, preko zdravstvenega zavarovanja. Študentsko delo “na črno” bi razvrednotilo delo logopedov, ki delamo za nič kaj zavidljivo plačo. Bogatejši bi si kupovali logopedske ure za svoje otroke po programu nekoga, ki je v državni službi? Petra, študentka, se vam zdi to sprejemljivo? Kaj se ne bi raje skupaj borili za to, da bi povečali število logopedov tam, kjer so dolge čakalne vrste? Kdo bi tudi po vašem mnenju nadziral študentsko delo? Se vam zdi, da je študent dovolj usposobljen, da za svoje usluge celo zaračuna? Če pa dela pod mentorstvom, je zadeva spet polna stvari, ki bi jih bilo treba doreči: status mentorja, plačilo uslug, lokacija izvajanja usluge, na koga se lahko starš obrne v primeru, da splačano študentsko uslugo ni zadovoljen ali celo meni, da je otroku škodovala… Starši morajo biti nekako zaščiteni pred samozvanimi logopedi, saj je kvaliteta njihovih uslug lahko zelo dobra ali pa tudi vprašljiva. Ne zdi se mi pošteno, da bi se študent logopedije učil na otorcih brez nadzora in svojo uslugo celo zaračunaval. Če pa bi jo izvajal zastonj, kdo bi stal za (ne)strokovnimi odločitvami tega “logopeda”? Se vam zdi, da je logopedsko delo res tako nepomembno, da ga lahko izvaja kdorkoli? Ob takšnem stališču lahko logopedske ambulante kar zapremo. Starši, katerih otroci so deležno dobre strokovne obravnave, vedo povedati, kako neprecenljivi so nasveti logopeda.
Žal se mi porajajo sama vprašanja brez odgovora. Kar nekaj pritožb nad delom logopedov v praksi sem slišala. Logopedi, ki imamo radi svojo stroko, moramo skrbeti za kvalitetno izvajanje uslug in uveljavljanje strokovnega ugleda, ki temelji na dobri logopedski praksi. Odločno menim, da morajo študentje delati pod rednim nadzorom mentorja in nikakor ne samostojno; delo na črno pa moralno obsojam.

NIves,
hvala za tvoje mnenje.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Nives logopedinja..

To je tako tipicno slovensko, da je ze brez veze. Ce sem jaz revna, naj bodo se drugi…
Zakaj pa ne bi nekdo ki ima denar placal za svojega otroka, da pride prej na vrsto? Meni je cisto vseeno koliko ti ali drugi logopedi zasluzijo – ce moj otrok potrebuje obravnavo in je ne dobi pravocasno, dovolj pogosto ali pa sploh ne, potem hocem imeti moznost, da placam in otroku nudim, kar potrebuje.

Klariassa,
ja denar je sveta vladar, kaj ne? Za svoj denar želim najboljše, po mojem okusu, točno takrat, ko meni je do tega in tolikokrat kot se meni zdi, da je potrebno.

Se strnijam, doker vse to ne trči ob strokovno etiko in moralo. Javno zdravno vam v primeru logopedov jamči tudi neko kakvost. Pogoji, kdo lahko dela kot logoped, so zelo jasni.
So sicer tudi izjeme, amapk ne poznam veliko logopedinj, ki bi dobile dovoljenje delodajalca, da v svojem prostem času opravljajo logopedsko delo.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Draga KLARIASSA,

prav vesela sem, da ste se oglasili, saj je najbrž veliko ljudi, ki razmišlja podobno kot vi. Imate povsem prav: vsak želi za svojega otroka najboljše in čim prej. Zakaj torej ne bi plačali usluge in je bili deležni prej! Vem, da je ponekod to že mogoče in s tem nimam težav. Pridete v ustanovo, ki ima izkušene logopede, želite priti prej na vrsto in si to zagotovite tako, da uslugo plačate. Ne zdi pa se mi primerno, da bi to delo opravljal študent, ki nima izkušenj in dovolj znanja, pri tem pa bi še iztisnil denar iz staršev, ki želijo svojemu otroku pomagati. Ali bi peljali svojega otroka na zdravljenje k študentu medicine in mu to plačali? Jaz ne bi. Se vam zdi, da bi lahko zdravil tudi nekdo, ki sploh nima medicinske fakultete (ki naj bi vam zagotovila, da ima potrebna znanja)? Jaz takemu ne bi zaupala. Enako je z logopedi. Če želimo, da bodo usluge logopedov dobre, mora tudi tu obstajati nek standard. Strokovna etika in morala se mi ne zdita moraliziranje.

Kot nekdo, ki zdaj 3. leto koristi usluge logopeda in ki imam, žal, kar nekaj izkušenj s tem, kako je “denar sveta vladar”, bom rekla samo to: dovolj je, da se pri odraslih delajo razlike med bogatimi in revnimi, dovolj je, da pri odraslih včasih imetje ali neimetje denarja odloča o tem, ali bo nekdo dobil “dobra” ali pa “manj dobra” zdravila, preživel ali ne neko bolezen, nikar naj do tega ne pride še pri otrokih. Bodimo veseli, da se zaenkrat tudi še z nekaj tedni čakanja pride do kvalitetnih in strokovnih obravnav in to ZASTONJ!!, če smo le starši pripravljeni kdaj kaj premaknit in otroka kam tudi peljat. J epa dejansko sramota, da zaradi nestrokovnosti in nesposobnosti nekaterih logopedov prihaja do gneče pri drugih, pa kljub pritožbah nihče ne ukrepa. Sama svojega 3. leto točno iz tega razloga vozim 70 km daleč, moj strošek sicer je pot, obravnave pa so strokovne in brezplačne, prej pa katastrofa. Čakala sva 8 ai 9 tednov, kar spet ni taka groza, da bi to odločalo o biti ali ne biti.

Sem odločno proti, da denar utre lažjo in boljšo pot v sicer javnih ustanovah, če pa nekdo svojo dejavnost izvaja kot zasebnik, naj pač jo. Vkolikor bi prišlo do tega, da lahko otrok premožnih staršev pride do obravnave prej in pogosteje, kot otrok revnih staršev v isti ustanovi, potem je to čisto navadna korupcija. Če pa nekdo izvaja logopedsko dejavnost izključno kot zasebnik, je pa to druga pesem. Verjetno za to rabi tudi kak “papir”, ki ga zavezuje k ustrezni izobrazbi.

Študentje – ne, hvala! Na tak način zagotovo ne. Jaz si pri študentu ne bi dala niti zoba plombirat, kaj šele kaj drugega počet brez ustreznega nadzora.

Meni je smešno to, da imam oba sinova v logopedski obravnavi, vsak ima po manj kot eno uro enkrat na mesec (če slučajno ne odpade zaradi zdravstvenih ali drugih razlogov), kar se tretira kot pogosto obravnavo in za povrh še je vse (ali velika večina) odvisno od starša, ki hodi z otrokom k logopedu. Potem je potrebno vajo ali dve povedati (opozoriti/naučiti) še partnerja in druge, ki so več z otrokom v stiku in ki imajo potrebo posegati v njegovo govorjenje, da nebi (po logopedinjem mnenju) naredili več škode kot koristi.

Meni bi se zdelo super,če bi lahko za pomoč dobila študenta/ko logopedinjo, ki bi lahko sodelovala z mano in z logopedinjo, ker bi to bilo najboljše za otroka. Po kakšni logiki pa sem jaz kompetentna za delo na govornem področju otroka, se mi zdi, da bi prej kompetenten bil študent logopedije? Sistem pa je pač kakršen je, očitno ne dovolj funkcionalen glede na potrebe prebivalstva in stroke.
Ne vem zakaj bi strogo sledil nefunkcionalnemu sistemu, študentom onemogočal pridobivanje izkušenj itd.

Sem iz pedagoške smeri in mi je absurd, da imaš namenjenih nekaj ur za en letnik za prakso in seveda, če prideš zraven najmanj 6 mesecev do enega leta pripravništvo, kar je zlata vredno za pridobivanje izkušenj – ostalega ne bom komentirala. In to je to.

lp

Tinka Palačinka,

raziskava, ki sem jo pred kratkim delala med logopedi, je pokazala, da imamo (imajo) otroke naročne od 1 do 2 teden do 1 krat na mesec. Pogosto je naročevanje odvisno tudi od števila otrok v obravnavi, same organizacije in včasih v nasportju z t željami staršev in logopedov.
Ne bo držalo, starši, ki vadi po nasvetih logopeda, je kompetenten. Govor ni nekaj kar bi se dalo skrčiti na eno uro – podobno kot moramo nasvet in vaje fizioterapevta vpnemo v vsakdanje življenje.
Stvar plačevanja ur študentom pa je stvar odločitve vsakega posameznika. Po drugi strani pa, ko zbolite tudi ne prosite študenta medicine, da vas zdravi.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Vse skupaj smesno. Tudi zdravik je bil nekoc student. Nekje je moral zaceti. Tudi “studentka Petra” bo nekoc koncala studij in bo zacela delat.
Enaciti bolezen in vaje z logopedom ni isto.

Marija, težko komentiram tole, ne da bi ” pljunila v lastno skledo”. Sicer ne enačim bolezen in govorno – jezikovne motnje.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Zakaj tolik prahu okoli tega ,kdo je specializiran in kdo ne za neko delo.
Starši otrok vemo in poznamo otroke najbolje. In če smatramo da mi nek študent
pri tem lahko pomaga: ,,zakaj ne’!
čE SO DOBRI ZA RAZNO RAZNE INŠTRUKCIJE IN POMOČI :
Zakaj ne tudi za to?
Če ti ni všeč ga enostavo odsloviš, tako kot, lahko zamenjaš zdravnika.
Če pa mi lahko pmaga pri tem skupaj z logopedom je toliko bolje.
Saj tudi starši nismo za vse pa se moramo marsikaj naučiti:

ja in
seveda ste starši tisti, ki veste in poznate otroka najboljše. In odločitev, kdo bo delal z vašim otrokom, je le vaša. Če mislite, da vam lahko kdorkoli pomaga, naj vam. In če vam ni všeč, ga boste pač zamenjali – saj ga tudi plačujete, kaj ne?

Logopedija niso inštrukcije, včasih je izredno težko pridobiti glas. Če gre vzporedno skupaj z logopedom, lahko otrok ali odrasli pravzaprav vadi s komurkoli.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

pozdravljena!

zanima me kam se vpišeš na študij za logopeda, je v ljub. ali še kje drugje? koliko časa traja? me zeloooo zanima…imam dipl. iz predš. vzgoje…bi se usmerila v to področje….hvala za odgovor

pozdrav,

ker sem študentka 4. letnika logopedije lahko dogovorim na zgornje vprašanje. logopedijo lahko vpišeš samo v Ljubljani, in sicer na Pedagoški fakuteti, traja pa 4 leta plus magisterij.
je zelo zanimiv študij, čeprav na sami fakulteti ne dobiš dovoljno znanja in kompetenc za delo. Sama delam kot prostovoljka v zavodu za gluhe in naglušne, in lahko rečem da jst kot tudi moje sošolke delamo prostovoljno, pomagamo staršem in otrokom ter na ta način pridobivamo izkušnje.

Za tiste starše, ki mislite da vaši otroci potrebujejo dodatno pomoč, lahko se oglasite, sigurno bom jst ali kjera od mojih sošolk zainteresirana za pomoč.

Lp:)

Vlatka60, z veseljem bi sprejela vašo pomoč za svojega vnuka.Kako vas lahko kontaktiram?

New Report

Close