Najdi forum

Spoštovani,

diagnoza, ki jo ima moj sin je ‘sum na avtizem’ z obrazložitvijo dr. Macedoni, da do treh let otroke vedno vodijo kot ‘sum na avtizem’. Zanima me, kdaj lahko oddamo vlogo na csd za dodatek za nego (že sedaj ko je diagnoza ‘sum na avtizem’ ali šele potem, ko bo otrok star tri leta in bo diagnoza avtizem tudi postavljena?
V kakšnem primeru lahko vložimo vlogo za nadomestilo za izgubljen dohodek, ter če nisem preveč zahtevna, kolikšen je ta znesek na mesec.

Odločbo za usmerjanje smo že podali na Zavod za šolstvo na začetku junija po priporočilu specialne pedagoginje, vendar ni še nobenega odgovora, niti kakršnega koli obvestila o dopolnitvi vloge, itd… Počasi jih nameravam poklicati, da vidim ali so vlogo že sploh vzeli v obravnavo ali ne, oziroma kako daleč je vse skupaj.

Za vaše odgovore se vam najlepše zahvaljujem.

lp

Jane Doe

Mi smo dali vlogo za dodatek za nego z diagnozo sum na avtizem in ga tudi dobili.Višji dodatek pa znaša 196 evrov, če se ne motim.Tudi pri nas je preteklo nekaj mesecev preden smo dobili povabilo na zavod za šolstvo.Vlogo za izgubljen dohodek pa baje lahko oddaš istočasno z vlogo za dodatek za nego, vendar si do nadomestila upravičen samo, če dobiš višji dodatek za nego.

nadomestilo za izgubljen dohodek ponavadi dobiš, če imaš višjo dodatek za nego(dodatka za nego sta dva- višji, nižji, glede na težave otroka). Višji je okoli 200E, Nadomestilo je min plača- bruto nekaj čez 500E, na računu cca 410E.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala obema. Kako dolgo pa traja da center za socialno delo odobri vlogo dodatka za nego? Izvidov imava za cel fascikel in če prav razumem bo kar trajalo, preden se prebijejo čez vse skupaj. Ali je za to določen kakšen zakonski rok. Pa še nekaj, ali odobrijo za nazaj tudi (diagnoza “sum na avtizem” je bila postavljena junija 08) ali samo s tekočim mesecem?
Vem malce čudna vprašanja, vendar dejansko nihče ne pove ničesar kakšne pravice imamo oziroma imajo naši otroci.

lp

Jane Doe

CSD rabi dva, tri mesece, da odobri dodatek za nego. Povrne pa dodatek za nazaj, do dneva oddaje vloge za dodatek.Npr. če vlogo oddaš aprila, odločbo za nego dobiš npr. julija, dobiš denar že za april, maj, junij itd. Datum diagnoze ni pomemben, pomemben je datum oddaje vloge za dodatek.

Joe Doe,

Upam, da ste med odgovori našli vse kar vas zanima.

Sicer pa:
– pomemben je datum oddaje vloge in ne datum diagnoze. Dodatek bo priznan glede na datum oddaje vloge (običajno se čaka do 3 mesece, ker CSG vašo vlogo pošlje na zdravniško komisijo).
– nadomestilo lahko uveljavljate že prej, samo pogoji so podobni kot za odobritev “višjega” dodatka za nego.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Hvala vsem za odgovore. Vlogo sem oddala in če priznam sem kar malo jezna, ker so (s tem mislim predvsem zdravstvo) tako brezbrižni do nas staršev in posledično tudi do naših otrok.

Res me zanima, zakaj nihče ne pove nič?

Če ne bi bilo tega foruma, bi še prav gotovo dolgo tavala v temi glede določenih stvari oz. predvsem pravic.

Še enkrat; hvala.

lp

Jane Doe

Gospa Petra, mene pa zanima ali otrokom z diagnozo avtizem res pripada “višji” dodatek za nego?
Mamice bi pa prosila za njihove izkušnje glede tega.
Vsem vnaprej hvala.

Razlika je v tem, da avtisti dobijo višji dodatek že pri zmerni motnji v duševnem razvoju, ostali otroci pa šele pri težji. Žal ne najdem, kje to piše; samo spomnin se, da sem to brala. Torej, če ima avtist samo lažjo motnjo in v tem primeru najbrž obiskuje OŠPP dobi samo manjši dodatek. Prav tako, če gre v redno OŠ.

Ira,
tako nekako je kot pravi Mrož. Upam pa, da se bo oglasil še kakšen starš in povedal svoje izkušnje.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,

tako, očitno je vloga na CSD-ju odobrena, vendar za nižji znesek (odločbe še nimam, vendar že vidim na ‘banki’ da denar čaka na sprostitev). Zanimivo mi je to, da sem vlogo oddala v septembru (ok konec septembra) odobrili so mi pa samo za oktober (enojni znesek). Se lahko kam pritožim in na kakšni osnovi? Mislim, da bi nekje morala imeti listek od priporočene pošte, saj takšne stvari shranjujem.

Ali je možno, da so odobrili nižji znesek zaradi tega, ker uradne diagnoze ‘avtizem’ še nimava? Je pa res, da je šele bil star 3 leta in da bi naj šele pri treh letih dobil potrjeno diagnozo?

hvala za odgovore

lp

Jane Doe

Jane Doe,

lahko se pritožite, vendar morate pritožbi dodati še kakšne nove izvide.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Hvala za odgovor. Bom počakala na uradno diagnozo – upam, da jo bova dobila, čeprav je najrajši ne bi imela oz. da bi jo ovrgli – potem pa naprej.

lp

Jane Doe

Kar pritoži se, Doe Jane. Izgubiti tako ali tako ne moreš nič. Če si oddala vlogo konec septembra, ti dodatek pripada od naslednjega meseca dalje, to je od oktobra. Jaz sem dlje čakala na odločbo CSD, zato sem že malo pozabila in sem ti bolj nejasno odgovorila zgoraj. Jaz sem oddala konec aprila, odločbo sem dobila julija, torej so mi dodatek nakazali za maj, junij, julij in potem naprej. Se opravičujem za mojo napako. Torej dodatek ti pripada z naslednjim mesecem od datuma oddaje vloge. Za višji dodatek pa kar vztrajaj. Moja znanka je prejemala nižjega, ampak je dosegla, da sedaj prejema višji dodatek. To nam je staršem avtistov izborila nekdanja poslanka Žgajner Tavšova, vsaj nekaj konkretnega od obljub.

pritožila se bom, čeprav še nimava uradne – pisne – diagnoze… upoštevala pa bom 80. člen ZSDP, v katerem je zapisano tudi (prepis iz člena:
…otrok je lahko težko moten v komunikaciji, sporazumeva se s pomočjo neverbalne komunikacije…

žal še ne govori, ampak spušča nekontrolirane vriske (od visokih – še komaj ‘prenosljivih’ tonov do včasih tašnih decibelov, da nam gredo vsem kocine po konci, saj nismo pripravljeni na njih v vsakem trenutku) – in moram priznati, da bi nam bilo vsem veliko lažje če bi govoril in znal povedati, kaj se je pripetilo, saj se je že nekajkrat pripetilo, da nismo znali razložiti česa (zadnji primer je bila podpludba na njegovem hrbtu – ledveni del hrbtenice) niti v vrtcu mi niso znali povedati od kod bi lahko nastala…

bom videla, ali bo pritožba uspešna, kljub temu, da še nimamo pisnega izvida oz. diagnoze…

lp

Jane Doe

Doe Jane,
obiskujeta logopeda?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Logopeda sva imela do sedaj samo 1x – lani, sedaj se tu in tam pridruži na obravnavi pri prof. Sabolič. Je rekla, da dokler ne ‘porihtamo’ ostalih zadev, tudi ona nima kaj delat. Sklepam da je z ‘ostalimi zadevami’ mislila na uradno diagozo.

lp

Jane Doe


Jane Doe,

kako je mišljeno ” dokler ne poštimate ostalih zadev”? Logopedska terapija je vezana na otrokove težave in ne na kakršnikoli status.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

tudi meni ni bilo jasno, ampak tako je bilo rečeno… kot sem dejala, sedaj pride tu in tam na obravnavo ko sva pri prof. Sabolič, kjer imam občutek da bolj samo spremlja obravnavo in sinovo odzivanje nanj…

logopedske obravnave, razen enega obiska ni bil deležen, zakaj pa tudi meni ni jasno…

lahko pa jutri vprašam, saj imava novo obravnavo pri prof. Sabolič in mogoče bom dobila kakšen konkretnejši odgovor…

če pa imaste zame kakšno podlago oz. na podlagi česa lahko zahtevam obravnavo, bi pa lepo prosila za pomoč…

lep dan,

Jane Doe

Do obiskovanja logopeda imata pravico, ne glede na to, ali imata že diagnozo ali ne. Najti dobrega logopeda, to je bil pri nas največji problem. Moj otrok je izgubil dve leti z obiskovanjem kvazi strokovnjakov, ki pa se z njim niso ukvarjali popolnoma nič. Na urah obravnav sem morala jaz izpolnjevati da ne rečem milijon in pol vprašalnikov, za katere še danes ne vem, čemu so služili. Čas je tekel, mojemu sinu pa tista ura enkrat mesečno ni koristila nič, le še bolj vznemirjen bil, ker smo hodili v zdravstveni dom, ki je od nas oddaljen skoraj uro vožnje. Sedaj sem končno prvič zelo zadovoljna z logopedsko obravnavo, saj enkrat tedensko hodiva k logopedu na zavod za gluhe in naglušne v Ljubljano. Tam pomeni ena ura obravnave tudi dejansko ena ura dela z otrokom, poudarjam z otrokom in ne s starši.

New Report

Close