Najdi forum

Pozdravljeni!

V februarju smo začeli z uvajanjem hčerke, ki ima CP, v vrtec. Hčerka ne hodi in določen ji je stalni spremljevalec. Spremljevalca smo že malo uvedli sami , delovna terapevtka in fizioterapevtka. Malo sem tudi pobrskala po netu in našla nekaj strani o tem, kaj naj bi bile naloge spremljevalca. Zanima me, ali bo v kratkem tudi kakšen tečaj za spremljevalce in če mi lahko mogoče vi posredujete še kakšno stran na kateri bi našla kaj napisanega o nalogah , ki naj bi jih opravljal stalni spremljevalec.

Najlepša hvala in lep dan

M.

Spoštovani,

opis del in nalog za spremljevalca gibalno oviranih otrok v vrtcu in v šoli je pripravilo MŠŠ in tako vrtci kot šole bi ga morale imeti oziroma ga lahko dobijo na MŠŠ. Imamo ga tudi mi in če mi pošljete naslov ([email protected]), Vam ga lahko pošljem.

Z izobraževanjem spremljevalcev smo začeli v oktobru 2007 tako z osnovnim, začetnim programom kot s supervizijo v nadaljevalnem programu. V osnovnem programu sta predvidena še dva enodnevna seminarja (soboti) in praktično usposabljanje. Če bi spremljevalka želela, se še vedno lahko vključi. Za vse pogoje in podrobnejše podatke, termine me lahko pokličete na 01 565 55 45.

Lep pozdrav. Marija Božič

Marija Božič www.soncek.org

Ga. Božič,

ali lahko bolj opisite kako lahko nekdo postane spremljevalec in ali je lahko potem redno zaposlen?
Lp B.a.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

če imate v mislih spremljevalca gibabalno oviranih otrok v vrtcih in šolah, delovno mesto razpiše institucija kamor se vključuje otrok s težavami v gibanju. Osnova za razpis delovnega mesta spremljevalca je odločba komisije za usmerjanje v kateri je opredeljeno ali otroku pripada spremljevalec celoti ali le delno.
Pogoj je V.stopnja izobrazbe družboslovne, zdravstvene ali pedagoške smeri ter dobra fizična sposobnost in še nekaj splošnih pogojev, ki jih opredeli delodajalec . V praksi pa včasih zaposlujejo spremljevalce tudi drugih smeri in velikokrat z višjo in visoko izobrazbo. Velikokrat je prednost pri izboru kandidatov dodatno znanje in usposobljenost ter izkušnje z osebami s posebnimi potrebami. Se pa izogibajo zaposlitvi starša dotičnega otroka za njegovega spremljevalca.
Gre za redno zaposlitev običajno za določen čas in v obsegu 6 ali 8 ur (odvisno od potreb otroka ali institucije).

Lep pozdrav. Marija

Marija Božič www.soncek.org

Pozdravljeni,
spremljevalci gibalno oviranih otrok in mladostnikov imajo moznost izobrazevanja v Kamniku. Organizira se 2-3 krat na leto.Seminarji so kvalitetni in posamezniku z interesom lahko veliko dajo.Govorim vam iz lastnih izkusenj, ker sem jih sama tudi poslusala.

Vija,

Mene zanima ali otrok kateremu ste spremljevalka hodi v OŠ ali SŠ. Kako sta se z otrokom “ujela?”

Avtor: lidija celin
Naslov: izobraževanje.

Spoštovani!
Imam že kar dolg staž spremljevalke gibalno oviranih otrok, vendar še vedno nisem končala izobraževanja, ki ga je vaša zveza izvajala. Pred leti sem opravila vse obveznosti razen zaključnega seminarja pri vas. Sicer se redno izobražujem v CIRIUS-u, vendar bi rada končala tudi izobraževanje pri vas. Prosim vas, da mi sporočite, če tovrstno usposabljanje še poteka in kdaj bi se ga lahko udeležila. Najlepša hvala in toplo pozdravljeni. Lidija Celin

Marija Božič www.soncek.org

Spoštovani,

izobraževanje spremljevalcev poteka tudi v tem šolskem letu in sicer so seminarji v Ljubljani in v Mariboru, poteka pa tudi supervizija na obeh lokacijah. Najbolje je, da me pokličete na 041 770 683 ali mi pišete na [email protected] in se bova dogovorili za tisti del, ki bi ga želeli opraviti.

Lep pozdrav.

Marija Božič www.soncek.org

Spoštovani!

Imam gibalno oviranega otroka v osnovni šoli s prilagojenim izvajanjem.Zanima me ali imamo starši kako pravico pri izbiri spremljevalca(ali lahko dobim vpogled vsaj njegove podatke o izobrazbi,izkušnje…).Ravnateljica trdi,da so naloge in dela spremljevalca tiste,ki jih je podprl učiteljski zbor in tistih iz ministrstva ne upošteva.Kakšna so tu pravila?Kaj lahko pričakujem od spremljevalke8otrok je popolnoma odvisen od njene pomoči)?

Spoštovani,

v Zvezi Sonček smo pričeli z izobraževanjem spremljevalcev, vzgojiteljev, učiteljev in drugih strokovnih delavcev v vrtcih in šolah v tem šolskem letu (ena skupina v Ljubljani in ena v Mariboru). Celotno usposabljanje obsega pet enodnevnih seminarjev in po dogovoru tudi praktično usposabljanje ter v nadaljevanju tudi supervizijska srečanja. Možna je tudi udeležba le na posameznih predavanjih.
Usposabljanje izvajamo že devet let in v programu sodelujejo izvajalci, ki delujejo tudi kot praktiki pri obravnavah otrok z različnimi invalidnostmi. Vse večje vrtce in šole smo o tem obvestili, razpis z vsebino in potekom izobraževanja je tudi na predstavitveni strani Zveze Sonček. Do sedaj se je vključilo 46 udeležencev. Če mi pošljete svoj e-naslov na [email protected], Vam bom vsebino poslala skupaj z opisom del in nalog spremljevalca.

Lep pozdrav. Marija Božič

Marija Božič www.soncek.org

Spoštovani.

Zanima me ali lahko delo stalnega spremljevalca opravlja študent?
Otroku po odločbi pripada stalni spremljevalec, saj ima otrok peto stopnjo cerebralne paralize.
Občina pa ne želi zaposliti spremljevalca, delo spremljevalca opravlja študent brez pogodbe.

lp

Spoštovani,
informacijo navajam glede na posredovane podatke. Delo spremljevalca lahko opravlja študent, saj je za to delo zahtevana srednješolska izobrazba. Seveda pa je odvisno ali se želi zaposliti in ne ohranjati status študenta. Zaposlitev je vezana na institucijo (redni vrtec, redna šola), kamor je otrok vključen, saj le-ta razpiše delovno mesto na osnovi otrokove odločbe o usmeritvi. Občina je le financer institucije in ne more neposredno zaposlovati spremljevalcev. Lahko bi delal tudi po pogodbi, kar pa je za plačnika dražje. Študentska napotnica pa je tu vprašljiva, saj gre za daljše časovno obdobje in polno delovno obveznost.
Me pa res zanima, kako v tem Vašem primeru poteka plačilo, če ni nobene osnove zanj? Na črno?!

Lep pozdrav. Marija

Marija Božič www.soncek.org

pozdravljeni….delo je plačano preko študenske napotnice…nimam pa nobene pogodbe, vezana pa sem na pogodbe…
rada bi se zaposlila kot stalna spremljevalka saj sem že drugo leto z tem otrokom, samo me občina ne želi zaposliti.
lp

Ne razumem dobro situacije, saj nimam vseh informacij. Ali je otrok, ki ga spremljate, v vrtcu ali šoli? Za koliko časa mu je v odločbi o usmeritvi določen spremljevalec? Kdo Vas je “zaposlil” za spremljevalko? Kako je potekal razpis? Ali je napotnica sploh Vaša?
Če delate po študentski napotnici že toliko časa, je to izogibanje stroškom, ki jih delodajalec mora plačati po pogodbi o zaposlitvi. Za spremljevalce velja enako kot za vsako drugo delo, ko namesto zaposlitve za (ne)določen čas, izkoriščajo cenejšo obliko kot je napotnica. To je delovno pravni problem.
A glede na Vaše podatke ne vem čigav, ker dvomim, da je delodajalec občina.

Lep pozdrav. Marija

Marija Božič www.soncek.org

Spoštovani
Sedaj sem spremljevalka gibalno oviranih deklic na O.Š., verjetno bosta nadaljevali šolanje na srednji 4. letni šoli smer ekonomist. Zanima me kako poteka delovni čas, kakšni so pogoji za spremljevalca in plačilo. Vsi forumi se nanašajo na O.Š. nikjer nisem zasledila kako je pa na srednjih šolah.
Hvala
Lep pozdrav

Spoštovani,
upam, da se bo oglasil tudi kdo od spremljevalcev, ki spremljajo dijake v srednji šoli in Vam posredoval konkretno izkušnjo. Razlike med spremljevalci v OŠ in SŠ glede statusa niso velike. Informacij pa ni veliko tudi zato, ker mnogo več spremljevalcev spremlja otroke s posebnimi potrebami v vrtcih in OŠ kot pa v SŠ. Predvidevam, da bo tega več v naslednjih letih, saj je v OŠ vključeno več otrok kot še pred leti. Še vedno je zaposlitev vezana na dijakovo odločbo in določila v njej glede otrokovih zmožnosti ter potreb po asistenci. Ostalo pa je stvar delodajalca – torej konkretne srednje šole v okviru zakonodaje. Med drugim tudi zaposlitev, saj o tem odloča šola in to ni avtomatska pravica ne otroka in ne dosedanjega spremljevalca. Srednja šola pač ni obvezna kot je osnovna in žal je tu spremstvo še manj določeno kot v OŠ.
Počakati bo torej treba na novi odločbi deklic ter razpis za spremljevalca šole, kamor se bosta vpisali. Lahko pa že sedaj malo povprašate na tej konkretni šoli, imajo vključenega kakšnega otroka s spremljevalcem. Razmere v šoli in poznavanje ciljev inkluzivnega izobraževanja vodstva ter profesorjev, so pomemben dejavnik za otroka s posebnimi potrebami in posredno tudi za spremljevalca.
Zato naj dekleti in starši pridobijo čim več informacij, ki bodo posredno uporabne tudi za Vas, če vsi skupaj želite odnos nadaljevati.

Srečno in lep pozdrav. Marija

Marija Božič www.soncek.org

zanima me, kakšne so naloge spremljevalca otroku z čustvenimi in vedenjskemi motnjami? a je kje to zapisano?

New Report

Close