Najdi forum

DODATNI DOPUST- DRUGIČ

Spoštovani!

Na temo, ki je bila objavljena pod dodatni dopust bi rad vprašal, v katerem Zakonu je podlaga za dodatni dopust za otroka, katerega starši imajo odločbo o negi. Sprašujem namreč za šolstvo (žena je profesorica) saj tam v kadrovski ne vejo za to. Rekli so da njim naj damo člen Zakona!

Prosim za odgovor!

lp,j

Jaki,
o dodatnem dopustu govori že krovni zakon o delovnih razmerjih (ZDR) in sicer v 159. členu:
»Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60% telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.«

Predvidevam, da vaša žena »spada« pod KOLEKTIVNO POGODBO ZA DEJAVNOST VZGOJEIN IZOBRAŽEVANJA V REPUBLIKI SLOVENIJI, kjer je v 47. členu, točka 4. lepo napisano:
»Delavcu se glede na socialne in zdravstvene razmere letni dopust poveča:
delavcu, ki neguje in varuje težje telesno ali zmerno, težje ali težko duševno prizadeto osebo za 5 dni«
Ker panožne kolektivne pogodbe še niso usklajene z ZDR – se običajno upošteva pravilo, kar je je za delavca ugodnejše. Ženi torej pripada najmanj 3 dni dodatnega dopusta. Če upoštevamo pravilo – kar je najugodnejše – pa 5 dni.

Res je, da včasih lahko delodajalci »barantajo« s pojmi težko, težje … in da niti v krovnem zakonu (ZDR) kot v panožnih kolektivnih pogodbah niso omenjeni npr. dolgotrajno bolni otroci. Običajno zadošča mnenje zdravnika, nekateri delodajalci zahtevajo tudi odločbo o negi, včasih pa le potrebna ustna informacija delovca.

To da zakona/člena ne najdejo, je mogoče tudi sprenevedanje. Vsekakor, če se žena ne bo uspela dogovoriti, naj se obrne na pravno službo sindikata – SVIZ, kjer ji bodo pomagali napisati prošnjo.

Pa še to:
Dodatni dnevi dopusta veljajo za ves čas otrokove motnje oz. za čas odločbe o dodatku za nego (odvisno je, od tega, kaj delodajalec zahteva kot potrdilo, da je delavec upravičen do dodatnih dni dopusta).
Če ste zaposlen tudi vi, ste tudi vi upravičen do dodatnih dni dopusta (najmanj do 3 dni). Nekatere panožne kolektivne pogodbe sicer izključujejo dodatne dneve pri obeh starših – večinoma pa ne).

Lep pozdrav in lep dan, Petra

Pošlji oblikovano (28-03-07 17:51)

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni!

Na temo, ki je bila objavljena pod dodatni dopust bi rad vprašal, v katerem Zakonu je podlaga za dodatni dopust za otroka, katerega starši imajo odločbo o negi. Sprašujem namreč za gozdarstvo saj tam pravijo da moram imeti neke obrazce N1,N2,N3,in do odločba o posebni negi,dodatku za nego in potrdilo od zdravnika ni dovolj.

Prosim za odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Jaz sem raje brez tega dneva dopusta, kot da v službi pregledujejo otrokove izvide, odločbo…
Ljudje smo si različni.


marcek,

krovni Zakon o delovnih razmerjih v svojem 159 členu v drugem odstavku določa:
» Starejši delavec, invalid, delavec z najmanj 60% telesno okvaro in delavec, ki neguje in varuje otroka s telesno ali duševno prizadetostjo, ima pravico do najmanj treh dodatnih dni letnega dopusta.« Ni v tem niti v drugih zakonih ali kolektivnih pogodbah ni določen način uveljavljanja te pravice. Ponavadi se to ureja z internimi akti delodajalca. Včasih zadostuje že ustna informacija ali potrdilo zdravnika, odločba o usmerjanju ali pa se zahteva odločba o dodatku za nego. Običajno zadostuje odločba o dodatku za nego – saj je v določanju otrokovega statusa, pravic in pravic staršev »najvišja instanca«, ki opredeljuje otrokovo položaj.
NAJ BO TAKO ALI DRUGAČE – DELODAJALEC SI NE SME JEMATI PRAVICE, DA DOLOČA ALI VAŠ OTROK SPADA V KATEGORIJO OTROK S PP ALI GA CELO SAM RAZVRŠČATI (nekatere kolektivne pogodbe navajajo, da starš dodaten dopust lahko koristi le, če gre za težko prizadetost – vendar še enkrat poudarjam – DELODAJALEC NIMA PRAVICE DOLOČATI STATUSA VAŠEGA OTROKA.

V vaši kolektivni pogodbi za gozdarstvo nimate dodatnega dopusta nič kaj posebej opredeljenega, samo navedeno je v 26. členu: »Za varstvo materinstva in pravice delavcev, ki skrbijo za otroke, varstvo mladine in varstvo starejših delavcev se uporabljajo neposredno določila Zakona o delovnih razmerjih in Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih«

Odločbo o dodatku za nego ureja Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Pa če tudi to ne bi pisalo v vaši kolektivni pogodbi, je odločba o dodatku za nego kot »najvišja inštanca« čisto dovolj.
Sicer pa ste obrazec N1 ( obrazec: VLOGA ZA UVELJAVITEV PRAVICE DO DODATKA ZA NEGO OTROKA) že napisali, saj ste na podlagi njega dobili priznan dodatek za nego. Obrazec N2 je VLOGA ZA UVELJAVITEV PRAVICE DO DELNEGA PLAČILA ZA IZGUBLJENI DOHODEK – to pravico pa lahko uveljavljate le, če gre za težjo ali težko otrokovo motnjo (to vam skupaj CSD odobri zdravniška komisija in potem lahko delate skrajšani čas ali pa sploh ne delate). Za obrazec N3 pa še raziskujem kaj je.
Očitno v vaši organizaciji dodaten dopust priznajo samo, če gre za težko motnjo.
V primeru, da boste imeli kakršnekoli težave pri uveljavljanju dodatnega dopusta se obrnite na sindikalnega zaupnika v vaši organizaciji.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

V službo ni potrebno nositi izvidov, na odločbi pa so tako ali tako napisani samo členi in status ni podorbno opredeljen. Tudi mnenje zdravnik lahko napiše tako, da otrokove težave niso natančno opredeljene.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Živijo,

Prebiram vaše odgovore, zdijo se mi nadvse koristni.
Nisem pa zasledil, kaj je v primeru, da ima starš 2 otroka z PP (oba z pravnomočnimi odločbami)
Ali se v tem primeru priznata 2x po 3 (ali 5) dni dodatnega dopusta?
Hvala in LP

Borilec
ima otroka odločbo o usmerjanju ali zanju odbivate dodatek za nego?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljeni,
naletela sem na temo, ki tudi mene zanima. Imam namreč hčerko in nad njo polno skrbništvom, za njo imam odločbo o negi. Opredeljena je kot dolgotrajno bolan otrok in otrok s težjo gibalno oviranostjo (otrok s PP). Zanima me sledeče, imam izven zakonskega partnerja, ki ni oče otroka, živimo pa na skupnem naslovu ali lahko, kot očim uveljavlja dodatne dneve dopusta za mojo hčer (3-5 dni) na podlagi odločbe v službi (če lahko, kakšno vlogo je potrebno izpolniti). Jaz sem trenutno brezposelna, oče pa z otrokom nima pogostih stikov. Hvala za odg.

New Report

Close