Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Otroci s posebnimi potrebami in dolgotrajno bolni otroci razlika med avtizmom in aspergerjevim sinromom

razlika med avtizmom in aspergerjevim sinromom

Mi lahko poveste, v čem se razlikuje avtizem od Aspergerjevega sindroma?
Pregledala sem že spletno stran o avtizmu, a tega nisem zasledila.
hvala.

Zelo na kratko:
Aspergerjev sindrom spada v spekter avtizma. Imenujejo ga tudi visokofunkcionalni avtizem.

Več pa tu:

Leo Kaner in Hans Asperger sta v istem času (oba iz Dunaja, vendar nista vedela drug za drugega) skoraj v istem času (1943 in 1944) objavila študije primerov otrok s podobnimi karakteristikami.Čisto slučajno pa sta oba dva za opisan pojav izbrala ime AVTIZEM. Prvi pa je termin avtizem uporabil Eugen Bleuer.
Celotna slava tega je potem pripadla Kannerju, Asperger pa je ostal neznan celih trideset let, ko je Lorna Wing (1988) opisala Aspergerjev sindrom oz. visoko funkcionalni avtizem.
Danes govorimo o Kannerjevem oz. klasičnem avtizmu in pa aspergerjevem sindromu oz. visoko funkcionalnem avtizmu.

Razlike se kažejo v govoru, motoriki in pa sposobnosti učenja.

Kaner je opisal, da trije od njegovih enajstih pacientov nikoli niso razvili govor, dočimer je Asperger opisoval otroke, ki so imeli zakasnelo razvit govor, ki so govorili kot “odrasli”.
Kaner je opisal le enega otroka, ki je bilo nespretno, vsi ostali so bili zelo vešči v smislu fine motorike. Asperger je skoraj vse paciente opisal kot nespretne, v smislu da ne morejo sodelovati v skupinskih športih in imajo slabo fino motoriko.
Kaner je verjel, da se njegovi učenci najbolje učijo “mehansko”, Asperger pa je govoril da imajo njegovi pacienti sposobnost abstraktnega mišljenja. Rekel jim je “little profesors”.

Leta 1977 se je H. Asperger obrnil na združenje staršev v Švici in pokazal na razlike med njegovimi in Kanerjevimi “avtisti”. rekel je, da imajo njegovi boljše možnosti in prognozu, da se njihova motnja javlja kasneje, da obstaja družinska zasnova za motnjo teh otrok, da obstajajo skupne poteze otrok in družinskih članov.
Rekel je, da se lahko motnja javi na vseh nivojih inteligence.
Wingova pravi, da ne obstaja razlika med Aspergerjevim sindromom in visokofunkcionalnim avtizmom in da je ta motnja del avtističnega spektra. Pravi, da je to oznaka za “manj tipične” otroke, ki se ne vklapljajo v Kanerjev opis avtizma.

nova
Uredništvo priporoča

Neža.

razlike ni. Tudi Aspergerjev sindrom je avtistična motnja, mogoče v milejši obliki.

Otrok z Aspergerjevim sindromom ima vsa obeležja, ki jih imajo sicer avtisti (motena socialna interakcija, motena verbalna in neverbalna komunikacija odsotnost simbolične igre, pogosti stereotipni (ponavljajoči) motorični vzorci).
Vsi avtisti pa imajo te bistvene značilnosti, ki pa se različno manifestirajo, torej z večjimi ali manjšimi odkloni. Poleg teh osnovnih značilnosti se pojavljajo še druge značilnosti, ki pa niso nujno prisotne pri vse avtistih.

Aspergerjev sindrom naj bi imela Newton in Einstein, pa tudi Picasso. Pogost je predvsem med dečki (moškimi).

Na internetu se pogosto omenja Temple Grandin, ki je prav tako imela Aspergerjev sindrom in je napisala več knjig o avtizmu, pa tudi svojo biografijo.
Naslovi nekaterih zanimivih spletnih strani:

Lep pozdrav, Petra

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Pozdravljena Neža!
Aspergerjev sindrom je ena izmed motenj avtističnega spektra, obstaja veliko podobnosti z avtizmom, ampak so tudi razlike. Mi, za razliko od avtistov, se lažje učimo, nimamo toliko problemov pri šoli, nimamo problemov z govorjenjem kot avtisti itd. Vendar imamo vsi težave pri fleksibilnosti mišljenja, socijalizaciji, druženju…
Lahko ne znamo naredit navadnih stvari, npr. jaz sem se mogla veliko časa učiti zavezati vezalke, še sedaj ne znam narediti čopa.. medtem pa je za Aspergerjev sindrom značilno da smo večinoma povprečno inteligentni, nekateri celo nadpovprečno.
Malo več si lahko prebereš na http://www.avtizem.org
Lep pozdrav.

Pozdravljena Aspergerka!

Te lahko vprašam, koliko si stara? Kdaj so ali si začeli sumiti,da gre morda za Aspergerjev sindrom?
Kakšno je tvoje vsakdanje življenje?

Hvala.

Pozdravljena!

Stara sem 17 let, julija bom 18.

Moje vsakdanje življenje…hmm..

Večinoma dobro, vendar se mi svet zdi tako velik in zmeden, toliko se je vsega treba naučiti.

Npr. nedolgo nazaj sem vprašala mamo: mama, ali gremo lahko na bankomat pogledati, če so že naredili transakcijo (ker sem na netu nekaj naročila)?

Preprosto nisem mogla vedeti da ti bankomat tega ne pokaže in da to lahko vidi le na banki ali na internetni strani te banke na svojem profilu. Groza! Čista zmeda!

Čustveno in socijalno sem zeloo nezrela, kakšenkrat sem čisto zgubljena in nebogljena, kakor majhen otrok, ki sprašuje ZAKAJ, da zna potem nekaj narediti.

Zaenkrat nimam veliko stresa, saj sem bolj ali manj doma. Ko je treba hoditi po ulici kjer je mnogo ljudi, in ko moraš takrat koga na ulici pogledati v oči… ojoj!

Drugače pa je vse v redu.

Kar se diagnoze tiče, postavljena mi je bila šele letos, saj imam mnoge talente, absolutni posluh… pa so mi vedno govorili: Ja, kako pa ti tega ne zmoreš, saj si vendar zelo inteligentna, bistra, nadarjena… no comm.
Tako da sem morala kar sama poskrbeti (na netu), da sem našla kaj je z mano. In tako smo prišli do pediatrične klinike in dobila sem doagnozo. V vsem se prepoznam večinoma.

Aspergerka,

hvala vam za vašo izkušnjo. Malo sem radoredna, če sem lahko :))
Kaj pa vam v življenju predstavlja največjo oviro?
Se vam zdi, da s(m)o strokovnjaki katere stvari preveč pretorano poudarjmo, druge pa zanemarjamo oz. kaj se vam zdi za odraslega avtista najbolj pomembno?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

Verjetno lahko sam odgovorim na to vprašanje..

Prva zadeva, ki je obenem tudi ovira po mojem mnenju: Komunikacija, debate, ne znamo: načeti pogovora in ga razvijati v to smer in pomtem bi lahko razvijali debato iz debate.

To sem sam lahko delal le na intervale .. lahko da je povezano s prehrano 🙂

Kr_en, hvala.

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

imam hčer, ki ima aspergerjev sindrom. Stara je 12 let. Predvsem ima velike težave pri socializaciji, komunikaciji z vrstniki, umika se stran…v svoj fantazijski svet in govori kar je nujno potrebno. Po telefonu ne mara govorit, da bi šla v trgovino in kupila pico ni šans, vedno rabi mene poleg ali moža. Ni družabna, čeprav si tega neznosno želi. Je večkrat osamljena, a stikov ne zna navezati. Rada ima rutino, red, da je vse na svojem mestu in ob isti uri. Sicer pa zelo pridna, naredi vse kar se ji reče. Ves čas fantazira in je v nekem svojem svetu, ki nam običajnim ni zanimiv in nas to celo izčrpava, kot če bi mogli na silo 3 ure gledati fantazijske filme! Ima zelo slabo fino motoriko in pri športu je zelo nerodna. Ima tudi tike (udarjanje z roko po nogi, spuščanje zvokov, popravljanje las, miganje z nosom…). Ne prenese telesnih kontaktov. SE jo nihče ne sme dotaknit, prej jo moramo opozoriti, da se bomo dotaknili njene rame in jo objeli. Ima visok prag bolečine in se sploh ne zaveda, da se je urezala, udarila, spekla…Nima nobenih ambicij, želja…za vse ji je vseeno. Ali gre na morje ali ne, ji je vseeno. Ničesar se ne veseli. Pri stvareh ki jo zanimajo ali jih ima rada je 6 ur močno skoncentrirana na zadevo na primer računal. igrice). Spi dobro in mirno. Ni samostojna, vse ji je treba naročit kaj naj dela. Toliko na kratko. Pa lep dan.

New Report

Close