Najdi forum

Dodatne točke na poklicni maturi

Pozdravljeni,
moja hči ima odločbo otroka s posebnimi porebami. Letos je končala Srednji vzgojiteljsko šolo in gimnazijo Ljubljana. Vpisala se je na Pedagoško falkuteto v Ljubljnani, smer vzgojiteljistvo. Glede na predvpis jo zelo skrbi, da ne bo zbrala dovolj pik. Zato vas sprašujem, če imajo otroci z odločbo tudi kakšne olajšave (v smislu dodatnih toč na maturi) pri vpisu na želeno falkuteto.
Za odgovor se vam lepo zahvaljujem.

Spoštovani,

najlepša hvala za vaše vprašanje. Dejansko je zelo umestno. Najprej me zanima, ali razumem prav, da je končala kar dve različni srednješolski smeri – gimnazijsko in pa srednjo vzgojiteljsko – kolikor razberem, je opravljala nekoliko manj zahtevno poklicno maturo? Namreč, za različne stopnje in smeri nadaljevanja študija je potrebno opraviti za to primerno maturo.

Torej, pri vašem vprašanju oz. pojasnilu mi nekaj stvari ni preveč jasnih, zato ne vem, koliko ustrezen za vas bo moj odgovor. Različne študijske smeri različno upoštevajo statuse dijakov- bodočih študentov s PP. Vaša hči, kolikor razumem, se je vpisala na Pedagoško fakulteto smer vzgojitelj, le ta pa spada pod Univerzo v Ljubljani. Kako visoka izobrazbena stopnja njena smer študija je, natanko ne razumem, zagotovo pa ni univerzitetna, kajti za to stopnjo bi morala imeti opravljeno splošno maturo. Torej gre verjetno za višjo ali visokošolsko smer študija. Priporočljivo bi bilo, da bi že ena izmed srednjih šol napisala mnenje glede prilagoditev, ki jih je vaša hči potrebovala tekom šolanja in bi o tem vzporedno, poleg rezultatov mature, vidve s hčerko osebno obvestili fakulteto. Verjetno pa ste vedeli, da vaša hči lahko opravlja prilagojeno maturo njenemu statusu otroka s pp., lahko bi jo pisala tudi v dveh delih in seveda prilagojeno. Tako zahtevo se pošlje na državno komisijo za poklicno maturo. Skratka, kolikor poznam razmere, so se prilagoditve izvajale pri samem pisanju mature in zahtevnosti ter olajšavah pri pisanju, ne upoštevajo pa se nobene olajševalne okoliščine pri samem rezultatu uspešnosti opravljanja mature. V kolikor pa bo hči sprejeta in bo izpolnila pogoje, pa je tukaj obrazec, katerega izpolnita in posredujeta fakulteti, ki potem lahko upošteva njene težave in ponudi prilagojen študij: http://www.pef.uni-lj.si/fileadmin/Datoteke/Referat/Obrazci/obrazec_-_prošnja_za_dodelitev_statusa_študenta_s_posebnimi_potrebami_za_objavo.pdf

V kolikor bi rezultati hčerkine mature bili uspešni, a bi za malo zgrešili zahtevane pogoje, je vseeno smiselno, da gresta na fakulteto do dekanata in pojasnita status ter lepo prosita za priložnost, naj hčerki vendarle omogočijo vpis zaradi izrednih okoliščin, kajti ona se bo veliko težje zaradi same bolezni in njenih zmožnosti preusmerjala v drugačne poklice in študijske programe, kot sicer zdravi otroci. To je moj nasvet.

Hčerko ( in tudi sebe) pa lepo pomirite, saj ta težava nikakor ni nepremostljiva, tudi, če so njeni strahovi upravičeni. Leto gori ali doli, to pri otroku s PP nič ne šteje, saj še pri zdravem ne, nikoli ni konec možnosti, če je matura neuspešna, se, kar ni bilo uspešno, lahko popravi ali že v letošnjem ali pa v prihodnjem letu, enako je tudi pri uspehu vpisa, če letos ne uspe, bo prihodnje leto… Nikoli ni za obupati, pa saj verjetno to sami veste, saj imamo starši otrok s PP veliko izkušenj, ki so nas okrepile in opolnomočile. Nikoli ali redko gre gladko, za vse se je treba boriti, a nazadnje je uspeh toliko bolj sladek.

Upam, da sem vam z nasvetom vsaj malo pomagala, menim, da tukaj lahko naletita na nek kompromis z vzporednim pravočasnim osebnim pristopom. Vas pa opozarjam, da je pri tej smeri neka zahteva za cepljenje otroka proti klopnemu meningoencefalitisu. Tu gre za kršenje pravic in pogojevanje, ki zakonsko ni podprto in spravlja študente v nehvaležen položaj. Jaz bi se na vašem mestu pozanimala, kako je s tem.

Vaši hčerki želim veliko uspehov pri njenih ciljih in obe prijazno pozdravljam.

______________________________________________ Zlo na svetu zmaguje takrat, ko dobri ljudje ne ukrepajo.

New Report

Close