Najdi forum

Spoštovani,
sem prestrašena mamica 2-letne punčke in vljudno prosim za pomoč.
Ko moja punčka pri dveh letih še ni spregovorila, me je začelo resno skrbeti in sem postala pozorna na njeno obnašanje, znake, geste in podobno. Bom poskusila opisati njeno stanje, v upanju, da mi boste znali povedati, če je v njenem obnašanju kaj narobe, saj sem iskreno rečeno čisto prestrašena zaradi izostanka govora. Hčerkica zna reči “tata” in “mama”, ampak to nikoli ne reče, da bi naju poklicala, ampak tako vmes, ko čeblja ali pa ko ji rečem: reci mama (drugih besed ne ponavlja). Včasih reče “ta” in pokaže z rokico naprej, kot da bi želela na nekaj pokazati. Drugih besed še ne zna povedati. Čeblja res veliko v nekem svojem jeziku in se zdi kot da se pogovarja sama s seboj. Včasih se tudi zasmeji v tem pogovoru. Ne pozna delov telesa, niti ne oponaša domačih živali, čeprav zelo rada gleda slikanice z živalmi. Ko jo žgečkamo se smeji in ji je zabavno. Od igračk ima najraje figurice, ki jih zlaga na mizico ali poličke v vrsto in jih potem prestavlja, kot da bi iskala idealno pozicijo za vsako figurico (ta igra me najbolj skrbi). Figurice tudi pokriva z dekico. Rada pelje tudi otroški voziček s punčko, s punčko ravna lepo in jo stiske k sebi, da ji tudi za piti. Zna se sama zaigrati za dlje časa, ne potrebuje družbe vrstnikov, čeprav se zna igrati tudi z njimi. Rada lista knjige, ko ji berem pravljico je praktično nemogoče brati, ker želi listati dalje še preden uspem stran prebrati do konca. Veliko se ogleduje pred ogledalom in dela razne grimase. Zelo rada poje in pleše, melodije pesmic si zapomni in si jih prepeva. Če skupaj pleševa, ponavlja moje gibe za menoj. Rada me objame, objema pa tudi druge otroke. Rada se nosi in se carta. Z rokico zna pomahati “pa-pa”, zna tudi poslati poljubček po zraku. Ko ji rečem daj mi rokico, mi jo da. V vrtcu je mirna, vzgojiteljica pravi, da z njo nima dosti dela, da je pridna, da se sama zaigra in da rada pleše in poje. Je prijazen in miren otrok. Do neznancev ponavadi ni sramežljiva in gre do njih in se jim nasmehne ali pa jih kar prime za roko. Ko mi želi kaj pokazati, me prime za roko in me pelje npr. k igračkam, da ji odprem škatlo z igračkami, mojo roko mi pelje do kljuke naj odprem vrata ipd. Očesni kontakt ima, npr. ko se cartava, me gleda v oči, ko jo pokličem me pogleda. Včasih se mi je zdela neodzivna, ko smo jo poklicali, ampak zdaj se redno odziva. Včasih noče jesti z žličko, čeprav jo zna držati, in jo moramo nahraniti. Rada se igra skrivalnice, ko ji rečem “ku-ku” jo zelo zabava in se smeji. Motorično se mi zdi spretna, teče normalno, pleže, hodi sama po stopnicah tako da se drži ograje. Shodila je kasneje (pri 15m). Rojena je bila ob roku, nosečnost brez težav. Skratka, pomanjkanje govora me resno skrbi, ker je pediatrinja rekla, da zelo zaostaja pri govoru in naju je napotila v razvojno ambulanto, v razvojni pa sva dobili napotnice za nadaljnje preglede. Do zdaj sem mislila, da bo pač spregovorila ko bo čas in da je najbrž pozni govorec, vendar sem zdaj čisto prestrašena, da je kaj res narobe. Lepo prosim za vaše mnenje. Kakšne vaje naj izvajam z njo, da ji v vmesnem času pomagam osvojiti govor (pregled pri logopedu bo namreč šele čez nekaj mesecev)? Hvala lepa.

LunicaZaspanka

namenoma nisem odgovorila takoj. Zanima pa me, če se je v tem času kaj spremenilo?

Lep pozdrav in lep dan, Petra _______________________________________ Bolečina ni nič manjša, samo s časoma se naučiš živeti z njo. Cmok v nebesa, tvoja mami

New Report

Close