Forum.Over.Net

Knjižni molji in pravopis

Za vse ljubitelje dobre knjige. Posebna stran, ki vam ponuja veliko koristnih nasvetov in informacij iz knjižnega sveta.

je tu vejica?

Default avatar

opazka

kako je z vejico v tem primeru?

Kljub temu, da ...

ali

Kljub temu da ...

ali je pač odvisno, v katere delu se besede nahajajo.

hvala za odgovore!
Default avatar

Nataša P

Najprej: veznik kljub temu da/kljub temu, da nadomeščamo s preprostejšim veznikom, npr. čeprav ipd.

Kljub temu da je rekel, da ne bo prišel, je prišel > Čeprav je rekel, da ne bo prišel, je prišel.

In ja, mogoča sta oba zapisa. Načeloma v sestavljenih veznikih ni vejice, razen seveda, če en del ne priprade glavnemu in drugi odvisnemu stavku.

Npr. Prišel je kljub temu, da smo ga prosili, naj ne hodi.
Boljše pa bi bilo: Prišel je, čeprav smo ga prosili, naj ne hodi.
Nataša Purkat,
moderatorka foruma Al' prav se piše

Lektor'ca | www.lektorica.si | [email protected]

Prosim, uporabljajte iskalnik!
Default avatar

opazka

u, hvala, hvala za tako hiter odgovor!!
Default avatar

spela*

Nataša P je napisal/a:

Načeloma v sestavljenih veznikih ni vejice, razen seveda, če en del ne priprade glavnemu in drugi odvisnemu stavku.
No, nekateri slovenisti vneto zagovarjajo, da med takšnimi vezniki mora biti vejica. Tudi jaz bi tole poved zapisala takole:

"Kljub temu, da je rekel, da ne bo prišel, je prišel."

Nikakor ne trdim, da je to edino pravilno, je pa, če pomisliš, na kaj se nanaša besedna zveza "kljub temu", to logično.
Se pa seveda povsem strinjam, da je veliko bolje to nadomestiti s "čeprav" ali drugim podobnim veznikom.
Default avatar

Nataša P

spela* je napisal/a:
Nataša P je napisal/a:

Načeloma v sestavljenih veznikih ni vejice, razen seveda, če en del ne priprade glavnemu in drugi odvisnemu stavku.
No, nekateri slovenisti vneto zagovarjajo, da med takšnimi vezniki mora biti vejica.
Nekateri slovenisti bi se potem pač motili, saj je vztrajanje, da vejica "mora" biti, brezpredmetno.

Po Slovenskem pravopisu je jasno:

a) geslo kljub1 nepravi predl. z daj. (u) ~ grdemu vremenu je šel v gore |čeprav je bilo grdo vreme|; ~ vsemu ga ima še rada; ~ temu da ni bil povabljen, je prišel na slovesnost > čeprav

b) geslo navzlic temu da dop. podr. vez. zv. (i e) neobč. kljub temu da, čeprav < tu je zapis vezniške zveze navzlic temu da in kljub temu da

In še in še, primerov je veliko. O vezniških zvezah pravopis piše tudi med pravili, saj je takih primerov še več: posebno če, posebno da itd.
Nataša Purkat,
moderatorka foruma Al' prav se piše

Lektor'ca | www.lektorica.si | [email protected]

Prosim, uporabljajte iskalnik!
Default avatar

spela*

Saj jaz nisem med tistimi, ki bi trdila, da je to edini pravilen zapis. :)Se mi pa vsekakor zdi najbolj smiseln.

Sklicevanje na SP v večini primerov pride prav, v nekaterih primerih je pa SP globoko zašel, predvsem kar zadeva izgovor npr. glavnih števnikov od 12 do 19 ali pa prestolnic drugih držav. Tako da ... jaz ga imam kot vodilo, uporabljam pa tudi svojo glavo. :)