Forum.Over.Net

Ženski in Moški čvek

Kaj menijo ženske o moških in kaj moški o ženskah? Kje tičijo razlike in kje podobnosti med spoloma? Ali smo res ženske z Venere in moški z Marsa?

Nakup ali najem stanovanja?

Default avatar

bramca

Točno to je , Matkič.

Mi je pa čudno, da toliko težav z najemodajalci omenjate. Večinoma poznam take v blokih, ki so v najemu. Pa nikoli niso nobenega ven metali? Res pa je, da imajo najeto od kakih firm.
Default avatar

Gazela.

Jaz bi v tvojem primeru vzela v najem, razliko med kreditom in najemnimo pa varčevala. Nepremičnina s kreditom je lahko zelo veliko breme npr. če izgubiš službo, pa tudi stanovanja se danes zelo težko prodajajo. Če si samska si tudi bolj fleksibilna, če izgubiš službo greš lahko v drugo mesto in tam najameš stanovanje. za varnost na stara leta pa rajši varčuj.
Default avatar

Goldfish

Matkic je napisal/a:
Goldfish je napisal/a:
Če logično pomisliš...strošek najemnine je praktično enak višini mesečne anuitete. Zdaj pa računaj.
Bistvena razlika je drugje in sicer da ko vzameš 30 ali 40 letni kredit, ne moreš pogodbe kar prekinit, najemniško bistveno lažje, tu je catch, ne v anuiteti :)
In kam boš šel, ko greš ven iz najemniške? Na cesto? Ja, keč je v višini, ki jo moraš plačevati vsak mesec. Ali boš plačeval drugim na roke ali odplačeval kredit in bo s časom stanovanje tvoje.
Default avatar

Matkic

Goldfish je napisal/a:
Matkic je napisal/a:
Goldfish je napisal/a:
Če logično pomisliš...strošek najemnine je praktično enak višini mesečne anuitete. Zdaj pa računaj.
Bistvena razlika je drugje in sicer da ko vzameš 30 ali 40 letni kredit, ne moreš pogodbe kar prekinit, najemniško bistveno lažje, tu je catch, ne v anuiteti :)
In kam boš šel, ko greš ven iz najemniške? Na cesto? Ja, keč je v višini, ki jo moraš plačevati vsak mesec. Ali boš plačeval drugim na roke ali odplačeval kredit in bo s časom stanovanje tvoje.
Dokler so starši lahko greš še vedno nazaj za nekaj časa, da si ''opomoreš'' ob izgubi službe, lahko najdeš cenejšo najemnino (luknjo) lahko odideš iz danes na jutri v tujino in odjebeš SLO itd.

Če sta višini najemnine in kredita identični ali je najemnina celo nižja se splača v najem, če je najemnina višja od mesečnega odplačila kredita potem se splača v nakup, ampak to samo ob predpostavki da je tvoj cilj večno'' ostati v Sloveniji, če ne, je spet druga zgodba.

Aja da ne omenjam, če si v najemu in izgubiš službo ti CSD krije 20-90% najemnine, torej še en plus v najemu pred nakupom, če pa kupiš pa je vrednost NAD XYXYX (nevem točno kolko) pa ti še socialno nižajo ker maš kao preveč keša, poznam primere.
..............................................................................................
''Your time is the greatest gift you can give to someone.''
- Rick Warren
Default avatar

Goldfish

Kot da se v tujini cedita med in mleko. In za ven iti iz Slo. rabiš veliko začetnega kapitala. Ti si najbrž predstavljaš, da bi klošaril prvo leto?

Ne vem, kako je s socialnimi transferji, kaj ti pripada in kaj ne. Tukaj ne bi računala na državo, da ti karkoli da. Po moje, da dobiš sploh kaj, moraš biti res revež, brez sorodnikov.

Avtorici bi svetovala, da kupi nepremičnino, sama doda le 20-30%, vzame višji kredit in razliko obdrži za primer izgube zaposlitve, da ima vsaj nekaj mesecev pokrito anuiteto, dokler si ne najde novega joba.
Default avatar

bramca

Kar nekaj za razmišljat ste mi dali. Fajn je, da pišete argumente tako za eno kot za drugo stvar.

Recimo, da ste samski nad 40. Kar pomeni nič otrok in mogoče v prihodnosti partner ali pa tudi ne. Bi kupili večje stanovanje samo zato, ker bi mogoče kdaj v prihodnje imeli partnerja?
Jaz bolj razmišljam v smer, da bi potem, prodala svoje stanovanje in da bi potem oba skupaj nabavila večje. Ne bi nabavljala na zalogo. Pa tudi partner je lahko v drugem koncu Slovenije in ne bo navdušen za selitev k meni...
Default avatar

Matkic

Goldfish je napisal/a:
Kot da se v tujini cedita med in mleko. In za ven iti iz Slo. rabiš veliko začetnega kapitala. Ti si najbrž predstavljaš, da bi klošaril prvo leto?
Kot da se ne? Proti Sloveniji se praktično v vseh članicah EUja cedi mleko, z izjemo morda Bolgarije, Romunije in Hrvaške(pa še oni majo marsikaj boljše poštimano) vse ostale članice so na boljšem od Slovenije, tako po plačah, kot po možnosti najti zaposlitev.... Prijatelj zdaj 2. mesec dela kot Putzfrau v Avstriji, pred 3 dnevi mi je kazal plačilno listo za 30 urni delovnik 987€ plače + službeni kombi ma da se domov vozi in ostale pobere na poti v Avstrijo vsako jutro (torej nič stroška bencina) Pokaži mi čistilko v katerikoli firmi ki dobi 1000€ neto v Sloveniji.

Jaz ne rabim klošarit, če grem kam, ker mam v kuverti 5 mestno cifro v € tako da klošarjenje je za druge, jaz varčujem, malo bolje od države!
..............................................................................................
- Rick Warren
Default avatar

bramca

Matkič, pri nas tudi, če delaš na delovnem mestu, kjer je zahtevana univ. izobrazba težko prideš do take plače. Tastari ja, mlajši pa ne.
Default avatar

Matkic

bramca je napisal/a:
Kar nekaj za razmišljat ste mi dali. Fajn je, da pišete argumente tako za eno kot za drugo stvar.

Recimo, da ste samski nad 40. Kar pomeni nič otrok in mogoče v prihodnosti partner ali pa tudi ne. Bi kupili večje stanovanje samo zato, ker bi mogoče kdaj v prihodnje imeli partnerja?
Jaz bolj razmišljam v smer, da bi potem, prodala svoje stanovanje in da bi potem oba skupaj nabavila večje. Ne bi nabavljala na zalogo. Pa tudi partner je lahko v drugem koncu Slovenije in ne bo navdušen za selitev k meni...
Poglej, prvo moraš razčistit, če želiš ''večno'' živet v Sloveniji, če ja je to rešeno.... drugo glede na to da si stara nad 40, je prvo vprašanje, kako varen je tvoj šiht, če dokaj varen, potem ok, odkljukano.....

Večje stanovanje = več stroška, bi ti zaradi ''mogoče'' plačevala rada naslednjih XY let, več stroškov? Jaz ne bi, ampak vsak se mora odločit zase.... tu je prednost najema...

Po moje, je najbolje, če ti uspe dobit neprofitno najemniško stanovanje od Občine...... to bi blo terno. Vprašanje je tudi koliko imaš našparano, glede na to da si 40+ bi pričakoval vsaj 5 mestno cifro :)
- Rick Warren
Default avatar

Goldfish

Matkic je napisal/a:
Goldfish je napisal/a:
Kot da se ne? Proti Sloveniji se praktično v vseh članicah EUja cedi mleko, z izjemo morda Bolgarije, Romunije in Hrvaške(pa še oni majo marsikaj boljše poštimano) vse ostale članice so na boljšem od Slovenije, tako po plačah, kot po možnosti najti zaposlitev.... Prijatelj zdaj 2. mesec dela kot Putzfrau v Avstriji, pred 3 dnevi mi je kazal plačilno listo za 30 urni delovnik 987€ plače + službeni kombi ma da se domov vozi in ostale pobere na poti v Avstrijo vsako jutro (torej nič stroška bencina) Pokaži mi čistilko v katerikoli firmi ki dobi 1000€ neto v Sloveniji.

Jaz ne rabim klošarit, če grem kam, ker mam v kuverti 5 mestno cifro v € tako da klošarjenje je za druge, jaz varčujem, malo bolje od države!
Kaj še delaš v Slo.??? Vidiš samo tisto, kar ti povedo in kao "lepe" primere. Mah, sploh ti ne mislim nič praviti.
Default avatar

Margot-

Tukaj se lepo vidi kako ljudje različno razmišljamo. Zame najem odpade. Sem raje v 18 m2 majhni luknji, pa vem, da je moja. Ko sem bila v najemu nisem imela volje niti postaviti novoletne jelke. Ne rečem, če privarčevani denar nameravaš oplemenititi ali pa da ni druge opcije. Potem ja. Sicer pa odpade.
.....

Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.
Default avatar

bramca

Načeloma nameravam res živeti za zmeraj v Sloveniji. AMpak recimo, da kupim stanovanje v MS, dobim službo v KP. Je tako ali tako potrebna selitev. Tako, da je v bistvu vseeno ali selitev v drug konec Slo ali v tujino. V kolikor bi izgubila službo, kar je seveda možno, bi iskala najprej v Sloveniji, potem pa tudi v tujini. Tako, da to je odprto. Želja pa je seved ostati tu, ampak, če ne bo službe, grem seveda tja, kjer jo najdem. Lahko tudi tujina.
Hja, pri teh neprofitnih pa imajo prednost mlade familije, samski pa nismo ravno visoko na lestvici.
5-mestna je tudi 10.000 €, kar je bolj malo.
Default avatar

bramca

Margot- je napisal/a:
Tukaj se lepo vidi kako ljudje različno razmišljamo. Zame najem odpade. Sem raje v 18 m2 majhni luknji, pa vem, da je moja. Ko sem bila v najemu nisem imela volje niti postaviti novoletne jelke. Ne rečem, če privarčevani denar nameravaš oplemenititi ali pa da ni druge opcije. Potem ja. Sicer pa odpade.
Načeloma se močno strinjam, kar pišete glede nakupa. Samo žulijo me dileme, ki jih našteva Matkič.
Torej služba recimo v drugem koncu Slovenije pomeni selitev.
Če bi našla partnerja, bi živela v dvoje, kar pomeni skupna selitev.
V bistvu se bolj nagibma k nakupu, samo glodajo me ravno te stvari, ki jih piše Matkič. Čeprav imam željo ostati v regiji, kjer sem sedaj. Samo želja je eno, realnost drugo. Greš pač za službo.
Default avatar

Margot-

bramca je napisal/a:
Margot- je napisal/a:
Načeloma se močno strinjam, kar pišete glede nakupa. Samo žulijo me dileme, ki jih našteva Matkič.
Torej služba recimo v drugem koncu Slovenije pomeni selitev.
Če bi našla partnerja, bi živela v dvoje, kar pomeni skupna selitev.
V bistvu se bolj nagibma k nakupu, samo glodajo me ravno te stvari, ki jih piše Matkič. Čeprav imam željo ostati v regiji, kjer sem sedaj. Samo želja je eno, realnost drugo. Greš pač za službo.
Kaj pa tole: kupiš stanovanje v MS (recimo). Dobiš službo v KP (recimo). Oddaš stanovanje v MS in za ta čas najameš v KP. Recimo.
.....

Damn! I'm so good in bed. I can sleep for hours.
Default avatar

bramca

Ja, tudi o tem sem razmišljala Margot. To je seveda opcija. Nisem pa prepričana, da želim se ukvarjat z morebitnimi čudnimi najemniki, ki ne plačujejo.
V bistvu sem za lastnino zaradi tega, da si potem na stara leta preskrbljen.
Mi je pa super, ko takole pišete svoja razmišljanja.
Default avatar

Matkic

Goldfish je napisal/a:
Kaj še delaš v Slo.??? Vidiš samo tisto, kar ti povedo in kao "lepe" primere. Mah, sploh ti ne mislim nič praviti.
V Sloveniji uživam, kolko krat še ti moram povedat, da meni denar ne pomeni veliko... zakaj vse preneseš na mene osebno, kdaj se boš naučila oz. dojela, da je meni minimalec trenutno dovolj, in da mi je več vreden moj prosti čas....... drugi pa imate/jo drugačne prioritete. Verjemi pa da če bi jaz delal izključno za čimveč denarja, bi bil te dni v Nemčiji bi postavljal stroje za avtomobilsko industrijo, sem glih pred 14 dnevi imel ponudbo da rabijo še dva, za 1800€ neto.... samo raje uživam za 600€.
Margot je napisal/a:
Kaj pa tole: kupiš stanovanje v MS (recimo). Dobiš službo v KP (recimo). Oddaš stanovanje v MS in za ta čas najameš v KP. Recimo.
Dati stanovanje v najem je prava katastrofa, na koncu najemnikov niti deložirati ne moreš če so socialno ogroženi......... tako da če že, NIKOLI ne daj v najem DRUŽINI z nepolnoletnimi otroci, sumljivim osebkom....
Margot je napisal/a:
Vedno je še kakšna opcija, bistvo ni ali je ali ni, (no tebi je kot kaže) bistvo je v tem, kaj se bolj SPLAČA.... če bi bilo merilo vedno samo eno (kot je tebi) potem dileme ni, problem nastane ob večih variabilkah.

Sicer pa nenazadnje, postavljanje novoletne jelke je itak neumnost ki ji ni para, nisi nič zamudila ko je nisi veš :)
- Rick Warren
Default avatar

Matkic

bramca je napisal/a:
Načeloma nameravam res živeti za zmeraj v Sloveniji. AMpak recimo, da kupim stanovanje v MS, dobim službo v KP. Je tako ali tako potrebna selitev. Tako, da je v bistvu vseeno ali selitev v drug konec Slo ali v tujino. V kolikor bi izgubila službo, kar je seveda možno, bi iskala najprej v Sloveniji, potem pa tudi v tujini. Tako, da to je odprto. Želja pa je seved ostati tu, ampak, če ne bo službe, grem seveda tja, kjer jo najdem. Lahko tudi tujina.
Hja, pri teh neprofitnih pa imajo prednost mlade familije, samski pa nismo ravno visoko na lestvici.
5-mestna je tudi 10.000 €, kar je bolj malo.
No ja, glede na to, da si 40+ pomeni da te po 10 letih, če izgubiš službo itak praktično noben več ne bo želel zaposlit, razen če si res neverjetno iskana branža, pa brez zamere, povem pač resnico.

Ja glej, 10.000€ je več kot verjetno ima 95% Slovencev.... če imaš tolko je to že vsaj 15%, če ne celo 20% nekega srednje velikega stanovanja. Če je ''sila'' si lahko za nekje 30.000€ kupiš garsonjero, 1-sobna se začnejo tam pri 40tih če malo shandlaš ;)

Težko mi namesto tebe odločimo, prednosti in slabosti obeh načinov imaš, sama pa boš najbolje za sebe vedela, mene bolj skrbi eno drugo dejstvo, to je da pri 40tih in nekaj let, še zdaj nisi ziher....... no razen če je pred kratkim kaj prišlo vmes (ločitev ipd.)
- Rick Warren
Default avatar

bramca

Hja, to, da je težko dobiti službo se več kot močno zavedam. Si ne delam utvar, da je to enostavno.
Imam pa že recimo za pol enosobnega privarčevano. Ostaja pa dejstvo, ki mislim, da ga je večina spregledala in piše bolj s svojega vidika: sem samska, brez družine (možnost, da bom nekoč v dvoje, družine pa seveda ne bo, razen, če bi on imel otroke od prej) in plača 850€. Z vidika, če imaš družino in če imaš recimo 1500€, so verjetno razmišljanja dosti drugačna.
Default avatar

Matkic

bramca je napisal/a:
Hja, to, da je težko dobiti službo se več kot močno zavedam. Si ne delam utvar, da je to enostavno.
Imam pa že recimo za pol enosobnega privarčevano. Ostaja pa dejstvo, ki mislim, da ga je večina spregledala in piše bolj s svojega vidika: sem samska, brez družine (možnost, da bom nekoč v dvoje, družine pa seveda ne bo, razen, če bi on imel otroke od prej) in plača 850€. Z vidika, če imaš družino in če imaš recimo 1500€, so verjetno razmišljanja dosti drugačna.
Ja potem tako ali tako nimaš dileme..... vzameš kredit za 20 let, odplačaš teh 20-25.000€ in si do penzije konec, zmes pa moli da ne boš tehnološki višek......... pa boš v penziji mela nepremičnino, 37-45m2 ...........
- Rick Warren