Pozdravljeni, ajda-lina!
Vaša 9m deklice je zelo živahna in intenzivna, ima tri obroke GH, pije vodo in se tudi še doji.
"Že od samega začetka jo je tudi malo težje uspavati, ne vedno, ampak večinoma zaspi ob brundanju uspavanke, v naročju, kadar je pri meni, je skoraj obvezno sesanje na dojki. Da bi jo odložila v posteljico še budno, je popolnoma nemogoče, saj se v tem primeru, tudi, če je že čisto zaspana, v trenutku popolnoma zbudi in jo je nemogoče uspavati še nadaljno uro (ali več)."
***To ni nič neobičajnega za dojenčke, tudi malčki v drugem letu ne znajo tega, da bi se uspavali sami, nekateri že, drugi pa samostojno uspavanje osvojijo kasneje in nobenega pravega razloga ni, da bi to morali znati ali da bi jih tega morali zgodaj, že v prvem letu naučiti.
"Ponoči se še vedno zbudi vsaj dvakrat (včasih tudi več), za dojenje. In enako, kot je bilo opisano zgoraj, vedno tudi veliko spije, preden zaspi nazaj. Čez dan punčka spi v svoji posteljici, zvečer jo tudi položim v njeno posteljico, ko pa se prvič zbudi za dojenje, jo vzamem k sebi in potem do jutra spimo vsi skupaj. S partnerjem sva opazila, da tako posledično vsi trije spimo bolje, jaz sem bolj spočita in tudi najina punčka se ne zbuja tako pogosto kot če spi v svoji posteljici. "
***Tako ravna kar veliko staršev, tudi na forumu je veliko izkušenj v tej smeri. Zdi se mi povsem vredu, še posebej, ker ste s tem vsi zadovoljni.
"Seveda naju različni ljudje hočejo prestrašiti, da skupno spanje ni dobro, da sva jo razvadila. Tudi glede uspavanja sem bila predvsem jaz "ožigosana", da sem otroka razvadila in da bo spal tako, kot ga bom jaz navadila in da sem ga pač navadila, da ne zna zaspati drugače kot pri meni v naročju... In res je, priznam, da take izjave vnesejo dvom v moje odločitve."
***Ko bo vaša deklica malce večja in bo znala zaspati sama, večinoma je to, kot vemo iz izkušen številnih kultur in antropoloških raziskav, nekje do starosti 3-4 leta, potem bodo ti ljudje verjetno nezadovoljni s kakšnim drugim vašim početjem. Mnogi ljudje si štejejo za pravico, da posegajo v navade drugih ljudi, jim skušajo dokazati, da je edino pravilno to, kar so počeli sami, prepričani so, da morajo otroci biti taki in taki, starši pa ravnati tako in tako. In vendar so otroci vseh sort, enim ustreza čisto nekaj drugega, kot je ustrezalo našim otrokom, starši pa imamo tudi zelo različne poglede na svet, različne vrednote. Predvsem svetujem, da poskušate preslišati take pripombe in da se o tem, kako spite v vaši družini, ne pogovarjate z ljudmi, kjer lahko pričakujete predvsem kritikarstvo.
Če vam tako ustreza, potem lahko spanje otroka prepustite času. Dojenček in malček skupno spanje ne izsiljujeta, ampak imata take potrebe, ki so iskrene in resnične. Ko je otrok dovolj velik, da razume, kje je njegova postelja, ko razume, zakaj on spi tam in mami in oči drugje, ko ve, da če bo potreboval tolažbo, tudi lahko pride, tedaj se bo vse uredilo. Uredilo se bo tudi zato, ker boste otroka zdaj, ko to potrebuje najbolj, naučili in mu vsadili v podzavest, da se na vas vedno lahko zanese, da ste zanj tam in da če bo potreboval varnostno mrežo, mu je ne boste odrekli. V takem okolju se otrok veliko laže osamosvaja, ko je seveda razvojno za to čas.
"Druga stvar pa je nočno hranjenje. Tudi nam je namreč pediater na pregledu svetoval, naj nočno hranjenje čimprej ukinemo, saj bom drugače, po njegovih besedah "pečena za nadaljnje leto".
***Kaj to pomeni za vas, da boste dojili tudi ponoči, veste samo vi. Kaj to pomeni za otroka, bo povedala vaša deklica sama. Nekateri otroci so v velikem stresu, če jih odstavljamo prezgodaj, sploh intenzivnejši otroci, temu primerne so lahko reakcije - intenzivne. Če je otrok že malo na odstavljanje pripravljen in rabi le majhno materino spodbudo, pa se prav tako hitro vidi, in sicer tako, da dojenja ne pogreša in posebnega stresa zaradi tega tedaj seveda sploh ni, odstavljanje pa je uspešno ne zato, ker ima mati kakšen magičen prijem, ampak ker zna opazovati svojega otroka in se odziva na njegove znake.
Ste doslej uvajali stekleničko, jo deklica ima? Če ne, resnično ne vidim potrebe, da bi 9m dojenčku uvajali stekleničko, od katere jo boste morda teže odvadili. Težko je včasih razumeti, zakaj je bolj sprejemljivo, da ima otrok v naši kulturi za nočno sesanje nepravo stvar, pravo, torej dojko pa mu odrekamo. To je stvar vašega pogleda na svet in vaših vrednot, vaših želja, tukaj ni prave odločitve, je samo tisto, kar si vi želite bolj in kaj se vam zdi laže. Možno je, da boste morali za stekleničko vstajati, za dojenje pa vam ni treba, lahko skupaj dremate. Možno je, da bo deklica mirno sprejela katerikoli nadomestek. Možno je, da bodo težave večja in da boste zaradi tega manj spali, kot bi sicer. Možno je, da bo vaše vztrajanje teden, dva, tri... dobrodošlo in bo deklica sprejela spremembo kljub začetnemu uporu. Možno pa je tudi, da boste zaradi vztrajanja in če bo deklica intenzivna, v velikem stresu in frustraciji, ker boste morali zaradi ljubega miru priznati, da metoda ne deluje in da bi bilo čisto vredu skupno spanje. Možno je, da se boste zaradi službe počutili bolj utrujene in boste teže sprejemali nočno zbujanje. Možno pa je tudi, da boste zaradi učenja spanja, če ne bo šlo gladko, izgubljali svojo samozavest in materinsko umirjenost, namesto da bi bili vsak dan bolj povezani in močnejši.
Priporočam v branje še te povezave.
Sodobni pogledi na spanje dojenčka in malčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4476929 (članek)
Uspavanje na dojki:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6208404 (10m, do kdaj rabi sesanje za uspavanje)
Dojenček se ponoči zbuja in doji:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6946575 (9m, zbujanje vsako uro, kritike doma)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=2119&t=2115 (10m, odstaviti?)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6749470 (11m, noč je nočna mora)
http://med.over.net/forum5/read.php?94, ... sg-6678602 (11m, utrujenost)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,7229797 (*zgodba Nadice, 8m, učenje spanja, polemika)
Kako do boljšega spanca:
http://med.over.net/otrok_druzina/novica.php?id=37 (kratko o spanju)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4331470 (ne spi – smo ga razvadili?)
Nočno dojenje malčka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5797258 (12m, zdravje zob, skupno spanje, kritike)
Družinska postelja:
http://www.naturalchild.org/james_mckenna/ (raziskave, dr. James McKenna)
http://www.mothering.com/how-stats-real ... twice-safe (Mothering, angl. članek)
http://med.over.net/klinicne_stroke/por ... stelja.htm Irena D., članek)
Odhod v službo:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=69&t=69 (služba)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6973015 (9m, kako odstaviti v enem mesecu do službe)
Varstvo in dojen otrok:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1073&t=1073 (vrtec)
http://med.over.net/forum5/read.php?94, ... sg-5146446 (spanje v vrtcu)