Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Delo v tujini in nosečnost

Delo v tujini in nosečnost

Pozdravljeni,

upam da mi bo znal kdo pomagati. Torej delam v Avstriji in ravno vceraj sem zvedela, da sem noseča. Problem je, ker v Avstriji nimam izbranega nobenega zdravnika in sedaj ne vem ali lahko hodim pri nas k zdravniku (sama si plačujem obvezno in dodatno zavarovanje v Sloveniji). Raje bi hodila k enakemu ginekologu kot ževes čas, saj me on najbolje pozna in pozna moje zdravstvene težave in že tudi v prvi nosečnosti me je ves čas spremljal. Ali mi veljajo pri delodajalcu in kasneje pri urejanju porodniške slovenski papirji ali bi bilo bolje, da si poiščem ginekologa v Avstriji? Vem da bi bilo najbolje vprašati pri delodajalcu, ampak so začeli v zadnjih 2 tednih odpuščati ljudi in me je strah, da bi me odpustili, ko bi slišali da sem noseča (jaz pa ne bi imela še nobenega potrdila in tako še ne bi bila zaščitena).

Hvala za pomoč.

Sicer konkretno Avstrije ne poznam. Venda je verjetno enako kot v drugih državah. V Avstriji pojdi na pregled zato, da ti vpišejo nosečnost in potem greš tam samo na par obveznih pregledov. Istočasno pa nadaljuješ s kontrolami v Sloveniji pri ginekologu, ki mu zaupaš. Vsaj v drugih državah je tako najbolj preprosto.

Najlepša hvala za odgovor. Sploh nisem pomislila na to, da bi hodila na preglede v obeh državah. Bom se pa dogovorila v Avstriji, da bom določene izvide nosila iz Slovenije, ker mi je brezveze da bi se testi opravljali 2x. Kakšnega dodatnega ultrazvoka pa se vsekakor ne bom branila :). Sem si pa našla v Avstriji preko znanke slovensko govorečo ginekologinjo.

Lp

nova
Uredništvo priporoča

srecika,

lahko prosim poveš ime in priimek te ginekologinje? Ali nameravaš roditi v Avstriji in imeti avstrijsko porodniško? Če imaš kaj več informacij, se priporočam, ker sem v podobni situaciji. Čestitke in lepo pozdravljena!

aja pa kolikor vem, če si zaposlena v Avstriji, te kot nosečo ne smejo odpustiti. 🙂 preveri za vsak slučaj, ampak mislim, da imam kar lepo prav!

živjo!
tudi jaz bi te lepo prosla če bi mi lahko povedala kje se nahaja ta ginekolog in njegovo ime ker sem v enaki situaciji kot ti tudi zame še ne vedo, da sem noseča. hvala in želim ti vse najlepše med celotno nosečnostjo in seveda še več veselja in radosti po tem.

tinaa, kje pa ti delaš? čestitke !!!! lepo nosečnost.

Zelo zelo podrobno se pozanimajte vnaprej na CSD v Sloveniji glede vaše porodniške. Poznam eno, ki dela v Avstriji v dobro stoječi avstrijski firmi, s 7. stopnjo strokovne izobrazbe. Porodniške v SLO je dobila minimalno oziroma socialno, saj si v SLO ni plačevala prispevkov, v Avstriji pa ni dobila, ker ni tam rezidentka, ampak se dnevno vozi v Avstrijo.

Res vam priporočam, pojdite čimprej se pozanimat, da boste mirne vsaj glede tega.

Zdravo

Tudi sama sem zaposlena v Avstriji in sem noseča. Zato sem se že pozanimala o vsem. Na preglede moreš obvezno hoditi v Avstriji, saj imaš preko firme tu zavarovanje. Jaz sem na začetku šla v Sloveniji in so rekli, da ne morem hoditi tukaj, ker potem v Avstriji ne dobim porodniške.
Jaz hodim v Feldbach k ginekologu Miglarju, kateri je iz slovenije, torej jezik ni problem. Obvezno moreš v Kinder-passu imeti štampiljke od pregledov v Avstriji drugače ne dobiš vsega kar ti pripada v Avstriji (razliko porodniške, otroški dodatek…). Drugače pa boš prejemala porodniško najprej iz Slovenije (kot brezposelna oseba), na koncu leta pa moreš v Avstriji zaprositi za izplačilo razlike.

V kolikor imaš še kakšna vprašanja se samo javi.

LP Petra

Celo “kalvarijo” s porodniško in zaposlitvijo v Avstriji sem dala skozi že dvakrat in bila ena izmed prvih, ki so se srečala s težavami ob izplačevanju porodniške.

Za Slovenke zaposlene v Avstriji veljajo “različna” pravila, odvisno od tega, kje prebivaš oz. kje prebiva partner in kje sta s partnerjem (t.j. otrokovim očetom) zaposlena.
1. mati in oče sta zaposlena v Avstriji in prebivata v Avstriji – v tem primeru je primarno pristojna Avstrija in dobivaš normalno, avstrijsko porodniško
2. mati je zaposlena v Avstriji, z otrokovim očetom stanujeta v Sloveniji:
2.a: oče je brezposeln – tudi v tem primeru je primarno pristojna Avstrija, kot pri točki 1
2.b: oče je zaposlen v Sloveniji – tu se začne komplicirati, ker je za izplačilo starševskega nadomestila primarno pristojna Slovenija.

Kakorkoli lahko glede na konvencijo Slovenke zaposlene v Avstriji hodijo na ginekološke preglede in kasneje preglede z otrokom tudi v Sloveniji – tu je izbira prosta (že drugi otrok, kjer je bilo preverjeno tako!). Vse avstrijske zdravstvene zavarovalnice bodo priznale slovensko materinsko knjižico in slovenski kartonček za preventivne preglede. Morda se najde kak birokrat, ki bo želel kakšen prevod, ampak do sedaj se mi to še ni dogodilo.

Kar se tiče situacije, ko je mati zaposlena v Avstriji in oče v Sloveniji ter imata prebivališče v Sloveniji, je tako:
– v Avstriji ti pripada t.i. Mutterschutz (8 tednov pred in po porodu, razen pri cr, dvojčkih ali nedonošenčku 12 tednov), kjer dobiš normalno porodniško vezano na zadnje plače
– po preteku Mutterschutza moraš v Sloveniji zaprositi za starševski dodatek
– enkrat letno (januarja) za nazaj uveljavljaš v Avstriji razliko do avstrijskega Kinderbetreeungsgeld (pogoj je, da dobiš otroški dodatek tu ali v Avstriji)
Starševska nadomestila tako dobivaš s poračunom oz. enoletnim zamikom. Enako velja za otroški dodatek, za katerega zaprosiš najprej v Sloveniji, nato v Avstriji uveljavljaš razliko enkrat letno za nazaj.
Vse skupaj je povezano z veeeeeliko birokracije: v Sloveniji se je zato dobro obrniti na CSD Bežigrad (pristojni za zaposlene v tujini za celotno Slovenijo), kjer bodo razložili, katere obrazce potrebuješ kdaj. Še več pa znajo vedno povedati na avstrijskih zdravstvenih zavarovalnicah, kamor se je najbolje obrniti preko maila.

Škoda, da je g. Cvetko ukinil forum za zaposlene v Avstriji, ker je bilo tam objavljeno moje pismo iz leta 2008, kjer sem podrobno opisala kako in kaj.

Lp, M-Mojca

Pozdravljeni…

Tudi sama v podobni “zagati”, morda le še bolj zakomplicirano… Se komu morda svita, kaj lahko storim, namreč prejšnji teden sem izvedela, da sem noseča, naslednji teden pa začnem delati v Avstriji… Kaj mi preostane?? Vsi ti birokratični zapleti? Drugače ne gre? Seveda bom čim dalj časa delala, tudi zaradi tega, da si malo dvignem povprečje, čisto iskreno. Zanima me naslednje: delodajalcu moram povedati za nosečnost? Me zaradi tega lahko odpusti? Nekje sem zasledila, da ti porodniška po njihovem zakonu pripada po 6ih mesecih dela. Če grem npr. na bolniško prej – lahko vse urejam v Sloveniji?? Kako je s tem? Joooj, 100 vprašanj, pa se urejanje sploh še začelo ni… Kaj mi svetujete poznavalci podobnih situacij?? Hvala lepa za vse odgovore… LP

Joj, težka vprašanja – žal mislim, da ti bodo najbolj kompetentno odgovorili na avstrijski zdravstveni zavarovalnici (Gebietskrankenkasse). Delodajalcu naj bi, kolikor vem, javila nosečnost čim hitreje. Problem lahko nastane, če ti delodajalec ne more zagotoviti za nosečnico in otroka varnega delovnega mesta.

Glede 6 mesecev zaposlitve pa mislim da to velja samo za varianto, kjer prejemaš bolj ali manj celo plačo (Einkommensabhängige Variante). Za pavšalne variante porodniške to, kolikor vem, ne velja.

Ampak res se je najbolje obrniti na Gebietskrankenkasse – zelo hitro odgovorijo po e-mailu, ali pa se osebno pri njih oglasiš in poveš, kaj te muči. Lahko se pozanimaš tudi pri CSD Bežigrad in morda oni v tvojem imenu povprašajo, kako in kaj. Ampak moje izkušnje so, da je vedno bolje vse informacije dobiti v Avstriji…

Lp, M-Mojca

M-Mojca se lahko midve tudi slišiva.

Isti problem, vprašala že nekaj punc, vsaka mi je povedala drugače, tako da sem zmedena do konca. 🙂

Prosim če se lahko slišiva.

Moj mejl [email protected]

Ali mi lahko poveste kje je kakšen ginekolog v avstriji ki govori slovensko .hvala

V Feldbachu je dr. Robert Miglar, če kaj pomaga.

Ker je kar nekaj povpraševanja glede porodniške v Avstriji, me lahko vse, ki bi vas zanimale informacije oz. moje izkušnje kontaktirate na: [email protected] .

Lp, M-Mojca

Za vse, ki bi jih zanimalo (zaposlene v Avstriji): http://www.bmwfj.gv.at/Familie/FinanzielleUnterstuetzungen/Kinderbetreuungsgeld/Seiten/Grenz%C3%BCberschreitendeSachverhalte-WohnenundoderArbeitenimAusland.aspx – vse je lepo obrazloženo na strani avstrijskega ministrstva. Tu je tudi pojasnilo glede zdravstvenega zavarovanja.

Lp, M-Mojca

Dober dan,

mene pa nekaj zanima. Mož je zaposlen v Avstriji, jaz pa brezposelna. V Avstriji sem zaprosila za Kinderbetreuungsgeld in predložila vse potrebno. Zaposlena tam mi je rekla, da Kinderbetreuungsgeld dobim in, da mi pripada. Tako, da to ni problem. Vse papirje sem oddala pred dvema mesecema in še do danes nisem dobila odločbe. Zdaj me pa zanima – kako dolgo traja, da dobim odločbo? Če je ne bom dobila do konca tedna, se bom morala očitno peljati spet 60 km v eno smer in nato 60 km v drugo, da vprašam kdaj bo odločba prispela???

Če kdo kaj ve, se zahvaljujem za odgovor…

Lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Sem noseča, brezposelna, partner pa dela v tujini- avstriji, stalno prebivališče pa imava v slo.Danes sem na czd v sloveniji zaprosila za starševski dodatek, pa so rekli da mi ne pripada, če partner dela v tujini, ker je avstrija primarna država.Torej, zanima me , kaj mi sploh pripada in kje?

hvala za odgovore!
lp

Jaz sem na odločbo iz Avstrije vedno čakala največ 14 dni. Na tvojem mestu bi vprašala po mailu ali telefonu.

Lp, M-Mojca

Sem poiskala odgovor, ki sem ga pred časom dobila iz CSD Bežigrad (vprašanje je bilo sicer malo drugačno, kot sem dobila odgovor). Tukaj lahko razbereš, da je za vaju/tebe primarno pristojna Avstrija. Najbolje je torej, da se obrneš direktno na moževo/partnerjevo Gebietskrankenkasse in ti bodo natančno povedali, kaj vse potrebuješ.

Spoštovani,

Uredba (EGS) št. 1408/71 o uporabi sistemov socialne varnosti za zaposlene osebe, samozaposlene osebe in njihove družinske člane, ki se gibljejo znotraj Skupnosti (v nadaljevanju Uredba), ureja na ravni Evropske unije področje socialne varnosti in se uporablja za zaposlene ali samozaposlene osebe in študente, za katere velja ali je veljala zakonodaja ene ali več držav članic, ter za njihove družinske člane.

Namen Uredbe je zagotoviti enakost obravnave vseh državljanov Evropske unije, ki so zaposleni (opravljajo dejavnost) v eni državi članici, stalno prebivališče pa imajo v drugi državi članici.

V Skladu z Uredbo mora družinske dajatve primarno zagotavljati država stalnega prebivališča družine, kadar je v tej državi ena od upravičenih oseb zaposlena v smislu Uredbe (npr. mati je zaposlena v Avstriji,oče pa v Republiki Sloveniji, kjer ima družina tudi stalno prebivališče). V tem primeru je Republika Slovenija primarno pristojna država za izplačilo družinskih dajatev.

Druga država članica je v tem primeru le sekundarno pristojna, torej za izplačilo morebitne razlike med dajatvami, do katerih je oseba upravičena v državi stalnega prebivališča, in dajatvami, do katerih bi bila oseba sicer upravičena v drugi državi članici (v kolikor je višina družinskih dajatev v tej državi članici višja kot v državi stalnega prebivališča).

Druga država članica postane primarno pristojna, kadar je v tej državi vsaj ena od upravičenih oseb do družinskih dajatev zaposlena v smislu Uredbe, v državi stalnega prebivališča pa nobena od upravičenih oseb ni zaposlena v smislu Uredbe. To se praviloma zgodi, kadar:
– en od staršev je zaposlen v drugi državi članici (npr. v Avstriji), drugi pa v državi stalnega prebivališča (RS) ni zaposlen
– oba starša sta zaposlena v drugi državi članici (npr. Avtriji)

Kadar je za izplačilo družinskih dajatev primarno pristojna druga država članica, je država stalnega prebivališča sekundarno pristojna, torej le za izplačilo morebitne razlike v višini dajatev.

Pravico do otroškega dodatka morajo upravičenci uveljavljati v drugi državi članici (primarno pristojna država), vse dokler je druga država članica primarno pristojna. Ko pogoji za uveljavljanje celotnega otroškega dodatka v drugi državi članici niso več izpolnjeni (torej primarna pristojnost spet preide na Republiko Slovenijo), morajo vlagatelji nemudoma vložiti vlogo za otroški dodatek na krajevno pristojnem centru za socialno delo v Republiki Sloveniji.

Praviloma se bo to zgodilo, ko se ena od upravičenih oseb zaposli v Republiki Sloveniji v smislu Uredbe (prične opravljati poklicno ali nepoklicno gospodarsko dejavnost) oziroma ko mednarodni element ni več izpolnjen (noben od staršev ni več zaposlen v drugi državi članici v smislu Uredbe).

O tem je potrebno čim prej obvestiti tudi pristojni organ v drugi državi članici, da ne bo prihajalo do preplačil.

Torej, v primeru, da ste vi zaposleni v Avstriji, vaš partner pa je zaposlen v Republiki Sloveniji, je za izplačilo vseh družinskih dajatev (vključno z otroškim dodatkom) primarno pristojna Republika Slovenija. Vlogo za ootroški dodatek morate tako vložiti na krajevno pristojnem centru za socialno delo v Sloveniji, razliko pa boste uveljavljali po avstrijski nacionalni zakonodaji v Asvtriji.

Obrazec E411 morate izpolniti in ga poslati na naš, spodaj navedeni naslov (vrnili vam ga bomo izpolnjenega, po pošti, v najkrajšem možnem času) ali se oglasite osebno, v času uradnih ur.

New Report

Close