Najdi forum

Folna kislina

Živjo, imam vprašanje glede folne kisline. Žal sem nosečnost ugotovila šele v 7. tednu in tudi takrat začela jemati folno k. A je zdej ful veliko možnosti da bo z mojim malčkom kaj narobe?
Zaposlena sem pa v vrtcu(jasli)…in zdj me je kar malo strah vseh viroz in vsega, kakšna je nevarost za plod če prebolim virozo,gripo? Ali je elevit dovolj “močna” zaščita z vitamini?
Kolikšno težo je priporočljivo dvigovat, namreč ves čas mormam svigovati otroke, ležalke…

Hvala vam že v naprej za odgovore, ki mi bodo zeloooo pomagali!

jaz sem izvedela v 6 tednu in sem takrat pričela jemati folno kislino in je z otrokom vse ok, glede dvigovanja je pa tko, naj ne bi veliko dvigovala sploh v začetku ni priporočljivo.

Nič ni narobe, da si šele v 7. tednu začela jemat folno kislino. V navodilih piše, da se prične 3. mesece pred zanositvijo oz. kadar se za nosečnost izve.
Ne, dodatki z vitamini niso dovolj močna zaščita, da ne bi zbolela za virozo ali gripo. Take zaščite v nosečnosti, vsaj kar je meni znano NI.
Jst ne bi do 14. tedna nič dvigovala, vsaj ne kar je težje od 5 kg. Potem je pa vse odvisno ali je nosečnost “zdrava” ali ne.

nova
Uredništvo priporoča

v obeh nosecnostih je nisem jemala, pa jima cisto nic ne manjka.
sem pa pazila, da sem je s hrano dobila vec, kot sem je prej.

za nosecnico so nevarne rdecke, sploh bolj na zacetku nosecnosti. za ostale otroske bolezni malo poglej. prehlad in gripa pa ne skrbi, ni nevarno.

dvigovanje: ravnaj se po obcutku. pazi, kako zadevo dvignes (da dvignes iz pocepa). ce je z nosecnostjo vse v redu, ni panike. sam res, pazi na svoje pocutje, takoj ko cutis, da ni v redu, prenehaj. pa tudi zelo zelo tezkih stvari ne bi smela dvigovati. ampak takih v vrtcu verjetno nimate.
jaz sem v drugo do zadnjega nosila okoli starejsega, takrat je bil 10kg. sem mogla pazit, ker sem (in se imam) diastazo, drugace pa bp.

sploh pa. ne obremenjuj se. noseca si, super! cestitam! sprosti se in uzivaj.

-- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- Otroški smeh je ena najlepših stvari... čista sreča in brezskrbnost sta drugi. Pridno rasemo in vsak dan spoznamo delček sveta, na katerega smo pozabili.

Pri taprvi sem jo jemala, pri drugi pa sem vzela eno tableto in mi je postalo slabo, drugi dan pa sem jo takoj zbruhala in tako sem preostanek tablet pospravila. Punca je zdrava in vesela.

Jaz jemljem Elevit (folno kislino) od prvega dne nosečnosti, sedaj še vedno, sem namreč v 32. tednu nosečnosti, ker mi je ginekologinja svetovala tako, da naj jo jemljem kar celo nosečnost, ker vsebuje veliko vitaminov in da se ne bi krvna slika skvarila. Brala pa sem tudi v neki knjigi o dojenju, da je folno kislino priporočljivo jesti tudi še v času, ko dojimo, vsaj na začetku. Tko je z moje strani.

Punce najlepša hvala za vse odgovore… ste me kar malo pomirile. Prvi pregled imam namreč šele 23.2. zato me pa zdaj še malo bolj “skrbi”. Bi vas še vprašala kako izgleda prvi pregled? Kre me je samo naročila na ultrazvok… A mislite, da gre lahko moj fant zraven, ali moram iti sama?

Počutim se pa zelo utrujeno, pa ves čas me zebe. Ali ije še katero zeblo?

V vrtcu je pa tko,da hočeš nočeš moraš dvigniti otroka (stareha tut okrog 2 let), ki ima mal več kot 10kg… tko da js se ful pazim in moram rečt, da imam super sodelavko, ki mi zelo pomaga. Tako,da dvigujem le kadar je res ni zraven.Upam, da bo vse ok.

Lep pozdravček… in uživajte v vikendu 😉

prvi pregled kot sam ni nic posebnega. z ginekologinjo se pogovoris malo o tvojih preteklih tezavah, ce si jih imela, pa o druzini. malo ti pove, kako zadeve zdaj potekajo in na kaj moras paziti.
potem ti potipa trebuh in naredi vaginalni uz. na njem se lepo vidi, ce je plod, koliko jih je in ce srcek lepo bije.
in dobis materinsko knjizico.

ok, kaj pa to pomeni tebi. prvi pregled je nekaj posebnega, ker prvic vidis svojega otrocka. in verjetno ti ginekologinja da tudi njegovo prvo slikico. naj gre tvoj fant zraven, po moje mu ne bo zal. od ginekologinje odvisno, ce ga bo pustila noter ali ne, ker eni pravijo, da je vaginalni uz in da noce nobenega zraven (hehe, kako pa se je otrok sploh naredil?…).
prvic se je moja drzala ne vem kaksnih pravil, pa mojega ni hotela noter. tako je zamudil prvi pogled na rokice, srcek, in za to mu je bilo zelo zelo zal. sredi nosecnosti sem zamenjala ginekologa, pa je bilo kot dan in noc. ga je kar sam hotel vsakic zraven 😉

srecno opravi!

-- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- Otroški smeh je ena najlepših stvari... čista sreča in brezskrbnost sta drugi. Pridno rasemo in vsak dan spoznamo delček sveta, na katerega smo pozabili.

sploh se ne sekiraj. jaz sem jo začela jemati ko sem bila v 6 tednu. pa tud glede viroz ne skrbi. samo ne se nekirat in pretirano pazit na vsako neumnost- jej normalno kakor do sedaj, mogoče kakšen dodaten bitamin in več vode, drugače pa samo pozitivno razmisljanje. nosečnost je normalna, otrok in telo samo poskrbita za vse snovi, ki jih rabita. pa na meso ne pozabi zaradi zeleza.

lp

živjo,
prvi pregled sem imela 12.2. in fant je šel zraven, bil je zelo zadovoljen da je šel. najprej ni mislu it, potem je pa sestra rekla da gre lahko če želi. glede fk se ne sekiraj, tko kt pravijo punce, veliko jih ni jemalo pa imajo vseeno zdrave otroke. če ješ veliko zelenjave in sadja, se pa sploh ni treba sekirat ker imajo te stvari že same po sebi dovolj folne kisline.
lp, m

folna kislina: glej, ne gre se za posamezne primere in tako to, da nas sprašuješ, če je bilo vse v redu, ni smiselno. raziskave so tiste, ki kažejo na to, da če ni zadostnega vnosa folne kisline (oz. tistega, kar s tem že dobiš) obstaja večja možnost deformacije hrbtenice (Spine nekaj…) kot če nosečnica ima zadostno količino – ki pa jo pridobi le, če je tudi pred nosečnostjo jemala folno kislino.

seveda pa je majhen procent tistih, ki folne kisline niso jemale pred nosečnostjo in pri katerih razvoj potem ne gre ok. tako, da bo zelo zelo verjetno tudi pri tebi in tvojem otročku vse ok.

bolezni (gripa, prehlad) nista škodljiva za plod, če seveda tu ni kombinacija česa drugega. varuj se le zdravil (npr. aspirina), ki pa ti jih tako ali tako ne bo nihče predpisal, ko bo videl, da si noseča.

dvigovanje težkih stvari. ah ne vem. meni se zdi, da se malo pretirava pri tem. če imaš že npr. enega otroka pred drugim, starejšega otroka gotovo nosiš in prestavljaš tudi v nosečnosti (ne poznam nobene mame, ki jih ne bi). pa imajo običajno starejši otroci vsi več kot 10 kil. tako, da po moje ni panike, če kakega otroka kdaj prestaviš. če to ni nenehno in te ne obremenjuje fizično, potem ne bi smelo biti nevarno.

ajda

Živjo… no moram rečt, da se zaenkrat kar dobro počutim kar se tiče slabosti…kakšen dan mi ne paše veliko jest, drugač pa še ni sledu o slabosti, pa je zdaj že 8. teden….samo ponoči mi je včlasih slabo. Tako da sem kar vesela. Sem pa danes ostala doma… mam namreč že več kot en tedn zatečene bezgavk in me je ena sodelavka (je medicinka po osnovnem poklicu) mal zasekirala nj grem že k dohtarci pokazat. Pa se mi res že mal dolg vleče…en dan me po ušesih trga, en dan glava… to da sm večino časa utrujena je pa gotov nosečnosti za pripisat. Sicer nisem ravno človk k je takoj doma in zeloooo redko obiščem zdravnika, ampak zdaj se mi pa zdi pomembno, da malo bolj pazim nase in na zdravje.
V ponedeljek me pa čaka pregled… komaj čakam 🙂

Pa pa

Še eno vprašanje… prvič sem slišala,d a ne smem jemati aspirina, zakaj? No saj ga ne bi, samo zanima me. Kako je z lekadolom?

pa pa

Lekadol ni problematičen!

Aspirin pa je. razen v nizkih odmerkih, ki se jih jemlje pri ženskah, ki imajo večjo verjetnost razvoja preeklampsije ali motnje v strjevanju krvi, se ga naj ne bi jemalo (pa še pri teh nizkih odmerkih se jemanje prekine nekje okoli mislim da 32. ali 34. tedna). v zadnji tretjini nosečnosti spada celo v D skupino zdravil, kar pomeni, da ima dokazano škodljiv učinek na plod. najmanj, kar je, lahko povzroča nagnjenost h krvavitvam pri mami in otroku, povezujejo pa ga tudi s povečanim tveganjem za splav, abrupcijo placente, slabšo rastjo ploda in še in še.

Jaz mam tudi en problem, jaz tudi pijem foljno kislino. Na škatlici piše, da je priporočen odmerek 3 tabletke na dan, ko pa zanosiš ena. Nisem še zanosila, vsaj tako kaže. A mislite, da je kaj narobe, če pijem v začetku (3 tedne) 3 tablete, dokler ne izvem točno a sem a nisem noseča? A se to na plodu kako pozna?

Hvala

Pozdravljeni,

Odločila sem se da preneham z jemanjem kontracepcijskih tablet, ker bi rada zanosila,..pa sem slišala da je priporočeno pred zanositvijo in potem še celo nosečnost jemat folno kislino pa me zanima katera folna kislina je priporočena za to? Ali je samo ena vrsta al jih je več??

Hvala za odgovor lep pozdrav

Najprej povej, koliko ješ temno listnate zelenjave, če jo kaj ješ, ne rabiš jemati nobenih umetnih pripravkov s folno kislino. Jaz je v nobeni od treh nosečnosti nisem, pa nisem ravno zelenjadar. Isto je kar se vitaminov tiče. Jej kar se da zdravo, pa nič drugega ne rabiš. Sploh malo naštudiraj in se boš čudila, kako malo imaš od teh umetnih prehranskih dodatkov, kako slabo se raztapljajo in resorbirajo v kri in na koncu boš videla, da je to eno samo zapravljanje denarja…

Pozdravljeni,

V tem je problem ker ne jem kaj veliko zelenjave, in zakaj nebi jemala folne kisline če je priporočljiva pa če nima bit kaj narobe če se jemlje??
Pa dobro če pomaga kaj pri tem mi sploh ni problem, koliko denarja porabimo po nepotreben pa se ne sekiramo, zakaj nebi porabli denarja za nekaj kar lahko pomaga ion ne škodi??

lp

No, sama sem totalno antizelenjadar, a ko sem se odločala ali se pošteno potrudim in se naučim vsaj za nekaj časa jesti tudi temno zeleno listnato zelenjavo ali pa jemljem neke umetne pripravke, mi je seveda naravno bližje. Ti se seveda odločaj po svoji pameti.Mimogrede, pri prvih dveh nosečnostih tudi teh tablet nisem jemala, pa zelenjave tudi nisem praktično nič jedla, ker je pač ne maram, pa je vse OK.

Koliko pa OTC proizvodi niso škodljivi, se pa raje temeljito pozanimaj. Meni je moja ginekologinja naredila celo predavanje na temo, da se zdravila mora temeljito testirati, preden gredo v uporabo, vsi ti vitaminski in drugi pripravki, ki se prodajajo v prosti prodaji, pa se samo glede na glavno učinkovino PREDVIDEVA, da so učinkoviti. Čutiš razliko? Podobno je kar se tiče zelišč, začimb. Kup jih je presneto škodljivih, me je moja G napotila, naj grem brati patra Ašiča. No, pa sem na netu našla ravno to, o čemer je govorila, tako, da sem si ukinila tudi kar nekaj čajev, za katere si nikoli ne bi mislila, da so lahko škodljivi…

imam eno vprašanje.. zdaj bom nehala jemati kontracepcijske tablete logest, ker bi rada zanosila. nekje sem zasledila, da naj folno kislino že kar začnem jemati.. zanima pa me kako dovgo jo naj? zdaj moram biti 3 mesece čista (brez tabletk). Ali jo naj to obdobje jemljem?

New Report

Close