Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje epilepsija in nosečnost

epilepsija in nosečnost

Pozdravljeni

V prvi nosečnosti sem dobila napade, za katere pravijo, da so epileptični, čeprav so izvidi vseh preiskav normalni. Kljub izvidom pa sem morala začeti jemati Tegretol, ker so se napadi večkrat ponovili. Pol leta po porodu sem jih sama od sebe nehala jemati, ker se mi je zdelo škoda, da se bašem s tabletami in dojim, čeprav so mi zatrjevali da so ok tudi za doječe matere. Po dveh mesecih nejemanja tablet sem spet dobila napad in nato spet čez dva meseca. Po tem sem šla k nevrologu (ne k svojemu, ker je bil na dopustu) in ta mi je prepisal Lamictal tablete, ki jih sedaj pridno jem, kljub temu da še dojim (pred spanjem in ponoči).

Sedaj pa razmišljava o drugem dojenčku, pa me zanima, če je tu katera, ki je zanosila med tem ko je jemala Lamictal tablete in če je bilo vse ok?

pozdravljena, ne morem ti v popolnosti pomagati oziroma skoraj nič, boš lahko bolj ti meni. Sem tudi sama epileptik in jemljem zdravila Topomax ker mi Lamictal niso odgovarjala. So pa po mnenju vseh nevrologov z katerimo sem do sedaj govorila, in teh ni bilo malo Lamictal najboljša zdravila za Epilepisijo ki so priporočljiva v nosečnosti. No zdaj pa če mi laho poveš kaj so ti povedali glede napadov v nosečnosti jaz sem sedaj v 26 tednu in sem imela en hud napad in štiri zelo blage. Za te blage pravijo da naj ne bi bilo nič narobe mene je bolj strah kaj je z tem hudm saj sem bila na že dveh večjih ultrazvočnih preiskavah, pravijo da je z otročkoom vse uredu, le bolj mala da je. Kako je pa bilo s tabo?

Metkaj, mogoče ti lahko le malenkostno pomagam. Tudi sama spadam med epileptike; sem trenutno v 37 tednu nosečnosti in na srečo ni bilo nobenega napada. Ves čas jemljem Tegretol….
Pred nekaj leti mi je nevrolog svetoval, da z zdravili popolnoma preneham (ni bilo napada 5 let), vendar se je takoj, ko telo ni imelo več zdravila pojavil. Nato mi je ponovno predpisal zdravila – tokrat Lamictal, češ da so boljša itd…. no in seledilo je, da so se napadi začeli na veliko vrstiti. Na svojo željo sem se vrnila na zdravila Tegretol. Poznam ženske, ki so jemale Tegretol v nosečnosti in v času dojenja in so njihove bebice zdrave.
lp

nova
Uredništvo priporoča

Imam prijateljico ,ki je hud epileptik.Med nosečnostjo je jemala zdravila,ki baje ne vplivajo toliko na otroka,Imela je veliko UZ zaradi tega,zdaj pred kratkim je rodila,otroka pa zaradi zdravil zdaj en sme dojit.
kako je rodila ne vem ali CR ali naraven porod.Vem,da so se zdr. bali da ne bi dobila kakšen napad zato so tudi razmišljali o CR

Najprej vsem hvala za odgovore.

metkaj – meni so rekli glede napadov, da je vse ok, če sem med napadom dihala, ali če nisem padla na trebuh in bi tako lahko poškodovala mojega sončka.
na srečo sem dihala in napad sem imela vedno v jutranjih urah, ko sem še spala, tako da sem vedno ležala in nisem nikjer skup padla.
Moj dojenček je bil velik 51 cm, težak 3510g, tako da je bil čisto vredu fantič.
Tudi sedaj se lepo razvija; shodil je pred 10. mesecem, zna že pokazati kaj bi rad, kam bi rad šel, kako dela avto, kuža, pošlje lupčka… skratka: brihten fantič 🙂 (Kako smo mame ponosne na svoje otroke :))

Metkaj – srečno

Tonja hvala, si me zelo pomirila, saj verjetno sama veš kako je in kako se počutim. Tudi jaz imam napad vedno na postlji tako da se hvala bogu še nikoli nisem udarla. Le diham malo bolj težko ampak diham cel čas. No saj grem spet do svojega nevrologa zdaj 11. pa da vidimo še kaj on pove. Ker sem mogla pa prav vztrajat ni glih hotu da pridem je hotu vse prek telefona ma sem se mal razjezila no pa je se omehčal in reku pa naj pridem. Ja pa vso srečo pri drugem dojenčku

Drage dame!

Jaz ima vrsto epilepsije IDIOPATSKA GENERALIZIRANA EPI in so mi dajali različna zdravila: Lamictal, Topamax,.. in ni nič pomagalo.Zdaj mi je nevrolog dal novo zdravilo KEPPRA in mi kao pomaga.
Problem je v tem, da želim zanositi in je nevrolog rekel, naj zanosim s tem zdravilom, ginekologinja in zavod za GENETIKO pa so mi odsvetovali, ker so lahko napake oz bolezni pri novorojenčkih(srčne bolezni, parastezije prstov,…pri 2% je bilo tako). Res me je strah in s partnerjem si kar ne upava tvegati. Ali poznate kakšno mamico, ki je jemala KEPPRO v nosečnosti?
Prosim za nasvet in pomoč.

lep pozdrav
vidim da nisem edina s takim problemom..stara sem 29let in ze od 20leta imam diagnosticirano epilepsijo.ze 7 let sem na lamictalu(2krat200mg).
moj nevrolog,ki je sicer zelo priznan mi je rekel da te tablete nic ne skodujejo plodu le da naj pazim da bom dobila dovolj folne kisline…epi napada nisem imela ze 6let,tako da zdravila sigurno pomagajo.
zdaj pa sva se s partnerjam odlocila da bi imela dojencka…
tudi mene skrbi kako bojo vplivale tablete na otroka,in ce je mozno da bom dobila med nosecnostjo napad…
prsi, za kaksen nasvet,od kaksne s podobnimu tezavami..
lp

radovedna urska

pozdravljena urška,

jaz sem trenutno v drugi nosečnosti in sem na svojo roko nehala jesti tablete ko sem izvedela da sem noseča. jemala sem depakine cromo in bila že nekaj let brez napadov tako da sem se sama odločila da postopno čisto zmanjšam. moja ginekologinja je bila proti temu da jih neham jemati,prav tako nevrolog…oba sta mi rekla da tablete ne vplivajo oz. da bii bilo slabše če bi jih nehala jemati. potem sem šla na genetski posvet v LJ in so mi tam povedali da te tablete vplivajo na plod in se kar fejst izločajo skozi maternico tako da sem vesela da sem se tako odločila. sem pa na koncu nosečnosti in hvala bogu brez napada.

janika12,hvala za nasvet,ampak glede zmanjsevanja doze ali celo prenehanje jemanja zdravil je meni moj nevrolog odsvetoval ker bi se mi v 90%lahko spet pojavili napadi,in ce bi zmanjsevala dozo bi mi vzeli tudi izpit za avto za pol leta.glede na to da sem doma kar 20 minut iz mesta mi to nebi prislo prav..
za zdravila Lamictal si ze slisala?nevrolog mi je zatrdil da ne vplivajo na plod in samo nosecnost,le da naj 3 mesece prej zacnem jesti folno kislino…tudi tukaj na formu sem zasledila,da nekatre pisejo da niso imele napada nekaj let,med nosecnostjo pa kar nekajkrat….me skrbi…glede na to da bo to moj prvi otrok in da se blizam 30 letu…

tudi jaz sem od začetka jemala lamictal,ampak mi niso najbolj odgovarjale. sej verjetno tablete res ne vplivajo veliko,vem da veliko žensk donosi zdravega otroka pa jemljejo še kakšne močnejše tablete…poznam tudi punce ki polovico nosečnosti sploh niso vedele da so noseče in bile ves čas na trdih drogah,kadile,niso imele redne prehrane pa so rodile zelo zdrave otročke. daleč od tega da bi to podpirala,ampak nikoli ne moreš sigurno vedeti ali zagotoviti da bo vse ok…nekatere pa nikoli v življenju ne vzamejo nič pa imajo otročke s kakšnim sidromom,tako da po moje to ni glih merilo. vem pa da če jemlješ tablete za epilepsijo da moraš jemati malo več folne kisline,mislim da štirikratno dozo(to mi je rekla na genetskem posvetu).

Zdravo!

Tudi meni je zagotovil nevrolog da je lamictal najbolj varen in da naj me ne skrbi ampak vseeno zelimo narediti vse kar je v nasi moci da bi rodile zdrave otrocicke.
Jaz sem epi napad dobila pred petimi leti in tri leta jemala 150mg 2x na dan. Ker je bilo vse ok mi je nevrolog dovolil zmanjsati na 100mg 2x na dan. Ker sm se tako dobro pocutila sem na svojo roko zmanjsala na 75mg 2x na dan.

Ob zelji da zanosim sem sla k nevrologu da bi se posvetovala o morebitni opustitvi zdravil. Rekel je da je lamictal najbolj varen in da me nima kaj skrbeti in da je 75mg 2x dan absolutno zame najnizja doza in naj se oglasim ko bom zanosila da dozo naceloma pri nosecnicah povecajo saj se poveca telesna teza in se zdravilo izkaze manj ucinkovito (Tu mi ni bilo jasno zakaj me potem noben ni stehtal in mi sele nato predpisal dozo ob prvem napadu). Narocil mi je le 3 mesece pred zanositvijo jemati folno kislino do konca nosecnosti.

Vseeno sem se odlocila zmanjsati in sem sedaj po petih letih na 25mg 1xna dan . Pocutim se odlicno ampak ce pozabim kako jutro vzeti me glavobol spomni na to in zato ne upam popolnoma opustiti zdravil. Tako da se mi zdi da je to vec kot dovolj da moje trzljaje in morebitne napade zadrzuje.

Nevem zakaj je bil zdravnik tako preprican da je moja najnizja doza 6x visja kot dejansko je.

Tudi moti me da mi ze leta obljubljajo krvne preiskave da vidijo kako mi odgovarja lamictal pa nic ni kljub temu da sem veckrat klicala in jih spominjala. Je ze katera opravila te preiskave?

jaz sem jemala KEPPRA tablete.

sicer jaz sem imela pri 13 recimo, prometno nesrečo. zbil me je avto, ko sem s kolesom prečkala cesto. in žal, takrat je bilo usodno zame. z glavo sem butnila in od takrat naprej sem od 13 leta vse do danes ko sem 28 imela recimo največ 11 napadov. vmes je bilo tudi do 5 let premora, nakar sem prenehala s tabletami. sprva sem jemala tegretol. nato depakine.
v slo sem imela EEG ki je bil ok.

sedaj živim na iskem, kjer sem mesec pred tem, da sem postala noseča imela napad. šla sem sem k nevrologu kjer so mi naredili EEG in so takoj ugotovili da nekaj ni ok.
dali so mi možnost, ker sem že od tablet 5let da če jih začem jesti ali ne. sem rekla da ne. no, po tem mesecu sem postala noseča. nisem imela nobenega napada, vse do 3 dni po porodu, ker nisem spala skoraj 4 dni, imela sem epiduralno (ki je ZAKON, kaj lepšega) 😀
in ja rs, zgleda da napor adrenalin to mi je dalo da sem imela napad. Theo, moj sin je popolnoma zdrav!
sedaj že ima 7 mesecev.

jaz sem dojila samo 19dni. kasneje sem se za varnost mojega sina odločila da grem na KEPPRA tablete.
od poroda takrat do danes nisem imela nič napadov! hvala bogu

drugo leto planiram imeti drugo bebico. zato sedaj menjavam tablete. začela bom jesti LACTIMAL.
trenutno jih jem te in keppra. počasi bom pa popolnoma prenehala s keppra, ker niso vredo za razvo ploda in te vsaj na irskem, res odsvetujejo ,če nameravaš ponovno zanositi.

tk da punce moje, le pogumno k nevrologu in se pogovorit!!

Ninairska hvala, ker si delila z nami to izkušnjo. Kaj pa misliš da je sprožilo napad 1 mesec preden si zanosila? Si imela tudi kakšne neprespane noči pred tem?

lp

Drage mamice in nosečke,
tudi jaz jemljem Keppro že zelo dolgo, trenutno 2x500mg. To je edino zdravilo ob katerem nimam stranskih učinkov. Trenutno sem pa v 36. tednu nosečnosti.
Neurolog mi Keppro tudi zelo priporoča v nosečnosti. Obstaja tudi dokaj nova raziskava, na podlagi katere so ugotovili, da Keppra ni škodljiva za otroka, ne v času nosečnosti, ne v času dojenja. Huje bi bilo, če je ne bi jemala in bi imela napade, ter s tem ogrožala otroka. Mene prav nič ne skrbi zaradi zdravil, mogoče bo mali malo bolj uspavan, ampak mislim, da bo ostalo vse ok. Tako vsaj trdijo v omenjeni raziskavi.
Z malim je tekom nosečnosti vse v redu, vse preiskave so bile bp, nuhalna, amniocinteza, razvoj možganov in pljuč, kar se že dobro vidi zdaj pri koncu.
Jaz sem optimist in verjamem svojemu zdravniku. Pa tudi prekomerni strah ni naš najboljši prijatelj. Samo hrabro naprej! 🙂

tudi sama sem celo nosecnost jemala lamictal on sicer 2×100 mg sicer so mi predpisali pol folno 5 mg ki se dobi sam na recept rodila sem normalno dojit pa pac nisem smela imam pa enoletno zdravo in pametno punco☺

Tudi jaz sem celo nosečnost jemal Tegrtetol CR pa je bilo vse ok.
Nosečnost brez epi napadov, punčka zdrava.

Lp

Zdravo.sem tudi epileptik in jemlem zdravila tegretol in topamax v 8 tedni nosecnosti sem mi lahko kera vec pove prosim!

Pozdravljena sem stara 20let in v 8 tednu nosec.tudi jemlem redno zdravila topamax pa tegretol .kaj naj naredim da otroku nebo skodlo? L.p

New Report

Close