Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Sem upravičena do porodniške???

Sem upravičena do porodniške???

Lepo pozdravljeni!

Imam vprašanje glede porodniške, ker dobivam zelo različne informacije. Zaposlena sem bila 6 mesecev, nato mesec in pol ne, zdaj pa sem zaposlena za določen čas 8 mesecev. Pogodba se mi izteče 14 dni pred nastopom porodniške, torej mesec in pol pred PDP.
Da moram delodajalca prosit, da mi podaljša pogodbo za 14 dni, se mi svita, kako pa vpliva tisti mesec in pol brez zaposlitve?

Kako pa vpliva bolniška na višino porodniške? Sploh vpliva kaj???
A bi to jaz največ izvedela, če bi poklicala direktno na center za socialno delo?

Hvala, hvala, hvala za vse informacije.

Če si bila v zadnjih treh letih pred nastopom porodniške zaposlena 12 mesecev potem si . Torej ti si upravičena do porodniške, ker kolikor je meni znano, ni nujno da je teh 12 mesecev neprekinjenih, pa naj me katera popravi, če se motim.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p554391.png[/img][/url] [url=http://lilypie.com][img]http://by.lilypie.com/50Izp2/.png[/img][/url]

Ojla,

Osnova za izračun posamezne vrste starševskega nadomestila je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v zadnjih 12 mesecih pred mesecem vložitve prve vloge za eno od vrst starševskega dopusta (plača, bolniška, denarno nadomestilo), za manjkajoče mesece pa se ti za obračun vzame 55% minimalne plače. Kot pa določa ZSVDP, pa moras biti dan pred nastopom porodniške zavarovan za starševsko varstvo (torej moras biti zaposlen, imeti den. nadomestilo, itd). Ti si moras torej sedaj PZ podalšati za 14 dni, to je da ko bos nastopila porodniško zaposlena. Osnova pa ti bo 10,5 plač +1,5 meseca 55 min. plače..

Določilo kot pa ga je zapisala “februarka” pa se uporabi v primeru, da ob dnevu nastopa porodniške nisi zaposlena, si pa bila zaposlena vsaj 12m v zadnjih 3 letih (to bi torej prislo v postev zate, če ti delodajalec ne podaljša pogodbe do nastopa porodniške)..

Zate se torej najbolj splača podaljšati PZ ker bos imela sigurno večjo porodniško
LP

nova
Uredništvo priporoča

NO PA ŠE MENI PROSIM ODGOVORITE.

Zaposlena sem od od 1.1. 2007 (moja prva zaposlitev) za določen čas 1. leta. Po izteku pogodbe UPAM da mi jo bodo podaljšali (100 % bi mi če ne bi bila noseča, zdaj pa nisem več tako zelo ziher). Rodila bom v februarju.

Če bom slučajno ostala brez službe, kaj pol dobim? A sploh kaj?

Glede na to, da imaš rok februarja, boš porodniško nastopila januarja. Zadnje plače, se v povprečje za računanje porodniške ne šteje, torej ti bodo za izračun osnove porodniške vzeli 11 plač (januar – november 2007), za 12. mesec ti bodo vzeli 55% minimalne plače, kar ti bo porodniško malenkost zmanjšalo, ne pa bistveno.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p554391.png[/img][/url] [url=http://lilypie.com][img]http://by.lilypie.com/50Izp2/.png[/img][/url]

Lenca,

predvidevam da ti pogodba poteče 31.12.2007. Ker si bila skladno z 11.čl. ZZZPB zaposlena za obdobje vsaj 12 mesecev, ti pripada pravica do denarnega nadomestila za obdobje 3 mesecev, kar pomeni da bos ob nastopu porodniške, zavarovana za starševsko varstvo, torej bos upravičena do porodniške.

Ne vem če si bila zaposlena pred 1.1.2007; porodniška se ti izračunava za obdobje od dec.2006 do novembra 2007 (ker je vlogo potrebno oddati 1m pred datumom nastopa porodniške – glej (http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/izracunOSNOVA.asp)…Torej ti bodo za dec.2006 vzeli 55% min. plače, pol pa 11 plač ki si jih prejemala.

Vedno je treba samo pazit, da če si bil zaposlen, pa se ti glih PZ izteče, da si zaposlen (ozrima da prejemaš nadomestilo na borzi) 1 dan pred nastopom porodniškega dopusta ( to je če nastopiš porodniško 1.1.2008, da si zaposlen (ozrima da prejemaš nadomestilo na borzi) 31.12.2007, ker se ti pol vzame v izračun vsi prihodki od katerih so bili plačani prispevki za starševsko varstvo, za tiste mesece za katere pa ti dohodki manjkajo, pa 55% minimalne plače)..

Upam da nisem preveč nabluzla

To je res, vendar velja le za primer če ni delala cel mesec…Če je delala recimo le nekaj dni v določenem mesecu se za tisti mesec šteje le plača ki jo je dobila za tistih nekaj dni ko je delala…

Preverjeno pri kolegici ki je imela ravno sedaj tak primer…

Žalostno ampak resnično-bolje delati recimo v določenem mesecu NIČ kot pa le nekaj dni….

Ojla punce

Kaj pa recimo v mojem primeru…v trgovini, kjer delam sedaj delam preko ŠS. zaslužim solidno (sedaj, ko sem sama mi je dovolj, a potem ,ko bo dete…..).Noseča sem 9 tednov. PDP je 21.2.2008. In kje je težava? Namreč delodajalec bi me zaposlil (ker še nikoli nisem bila v delovnem razmerju, sem na Zavodu v okviru izobraževanja,…)

Mislim, da to moram zagrabiti, ker menim, da so to le sanje, če ti nekdo ponudi zaposlitev v času nosčanosti. Zavedam se, da bo tudi delodajalec nekaj pokasiral iz Zavoda, pa me to nič ne moti-ravno nasprotno, všeč mi je, ker bi mi pomagal.

Kaj pravite na to? Koliko časa pa moram biti zaposlena, da lahko prejemam porodniško?! Pogovarjamo se nekako s septembrom’!

Punce hvala Vam in čuvajte se – napovedujejo vročinski val…..

Zdravo
Zanima me v kakšni višini bom prejemala porodniško nadomestilo, če sem bila v zadnjih treh letih zaposlena več kot 12 mesecev, oz. več. in kako se to obračunava? Brezposelna pa sem od 11.12.2008, potem pa sem bila na zavodu za zaposlovanje, kjer mi je pravtako tekla delovna doba, do 11.3.2009. PDP pa imam 28.6.2009
Zanima me s kom se naj o tem posvetujem?

Zanima pa me tudi, če se mi splača da bi me zaposliv prijatelj, ki ima s.p.
in koliko se bi mi to poznalo pri višini nadomestila?

jaz sem imela skoraj identično situacijo kot ti. tudi meni se je iztekla pogodba 14 dni pred nastopom porodniške… bila pa sem sicer zaposlena 10 mesecev.

stvar je taka:
vedno se vzame za izračun porodniške zadnjih 12 mesecev. potem pa, če si bla zaposlena vseh 12 se ti naredi povprečje tega, če si bila 9 mesecev, potem se sešteje 9 mesecev + za preostale 2 mesece polovica najnižje zagotovljene plače v RS (mislim, da je nekaj takega) itn.

torej to, da nisi bila vmes zaposlena, ne vpliva na nič, razen na to, da boš pač za te dni imela pisan manjši dohodek in bo zato porodniška manjša. tudi nič ne vpliva na karkoli, da ne boš zaposlena prav do konca oz. nastopa porodniške. kot v prejšnjem primeru se spet vzame tisti minimalni dohodek in to je to. ampak to ti itak na csd-ju zračunajo, tako, da brez skrbi!

porodniško dobiš!

Pravico do porodniškega dopusta in porodniškega nadomestila, kot se temu prejemku reče uradno, ima mati, ki je za to zavarovana pred dnevom nastopa porodniškega dopusta. Če pa ni zavarovana, pa ima pravico do nadomestila tudi mama, ki je bila zavarovana najmanj 12 mesecev v zadnjih treh letih pred uveljavljanjem pravice do porodniškega nadomestila.

In koliko bo znašala porodniška? To je povprečna osnova, od katere so bili obračunani prispevki za starševsko varstvo v zadnjih 12 mesecih pred vložitvijo vloge. Če so bili prispevki za starševsko varstvo obračunani za krajše obdobje, se za manjkajoče mesece kot osnova upošteva 55% minimalne plače. Porodniško nadomestilo za polno odsotnost z dela znaša 100% osnove, na splošno pa ne more biti nižje od 55% minimalne plače.

Porodniško nadomestilo se izplačuje najkasneje do 15. v mesecu za pretekli mesec na vaš osebni račun. Če želite izvedeti (skoraj) natančno številko nadomestila, pa naredite tako, kot vam svetujejo strokovne delavke na centrih za socialno delo: Seštejte vse bruto plače za eno leto nazaj (od oddaje vloge, ne od predvidenega začetka porodniškega dopusta) in jih delite z 12. Toliko bo v bruto znesku znašala vaša porodniška.

Tudi za samostojne podjetnice je izračun preprost. Za eno leto nazaj od oddaje vloge seštejte vse bruto osnove, od katerih ste plačevale prispevke, in številko delite z 12. Verjetno pa tale trik že poznate: če želite imeti čim višjo porodniško, si eno leto pred oddajo vloge plačujte čim višje prispevke za socialno varnost.

http://www.pikolino.eu/

Na tem naslovu si lahko izračunate starševsko nadomestilo:

http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/izracunSN.asp

http://www.pikolino.eu

Pozdravljeni tudi jaz imam eno vprašanje v zvezi z porodniško. In sicer 20.5.2009 sem dala odpoved (tu sem bila zaposlena eno leto), nato sem zvedela da sem noseča. Nekako sem se odločila, da bom pisala diplomo in s tem dokončala študij. Žal pa sem brezposelna in nisem prijavljena na zavod, da bi prejemala kako nadomestilo. Od socialne bi tako v času porodniške dobivala tisti minimalni starševski nadomestek. Slišala pa sem nekje da te lahko nekdo zaposli in tako, dobiš več prodoniške. Sedaj sem v 20. tednu nosečnosti in me zanima koliko časa prej bi se morala zaposliti in seveda koliko bi dobila porodniške.

Najlepša hvala za pomoč in odgovor

mikimaki: če le imaš možnost, da te kdo zaposli, jo izkoristi. Dovolj je, da ti nakažejo le eno plačo. Tako si upravičena do porodniške. Potem ti gledajo plače zadnjih 12 mesecev, kolikor ti jih manjka, pa ti upoštevajo minimalno plačo, ki znaša nekje 590 eur (bruto). Če te nihče ne zaposli (torej, če si brezposelna na dan, ko nastopi porodniška) dobiš le 180 eur mesečno.

Prosim, da mi potrdite, ce razmisljam prav. Zaposlena sem od 1.10.2007 pa do 31.12.2009 – pogodbe mi ne bodo podaljsali, kar so mi jasno povedali. Porodnisko nastopim 13.1.2010. Torej imam 12 dni luknje. Ker sem bila zaposlena vec kot 1 leto, se lahko prijavim na zavod in torej dobivam 3 mesece nadomestilo. In ce jaz prav razumem mi zavod placa vse prispevke do nastopa porodniske in sem torej upravicena do normalnega porodniskega nadomestila (povprecje zadnjih 12 mesecev).

Hvala in lp

Dominik@, tako je. Dokler dobivaš denar z Zavoda, si vodena kot zaposlena. Pozanimaj pa se glede tega nadomestila, ker boš začela dobivati porodniško nadomestila. Verjetno ti bodo zamrznili in ti jo izplačali po končani porodniški.Tako je bilo pri moji znanki, ker oboje je pa preveč za državo. Se bojijo, da boš obogatela.

Živjo!
Mene pa zanima od kdaj se šteje povprečje zadnjih 12 plač? Od PDP? Koliko prej moraš oz. lahko to oddaš? Jaz imam PDP 17.11, lahko za izračun porodniške oddam že sedaj, septembra? Hvala!
lp

Lahko morda katera odgovori tudi meni…po dvajsetih letih delovne dobe ,sem letos februarja izgubila službo.Z marcem sem prijavljena na Zavodu za zaposl.,in do decembra 2009 sem upravičena do nadomestila.Noseča sem in porodniško naj bi nastopila 28.01.2010.Sem pa že en teden na bolniški zaradi visoko rizične nosečnosti.Zanima me,kako je z mojo porodniško,če bom do konca na bolniški…

Pozdravljeni,
mene pa zanima, kako naj si zagotovim porodniško in, če sploh sem upravičena do nje. Štiri leta sem bila redno zaposlena brez prekinitve nato me je delodajalec prijavil na zavod. Upravičena sem do šestmesečnega nadomestila saj imam skune delovne dobe 7 let. Aprila se mi nadomestilo izteče, ker pa sem v tretjem mesecu nosečnosti imam problem pri novi zaposlitvi saj me v takem stanju nihče noče zaposliti.Slišala sem ,da naj od zavoda nebi dobila nič in bi bila upravičena samo do državne porodniške. Ali je to res? Prosim vas za nasvet kaj naj storim ,da ne bom primorana živeti samo z cca.200 eur porodniške.

Vsem hvala za pomoč in odgovor.

Hoj!
Pri prvi nosečnosti sem preko zavoda (pogodba za dol. čas se mi je iztekla mesec dni preden sem izvedela, da sem noseča) šla v bolniško. Ta je bila sicer manjša, kot če bi jo nastopila iz del. razmerja, ampak nekaj je pa vseeno bilo (mislim da 70% povprečnih dohodkov v zadnjem letu). Da obstaja ta možnost ni vedel prej niti moj partner,pa je pravnik. Torej tiste, ki ste prijavljene na zavodu, vprašajte svetovalce o tej možnosti. Seveda pa mora tudi gin. dati bolniško (jaz sem imela rizično nosečnost in sem morala tri mesece ležati).
Zdaj pa sem noseča drugič, spet prijavljena na zavodu, ampak še nisem imela prvega pregleda. Od zavoda ne prejemam nadomestila, saj sem bila zaposlena samo 6 mesecev in me res skrbi, kako bo z mojo porodniško. Zdaj še nekako shajamo, ko pa pride še en član…. No, pa saj denar ni vse, a ne!? Me pa vseeno jezi, da nekateri tako spretno ovinkajo okrog zakonov in iščejo luknje. Še bolj pa me jezi to, da tega, da lahko greš na bolniško z zavoda, ne vedo tiste, ki bi jim to najbolj koristilo! To je takorekoč skrivnost! Bodočih mamic, ki morajo zaradi različnih razlogov počivati, da bi se nosečnost srečno končala, pač ne bi smelo skrbeti še za finance!
Srečno vsem!

New Report

Close