Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Krvna skupina 0; Rh neg.

Krvna skupina 0; Rh neg.

Pozdravljene vse nosečke,
moja prva nosečnost, PDP 20.8, krvna skupina 0; Rh neg.

Prosim javite se mi vse s to krvno skupino in Rh neg.
Zanima me, katera kaj več ve o teh injekcijah, o možnostih “težav” pri drugi nosečnosti…nikjer nisem kaj veliko našla o tem napisanega.
Ima katera izkušnje? Je po navadi vse ok z otročki? Kako vedo kakšno krvno skupino ima otrok preden se rodi? In ali je RH poz. ali neg.?
Prosim za odg.
Hvala, LP, nika

Živjo!
Imam isto krvno skupino in rh faktor kot ti. Tudi jaz sem bila šokirana, ko so mi povedali kakšen rh faktor imam, ker do prve nosečnosti pravzaprav niti nisem posvečala pozornosti temu.
Vsaka negativna nosečnica (ne glede na krvno skupino) v 28 tednu preventivno dobi inekcijo. Če potem rodi otroka, ki je pozitiven mora v 72 urah po porodu prejeti še drugo inekcijo, ki prfepreči, da bi tvoje telo, ko pride v stik z drugim rh faktorjem (+) začelo tvoriti protitelesa, ki bi škodovala oz. zavračala otročka v naslednji nosečnosti. To je povedano po domače. Bolj strokoven odgovor poišči na pušenjakovem forumu ali drugje (mama.si,..)
Sama imam dva otročka. Prvi je rh-, drugi+ in oba sta zdrava korenjačka. Krvna skupina je odvisna od vaju s partnerjem, prav tako mislim, da tvoj otrok ne more biti rh+, če je tudi tvoj partner rh- kot ti. V tem primeru ti sploh ni treba skrbet…

sstudentka, hvala za odgovor-
ja, saj je ok tak po domače, najbolje razumem. Želela sem slišati mnenje ene mamice, ki ima tako situacijo in se prepričati ali bo z otroki res vse ok.
Čeprav smo zdaj šele pri prvem…bomo imeli še enega čez par let.
Tudi jaz do zdaj, ko sem noseča sploh nisem vedla kakšno krvno skupino imam in ne rh-ja. Prav tako moj partner ne ve in si ne morema pomagat s tem, da če je tudi on rh neg.,da ne bo težav.
LP, nika

nova
Uredništvo priporoča

http://med.over.net/forum5/read.php?19,4056674

http://www.svet-je-lep.com/phorum/read.php?f=4&i=15611&t=15611

Jaz sem tudi Rh0- in sem v 1. nosečnosti prejela inekcijo. Sedaj se pa ne spomnem ali sem le-to prejela tudi po porodu????

Kdaj jo pa ponavadi dobiš? A, že v porodni? Res se ne spomnim.

Sedaj pa moram zopet to inekcijo prejeti naslednji teden (v 28. tednu).
Upam, da bo vse OK.

LP

P.S.: 1. otroček ima krvno skupino B-
mož: B+

Inekcijo v 28.tednu dobi vsaka rh negativna nosečnica, tisto po porodu pa le v primeru, da je otrok pozitiven, se pravi da je ti sonce nisi dobila, če je tvoj otrok -. Jaz po prvem porodu nisem dobila inekcije, ker je bil mali -, po drugem pa sem inekcijo dobila drugi dan, ker je imela punčka rh+.
Nika sploh ni panike, čene veš kakšen rh faktor ima tvoj partner. Če bo dojenček pač pozitiven boš dobila še eno v tazadnjo, drugače pa pač ne. Če nisi ravno krvodajalec ali v preteklosti nisi imel operativnih posegov ali imajo tvoji starši dober spomin, redki poznajo svojo krvno skupino. Jaz in moj je tudi nisva do prve nosečnosti, enostavno temu ne posvečaš pozornosti. -rh faktor ni nič kj takega, le težave pri drugih nosečnostih imaš lahko, če te ne “zaščitijo” kotje treba. Nič se bat vse bo ok. Zagotovo boš pa kje zasledila kakšen članek o tem, sedaj ko si s tem seznanjena..
papa

evo še en link do članka na strani mama.si

noče direktno, skratka je pod nosečnost (proti koncu seznama)

sstudentka najlepša hvala za odgovor in pojasnilo.

LP

Ja sstudentka tudi z moje strani lepa hvala, zelo si se potrudila z osveščanjem…
LP; nika

Tudi jaz imam krvno skupino 0, Rh-, prvič noseča.
In tudi jaz sem dobila inekcijo v tazadno v 28. tednu – kar je bilo par dni nazaj. In zdravnica mi je podrobno razložila, kako in zakaj je to potrebno. Res so bili prijazni, najbrž tudi zato ker sem pristala, da me vključijo v neko raziskavo v okviru kliničnega centra, s katero bi radi v prihodnje zmanjšali potrebo po dajanju teh inekcij, saj menda ne potrebuje vsaka Rh- nosečnica inekcije v 28. tednu, vendar raziskave glede tega še niso dokončne…
Sicer pa res ta Rh- ni nič posebnega, ni potrebne nobene zaskrbljenosti.
Lp, Pika

Tudi sama sem 0-. Injekcijo dobi vsaka Rh negativna nosečnica v 28.tednu, pa po porodu, če je tudi dojenček negativen. Midva s partnerjem sva oba 0-, pa sem vseeno dobila to injekcijo, ker menda ginekologi niso pristojni za odkrivanje očetovstva… Namreč, najin dojenček bo 100% 0-. Tako da, če si Rh-, boš dobila to injekcijo in se nimaš kaj za sekirat. Ravno zato preverijo Rh faktor v nosečnosti in je to ponavadi prvič v življenju.

Tudi jaz sem Rh neg ampak s skupino A. Pred 2,5 meseci sem rodila fantka, ki je tudi Rh neg. V 28 do 32 teden dobiš inekcijo potem pa ko se dete rodi še njemu preverijo Rh. In ker je bil Rh neg nisem dobila inekcije po porodu.

No, punce, jaz sem A Rh- in spadam med tisti 1%, ki se je kljub vsej preventivi senzibiliziral in torej tvorim protitelesa proti svojemu lastnemu otroku. Otrok je zato ogrožen, ne vemo, kako bo nosečnost potekala, lahko bo potrebna transfuzija otroku že v maternici, lahko me bodo od 28. tedna dalje napotili rodit s CR, v najslabšem primeru lahko otrok tudi umre. Mož je sicer (po ponovnih testih?!) heterozigot, sicer načeloma Rh+, vendar imam en gen negativen (+ in -, prevladuje +)in bi glede na okoliščine teoretično lahko imela Rh- otroka. Glede na to, da je količina mojih protiteles v 4 tednih narasla za 100%, pa ni možnosti da bi otrok, ki ga nosim, bil Rh-. Tudi prvi sin je Rh+, v 1. nos pa sem imela splav v 12. tednu, tako je to moja tretja nosenost. Prejela sem v vseh prehodnih nosečnostih vso predvideno preventivo, ki žal ni učinkovala. Stroka govori o enem procentu takih nosečnosti, dr. Blejčeva, ki mojo nosečnost vodi, o 5%, vsekakor pa smo daleč od tega, da tega problema pri nas skorajda ne bi več poznali. Ga je pa res bistveno manj kot v državah, kjer preventive ne izvajajo.

Glede na tveganje, ki se ga šele zdaj, ko sem že v zosu, zavedam, je vsako odklanjanje tovrstne preventive igračkanje. Igračkanje z zdravjem in celo z življenjem svojih bodočih otrok. Hemolitična bolezen je lahko za plod smrtna in zmotno je prepričanje, da “samo po porodu zamenjajo kri”- tudi “samo” zamenjava krvi je vse prej kot “samo”!!, je težak poseg v komaj rojeno človeško telo, ki ga ne moremo primerjat z eno injekcijo. Sicer sem tudi sama skeptična do mnogih cepljenj, precej smo jih pri sinu tudi odklonili, vendar se Rh- imunizaciji nikoli in nikdar ne bi odrekla, kajti tu ne gre več samo zame, pač predvsem za moje nerojene otroke.

[url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/u506550.png[/img][/url] [url=http://lafemmebonita.com][img]http://image.lafemmebonita.com/c/p506563.png[/img][/url]

Hoj Skr bna!
To je pa res smola in nemalokatera izmed nas se sploh ne zaveda kaj pomeni imeti lepo nosečnost brez težav. Slabost proti vsakodnevnemu strahu, če boš donosil ali ne in kaj bo potem z otrokom ni praktično nič. Jaz sem imela srečo. Za tretjega otroka se še en odločamo, zavedam pa se, da se lahko znajdem v podobni situaciji.
Želim ti vso srečo do konca nosečnosti in zdravega otročka!

Pozdravljene,
spremljam temo, ki sem jo odprla…No, vidite forumovke, da moja skrb ni bila odveč. Vesela sem, da debatiramo o tem. Več ljudi več ve. Sploh pa takih, ki imajo izkušnje s tem, kot npr.ti Skrbna…
Ravno tega je mene strah, kar je sedaj doletelo tebe Skrbna…veš, sem itak rojena pod nesrečno zvezdo in če je 0,5 možnosti bom jaz zraven…že zdaj me skrbi, kaj bo v naslednji nosečnosti, čeprav še prvega nisem rodila. Rada bi pa imela vsaj 2, najraje 3 otroke.

Skrbna, držim pesti, da bo vse najboljše kot je pač lahko. Javi, če bo kaj novega!
LP, nika

Pozdravljene,

tudi jaz imam A krvno skupino in sem RH negativna.
14 dni nazaj so mi naredili abrazijo (1. nosečnost,v 9. tednu je plod odmru) in prejela sem inekcijo.

In seveda me sedaj skrbi kako naprej. in potem še ta rh negativni faktor 🙁

Nika, tvoja skrb je povsem odveč. Če pričakuješ, da si rojena pod nesrečno zvezdo in da se bo ravno tebi pripetilo tisto najslabše, se ti seveda na koncu tudi dejansko bo. V življenju moraš biti optimističen, brezveze se je obremenjevati, kaj bo, če bo, ko bo… Življenje je prelepo in prekratko, da bi ga oteževali s problemi, ki jih sploh še ni. Rh- faktor res ni taka reč in verjetnost, da boste imeli zaradi rh- problem v nosečnosti, je manjša kot verjetnost, da vas na cesti kdo povozi.

Živjo!

Sem 0- in partner B-. Po mojih informacijah injekcijo dobiš, če je eden izmed bioloških staršev pozitiven drugi pa negativen in tako baje obstaja možnost, da je plod +. Takrat je injekcija v 28 tednu zelooo pomembna.

Moja ginekologinja pravi, da da injekcijo skoraj vsem:
-ker so primeri, ko nosečnice ne zanosijo s partnerjem, ki je negativen ampak lažejo, ker so zanosile z ”ljubimcem – po možnosti še pozitiven”,
– teh primerov je imela čisto preveč.

Tako, ona ima dost igračkanja s takimi ženskami – injekcijo da vsem, razen če sama zatrdiš in poveš (v primeru, da sta oba negativna), da sta resnično vidva bodoča biološka starša.

Evo, to je pa moja verzija.

LP vsem

New Report

Close